کد خبر: 9790 تاریخ انتشار: ۱۳۹۷ شنبه ۱۳ مرداد 11:57 عصر نسخه چاپی نسخه چاپی
73 ارسال به دوست ارسال به دوستمولاوردی:موانع متعددی برای تحقق حقوق شهروندی در کشور وجود دارد


دستیار رئیس جمهوری در امور حقوق شهروندی گفت: در کشور ما به لحاظ تنوع فرهنگی و قومی مجموعه ای از موانع در تحقق حقوق بشر وجود دارد. باید متناسب با این شرایط راهکار ارائه بدهیم و از یک تجویز کلی برای این موانع پرهیز کنیم.

به گزارش خبرنگار ایرنا، شهیندخت مولاوردی عصر شنبه در نشست «حقوق بشر از موانع تا راهکارهای تحقق و توسعه در ایران امروز» که در سالن اجتماعات کانون وکلای دادگستری مرکز برگزار شد، افزود: موانعی که ما برای تحقق حقوق شهروندی داریم با کشورهای توسعه یافته متفاوت است چرا که پیشرفت در ارتباطات رسانه ای و تکنولوژی به پیشرفت در اطلاعات در این کشورها منجر شده و انتظارات شهروندان در این کشورها بالا رفته است و تحقق نیافتن این حقوق موجب افزایش اعتراض ها می شود.

دستیار رئیس جمهوری در امور حقوق شهروندی با بیان اینکه جامعه امروز ما از چیستی و چرایی حقوق بشر گذرکرده است، گفت: البته به دلیل تعارضات فرهنگی و بنیادهای فلسفی نامتقارن تعریف واحدی از حقوق بشر در دنیا نشده است ولی تعریف کلی حقوق بشر در واقع حقوقی است که برای تمام انسانها فارغ از فرهنگ، رنگ و نژاد تعلق می گیرد و متاسفانه هنوز شاهد هستیم که در برخی از جوامع این تعریف به رسمیت شناخته نشده و خود این مساله یکی از موانع تحقق حقوق بشر است.

وی اظهار داشت: مقدمه منشور حقوق شهروندی، تاریخ معاصر ایران را آینه ای روشن از مطالبات مردم می داند و مانند نهضت مشروطه و انقلاب اسلامی خواستار کرامت انسان و دستیابی به حقوق هر انسان است.

وی با بیان اینکه نخستین گزارش سالانه «پیشرفت ها و راهکارهای رفع موانع تحقق حقوق شهروندی» امروز آماده شد و فردا در پورتال حقوق شهروندی منتشر خواهد شد، گفت: اگر در هر سال یک یا دو بار این گزارش منتشر شود، می تواند ماموریت خود را در راستای تحقق حقوق شهروندی به خوبی ایفا کند.

دستیار رئیس جمهوری در امور حقوق شهروندی با بیان اینکه در بحث حقوق بشر باید به سه گفتمان توجه کنیم، افزود: از منظر گفتمان نظری به فلسفه، تعریف و ابعاد حقوق بشر پرداخته شده و در گفتمان قانونی سعی شده از ایده به سمت عمل و قاعده گذاری در چارچوب گفتمان نظری توجه شود و سومین گفتمان در حقوق بشر گفتمان سیاسی - اجرایی است که به اراده ای که در حوزه سیاست برای تحقق و توسعه حقوق بشر شکل گرفته، می پردازد.

وی افزود: برای ارزیابی و ناکامی ها در عرصه حقوق بشر باید در این چارچوب حرکت کنیم که کدامیک از این گفتمان ها به خوبی شکل نگرفته است چرا که برای تحقق حقوق بشر این سه گفتمان باید به خوبی در جامعه اجرا شود.

مولاوردی تاکید کرد: حکومت ها مسئولیت اجرا و تحقق حقوق بشر را دارند. تمام حکومت ها باید برای احترام و کرامت انسانها و تحقق حقوق اساسی آنها برنامه داشته باشند و دولت ها هر چه در تقویت حکومت بر اساس قانون و مبارزه با فساد از خود جدیت نشان دهند، در سیاستگذاری برای استیفای حقوق بشر موفق تر خواهند بود.

وی در مورد تضمین حقوق شهروندی نیز گفت: در مرحله اجرا و بعد تضمین حقوق بشر اگر ساز و کارهای اداری و قضایی ضعف داشته باشد بر تحقق این حقوق تاثیر خواهد گذاشت البته در منشور حقوق شهروندی این موارد یادآوری شده است.

مولاوردی با بیان اینکه اکثر مواد منشور حقوق شهروندی همان مواد حقوق بشر است، گفت: یکی از اهداف در منشور حقوق شهروندی ارائه گزارش عادلانه از اقدامات و عملکرد دستگاه های اجرایی است. در مرحله اول مبنای ما در این گزارش خود اظهاری است و در مراحل بعدی بر اساس شاخص های مشخص ابلاغی برای دریافت گزارش عملکرد اقدام خواهیم کرد.

