کد خبر: 9690 تاریخ انتشار: ۱۳۹۷ شنبه ۳۰ تير 10:40 صبح نسخه چاپی نسخه چاپی
599 ارسال به دوست ارسال به دوستنماینده مردم غرب هرمزگان در مجلس:رفتارها در قبال بخش خصوصی متناقض است


نشست هم‌اندیشی اعضای هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی بندرعباس و نماینده مردم غرب هرمزگان در مجلس شورای اسلامی برگزار و بر حفظ انسجام برای گشایش اقتصادی تأکید شد.

به گزارش ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، در ابتدای این نشست رئیس اتاق بازرگانی بندرعباس ضمن از حضور ناصر شریفی، گفت: به‌صورت ملموس در جریان مشکلات بخش خصوصی قرار دارید، ازاین‌رو به بیان مشکلات نمی‌پردازیم و تنها امیدواریم بابی باز شود تا پس از این نشست زبان یکدیگر را بهتر درک کنیم.

امین صباغی زاده خواستار گره‌گشایی نمایندگان مجلس از وضعیت فعلی حاکم بر اقتصاد شد و افزود: از نمایندگان انتظار می‌رود که راه جهادگران اقتصادی را هموار کنند و آرامش اقتصادی را به فعالان این حوزه به‌ویژه در استان هرمزگان بازگردانند.

صباغی زاده ضمن اشاره به این موضوع که اگر انسجام تشکل‌های اقتصادی از درون حفظ شود فشارهای سیاسی بی‌تأثیر خواهد بود، اضافه کرد: برجام آرامش را به اقتصاد ما آورد اما تغییر جو سیاسی کمی این آرامش را از ما گرفته است.

وی در پایان ابزار امیدواری کرد که تفکرات نماینده مردم غرب هرمزگان بتواند به پیشبرد اهداف اتاق بازرگانی کمک کند.

در ادامه نایب‌رئیس اتاق بازرگانی بندرعباس نیز با بیان اینکه آدم‌های اقتصادی همواره از فرصت‌های کوچک، فرصت‌های بزرگ می‌سازند و تهدیدها را رفع می‌کنند، افزود: در بخش اقتصادی به همکاری نمایندگان مجلس نیازمندیم و نباید مجالی به وجود آید تا اختلاف ارز دولتی و ارز موجود در بازار سبب بروز تخلفات شود.

مهرداد بازرگان اظهار کرد: در مباحث ارزی مشکلاتی به وجود آمده که تجار را آزار می‌دهد، اختلاف قیمت‌ها سبب سوءاستفاده برخی افراد شده و بر زندگی مردم تأثیر منفی زیادی گذاشته است.

بازرگان تأکید کرد: افزایش قیمت ارز می‌تواند به صادرات کمک کند و سبب رشد اقتصادی شود اما افرادی که برای واردات کالای اساسی ارز دولتی می‌گیرند و در مجرایی دیگر خرج می‌کنند، به اقتصاد ضربه خواهند زد.

وی گفت: امیدواریم روند صادرات ما افزایش یابد تا کسری ارز جبران شود و در مباحث ارزی دولت باید به تجار کمک کند و شما نیز نظارت داشته باشد تا این کمک‌ها به بی‌راهه نرود.

دیگر عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی گفت: ما اتفاقات و مشکلات دهه شصت را پشت سر گذاشتیم چراکه اتحاد مردم ما اتحاد کم‌نظیری بود و امروز باید شکاف‌های اجتماعی را ترمیم کنیم و راه‌حل آن افزایش شفافیت است.

عباس براهیمی قلعه قاضی افزود: نوسانات امروز ارز ریشه در مافیایی دارد که روان اقتصاد را هدف گرفته‌اند اما مجلس توان ساماندهی وضعیت را دارد.

براهیمی با بیان اینکه مشکل امروز ما مشکل اقتصادی است اما راه‌حل آن سیاسی خواهد بود، اظهار کرد: سیاست اقتصاد یا انقباضی یا انبساطی است و ما باید به خودتحریمی داخلی پایان دهیم.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی بندرعباس اضافه کرد: امنیت سرمایه برای سرمایه‌گذار داخلی باید بیشتر شود، در ایران برای سرمایه‌گذار خارجی فرش قرمز پهن می‌کنند اما سیاست دوگانه‌ای در قبال سرمایه‌گذار داخلی اتخاذ می‌شود.

وی در پایان با تأکید بر اینکه دولت تنها می‌بایست نقش سیاست‌گذاری‌اش را ایفا کند، بیان کرد: اقتصاد باید به بخش خصوصی و تعاونی‌ها واگذار شود چراکه اقتصاد دولتی به معنای رانت است.

همچنین عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی و رئیس انجمن خرما نیز لب به شکوائیه گشود و گفت: مشخص نیست رایزن‌های اقتصادی ما در سفارتخانه‌ها در حال چه‌کاری هستند و خواهشمندیم وظایفشان را حتماً گوشزد کنید.

ابراهیم حیدری پوری افزود: جنس باکیفیت و پیش‌فصل هرمزگان به دلیل عدم همکاری افراد حاضر در سفارتخانه به‌خوبی به بازار هدف نمی‌رسد و مشکل‌آفرین شده است.

وی بیان کرد: پیش‌بینی بنده این است که 70 درصد محصولات کشاورزی هرمزگان امسال روی دست کشاورزان خواهد ماند و امیدواریم نمایندگان مجلس خواسته‌های به‌حق کشاورزان را بیشتر پیگیری کنند.

