کد خبر: 9828 تاریخ انتشار: ۱۳۹۷ پنج شنبه ۱۸ مرداد 4:31 عصر نسخه چاپی نسخه چاپی
97 ارسال به دوست ارسال به دوست


مدیرعامل خانه مطبوعات :مدیران باید مهارت انتقادپذیری را بالا ببرند
نماینده انجمن صنفی خبرنگاران:مدیران تحمل قلم خبرنگاران راندارند


آئین بزرگداشت روز خبرنگار با حضور مسئولان استانی و معرفی نفرات برتر جشنواره مطبوعات هرمزگان برگزار شد.

به گزارش ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان شب گذشته(17 مرداد) در آئین بزرگداشت روز خبرنگار در استان هرمزگان، گفت: فعالان عرصه اطلاع‌رسانی از زمان جمع‌آوری محتوا تا انعکاس آن با استرس مواجه هستند و تا مدت‌ها این نگرانی‌ها با آن‌ها همراه است.

علی بندرعباسی افزود: 17 مرداد یادآور وظیفه سنگین اصحاب رسانه است که سال‌ها در عرصه اطلاع‌رسانی باهدف آگاهی بخشی به جامعه قدم در این مسیر گذاشتند.

وی رعایت صداقت و امانت‌داری را دو ویژگی مهم خبرنگاران برشمرد و ادامه داد: گرایش‌های فکری و حب و بغض‌ها نباید در انجام این رسالت خطیر تأثیرگذار باشد.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: اخبار و گزارش‌های منتشرشده از سوی خبرنگاران تأثیر مستقیم بر روان افراد جامعه دارد و این نشان‌دهنده حرفه خبرنگاری است.

بندرعباسی از خبرنگاری به‌عنوان یکی از شغل‌های سخت در جامعه یاد کرد و ادامه داد: فعالان این عرصه از زمان جمع‌آوری محتوا تا انعکاس آن با استرس مواجه هستند و تا مدت‌ها این نگرانی‌ها با آن‌ها همراه است.

 

مدیران باید مهارت انتقادپذیری را بالا ببرند

همچنین مدیرعامل خانه مطبوعات هرمزگان نیز در این آیین بیان کرد: اجرا نشدن قانون تعرفه‌ها از سوی مسئولان استان هرمزگان ظلم مضاعفی به جامعه مطبوعاتی محلی است و به تعطیلی روزنامه‌ها سرعت می‌بخشد.

معصومه قاسمی تصریح کرد: با اعتقاد به اینکه جامعه خبری این استان نیازمند یک تحول اساسی برای ایجاد رقابت، انگیزه و تولید محتوا بود، جشنواره‌های مطبوعات و خبرگزاری‌ها را برگزار کردیم که 198 اثر به دبیرخانه ارسال شد.

وی افزود: برگزاری دوره‌های آمورشی، حضور 13 رسانه در نمایشگاه مطبوعات و اعزام 30 خبرنگار به نمایشگاه بین‌المللی مطبوعات، برگزاری نمایشگاه مطبوعات استانی هم‌زمان با نمایشگاه کتاب و حضور 17 رسانه در این نمایشگاه و اختصاص مکان مستقل خانه مطبوعات بعد از 13 سال تأسیس، بخشی از فعالیت‌های یک‌ساله خانه مطبوعات هرمزگان است .

قاسمی با  اشاره به برخورد قضایی یکی از مدیران استان در آستانه روز خبرنگار با یک رسانه، خطاب به استاندار و مدیران استان گفت: به دنبال این موضوع در گفت‌وگو با مدیر مربوطه انتقاد و اعتراض خود را منتقل کردیم که وی نیز از اقدام خود اظهار ندامت کرد.

وی ادامه داد: مدیرمسئول رسانه‌ای که به‌واسطه یک گزارش مردمی از آن به مراجع قضایی شکایت شده بود در واکنش به پیگیری‌های انجام‌شده، تأکید کرد به دنبال این موضوع نیست که مدیر چنین برخوردی را انجام بدهد بعد اظهار ندامت کند، بلکه مهم این پرسش است که چرا یک مدیر اجرایی به‌واسطه یک گزارش مردمی به خود اجازه بدهد از رسانه‌ها شکایت کند و این زیبنده فضای رسانه‌ای برای استان نیست.

مدیرعامل خانه مطبوعات هرمزگان ادامه داد: این نگاه نگاهی درست و منطقی بود و پیگیری‌ها را متوقف کردیم تا موضوع روال خود را طی کند.

قاسمی با بیان اینکه مدیران باید مهارت انتقادپذیری را بالا ببرند و  نقد یک امتیاز مثبت است و برای تخریب نیست، گفت: واکنش رسانه به این نوع نگاه تهدیدکننده نیز منطقی و قابل‌تأمل بود که چرا وقتی از بیلان عملکرد می‌نویسند شکایتی صورت نمی‌گیرد و  قرار نیست رسانه‌ها به‌جای روابط عمومی باشد و فقط منعکس‌کننده مواردی باشد که خوشایند مدیران است.  

مدیرعامل خانه مطبوعات هرمزگان اضافه کرد: اجرا نشدن قانون تعرفه‌ها از سوی مسئولان استان هرمزگان ظلم مضاعفی به جامعه مطبوعاتی محلی است و به تعطیلی روزنامه‌ها سرعت می‌بخشد.


