کد خبر: 9790 تاریخ انتشار: ۱۳۹۷ شنبه ۱۳ مرداد 11:57 عصر نسخه چاپی نسخه چاپی
112 ارسال به دوست ارسال به دوستمولاوردی:موانع متعددی برای تحقق حقوق شهروندی در کشور وجود دارد


دستیار رئیس جمهوری در امور حقوق شهروندی گفت: در کشور ما به لحاظ تنوع فرهنگی و قومی مجموعه ای از موانع در تحقق حقوق بشر وجود دارد. باید متناسب با این شرایط راهکار ارائه بدهیم و از یک تجویز کلی برای این موانع پرهیز کنیم.

به گزارش خبرنگار ایرنا، شهیندخت مولاوردی عصر شنبه در نشست «حقوق بشر از موانع تا راهکارهای تحقق و توسعه در ایران امروز» که در سالن اجتماعات کانون وکلای دادگستری مرکز برگزار شد، افزود: موانعی که ما برای تحقق حقوق شهروندی داریم با کشورهای توسعه یافته متفاوت است چرا که پیشرفت در ارتباطات رسانه ای و تکنولوژی به پیشرفت در اطلاعات در این کشورها منجر شده و انتظارات شهروندان در این کشورها بالا رفته است و تحقق نیافتن این حقوق موجب افزایش اعتراض ها می شود.

دستیار رئیس جمهوری در امور حقوق شهروندی با بیان اینکه جامعه امروز ما از چیستی و چرایی حقوق بشر گذرکرده است، گفت: البته به دلیل تعارضات فرهنگی و بنیادهای فلسفی نامتقارن تعریف واحدی از حقوق بشر در دنیا نشده است ولی تعریف کلی حقوق بشر در واقع حقوقی است که برای تمام انسانها فارغ از فرهنگ، رنگ و نژاد تعلق می گیرد و متاسفانه هنوز شاهد هستیم که در برخی از جوامع این تعریف به رسمیت شناخته نشده و خود این مساله یکی از موانع تحقق حقوق بشر است.

وی اظهار داشت: مقدمه منشور حقوق شهروندی، تاریخ معاصر ایران را آینه ای روشن از مطالبات مردم می داند و مانند نهضت مشروطه و انقلاب اسلامی خواستار کرامت انسان و دستیابی به حقوق هر انسان است.

وی با بیان اینکه نخستین گزارش سالانه «پیشرفت ها و راهکارهای رفع موانع تحقق حقوق شهروندی» امروز آماده شد و فردا در پورتال حقوق شهروندی منتشر خواهد شد، گفت: اگر در هر سال یک یا دو بار این گزارش منتشر شود، می تواند ماموریت خود را در راستای تحقق حقوق شهروندی به خوبی ایفا کند.

دستیار رئیس جمهوری در امور حقوق شهروندی با بیان اینکه در بحث حقوق بشر باید به سه گفتمان توجه کنیم، افزود: از منظر گفتمان نظری به فلسفه، تعریف و ابعاد حقوق بشر پرداخته شده و در گفتمان قانونی سعی شده از ایده به سمت عمل و قاعده گذاری در چارچوب گفتمان نظری توجه شود و سومین گفتمان در حقوق بشر گفتمان سیاسی - اجرایی است که به اراده ای که در حوزه سیاست برای تحقق و توسعه حقوق بشر شکل گرفته، می پردازد.

وی افزود: برای ارزیابی و ناکامی ها در عرصه حقوق بشر باید در این چارچوب حرکت کنیم که کدامیک از این گفتمان ها به خوبی شکل نگرفته است چرا که برای تحقق حقوق بشر این سه گفتمان باید به خوبی در جامعه اجرا شود.

مولاوردی تاکید کرد: حکومت ها مسئولیت اجرا و تحقق حقوق بشر را دارند. تمام حکومت ها باید برای احترام و کرامت انسانها و تحقق حقوق اساسی آنها برنامه داشته باشند و دولت ها هر چه در تقویت حکومت بر اساس قانون و مبارزه با فساد از خود جدیت نشان دهند، در سیاستگذاری برای استیفای حقوق بشر موفق تر خواهند بود.

وی در مورد تضمین حقوق شهروندی نیز گفت: در مرحله اجرا و بعد تضمین حقوق بشر اگر ساز و کارهای اداری و قضایی ضعف داشته باشد بر تحقق این حقوق تاثیر خواهد گذاشت البته در منشور حقوق شهروندی این موارد یادآوری شده است.

مولاوردی با بیان اینکه اکثر مواد منشور حقوق شهروندی همان مواد حقوق بشر است، گفت: یکی از اهداف در منشور حقوق شهروندی ارائه گزارش عادلانه از اقدامات و عملکرد دستگاه های اجرایی است. در مرحله اول مبنای ما در این گزارش خود اظهاری است و در مراحل بعدی بر اساس شاخص های مشخص ابلاغی برای دریافت گزارش عملکرد اقدام خواهیم کرد.

