کد خبر: 9985 تاریخ انتشار: ۱۳۹۷ چهارشنبه ۱۴ شهريور 10:53 عصر نسخه چاپی نسخه چاپی
265 ارسال به دوست ارسال به دوست


معاون رییس جمهوری:
صنایع دستی قشم باید شناسنامه دار شود


معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رییس جمهوری گفت: با هدف برند سازی و ایجاد هویت هنر بومی قشم، صنایع دستی این جزیره باید شناسنامه دار شود.

به گزارش هرمزگان نیوز به نقل از ایرنا، سید ابوالفضل رضوی عصر چهارشنبه در بازدید از زیرساخت های اقتصادی و گردشگری روستاهای جزیره قشم افزود: برند سازی صنایع دستی به خالق اثر نیز هویت می بخشد و تحقق آن حرکت در مسیر حمایت از تولید ملی و کالای ایرانی است.

وی ادامه داد: شناسنامه دار کردن یک اثر هنری باعث ایجاد تضمین برای جلب اعتماد مصرف کننده می شود و نمادی از کیفیت کالاست.

رضوی تصریح کرد: درج نام خالق هنرهای دستی، ثبت تاریخ خلق اثر و مواد و ترکیبات به کار رفته به صنایع دستی قشم هویت می دهد.

وی خاطرنشان کرد: همچنین صنایع دستی برای عرضه در نمایشگاه ها و فروشگاه ها باید دارای قیمت و شناسه باشد.

 

** بازدید از مرکز تکثیر لارو و پرورش میگوی متراکم

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رییس جمهوری در ادامه از مرکز تکثیر لارو و پرورش میگوی متراکم قشم بازدید کرد.

مرکز تکثیر و پرورش میگو قشم از سال 1375 فعالیت خود را در زمینه تکثیر لارو میگو در شهر سوزای جزیره قشم آغاز کرد.

این شرکت با سرمایه ای 42 میلیارد ریال، 20 استخر 350 مترمکعبی را به پرورش میگو به شیوه متراکم و با ظرفیت تولید 2 تُن میگو در هر استخر اختصاص داده است.

این مرکز در طول سال در 2 نوبت تابستانه و زمستانه برداشت میگو دارد و محصول خود را به کشورهایی مانند فرانسه، روسیه و چین صادر می کند.

 

** بازدید از پرورش بچه ماهی قشم

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رییس جمهوری در ادامه بازدیدهای خود از شرکت پرورش بچه ماهی قشم بازدید کرد.

این شرکت با 80 حوضچه پرورش بچه ماهی به ظرفیت تولید 2 میلیون قطعه در سال با سرمایه 120 میلیارد ریال توسط بخش خصوصی از سال 1392 به فعالیت مشغول شد.

در این مجموعه، بچه ماهی هایی از نوع هامور، شانک و صُبیتی پس از رسیدن به وزن پنج گرم به مراکز پرورش ماهی در قفس منتقل می شوند.

این مجموعه دارای 2 سایت است که عملیات تکثیر ماهی در سایت خشکی و ذخیره سازی در سایت دریایی با پنج قفس انجام می شود.

 

** بازدید از طرح اقامتگاه بوم گردی در روستای گَوَرزین

رضوی در ادامه بازدیدهای خود از مراحل پایانی علیات اجرایی اقامت گاه بوم گردی روستای گَوَرزین بازدید کرد.

این اقامت گاه با سرمایه گذاری 70 میلیارد ریال و در مساحتی 10 هکتار توسط بخش خصوصی در روستای گورزین واقع در غرب جزیره قشم در حال احداث است.

در این اقامتگاه 45 باب اتاق 2 تا 6 نفره به تعداد کل 82 تخت، یک سالن غذاخوری، محلی برای نمایش صنایع دستی محلی و پارک بازی کودکان در نظر گرفته شده است.

این طرح که احداث آن از سال 95 آغاز شد در ایام مبارک دهه فجر امسال به بهره برداری می رسد و با بهره برداری از آن 85 فرصت شغلی ایجاد می شود.

وجود فضای مناسب برای اجرای موسیقی محلی و برگزاری آیین های بومی و کاشت یکهزار نفر نخل از دیگر ویژگی های این اقامتگاه بوم گردی در غرب جزیره است.

روستای گَوَرزین پنج کیلومتر فاصله از جنگل حَرّا و 10 کیلومتر از بندر تاریخی لافت فاصله دارد و نزدیک ترین روستا به فرودگاه بین المللی قشم است.

 

** بازدید از باغ پرورش گیاهان دارویی گَوَرزین

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رییس جمهوری امروز همچنین از باغ پرورش گیاهان دارویی گورزین بازدید کرد.

باغ یاد شده به عنوان یکی از طرح های شاهد (پایلوت) سازمان همکاری‌های بین ‌المللی این کشور (جایکا) در مساحتی 2 هزار و 500 متر مربع توسط جامعه محلی اداره می شود.

این مجموعه با اعتباری یک میلیارد ریال ایجاد شد و 15 نفر از اهالی روستای گَوَرزین با هدف توسعه بخش کشاورزی در زمینه کاشت گیاهان دارویی در آن فعالیت می کنند.

