کد خبر: 9790 تاریخ انتشار: ۱۳۹۷ شنبه ۱۳ مرداد 11:57 عصر نسخه چاپی نسخه چاپی
151 ارسال به دوست ارسال به دوستمولاوردی:موانع متعددی برای تحقق حقوق شهروندی در کشور وجود دارد


دستیار رئیس جمهوری در امور حقوق شهروندی گفت: در کشور ما به لحاظ تنوع فرهنگی و قومی مجموعه ای از موانع در تحقق حقوق بشر وجود دارد. باید متناسب با این شرایط راهکار ارائه بدهیم و از یک تجویز کلی برای این موانع پرهیز کنیم.

به گزارش خبرنگار ایرنا، شهیندخت مولاوردی عصر شنبه در نشست «حقوق بشر از موانع تا راهکارهای تحقق و توسعه در ایران امروز» که در سالن اجتماعات کانون وکلای دادگستری مرکز برگزار شد، افزود: موانعی که ما برای تحقق حقوق شهروندی داریم با کشورهای توسعه یافته متفاوت است چرا که پیشرفت در ارتباطات رسانه ای و تکنولوژی به پیشرفت در اطلاعات در این کشورها منجر شده و انتظارات شهروندان در این کشورها بالا رفته است و تحقق نیافتن این حقوق موجب افزایش اعتراض ها می شود.

دستیار رئیس جمهوری در امور حقوق شهروندی با بیان اینکه جامعه امروز ما از چیستی و چرایی حقوق بشر گذرکرده است، گفت: البته به دلیل تعارضات فرهنگی و بنیادهای فلسفی نامتقارن تعریف واحدی از حقوق بشر در دنیا نشده است ولی تعریف کلی حقوق بشر در واقع حقوقی است که برای تمام انسانها فارغ از فرهنگ، رنگ و نژاد تعلق می گیرد و متاسفانه هنوز شاهد هستیم که در برخی از جوامع این تعریف به رسمیت شناخته نشده و خود این مساله یکی از موانع تحقق حقوق بشر است.

وی اظهار داشت: مقدمه منشور حقوق شهروندی، تاریخ معاصر ایران را آینه ای روشن از مطالبات مردم می داند و مانند نهضت مشروطه و انقلاب اسلامی خواستار کرامت انسان و دستیابی به حقوق هر انسان است.

وی با بیان اینکه نخستین گزارش سالانه «پیشرفت ها و راهکارهای رفع موانع تحقق حقوق شهروندی» امروز آماده شد و فردا در پورتال حقوق شهروندی منتشر خواهد شد، گفت: اگر در هر سال یک یا دو بار این گزارش منتشر شود، می تواند ماموریت خود را در راستای تحقق حقوق شهروندی به خوبی ایفا کند.

دستیار رئیس جمهوری در امور حقوق شهروندی با بیان اینکه در بحث حقوق بشر باید به سه گفتمان توجه کنیم، افزود: از منظر گفتمان نظری به فلسفه، تعریف و ابعاد حقوق بشر پرداخته شده و در گفتمان قانونی سعی شده از ایده به سمت عمل و قاعده گذاری در چارچوب گفتمان نظری توجه شود و سومین گفتمان در حقوق بشر گفتمان سیاسی - اجرایی است که به اراده ای که در حوزه سیاست برای تحقق و توسعه حقوق بشر شکل گرفته، می پردازد.

وی افزود: برای ارزیابی و ناکامی ها در عرصه حقوق بشر باید در این چارچوب حرکت کنیم که کدامیک از این گفتمان ها به خوبی شکل نگرفته است چرا که برای تحقق حقوق بشر این سه گفتمان باید به خوبی در جامعه اجرا شود.

مولاوردی تاکید کرد: حکومت ها مسئولیت اجرا و تحقق حقوق بشر را دارند. تمام حکومت ها باید برای احترام و کرامت انسانها و تحقق حقوق اساسی آنها برنامه داشته باشند و دولت ها هر چه در تقویت حکومت بر اساس قانون و مبارزه با فساد از خود جدیت نشان دهند، در سیاستگذاری برای استیفای حقوق بشر موفق تر خواهند بود.

وی در مورد تضمین حقوق شهروندی نیز گفت: در مرحله اجرا و بعد تضمین حقوق بشر اگر ساز و کارهای اداری و قضایی ضعف داشته باشد بر تحقق این حقوق تاثیر خواهد گذاشت البته در منشور حقوق شهروندی این موارد یادآوری شده است.

