کد خبر: 9985 تاریخ انتشار: ۱۳۹۷ چهارشنبه ۱۴ شهريور 10:53 عصر نسخه چاپی نسخه چاپی
192 ارسال به دوست ارسال به دوست


معاون رییس جمهوری:
صنایع دستی قشم باید شناسنامه دار شود


معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رییس جمهوری گفت: با هدف برند سازی و ایجاد هویت هنر بومی قشم، صنایع دستی این جزیره باید شناسنامه دار شود.

به گزارش هرمزگان نیوز به نقل از ایرنا، سید ابوالفضل رضوی عصر چهارشنبه در بازدید از زیرساخت های اقتصادی و گردشگری روستاهای جزیره قشم افزود: برند سازی صنایع دستی به خالق اثر نیز هویت می بخشد و تحقق آن حرکت در مسیر حمایت از تولید ملی و کالای ایرانی است.

وی ادامه داد: شناسنامه دار کردن یک اثر هنری باعث ایجاد تضمین برای جلب اعتماد مصرف کننده می شود و نمادی از کیفیت کالاست.

رضوی تصریح کرد: درج نام خالق هنرهای دستی، ثبت تاریخ خلق اثر و مواد و ترکیبات به کار رفته به صنایع دستی قشم هویت می دهد.

وی خاطرنشان کرد: همچنین صنایع دستی برای عرضه در نمایشگاه ها و فروشگاه ها باید دارای قیمت و شناسه باشد.

 

** بازدید از مرکز تکثیر لارو و پرورش میگوی متراکم

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رییس جمهوری در ادامه از مرکز تکثیر لارو و پرورش میگوی متراکم قشم بازدید کرد.

مرکز تکثیر و پرورش میگو قشم از سال 1375 فعالیت خود را در زمینه تکثیر لارو میگو در شهر سوزای جزیره قشم آغاز کرد.

این شرکت با سرمایه ای 42 میلیارد ریال، 20 استخر 350 مترمکعبی را به پرورش میگو به شیوه متراکم و با ظرفیت تولید 2 تُن میگو در هر استخر اختصاص داده است.

این مرکز در طول سال در 2 نوبت تابستانه و زمستانه برداشت میگو دارد و محصول خود را به کشورهایی مانند فرانسه، روسیه و چین صادر می کند.

 

** بازدید از پرورش بچه ماهی قشم

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رییس جمهوری در ادامه بازدیدهای خود از شرکت پرورش بچه ماهی قشم بازدید کرد.

این شرکت با 80 حوضچه پرورش بچه ماهی به ظرفیت تولید 2 میلیون قطعه در سال با سرمایه 120 میلیارد ریال توسط بخش خصوصی از سال 1392 به فعالیت مشغول شد.

در این مجموعه، بچه ماهی هایی از نوع هامور، شانک و صُبیتی پس از رسیدن به وزن پنج گرم به مراکز پرورش ماهی در قفس منتقل می شوند.

این مجموعه دارای 2 سایت است که عملیات تکثیر ماهی در سایت خشکی و ذخیره سازی در سایت دریایی با پنج قفس انجام می شود.

 

** بازدید از طرح اقامتگاه بوم گردی در روستای گَوَرزین

رضوی در ادامه بازدیدهای خود از مراحل پایانی علیات اجرایی اقامت گاه بوم گردی روستای گَوَرزین بازدید کرد.

این اقامت گاه با سرمایه گذاری 70 میلیارد ریال و در مساحتی 10 هکتار توسط بخش خصوصی در روستای گورزین واقع در غرب جزیره قشم در حال احداث است.

در این اقامتگاه 45 باب اتاق 2 تا 6 نفره به تعداد کل 82 تخت، یک سالن غذاخوری، محلی برای نمایش صنایع دستی محلی و پارک بازی کودکان در نظر گرفته شده است.

این طرح که احداث آن از سال 95 آغاز شد در ایام مبارک دهه فجر امسال به بهره برداری می رسد و با بهره برداری از آن 85 فرصت شغلی ایجاد می شود.

وجود فضای مناسب برای اجرای موسیقی محلی و برگزاری آیین های بومی و کاشت یکهزار نفر نخل از دیگر ویژگی های این اقامتگاه بوم گردی در غرب جزیره است.

روستای گَوَرزین پنج کیلومتر فاصله از جنگل حَرّا و 10 کیلومتر از بندر تاریخی لافت فاصله دارد و نزدیک ترین روستا به فرودگاه بین المللی قشم است.

 

** بازدید از باغ پرورش گیاهان دارویی گَوَرزین

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رییس جمهوری امروز همچنین از باغ پرورش گیاهان دارویی گورزین بازدید کرد.

باغ یاد شده به عنوان یکی از طرح های شاهد (پایلوت) سازمان همکاری‌های بین ‌المللی این کشور (جایکا) در مساحتی 2 هزار و 500 متر مربع توسط جامعه محلی اداره می شود.

این مجموعه با اعتباری یک میلیارد ریال ایجاد شد و 15 نفر از اهالی روستای گَوَرزین با هدف توسعه بخش کشاورزی در زمینه کاشت گیاهان دارویی در آن فعالیت می کنند.

در این باغ گیاهانی همچون رُزماری، مورینگا، آپایو، کُنار شهری، گارُم زَنگی، تَمر هندی، گوآوا، نخل، انبه و غیر آن پرورش می یابد تا برای استفاده و فروش در بازار و مصارف پزشکی مورد استفاده قرار گیرد.

