کد خبر: 9564 تاریخ انتشار: ۱۳۹۷ دوشنبه ۱۱ تير 3:56 عصر نسخه چاپی نسخه چاپی
188 ارسال به دوست ارسال به دوست


اخباری از تحركات دولت برای ترمیم تیم اقتصادی به گوش می رسد ؛
طیب نیا به جای نوبخت، پورمحمدی جای سیف


شامگاه شنبه پاستور میزبان جلسه‌ای مهم بود. گعده‌ای مهم و محرمانه برای اتخاذ تصمیمات اساسی در جهت تغییرات تیم اقتصادی دولت.

به گزارش هرمزگان نیوز به نقل از روزنامه اعتماد ؛ شنبه شب علی طیب‌نیا، وزیر سابق اقتصاد كه به تازگی از فرانسه به ایران بازگشته مهمان جلسه خصوصی حسن روحانی رییس‌جمهور و محمود واعظی رییس دفتر رییس‌جمهور بوده است. این گعده از آن جهت محرمانه بوده است كه طیب نیا بدون راننده و با خودروی شخصی عازم پاستور شده است و این نشان می‌دهد شاید رییس دفتر رییس‌جمهور و همچنین روحانی علاقه نداشتند تا كسی از جزییات این جلسه با خبر شود. چندی پیش خبری در روزنامه اعتماد مبنی بر خداحافظی سیف از بانك مركزی و ورود مجدد علی طیب نیا به دولت منتشر شد. بازگشت طیب‌نیا به ایران و برگزاری جلسه با رییس‌جمهور نشان داد كه این خبر دور از واقعیت نبوده و حسن روحانی تلاش دارد تا از طیب نیا مجددا استفاده كند. به گفته یك منبع آگاه در دفتر رییس‌جمهور تغییر رییس بانك مركزی و رییس سازمان برنامه و بودجه خروجی این جلسه محرمانه بوده است. عملكرد محمدباقر نوبخت در سازمان برنامه و بودجه انتقاد‌های فراوانی را به دنبال داشته تا جایی كه بسیاری از فعالان سیاسی و اقتصادی نسبت به حضور نوبخت در سازمان برنامه و بودجه بارها معترض شده بودند. به نظر می‌رسد سرانجام این اعتراض‌ها نتیجه داده و نوبخت از سازمان برنامه و بودجه جدا خواهد شد اما تصور اینكه او به طور كامل از دولت جدا شود دور از ذهن است. از سوی دیگر مدت زمان ماموریت ولی‌الله سیف رو به پایان است و با توجه به اتفاقات اخیر بازار ارز و وضعیت بانك‌ها تمدید ماموریت او از سوی رییس‌جمهور كمی بعید به نظر می‌رسد. حال سوال این است كه چه كسانی جایگزین نوبخت و سیف خواهند شد؟

چرا طیب‌نیا بهترین گزینه است؟

به گفته منبع آگاه در دفتر رییس‌جمهور، حسن روحانی به طیب‌نیا پیشنهاد ریاست سازمان برنامه و بودجه را ارایه كرده است كه مورد توجه او نیز قرار گرفته است. ركورد‌دار بیشترین رای‌های مثبت نمایندگان مجلس در تایید وزیر اقتصاد پیشنهادی، در تاریخ سیاسی نظام جمهوری اسلامی ایران این روز‌ها در یك قدمی ملحق شدن به تیم اقتصادی دولت قرار دارد تا جایی كه قریب به یقین از هفته‌های آتی نام طیب‌نیا در میان اعضای تیم اقتصادی دولت جای خواهد گرفت. علی طیب نیا عملكرد مناسبی در دوران وزارت اقتصاد دولت یازدهم داشت. كنترل تورم و مثبت شدن تراز اقتصادی كشور مهم‌ترین دستاورد‌های طیب‌نیا بوده است.

پورمحمدی به جای سیف

بنابر گفته این منبع آگاه دیگر عضو جدید تیم اقتصادی دولت محمود پورمحمدی خواهد بود. پورمحمدی كه اكنون معاون اقتصادی سازمان برنامه و بودجه است گزینه جدی جایگزینی ولی‌الله سیف در بانك مركزی است. پور محمدی جزو معدود مدیرانی است كه در دولت‌های مختلف جمهوری اسلامی ایران دارای مسوولیت بوده است. معاون اقتصادی سازمان برنامه و بودجه كه در آستانه ٥٢ سالگی قرار دارد، قائم‌مقام رییس كل بانك مركزی ایران در دوره ریاست محمود بهمنی، مشاور عالی رییس بانك مركزی در سال ۱۳۸۷ در دوره طهماسب مظاهری، معاون بانكی وزیر اقتصاد و دارایی از سال ۱۳۸۳ در دوره سید صفدر حسینی، داوود دانش‌جعفری و شمس‌الدین حسینی و معاون برنامه‌ریزی محمدباقر نوبخت معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور بوده است. سابقه طولانی پور محمدی در همكاری با دولت‌های مختلف حاكی از رییس محور بودن او دارد و شاید همین ویژگی به او كمك كرده است همواره در سطوح بالای مدیریت اقتصادی كشور حضور داشته باشد. این انتخاب نیز تا حدودی قطعی شده است و پس از پایان دوران ماموریت سیف در بانك مركزی پورمحمدی به عنوان جانشین او معرفی خواهد شد.