مولاوردی با بیان اینکه اکثر مواد منشور حقوق شهروندی همان مواد حقوق بشر است، گفت: یکی از اهداف در منشور حقوق شهروندی ارائه گزارش عادلانه از اقدامات و عملکرد دستگاه های اجرایی است. در مرحله اول مبنای ما در این گزارش خود اظهاری است و در مراحل بعدی بر اساس شاخص های مشخص ابلاغی برای دریافت گزارش عملکرد اقدام خواهیم کرد.

در ادامه این نشست علی اکبر گرجی، معاون ارتباطات و پیگیری اجرای قانون اساسی معاونت حقوقی ریاست جمهوری نیز گفت: در وضعیت امروز کشور اگر فردی برای تحقق مبانی جمهوری اسلامی ایران دلش می تپد باید بدون تعارف لوازم و الزامات یک دولت مشروطه را بپذیرد و اگر این شرایط را قبول نکند، بحران و آشوب دامنگیر او خواهد شد.

وی درباره ارتباط حقوق بشر و دولت گفت: دولت مشروطه الزاما یک دولت حقوق بشری است و نباید حقوق بشر را از حقوق بنیادین مردم و آزادی های عمومی و شهروندی جدا کنیم.

گرجی ادامه داد: اصولا محدود سازی دولت فلسفه اش آزاد سازی شهروند است، یعنی خط قرمزی را دور سلایق دولت می کشیم تا پای خود را از گلیم قانون فراتر نگذارد.

 نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

 

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


    صدا       فیلم     تلویزیون    رادیو
رئیس مجلس شورای اسلامی به هرمزگان می‌آیدنخستین آلاچیق شناور در قشم به آب انداخته شدموفقیت 16 دانش آموز هرمزگان در مسابقه جهانی محاسبات ذهنی مالزی900 نفر از اهالی فاریاب رودان رایگان مداوا شدند۲ هزار ۷۶۵فقره تسهیلات اشتغال کشوری پرداخت می شودمردم می توانند علیه بازنشستگان شاغل اعلام جرم کننددر سفر به هرمزگان؛جهانگیری با عموی خود دیدار کردمصوبه بخشودگی وام‌های کشاورزان به‌زودی عملیاتی می‌شود فراخوان استخدامی شرکت بادبان دریای ساحل قشمنوبت دهی اینترنتی در بیمارستان خلیج فارس بندرعباساحتمال بازگشت طرح "خرید سربازی"انتخاب عکاس هرمزگانی به‌عنوان یکی از داوران مسابقه بین‌المللی عکاسی روسیهدانشگاه آزاد: ازدواج کنید، از شهریه معاف شویدگمانه‌زنی‌ها پیرامون معرفی استانداران پیشنهادی تکذیب شدامکان بازیافت ۷۵ درصد آب مصرفی خانه‌هامعاون اول رئیس جمهوری و رئیس مجلس شورای اسلامی در هفته جاری به هرمزگان سفر می کنندوام ساخت مسکن در بافت فرسوده ۱۱۰ میلیون تومان شدانتظامی نماینده مدیران مسوول در هیات نظارت شداعضای سمن‌های جوانان هرمزگان انتخاب شدنداعضا هیات مدیره مجمع خیران هرمزگان مشخص شدندکتاب" توسعه حرفه‌ای نمایندگان مجلس" با یادداشتی از نماینده بندرعباس منتشر شد۱۰ ابهام درباره قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان احصا شدطرح استیضاح رئیس مجلس تقدیم هیئت رئیسه شدصف طولانی ثبت‌نام کارت سوخت المثنی را دور بزنیدشرایط جوی و دریایی هرمزگان تا دوشنبه پنجم آذرماه ناپایدار استنحوه ثبت نام کارت المثنی سوخت اعلام شد وزیر صنعت:واردات لوازم خانگی ممنوع است‍ طرح مرکز پژوهش‌ها برای پرداخت یارانه بنزینواریز سود ۱۷۵ هزار تومانی سهام عدالت از فرداسامانه ناپایدار جوی وارد هرمزگان شداستعفای مدیرکل دفتر استاندار در راستای اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان/سرپرست جدید دفتر استاندار هرمزگان منصوب شد تصویب جزییات طرح استانی شدن انتخابات مجلسشرکت نفت ستاره خلیج فارس2 دانش آموز را بورسیه کردمدیرکل جدید محیط زیست هرمزگان منصوب شدمدیران جدید وزارت ارشاد منصوب شدندسرپرستان ١١ استانداری کشور منصوب شدنددو فوتسالیست هرمزگانی به اردوی تیم ملی دعوت شدندخرمای پیارم، نارنگی و مروارید هرمزگان ثبت جهانی شدارزش سهام عدالت به ۱۴میلیون تومان رسیدمعادن غیر فعال هرمزگان واگذار می شوند