کد خبر: 9564 تاریخ انتشار: ۱۳۹۷ دوشنبه ۱۱ تير 3:56 عصر نسخه چاپی نسخه چاپی
241 ارسال به دوست ارسال به دوست


اخباری از تحركات دولت برای ترمیم تیم اقتصادی به گوش می رسد ؛
طیب نیا به جای نوبخت، پورمحمدی جای سیف


شامگاه شنبه پاستور میزبان جلسه‌ای مهم بود. گعده‌ای مهم و محرمانه برای اتخاذ تصمیمات اساسی در جهت تغییرات تیم اقتصادی دولت.

به گزارش هرمزگان نیوز به نقل از روزنامه اعتماد ؛ شنبه شب علی طیب‌نیا، وزیر سابق اقتصاد كه به تازگی از فرانسه به ایران بازگشته مهمان جلسه خصوصی حسن روحانی رییس‌جمهور و محمود واعظی رییس دفتر رییس‌جمهور بوده است. این گعده از آن جهت محرمانه بوده است كه طیب نیا بدون راننده و با خودروی شخصی عازم پاستور شده است و این نشان می‌دهد شاید رییس دفتر رییس‌جمهور و همچنین روحانی علاقه نداشتند تا كسی از جزییات این جلسه با خبر شود. چندی پیش خبری در روزنامه اعتماد مبنی بر خداحافظی سیف از بانك مركزی و ورود مجدد علی طیب نیا به دولت منتشر شد. بازگشت طیب‌نیا به ایران و برگزاری جلسه با رییس‌جمهور نشان داد كه این خبر دور از واقعیت نبوده و حسن روحانی تلاش دارد تا از طیب نیا مجددا استفاده كند. به گفته یك منبع آگاه در دفتر رییس‌جمهور تغییر رییس بانك مركزی و رییس سازمان برنامه و بودجه خروجی این جلسه محرمانه بوده است. عملكرد محمدباقر نوبخت در سازمان برنامه و بودجه انتقاد‌های فراوانی را به دنبال داشته تا جایی كه بسیاری از فعالان سیاسی و اقتصادی نسبت به حضور نوبخت در سازمان برنامه و بودجه بارها معترض شده بودند. به نظر می‌رسد سرانجام این اعتراض‌ها نتیجه داده و نوبخت از سازمان برنامه و بودجه جدا خواهد شد اما تصور اینكه او به طور كامل از دولت جدا شود دور از ذهن است. از سوی دیگر مدت زمان ماموریت ولی‌الله سیف رو به پایان است و با توجه به اتفاقات اخیر بازار ارز و وضعیت بانك‌ها تمدید ماموریت او از سوی رییس‌جمهور كمی بعید به نظر می‌رسد. حال سوال این است كه چه كسانی جایگزین نوبخت و سیف خواهند شد؟

چرا طیب‌نیا بهترین گزینه است؟

به گفته منبع آگاه در دفتر رییس‌جمهور، حسن روحانی به طیب‌نیا پیشنهاد ریاست سازمان برنامه و بودجه را ارایه كرده است كه مورد توجه او نیز قرار گرفته است. ركورد‌دار بیشترین رای‌های مثبت نمایندگان مجلس در تایید وزیر اقتصاد پیشنهادی، در تاریخ سیاسی نظام جمهوری اسلامی ایران این روز‌ها در یك قدمی ملحق شدن به تیم اقتصادی دولت قرار دارد تا جایی كه قریب به یقین از هفته‌های آتی نام طیب‌نیا در میان اعضای تیم اقتصادی دولت جای خواهد گرفت. علی طیب نیا عملكرد مناسبی در دوران وزارت اقتصاد دولت یازدهم داشت. كنترل تورم و مثبت شدن تراز اقتصادی كشور مهم‌ترین دستاورد‌های طیب‌نیا بوده است.

پورمحمدی به جای سیف

بنابر گفته این منبع آگاه دیگر عضو جدید تیم اقتصادی دولت محمود پورمحمدی خواهد بود. پورمحمدی كه اكنون معاون اقتصادی سازمان برنامه و بودجه است گزینه جدی جایگزینی ولی‌الله سیف در بانك مركزی است. پور محمدی جزو معدود مدیرانی است كه در دولت‌های مختلف جمهوری اسلامی ایران دارای مسوولیت بوده است. معاون اقتصادی سازمان برنامه و بودجه كه در آستانه ٥٢ سالگی قرار دارد، قائم‌مقام رییس كل بانك مركزی ایران در دوره ریاست محمود بهمنی، مشاور عالی رییس بانك مركزی در سال ۱۳۸۷ در دوره طهماسب مظاهری، معاون بانكی وزیر اقتصاد و دارایی از سال ۱۳۸۳ در دوره سید صفدر حسینی، داوود دانش‌جعفری و شمس‌الدین حسینی و معاون برنامه‌ریزی محمدباقر نوبخت معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور بوده است. سابقه طولانی پور محمدی در همكاری با دولت‌های مختلف حاكی از رییس محور بودن او دارد و شاید همین ویژگی به او كمك كرده است همواره در سطوح بالای مدیریت اقتصادی كشور حضور داشته باشد. این انتخاب نیز تا حدودی قطعی شده است و پس از پایان دوران ماموریت سیف در بانك مركزی پورمحمدی به عنوان جانشین او معرفی خواهد شد.