در این باغ گیاهانی همچون رُزماری، مورینگا، آپایو، کُنار شهری، گارُم زَنگی، تَمر هندی، گوآوا، نخل، انبه و غیر آن پرورش می یابد تا برای استفاده و فروش در بازار و مصارف پزشکی مورد استفاده قرار گیرد.

این مجموعه دارای فضایی به وسعت 170 مترمربع شامل پنج باب اتاق، 10 تخت و سالن غذاخوری برای اقامت گردشگران است.

 

**بازدید از قطعه یک بزرگراه مرکزی قشم

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رییس جمهوری امروز همچنین از مرحله اول طرح بزرگراه مرکزی قشم بازدید کرد.

طرح بزرگراه مرکزی قشم به طول 30 کیلومتر و با اعتبار 411 میلیارد ریال دارای 2 باند، هر یک به عرض 11.5متر آسفالت در حال اجراست.

خاکبرداری و زیرسازی قطعه اول این طرح به طول 10 کیلومتر و اعتبار بیش از94 میلیارد ریال انجام شده و تا بهمن ماه امسال عملیات آسفالت آن به اتمام می رسد که در دهه فجر امسال مورد بهره برداری قرار می گیرد.

همزمان زیرسازی مرحله دوم این طرح به طول 10 کیلومتر با اعتبار 146 میلیارد ریال دارای 61 درصد پیشرفت فیزیکی است و مرحله سوم نیز به طول 10 کیلومتر و اعتبار 171 میلیارد ریال 20 درصد پیشرفت دارد.

رضوی هم چنین از طرح های توسعه ای فرودگاه بین المللی قشم بازدید کرد. سالن جدید این فرودگاه با ظرفیت خدمات رسانی هم زمان به پنج پرواز و برج مراقبت جدید در حال احداث است.

به گزارش ایرنا، معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رییس جمهوری به همراه مدیرعامل و دیگر مسوولان سازمان منطقه آزاد قشم در یک سفر 2 روزه از زیرساخت های اقتصادی و گردشگری روستایی جزیره قشم بازدید می کند.

 نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

 

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


    صدا       فیلم     تلویزیون    رادیو
نخستین شناور تفریحی در مسیر جزیره قشم- هنگام ساخته شدممنوعیت صادرت ۱۷ قلم کالای داخلی از هرمزگانخرید توافقی گوجه فرنگی کشاورزان هرمزگانرئیس مجلس شورای اسلامی به هرمزگان می‌آیدنخستین آلاچیق شناور در قشم به آب انداخته شدموفقیت 16 دانش آموز هرمزگان در مسابقه جهانی محاسبات ذهنی مالزی900 نفر از اهالی فاریاب رودان رایگان مداوا شدند۲ هزار ۷۶۵فقره تسهیلات اشتغال کشوری پرداخت می شودمردم می توانند علیه بازنشستگان شاغل اعلام جرم کننددر سفر به هرمزگان؛جهانگیری با عموی خود دیدار کردمصوبه بخشودگی وام‌های کشاورزان به‌زودی عملیاتی می‌شود فراخوان استخدامی شرکت بادبان دریای ساحل قشمنوبت دهی اینترنتی در بیمارستان خلیج فارس بندرعباساحتمال بازگشت طرح "خرید سربازی"انتخاب عکاس هرمزگانی به‌عنوان یکی از داوران مسابقه بین‌المللی عکاسی روسیهدانشگاه آزاد: ازدواج کنید، از شهریه معاف شویدگمانه‌زنی‌ها پیرامون معرفی استانداران پیشنهادی تکذیب شدامکان بازیافت ۷۵ درصد آب مصرفی خانه‌هامعاون اول رئیس جمهوری و رئیس مجلس شورای اسلامی در هفته جاری به هرمزگان سفر می کنندوام ساخت مسکن در بافت فرسوده ۱۱۰ میلیون تومان شدانتظامی نماینده مدیران مسوول در هیات نظارت شداعضای سمن‌های جوانان هرمزگان انتخاب شدنداعضا هیات مدیره مجمع خیران هرمزگان مشخص شدندکتاب" توسعه حرفه‌ای نمایندگان مجلس" با یادداشتی از نماینده بندرعباس منتشر شد۱۰ ابهام درباره قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان احصا شدطرح استیضاح رئیس مجلس تقدیم هیئت رئیسه شدصف طولانی ثبت‌نام کارت سوخت المثنی را دور بزنیدشرایط جوی و دریایی هرمزگان تا دوشنبه پنجم آذرماه ناپایدار استنحوه ثبت نام کارت المثنی سوخت اعلام شد وزیر صنعت:واردات لوازم خانگی ممنوع است‍ طرح مرکز پژوهش‌ها برای پرداخت یارانه بنزینواریز سود ۱۷۵ هزار تومانی سهام عدالت از فرداسامانه ناپایدار جوی وارد هرمزگان شداستعفای مدیرکل دفتر استاندار در راستای اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان/سرپرست جدید دفتر استاندار هرمزگان منصوب شد تصویب جزییات طرح استانی شدن انتخابات مجلسشرکت نفت ستاره خلیج فارس2 دانش آموز را بورسیه کردمدیرکل جدید محیط زیست هرمزگان منصوب شدمدیران جدید وزارت ارشاد منصوب شدندسرپرستان ١١ استانداری کشور منصوب شدنددو فوتسالیست هرمزگانی به اردوی تیم ملی دعوت شدند