در ادامه این نشست علی اکبر گرجی، معاون ارتباطات و پیگیری اجرای قانون اساسی معاونت حقوقی ریاست جمهوری نیز گفت: در وضعیت امروز کشور اگر فردی برای تحقق مبانی جمهوری اسلامی ایران دلش می تپد باید بدون تعارف لوازم و الزامات یک دولت مشروطه را بپذیرد و اگر این شرایط را قبول نکند، بحران و آشوب دامنگیر او خواهد شد.

وی درباره ارتباط حقوق بشر و دولت گفت: دولت مشروطه الزاما یک دولت حقوق بشری است و نباید حقوق بشر را از حقوق بنیادین مردم و آزادی های عمومی و شهروندی جدا کنیم.

گرجی ادامه داد: اصولا محدود سازی دولت فلسفه اش آزاد سازی شهروند است، یعنی خط قرمزی را دور سلایق دولت می کشیم تا پای خود را از گلیم قانون فراتر نگذارد.

 نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

 

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


    صدا       فیلم     تلویزیون    رادیو
معاون توسعه مدیریت سازمان میراث‌فرهنگی: سازمانی موفق است که در آن همدلی و وفاق وجود داشته باشدعلت کاهش قدرت موتور خودرو چیست؟در شهریورماه تورم نقطه به نقطه در هرمزگان ۲۰ درصد بوده استامام جمعه قشم: وجود رسانه‌ها یک فرصت بزرگ برای توسعه قشم استجزئیات طرح رتبه بندی معلمانهرمزگان اواسط هفته بارانی می‌شودبرومند : برای گردشگری هرمزگان هویت سازی می کنیمآیفون راز قتل خاشقچی را فاش می کند؟آغاز تکمیل ظرفیت بدون آزمون مقطع کارشناسی در دانشگاه پیام نور هرمزگاناولین عمل «لقاح خارج رحمی» در مرکز درمان ناباروری بندرعباسنامه سرگشاده آیت الله مکارم شیرازی به رییس قوه قضاییهخورشهناز، کانال انتقال فاضلاب یا شاهراه ورود مشکلات بهداشتیاختصاص ۴۰۰ میلیون تومان اعتبار برای توسعه تالاب آذینی سیریکقیمت انواع محصولات ایران خودرو در نمایندگی و بازارنماینده غرب هرمزگان نائب رئیس فراکسیون مناطق آزاد و تجاری در مجلس شدمسابقه استندآپ کمدی "شرجی" در بندرعباس برگزار می‌شودلغو صدور روادید برای شهروندان عمانی مسافر ایراناستقبال هرمزگان از سرمایه گذاری شیلاتی در جمهوری اسلامی موریتانیمتن لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسمدانشکده علوم قرآنی هرمزگان در حال تعطیلی استمجمع تشخیص لایحه ایجاد ۸ منطقه آزاد جدید را مغایر سیاست ها می داندنیروگاه سیکل ترکیبی هرمز وارد مدار شدآغاز بیمه صنعتگران صنایع دستی در هرمزگانسخنگوی وزارت کشور: 15 شهردار بازنشسته می شوندایجاد چهارصد فرصت شغلی طی 5 ماه آینده در جزیره هرمزنتایج رسمی انتخابات نظام مهندسی ساختمان اعلام شد40 مدرسه با مشارکت بنگاه های اقتصادی در هرمزگان احداث شودمراسم ترحیم زنده یاد ایوب دبیری نژاد/ گزارش تصویری بهره مندی شناورهای دریایی سنتی از سوخت یارانه ایترانزیت خودرو؛ فرصت طلایی برای تجارت در بندر لنگهنرخ جدید کرایه اتوبوس دانشجویان دانشگاه هرمزگان اعلام شدپیکرایوب دبیری نژاد پیشکسوت مطبوعات هرمزگان به خاک سپرده شدثبت نام آزمون وکالت ۹۷ آغاز شدجزئیاتی ازحمله موشکی سپاه/موشک‌های قیام و ذوالفقار برسرتروریست‌هاارزش روز هر سهم مشمولان سهام عدالت، ۴ میلیون و ۳۶۰ هزار تومان شدآغاز توزیع برنج خارجی احتکار شده در هرمزگان‍درخواست رحمانی‌فضلی از رئیس‌جمهور برای کناره گیری از دبیر کلی ستاد مبارزه با مواد مخدر برداشت خرمای پیارم از نخلستان های حاجی آباد آغاز شدفصل صید میگو در هرمزگان از دهم مهر آغاز می شودهرمزگان با کمبود بیش از 350 نفر محیط بان مواجه است