کد خبر: 9690 تاریخ انتشار: ۱۳۹۷ شنبه ۳۰ تير 10:40 صبح نسخه چاپی نسخه چاپی
555 ارسال به دوست ارسال به دوستنماینده مردم غرب هرمزگان در مجلس:رفتارها در قبال بخش خصوصی متناقض است


نشست هم‌اندیشی اعضای هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی بندرعباس و نماینده مردم غرب هرمزگان در مجلس شورای اسلامی برگزار و بر حفظ انسجام برای گشایش اقتصادی تأکید شد.

به گزارش ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، در ابتدای این نشست رئیس اتاق بازرگانی بندرعباس ضمن از حضور ناصر شریفی، گفت: به‌صورت ملموس در جریان مشکلات بخش خصوصی قرار دارید، ازاین‌رو به بیان مشکلات نمی‌پردازیم و تنها امیدواریم بابی باز شود تا پس از این نشست زبان یکدیگر را بهتر درک کنیم.

امین صباغی زاده خواستار گره‌گشایی نمایندگان مجلس از وضعیت فعلی حاکم بر اقتصاد شد و افزود: از نمایندگان انتظار می‌رود که راه جهادگران اقتصادی را هموار کنند و آرامش اقتصادی را به فعالان این حوزه به‌ویژه در استان هرمزگان بازگردانند.

صباغی زاده ضمن اشاره به این موضوع که اگر انسجام تشکل‌های اقتصادی از درون حفظ شود فشارهای سیاسی بی‌تأثیر خواهد بود، اضافه کرد: برجام آرامش را به اقتصاد ما آورد اما تغییر جو سیاسی کمی این آرامش را از ما گرفته است.

وی در پایان ابزار امیدواری کرد که تفکرات نماینده مردم غرب هرمزگان بتواند به پیشبرد اهداف اتاق بازرگانی کمک کند.

در ادامه نایب‌رئیس اتاق بازرگانی بندرعباس نیز با بیان اینکه آدم‌های اقتصادی همواره از فرصت‌های کوچک، فرصت‌های بزرگ می‌سازند و تهدیدها را رفع می‌کنند، افزود: در بخش اقتصادی به همکاری نمایندگان مجلس نیازمندیم و نباید مجالی به وجود آید تا اختلاف ارز دولتی و ارز موجود در بازار سبب بروز تخلفات شود.

مهرداد بازرگان اظهار کرد: در مباحث ارزی مشکلاتی به وجود آمده که تجار را آزار می‌دهد، اختلاف قیمت‌ها سبب سوءاستفاده برخی افراد شده و بر زندگی مردم تأثیر منفی زیادی گذاشته است.

بازرگان تأکید کرد: افزایش قیمت ارز می‌تواند به صادرات کمک کند و سبب رشد اقتصادی شود اما افرادی که برای واردات کالای اساسی ارز دولتی می‌گیرند و در مجرایی دیگر خرج می‌کنند، به اقتصاد ضربه خواهند زد.

وی گفت: امیدواریم روند صادرات ما افزایش یابد تا کسری ارز جبران شود و در مباحث ارزی دولت باید به تجار کمک کند و شما نیز نظارت داشته باشد تا این کمک‌ها به بی‌راهه نرود.

دیگر عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی گفت: ما اتفاقات و مشکلات دهه شصت را پشت سر گذاشتیم چراکه اتحاد مردم ما اتحاد کم‌نظیری بود و امروز باید شکاف‌های اجتماعی را ترمیم کنیم و راه‌حل آن افزایش شفافیت است.

عباس براهیمی قلعه قاضی افزود: نوسانات امروز ارز ریشه در مافیایی دارد که روان اقتصاد را هدف گرفته‌اند اما مجلس توان ساماندهی وضعیت را دارد.

براهیمی با بیان اینکه مشکل امروز ما مشکل اقتصادی است اما راه‌حل آن سیاسی خواهد بود، اظهار کرد: سیاست اقتصاد یا انقباضی یا انبساطی است و ما باید به خودتحریمی داخلی پایان دهیم.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی بندرعباس اضافه کرد: امنیت سرمایه برای سرمایه‌گذار داخلی باید بیشتر شود، در ایران برای سرمایه‌گذار خارجی فرش قرمز پهن می‌کنند اما سیاست دوگانه‌ای در قبال سرمایه‌گذار داخلی اتخاذ می‌شود.

وی در پایان با تأکید بر اینکه دولت تنها می‌بایست نقش سیاست‌گذاری‌اش را ایفا کند، بیان کرد: اقتصاد باید به بخش خصوصی و تعاونی‌ها واگذار شود چراکه اقتصاد دولتی به معنای رانت است.

همچنین عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی و رئیس انجمن خرما نیز لب به شکوائیه گشود و گفت: مشخص نیست رایزن‌های اقتصادی ما در سفارتخانه‌ها در حال چه‌کاری هستند و خواهشمندیم وظایفشان را حتماً گوشزد کنید.

ابراهیم حیدری پوری افزود: جنس باکیفیت و پیش‌فصل هرمزگان به دلیل عدم همکاری افراد حاضر در سفارتخانه به‌خوبی به بازار هدف نمی‌رسد و مشکل‌آفرین شده است.

وی بیان کرد: پیش‌بینی بنده این است که 70 درصد محصولات کشاورزی هرمزگان امسال روی دست کشاورزان خواهد ماند و امیدواریم نمایندگان مجلس خواسته‌های به‌حق کشاورزان را بیشتر پیگیری کنند.