این مجموعه دارای فضایی به وسعت 170 مترمربع شامل پنج باب اتاق، 10 تخت و سالن غذاخوری برای اقامت گردشگران است.

 

**بازدید از قطعه یک بزرگراه مرکزی قشم

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رییس جمهوری امروز همچنین از مرحله اول طرح بزرگراه مرکزی قشم بازدید کرد.

طرح بزرگراه مرکزی قشم به طول 30 کیلومتر و با اعتبار 411 میلیارد ریال دارای 2 باند، هر یک به عرض 11.5متر آسفالت در حال اجراست.

خاکبرداری و زیرسازی قطعه اول این طرح به طول 10 کیلومتر و اعتبار بیش از94 میلیارد ریال انجام شده و تا بهمن ماه امسال عملیات آسفالت آن به اتمام می رسد که در دهه فجر امسال مورد بهره برداری قرار می گیرد.

همزمان زیرسازی مرحله دوم این طرح به طول 10 کیلومتر با اعتبار 146 میلیارد ریال دارای 61 درصد پیشرفت فیزیکی است و مرحله سوم نیز به طول 10 کیلومتر و اعتبار 171 میلیارد ریال 20 درصد پیشرفت دارد.

رضوی هم چنین از طرح های توسعه ای فرودگاه بین المللی قشم بازدید کرد. سالن جدید این فرودگاه با ظرفیت خدمات رسانی هم زمان به پنج پرواز و برج مراقبت جدید در حال احداث است.

به گزارش ایرنا، معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رییس جمهوری به همراه مدیرعامل و دیگر مسوولان سازمان منطقه آزاد قشم در یک سفر 2 روزه از زیرساخت های اقتصادی و گردشگری روستایی جزیره قشم بازدید می کند.

 نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

 

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


    صدا       فیلم     تلویزیون    رادیو
بررسی چگونگی اصلاح قانون منع به کارگیری بازنشستگان توسط فراکسیون جوانان مجلسصندوق توسعه فعالیت های کشاورزی زنان روستایی هرمزگان تشکیل شدلاریجانی : نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران دهان آمریکا را در منطقه خرد می‌کندسپاه پاسداران: در آینده نزدیک تروریست ها با انتقام مهلک و فراموش ناشدنی مواجه خواهند شدپیش‌فروش محصولات ایران‌خودرو از سه‌شنبه آغاز می‌شودبرنامه های هفته گردشگری هرمزگان اعلام شدسامانه جامع اطلاعات مردمی قوه قضائیه آماده دریافت گزارشهای مردم حسن نیک طبع رئیس جدید دادگستری شهرستان میناب شدلاریجانی : مردم هرمزگان در دفاع از منافع ملی پیشگام بوده‌اندگزارش تصویری مراسم عاشورا در بندرعباس ممنوعیت جابجایی دانش آموزان با وانت‌بار در مدارس روستاها و توابع هرمزگاندشت های آبی رودان در خطر فروچاله هاطرح "نذر فرهنگی" در بندرعباس به اجرا درآمدذوالقدر خبر داد : پیشنهاد نمایندگان برای تعطیلی روز زن به جای تعطیلی هشتم ربیع‌الاولواحد‌های صنایع تبدیلی بخش کشاورزی هرمزگان تسهیلات دریافت می‌کنندایران خودرو : فقط آنها که خودرو ندارند می توانند در طرح پیش فروش ثبت نام کنندسرمایه گذاران پرورش ماهی در قفس حمایت می شوندحرکت جالب موسسه نور در هرمزگانپرداخت وام ۲۰ میلیونی به کارآفرینان زن سرپرست خانوارگیشه ی جنوب / قسمت پنجممحدودیت به کارگیری بازنشستگان بیشتر شدافزایش تسهیلات اشتغال روستایی از ۶ به ۱۰ میلیارد تومانطرحهای پژوهشی در هرمزگان کمک مالی دریافت می کنندتوان پرداخت سه میلیون تومان هزینه بازنشستگی پیش از موعد را نداریماحمد راستی معاون نیروی دریایی سپاه شدمشارکت ایران در سه نمایشگاه بین المللی تخصصی عمان در مهرماهدستگیری ۱۸ لیدر و عضو دسیسه هرمی جدید که ارز زیادی از کشور خارج کردندشورای نگهبان طرح اصلاح قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان را تایید کردجزئیات درگذشت بازیکن اسبق تیم ملی فوتبال کشورمان مشخص شدآماده‌سازی ۲۲۲ کلاس درس برای سال تحصیلی جدید در هرمزگانگیشه ی جنوب / قسمت چهارممحسنی اژه‌ای:مردم افراد آلوده به فساد را به قوه قضاییه معرفی کنندحکم حذف آبونمان تلفن ثابت به مخابرات ابلاغ شد‍ دوشاب پزی در هرمزگان + عکسسرپرست جدید فرهنگستان هنر کیست؟مکانی شگفت‌انگیز در هرمزگان +عکسغرفه حصیربافی هرمزگان رتبه برتر نهمین نمایشگاه صنایع دستی مشهدتوزیع گوشت قرمز یارانه ای در هرمزگان آغاز شد وجود 23 بدهکار دانه درشت بانکی در هرمزگانجوکار به عنوان امام جمعه جدید شهر قدس معرفی شد