مقصد نوبخت كجاست؟

سخنگوی دولت، رییس سازمان برنامه و بودجه، عضو تیم اقتصادی دولت و عضو ستاد اقتصاد مقاومتی؛ اینها همه سمت‌های محمدباقر نوبخت در دولت دوازدهم است كه حكایت از علاقه ویژه رییس‌جمهور به مرد ریز نقش و خوش روی دولت دارد. همین علاقه رییس‌جمهور سبب شده است تا علاوه برآنكه انتقادات به او تا به امروز بی‌نتیجه باشد، جدایی او از تیم اقتصادی دولت نیز دور از ذهن به نظر برسد. در این شرایط سوالی كه پیش می‌آید مقصد بعدی نوبخت است. استیضاح مسعود كرباسیان، وزیر اقتصاد دولت دوازدهم با ٧٢ امضا وصول شده است. طبق اخبار واصله از بهارستان تعداد این امضاها به بیش از ١٠٠ امضا خواهد رسید و این یعنی نشان دادن خروجی به مسعود كرباسیان. در صورت خروج كرباسیان از دولت، محمدباقر نوبخت جدی‌ترین گزینه وزارت اقتصاد و دارایی خواهد بود زیرا او جزو مورد اعتماد‌ترین چهره‌های رییس‌جمهور در موضوع اقتصاد است. اما یك گمانه‌زنی دیگر نیز درباره مقصد نوبخت وجود دارد؛ برخی معتقدند در صورت ابقای كرباسیان پس از جلسه استیضاح، نوبخت، معاون اجرایی رییس‌جمهور می‌شود. سمتی كه در دولت یازدهم بر عهده محمد شریعتمداری بود اما پس از انتخاب او به عنوان وزیر صنعت، این صندلی تا امروز خالی مانده است. حال باید منتظر ماند و به نظاره نشست كه آیا نوبخت از سازمان برنامه و بودجه و سیف از بانك مركزی خواهند رفت یا خیر.نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

 

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


    صدا       فیلم     تلویزیون    رادیو
دو فوتسالیست هرمزگانی به اردوی تیم ملی دعوت شدندخرمای پیارم، نارنگی و مروارید هرمزگان ثبت جهانی شدارزش سهام عدالت به ۱۴میلیون تومان رسیدمعادن غیر فعال هرمزگان واگذار می شونداستقبال مجلس از تسهیل شرایط اعطای تابعیت به فرزندان زنان ایرانی و مردان خارجیپرداخت تسهیلات برای مقاوم سازی منازل روستاییان در هرمزگانخبر مهم برای بازنشستگانوزیر کشور: استانداران جدید روز یکشنبه به دولت معرفی می شوندنظر سخنگوی شورای نگهبان درباره استانی شدن انتخابات مجلسآخرین آمار کاربران پیام‌رسان‌های داخلیفعالیت های اقتصادی نهادها و بنیادها از مالیات معاف نیستندمونسان: هر گردشگر، 30 بشکه نفت / هیچ نسبتی با رئیس جمهور ندارم 70 نیروگاه خورشیدی خانگی در هرمزگان به شبکه برق متصل شدبسته حمایتی دولت از آبان نقدی پرداخت می‌شودایجاد بخش "حرا" به مرکزیت روستای طبل قشممعرفی عضو جدید هیئت مدیره مناطق آزاد قشم و کیششهرداری بندرعباس به رده دوم جدول رده بندی آمدتاریخ اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان مشخص شدجزئیات ماجرای خودکشی دانش آموز در بندرعباسجزییات وام 110 میلیون تومانی ساخت مسکن‍ «سامانه ضد فساد» مجلس برای مفسدینخبر مهم رییس كل بانك مركزی در آستانه ١٣ آبانتوزیع چهارهزار تن مرغ و گوشت برای تنظیم بازار در هرمزگاننام نویسی ۲۲ هزار و ۸۸۶ زائر هرمزگانی در مراسم پیاده روی اربعینسامانه بارشی وارد هرمزگان شداهدای ۸۰۰ بسته لوازم التحریر در بین دانش آموزان کم توان شهرستان قشمافزایش حقوق کارکنان در سال ۹۸ چقدر است؟توزیع سبد کالای حمایتی دولت آغاز شدخلیج فارس ایران به ثبت جهانی رسیدروحانی ۴ وزیر پیشنهادی را به مجلس معرفی کردمعاون توسعه مدیریت سازمان میراث‌فرهنگی: سازمانی موفق است که در آن همدلی و وفاق وجود داشته باشدعلت کاهش قدرت موتور خودرو چیست؟در شهریورماه تورم نقطه به نقطه در هرمزگان ۲۰ درصد بوده استامام جمعه قشم: وجود رسانه‌ها یک فرصت بزرگ برای توسعه قشم استجزئیات طرح رتبه بندی معلمانهرمزگان اواسط هفته بارانی می‌شودبرومند : برای گردشگری هرمزگان هویت سازی می کنیمآیفون راز قتل خاشقچی را فاش می کند؟آغاز تکمیل ظرفیت بدون آزمون مقطع کارشناسی در دانشگاه پیام نور هرمزگاناولین عمل «لقاح خارج رحمی» در مرکز درمان ناباروری بندرعباس