نماینده مردم غرب استان هرمزگان در مجلس در این نشست با بیان اینکه در دغدغه‌های مطرح‌شده این نشست، صداقت و اخلاص دید، گفت:  هنوز پس از گذشت 40 سال از پیروزی انقلاب اسلامی بخش خصوصی را باور نکرده‌ایم و در عمل حمایت از این بخش دیده نمی‌شود.

ناصر شریفی به بروکراسی اداری موجود انتقاد وارد دانست و افزود: سفید شدن موهای من در این سن و سال به سبب حضور در سیستم اداری است و من درد بخش خصوصی را به‌خوبی درک می‌کنم.

وی با مرور پیشینه‌ی تجاری مردم هرمزگان، اظهار کرد: پدران ما از بندرلنگه خرما به دبی می‌فرستادند تا مردم امارات نیز به مشکل کمبود مواد غذایی برنخورند اما امروز وضعیت کاملاً تغییر کرده است.

شریفی اضافه کرد: من اقتصاددان نیستم اما نابسامانی اقتصادی را امروز به عینه مشاهده می‌کنم و معتقدم اولین گام در تثبیت شرایط اقتصادی، همگرایی در اقتصاد است.

نماینده مردم غرب هرمزگان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: رفتارهای ما در قبال بخش خصوصی متناقض است.

وی تصریح کرد: نمی‌گویم تحریم‌های خارجی کم اثر بوده اما ما نیز از پتانسیل‌ها استفاده نکرده‌ایم و تنها اهل شعار هستیم.

این نماینده مجلس با اعتراف به این موضوع که ایران از پس تعامل با همسایگان خود برنیامده است، گفت: فلاکت امروز ما از خودمان است و نباید مدام گردن اسرائیل و آمریکا بیاندازیم.

شریفی در پایان با اعلام این موضوع که چهار بندر در غرب استان فعال‌شده است، این مسئله را اتفاقی بی‌سابقه خواند و عنوان کرد: به‌عنوان نماینده مردم این آمادگی را دارم تا در کمیسیون اقتصادی یا در هرکجا که لارم باشد مطالبه گری فعالان بخش خصوصی را انجام دهم و در کنار اتاق بازرگانی خواهم بود.

 نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

 

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


    صدا       فیلم     تلویزیون    رادیو
توزیع سبد کالای حمایتی دولت آغاز شدخلیج فارس ایران به ثبت جهانی رسیدروحانی ۴ وزیر پیشنهادی را به مجلس معرفی کردمعاون توسعه مدیریت سازمان میراث‌فرهنگی: سازمانی موفق است که در آن همدلی و وفاق وجود داشته باشدعلت کاهش قدرت موتور خودرو چیست؟در شهریورماه تورم نقطه به نقطه در هرمزگان ۲۰ درصد بوده استامام جمعه قشم: وجود رسانه‌ها یک فرصت بزرگ برای توسعه قشم استجزئیات طرح رتبه بندی معلمانهرمزگان اواسط هفته بارانی می‌شودبرومند : برای گردشگری هرمزگان هویت سازی می کنیمآیفون راز قتل خاشقچی را فاش می کند؟آغاز تکمیل ظرفیت بدون آزمون مقطع کارشناسی در دانشگاه پیام نور هرمزگاناولین عمل «لقاح خارج رحمی» در مرکز درمان ناباروری بندرعباسنامه سرگشاده آیت الله مکارم شیرازی به رییس قوه قضاییهخورشهناز، کانال انتقال فاضلاب یا شاهراه ورود مشکلات بهداشتیاختصاص ۴۰۰ میلیون تومان اعتبار برای توسعه تالاب آذینی سیریکقیمت انواع محصولات ایران خودرو در نمایندگی و بازارنماینده غرب هرمزگان نائب رئیس فراکسیون مناطق آزاد و تجاری در مجلس شدمسابقه استندآپ کمدی "شرجی" در بندرعباس برگزار می‌شودلغو صدور روادید برای شهروندان عمانی مسافر ایراناستقبال هرمزگان از سرمایه گذاری شیلاتی در جمهوری اسلامی موریتانیمتن لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسمدانشکده علوم قرآنی هرمزگان در حال تعطیلی استمجمع تشخیص لایحه ایجاد ۸ منطقه آزاد جدید را مغایر سیاست ها می داندنیروگاه سیکل ترکیبی هرمز وارد مدار شدآغاز بیمه صنعتگران صنایع دستی در هرمزگانسخنگوی وزارت کشور: 15 شهردار بازنشسته می شوندایجاد چهارصد فرصت شغلی طی 5 ماه آینده در جزیره هرمزنتایج رسمی انتخابات نظام مهندسی ساختمان اعلام شد40 مدرسه با مشارکت بنگاه های اقتصادی در هرمزگان احداث شودمراسم ترحیم زنده یاد ایوب دبیری نژاد/ گزارش تصویری بهره مندی شناورهای دریایی سنتی از سوخت یارانه ایترانزیت خودرو؛ فرصت طلایی برای تجارت در بندر لنگهنرخ جدید کرایه اتوبوس دانشجویان دانشگاه هرمزگان اعلام شدپیکرایوب دبیری نژاد پیشکسوت مطبوعات هرمزگان به خاک سپرده شدثبت نام آزمون وکالت ۹۷ آغاز شدجزئیاتی ازحمله موشکی سپاه/موشک‌های قیام و ذوالفقار برسرتروریست‌هاارزش روز هر سهم مشمولان سهام عدالت، ۴ میلیون و ۳۶۰ هزار تومان شدآغاز توزیع برنج خارجی احتکار شده در هرمزگان‍درخواست رحمانی‌فضلی از رئیس‌جمهور برای کناره گیری از دبیر کلی ستاد مبارزه با مواد مخدر