مدیران تاب و تحمل قلم خبرنگاران را ندارند

همچنین در ادامه نماینده انجمن صنفی خبرنگاران استان نیز با تأکید بر اینکه روند شکایت‌های قضایی از رسانه‌ها باید متوقف شود، گفت: موارد شکایت از رسانه‌ها منحصر به یک مورد نیست و مواردی دیگر را نیز به معاون سیاسی امنیتی استان ارجاع داده است.

 رضا زرگر افزود: در دوره استاندار سابق نیز این رویکرد شکایت از رسانه‌ها باب بود و مدیران تاب و تحمل قلم خبرنگاران را ندارند.

وی با بیان اینکه برخی مدیران حتی زبان تهدید نیز دارند خاطرنشان کرد: مواردی را داشته‌ایم که مدیران پس از انتشار یک خبر یا گزارش، خواستار حذف آن از خروجی رسانه شده‌اند که این رفتار شایسته استان نیست.

نماینده انجمن صنفی خبرنگاران استان همچنین خطاب به استاندار هرمزگان گفت: باوجود دستوری که برای رفع مشکلات رسانه‌ها دادید اما اقدام عملی خاصی را شاهد نیستیم که امید است مانند سایر اقداماتی که در حوزه‌های دیگر داشته‌اید و به نتیجه رسیده است به عملی شدن حل مشکلات حوزه رسانه  نیز ورود کنید.

زرگر رفتار تبعیض‌آمیز با نشریات را موجب بروز مشکلات فراوان برای رسانه‌ها ازجمله هفته‌نامه‌ها عنوان کرد و گفت: باید به سمتی برویم که همه رسانه‌ها موردحمایت باشند و این انتظار اهالی رسانه از مدیریت استان است.

نماینده انجمن صنفی خبرنگاران استان در پایان گفت: اگر رسانه‌های رسمی نتوانند آزادانه در چارچوب قانون فعالیت کنند و با فضای تهدید و تهدید روبرو باشند قطعاً میدان برای رسانه‌های غیررسمی فراهم خواهد شد و مردم به سمت آن‌ها خواهند رفت.

 نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

 

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


    صدا       فیلم     تلویزیون    رادیو
روحانی ۴ وزیر پیشنهادی را به مجلس معرفی کردمعاون توسعه مدیریت سازمان میراث‌فرهنگی: سازمانی موفق است که در آن همدلی و وفاق وجود داشته باشدعلت کاهش قدرت موتور خودرو چیست؟در شهریورماه تورم نقطه به نقطه در هرمزگان ۲۰ درصد بوده استامام جمعه قشم: وجود رسانه‌ها یک فرصت بزرگ برای توسعه قشم استجزئیات طرح رتبه بندی معلمانهرمزگان اواسط هفته بارانی می‌شودبرومند : برای گردشگری هرمزگان هویت سازی می کنیمآیفون راز قتل خاشقچی را فاش می کند؟آغاز تکمیل ظرفیت بدون آزمون مقطع کارشناسی در دانشگاه پیام نور هرمزگاناولین عمل «لقاح خارج رحمی» در مرکز درمان ناباروری بندرعباسنامه سرگشاده آیت الله مکارم شیرازی به رییس قوه قضاییهخورشهناز، کانال انتقال فاضلاب یا شاهراه ورود مشکلات بهداشتیاختصاص ۴۰۰ میلیون تومان اعتبار برای توسعه تالاب آذینی سیریکقیمت انواع محصولات ایران خودرو در نمایندگی و بازارنماینده غرب هرمزگان نائب رئیس فراکسیون مناطق آزاد و تجاری در مجلس شدمسابقه استندآپ کمدی "شرجی" در بندرعباس برگزار می‌شودلغو صدور روادید برای شهروندان عمانی مسافر ایراناستقبال هرمزگان از سرمایه گذاری شیلاتی در جمهوری اسلامی موریتانیمتن لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسمدانشکده علوم قرآنی هرمزگان در حال تعطیلی استمجمع تشخیص لایحه ایجاد ۸ منطقه آزاد جدید را مغایر سیاست ها می داندنیروگاه سیکل ترکیبی هرمز وارد مدار شدآغاز بیمه صنعتگران صنایع دستی در هرمزگانسخنگوی وزارت کشور: 15 شهردار بازنشسته می شوندایجاد چهارصد فرصت شغلی طی 5 ماه آینده در جزیره هرمزنتایج رسمی انتخابات نظام مهندسی ساختمان اعلام شد40 مدرسه با مشارکت بنگاه های اقتصادی در هرمزگان احداث شودمراسم ترحیم زنده یاد ایوب دبیری نژاد/ گزارش تصویری بهره مندی شناورهای دریایی سنتی از سوخت یارانه ایترانزیت خودرو؛ فرصت طلایی برای تجارت در بندر لنگهنرخ جدید کرایه اتوبوس دانشجویان دانشگاه هرمزگان اعلام شدپیکرایوب دبیری نژاد پیشکسوت مطبوعات هرمزگان به خاک سپرده شدثبت نام آزمون وکالت ۹۷ آغاز شدجزئیاتی ازحمله موشکی سپاه/موشک‌های قیام و ذوالفقار برسرتروریست‌هاارزش روز هر سهم مشمولان سهام عدالت، ۴ میلیون و ۳۶۰ هزار تومان شدآغاز توزیع برنج خارجی احتکار شده در هرمزگان‍درخواست رحمانی‌فضلی از رئیس‌جمهور برای کناره گیری از دبیر کلی ستاد مبارزه با مواد مخدر برداشت خرمای پیارم از نخلستان های حاجی آباد آغاز شدفصل صید میگو در هرمزگان از دهم مهر آغاز می شود