مقصد نوبخت كجاست؟

سخنگوی دولت، رییس سازمان برنامه و بودجه، عضو تیم اقتصادی دولت و عضو ستاد اقتصاد مقاومتی؛ اینها همه سمت‌های محمدباقر نوبخت در دولت دوازدهم است كه حكایت از علاقه ویژه رییس‌جمهور به مرد ریز نقش و خوش روی دولت دارد. همین علاقه رییس‌جمهور سبب شده است تا علاوه برآنكه انتقادات به او تا به امروز بی‌نتیجه باشد، جدایی او از تیم اقتصادی دولت نیز دور از ذهن به نظر برسد. در این شرایط سوالی كه پیش می‌آید مقصد بعدی نوبخت است. استیضاح مسعود كرباسیان، وزیر اقتصاد دولت دوازدهم با ٧٢ امضا وصول شده است. طبق اخبار واصله از بهارستان تعداد این امضاها به بیش از ١٠٠ امضا خواهد رسید و این یعنی نشان دادن خروجی به مسعود كرباسیان. در صورت خروج كرباسیان از دولت، محمدباقر نوبخت جدی‌ترین گزینه وزارت اقتصاد و دارایی خواهد بود زیرا او جزو مورد اعتماد‌ترین چهره‌های رییس‌جمهور در موضوع اقتصاد است. اما یك گمانه‌زنی دیگر نیز درباره مقصد نوبخت وجود دارد؛ برخی معتقدند در صورت ابقای كرباسیان پس از جلسه استیضاح، نوبخت، معاون اجرایی رییس‌جمهور می‌شود. سمتی كه در دولت یازدهم بر عهده محمد شریعتمداری بود اما پس از انتخاب او به عنوان وزیر صنعت، این صندلی تا امروز خالی مانده است. حال باید منتظر ماند و به نظاره نشست كه آیا نوبخت از سازمان برنامه و بودجه و سیف از بانك مركزی خواهند رفت یا خیر.نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

 

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


    صدا       فیلم     تلویزیون    رادیو
نخستین شناور تفریحی در مسیر جزیره قشم- هنگام ساخته شدممنوعیت صادرت ۱۷ قلم کالای داخلی از هرمزگانخرید توافقی گوجه فرنگی کشاورزان هرمزگانرئیس مجلس شورای اسلامی به هرمزگان می‌آیدنخستین آلاچیق شناور در قشم به آب انداخته شدموفقیت 16 دانش آموز هرمزگان در مسابقه جهانی محاسبات ذهنی مالزی900 نفر از اهالی فاریاب رودان رایگان مداوا شدند۲ هزار ۷۶۵فقره تسهیلات اشتغال کشوری پرداخت می شودمردم می توانند علیه بازنشستگان شاغل اعلام جرم کننددر سفر به هرمزگان؛جهانگیری با عموی خود دیدار کردمصوبه بخشودگی وام‌های کشاورزان به‌زودی عملیاتی می‌شود فراخوان استخدامی شرکت بادبان دریای ساحل قشمنوبت دهی اینترنتی در بیمارستان خلیج فارس بندرعباساحتمال بازگشت طرح "خرید سربازی"انتخاب عکاس هرمزگانی به‌عنوان یکی از داوران مسابقه بین‌المللی عکاسی روسیهدانشگاه آزاد: ازدواج کنید، از شهریه معاف شویدگمانه‌زنی‌ها پیرامون معرفی استانداران پیشنهادی تکذیب شدامکان بازیافت ۷۵ درصد آب مصرفی خانه‌هامعاون اول رئیس جمهوری و رئیس مجلس شورای اسلامی در هفته جاری به هرمزگان سفر می کنندوام ساخت مسکن در بافت فرسوده ۱۱۰ میلیون تومان شدانتظامی نماینده مدیران مسوول در هیات نظارت شداعضای سمن‌های جوانان هرمزگان انتخاب شدنداعضا هیات مدیره مجمع خیران هرمزگان مشخص شدندکتاب" توسعه حرفه‌ای نمایندگان مجلس" با یادداشتی از نماینده بندرعباس منتشر شد۱۰ ابهام درباره قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان احصا شدطرح استیضاح رئیس مجلس تقدیم هیئت رئیسه شدصف طولانی ثبت‌نام کارت سوخت المثنی را دور بزنیدشرایط جوی و دریایی هرمزگان تا دوشنبه پنجم آذرماه ناپایدار استنحوه ثبت نام کارت المثنی سوخت اعلام شد وزیر صنعت:واردات لوازم خانگی ممنوع است‍ طرح مرکز پژوهش‌ها برای پرداخت یارانه بنزینواریز سود ۱۷۵ هزار تومانی سهام عدالت از فرداسامانه ناپایدار جوی وارد هرمزگان شداستعفای مدیرکل دفتر استاندار در راستای اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان/سرپرست جدید دفتر استاندار هرمزگان منصوب شد تصویب جزییات طرح استانی شدن انتخابات مجلسشرکت نفت ستاره خلیج فارس2 دانش آموز را بورسیه کردمدیرکل جدید محیط زیست هرمزگان منصوب شدمدیران جدید وزارت ارشاد منصوب شدندسرپرستان ١١ استانداری کشور منصوب شدنددو فوتسالیست هرمزگانی به اردوی تیم ملی دعوت شدند