نماینده مردم غرب استان هرمزگان در مجلس در این نشست با بیان اینکه در دغدغه‌های مطرح‌شده این نشست، صداقت و اخلاص دید، گفت:  هنوز پس از گذشت 40 سال از پیروزی انقلاب اسلامی بخش خصوصی را باور نکرده‌ایم و در عمل حمایت از این بخش دیده نمی‌شود.

ناصر شریفی به بروکراسی اداری موجود انتقاد وارد دانست و افزود: سفید شدن موهای من در این سن و سال به سبب حضور در سیستم اداری است و من درد بخش خصوصی را به‌خوبی درک می‌کنم.

وی با مرور پیشینه‌ی تجاری مردم هرمزگان، اظهار کرد: پدران ما از بندرلنگه خرما به دبی می‌فرستادند تا مردم امارات نیز به مشکل کمبود مواد غذایی برنخورند اما امروز وضعیت کاملاً تغییر کرده است.

شریفی اضافه کرد: من اقتصاددان نیستم اما نابسامانی اقتصادی را امروز به عینه مشاهده می‌کنم و معتقدم اولین گام در تثبیت شرایط اقتصادی، همگرایی در اقتصاد است.

نماینده مردم غرب هرمزگان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: رفتارهای ما در قبال بخش خصوصی متناقض است.

وی تصریح کرد: نمی‌گویم تحریم‌های خارجی کم اثر بوده اما ما نیز از پتانسیل‌ها استفاده نکرده‌ایم و تنها اهل شعار هستیم.

این نماینده مجلس با اعتراف به این موضوع که ایران از پس تعامل با همسایگان خود برنیامده است، گفت: فلاکت امروز ما از خودمان است و نباید مدام گردن اسرائیل و آمریکا بیاندازیم.

شریفی در پایان با اعلام این موضوع که چهار بندر در غرب استان فعال‌شده است، این مسئله را اتفاقی بی‌سابقه خواند و عنوان کرد: به‌عنوان نماینده مردم این آمادگی را دارم تا در کمیسیون اقتصادی یا در هرکجا که لارم باشد مطالبه گری فعالان بخش خصوصی را انجام دهم و در کنار اتاق بازرگانی خواهم بود.

 نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

 

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


    صدا       فیلم     تلویزیون    رادیو
نخستین شناور تفریحی در مسیر جزیره قشم- هنگام ساخته شدممنوعیت صادرت ۱۷ قلم کالای داخلی از هرمزگانخرید توافقی گوجه فرنگی کشاورزان هرمزگانرئیس مجلس شورای اسلامی به هرمزگان می‌آیدنخستین آلاچیق شناور در قشم به آب انداخته شدموفقیت 16 دانش آموز هرمزگان در مسابقه جهانی محاسبات ذهنی مالزی900 نفر از اهالی فاریاب رودان رایگان مداوا شدند۲ هزار ۷۶۵فقره تسهیلات اشتغال کشوری پرداخت می شودمردم می توانند علیه بازنشستگان شاغل اعلام جرم کننددر سفر به هرمزگان؛جهانگیری با عموی خود دیدار کردمصوبه بخشودگی وام‌های کشاورزان به‌زودی عملیاتی می‌شود فراخوان استخدامی شرکت بادبان دریای ساحل قشمنوبت دهی اینترنتی در بیمارستان خلیج فارس بندرعباساحتمال بازگشت طرح "خرید سربازی"انتخاب عکاس هرمزگانی به‌عنوان یکی از داوران مسابقه بین‌المللی عکاسی روسیهدانشگاه آزاد: ازدواج کنید، از شهریه معاف شویدگمانه‌زنی‌ها پیرامون معرفی استانداران پیشنهادی تکذیب شدامکان بازیافت ۷۵ درصد آب مصرفی خانه‌هامعاون اول رئیس جمهوری و رئیس مجلس شورای اسلامی در هفته جاری به هرمزگان سفر می کنندوام ساخت مسکن در بافت فرسوده ۱۱۰ میلیون تومان شدانتظامی نماینده مدیران مسوول در هیات نظارت شداعضای سمن‌های جوانان هرمزگان انتخاب شدنداعضا هیات مدیره مجمع خیران هرمزگان مشخص شدندکتاب" توسعه حرفه‌ای نمایندگان مجلس" با یادداشتی از نماینده بندرعباس منتشر شد۱۰ ابهام درباره قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان احصا شدطرح استیضاح رئیس مجلس تقدیم هیئت رئیسه شدصف طولانی ثبت‌نام کارت سوخت المثنی را دور بزنیدشرایط جوی و دریایی هرمزگان تا دوشنبه پنجم آذرماه ناپایدار استنحوه ثبت نام کارت المثنی سوخت اعلام شد وزیر صنعت:واردات لوازم خانگی ممنوع است‍ طرح مرکز پژوهش‌ها برای پرداخت یارانه بنزینواریز سود ۱۷۵ هزار تومانی سهام عدالت از فرداسامانه ناپایدار جوی وارد هرمزگان شداستعفای مدیرکل دفتر استاندار در راستای اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان/سرپرست جدید دفتر استاندار هرمزگان منصوب شد تصویب جزییات طرح استانی شدن انتخابات مجلسشرکت نفت ستاره خلیج فارس2 دانش آموز را بورسیه کردمدیرکل جدید محیط زیست هرمزگان منصوب شدمدیران جدید وزارت ارشاد منصوب شدندسرپرستان ١١ استانداری کشور منصوب شدنددو فوتسالیست هرمزگانی به اردوی تیم ملی دعوت شدند