در ادامه این نشست علی اکبر گرجی، معاون ارتباطات و پیگیری اجرای قانون اساسی معاونت حقوقی ریاست جمهوری نیز گفت: در وضعیت امروز کشور اگر فردی برای تحقق مبانی جمهوری اسلامی ایران دلش می تپد باید بدون تعارف لوازم و الزامات یک دولت مشروطه را بپذیرد و اگر این شرایط را قبول نکند، بحران و آشوب دامنگیر او خواهد شد.

وی درباره ارتباط حقوق بشر و دولت گفت: دولت مشروطه الزاما یک دولت حقوق بشری است و نباید حقوق بشر را از حقوق بنیادین مردم و آزادی های عمومی و شهروندی جدا کنیم.

گرجی ادامه داد: اصولا محدود سازی دولت فلسفه اش آزاد سازی شهروند است، یعنی خط قرمزی را دور سلایق دولت می کشیم تا پای خود را از گلیم قانون فراتر نگذارد.

 نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

 

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


    صدا       فیلم     تلویزیون    رادیو
خداحافظی با خیابان‌های انگلیسی بندرعباسفرماندار رودان خواستار عذرخواهی رسمی عوامل یک برنامه طنزشدیک حزب جدید به دهها حزب کشور اضافه شد + اسامی شورای مرکزیفیلم/ رییس شیلات ایران: هیچ شناور خارجی در آبهای ایران نیست!فیلم / حضور سرزده فرماندار جاسک بر عرشه کشتی چینی در خلیج فارساکبری : مسئولان قضایی جاسک به موضوع صیادی کشتی های چینی رسیدگی کنندمنصور آرامی از هرمزگانی های عازم المپیک آسیایی در تهران تجلیل کردتوضیحات استاندار درباره حضور چینی‌ها در آبهای هرمزگانامام جمعه اهل سنت بندرعباس:مناسک حج نمونه ای از عشق به پروردگار استنیروگاه بندرعباس بیش از دو میلیون مگاوات ساعت انرژی برق تولید کرده استبندرعباس از مسیر پروازهای چارتری حذف شدآغاز نام نویسی آزمون استخدامی شرکت توزیع برق هرمزگانتوزیع ماهی هوور با قیمت هرکیلو 11 هزار و 300 تومانفرماندار قشم:نارضایتی مردم از عملکرد ادارات قابل گذشت نیستنصب و راه اندازی 90 دوربین ترافیکی پلاک خوان در معابر هرمزگانافتتاح پاویون جدید فرودگاه بندرعباس تا دو ماه دیگرمختاری : بازارچه صنایع دستی در بندرعباس احداث می شودنخستین هتل جزیره هرمزتا دهه فجر امسال به بهره برداری می رسد آخرین وضعیت تشکیل دادگاه‌های ویژه اقتصادیانهدام دو باند کلان مواد مخدر در هرمزگان و سیستان و بلوچستانمختاری مدیرکل میراث‌فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری هرمزگان شدضرغامی : 75 درصد از کالا ها در بازار رودان دارای پرچسپ قیمت هستندچه کسی جایگزین ربیعی می‌شود؟راه‌اندازی اینترنت فضایی جدید با همکاری اسپیس ایکس، ناسا و دانشگاه استنفوردتشکیل کمیته‌ای برای شناسایی مدیران بازنشستهفرماندار قشم: تقویت امنیت اجتماعی از نتایج مستقیم رونق اقتصادی استسخنگوی قوه قضاییه:پرونده قضایی احمدی نژاد تشکیل شدکمیته امداد به مددجویان آسیب دیده از حوادث غرامت می دهداحداث ورزشگاه ۱۰ هزار نفری میناب به مناقصه گذاشته شدمدیرکل جدید شیلات هرمزگان معرفی شدامام جمعه جدید رودان معرفی شدحمایت وزارت کشور از سمن‌های فعال در حوزه ایجاد نشاط و امید اجتماعیبانک مرکزی سکه را ۲.۸ میلیون تومان قیمت‌گذاری کردهــرمــزگانی ها دوشنبه بــه دیدار رهبــری می روندمرتضی بانک : صدا و سیما آدرس غلط به مردم ندهدخرید سربازی در سال 97 (شرایط، قیمت و نحوه پرداخت)انوشیروان محسنی بندپی، سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی شدخرید قشم‌ایر توسط استانداری اصفهان تکذیب شدبا حکم وزیر کشور؛ عباس میرزاد به سمت فرماندار شهرستان پارسیان منصوب شدفرماندار قشم، خطاب به مسئولان ادارات و دهیاران: گوش شنوای مشکلات مردم باشید