کد خبر: 9564 تاریخ انتشار: ۱۳۹۷ دوشنبه ۱۱ تير 3:56 عصر نسخه چاپی نسخه چاپی
141 ارسال به دوست ارسال به دوست


اخباری از تحركات دولت برای ترمیم تیم اقتصادی به گوش می رسد ؛
طیب نیا به جای نوبخت، پورمحمدی جای سیف


شامگاه شنبه پاستور میزبان جلسه‌ای مهم بود. گعده‌ای مهم و محرمانه برای اتخاذ تصمیمات اساسی در جهت تغییرات تیم اقتصادی دولت.

به گزارش هرمزگان نیوز به نقل از روزنامه اعتماد ؛ شنبه شب علی طیب‌نیا، وزیر سابق اقتصاد كه به تازگی از فرانسه به ایران بازگشته مهمان جلسه خصوصی حسن روحانی رییس‌جمهور و محمود واعظی رییس دفتر رییس‌جمهور بوده است. این گعده از آن جهت محرمانه بوده است كه طیب نیا بدون راننده و با خودروی شخصی عازم پاستور شده است و این نشان می‌دهد شاید رییس دفتر رییس‌جمهور و همچنین روحانی علاقه نداشتند تا كسی از جزییات این جلسه با خبر شود. چندی پیش خبری در روزنامه اعتماد مبنی بر خداحافظی سیف از بانك مركزی و ورود مجدد علی طیب نیا به دولت منتشر شد. بازگشت طیب‌نیا به ایران و برگزاری جلسه با رییس‌جمهور نشان داد كه این خبر دور از واقعیت نبوده و حسن روحانی تلاش دارد تا از طیب نیا مجددا استفاده كند. به گفته یك منبع آگاه در دفتر رییس‌جمهور تغییر رییس بانك مركزی و رییس سازمان برنامه و بودجه خروجی این جلسه محرمانه بوده است. عملكرد محمدباقر نوبخت در سازمان برنامه و بودجه انتقاد‌های فراوانی را به دنبال داشته تا جایی كه بسیاری از فعالان سیاسی و اقتصادی نسبت به حضور نوبخت در سازمان برنامه و بودجه بارها معترض شده بودند. به نظر می‌رسد سرانجام این اعتراض‌ها نتیجه داده و نوبخت از سازمان برنامه و بودجه جدا خواهد شد اما تصور اینكه او به طور كامل از دولت جدا شود دور از ذهن است. از سوی دیگر مدت زمان ماموریت ولی‌الله سیف رو به پایان است و با توجه به اتفاقات اخیر بازار ارز و وضعیت بانك‌ها تمدید ماموریت او از سوی رییس‌جمهور كمی بعید به نظر می‌رسد. حال سوال این است كه چه كسانی جایگزین نوبخت و سیف خواهند شد؟

چرا طیب‌نیا بهترین گزینه است؟

به گفته منبع آگاه در دفتر رییس‌جمهور، حسن روحانی به طیب‌نیا پیشنهاد ریاست سازمان برنامه و بودجه را ارایه كرده است كه مورد توجه او نیز قرار گرفته است. ركورد‌دار بیشترین رای‌های مثبت نمایندگان مجلس در تایید وزیر اقتصاد پیشنهادی، در تاریخ سیاسی نظام جمهوری اسلامی ایران این روز‌ها در یك قدمی ملحق شدن به تیم اقتصادی دولت قرار دارد تا جایی كه قریب به یقین از هفته‌های آتی نام طیب‌نیا در میان اعضای تیم اقتصادی دولت جای خواهد گرفت. علی طیب نیا عملكرد مناسبی در دوران وزارت اقتصاد دولت یازدهم داشت. كنترل تورم و مثبت شدن تراز اقتصادی كشور مهم‌ترین دستاورد‌های طیب‌نیا بوده است.

پورمحمدی به جای سیف

بنابر گفته این منبع آگاه دیگر عضو جدید تیم اقتصادی دولت محمود پورمحمدی خواهد بود. پورمحمدی كه اكنون معاون اقتصادی سازمان برنامه و بودجه است گزینه جدی جایگزینی ولی‌الله سیف در بانك مركزی است. پور محمدی جزو معدود مدیرانی است كه در دولت‌های مختلف جمهوری اسلامی ایران دارای مسوولیت بوده است. معاون اقتصادی سازمان برنامه و بودجه كه در آستانه ٥٢ سالگی قرار دارد، قائم‌مقام رییس كل بانك مركزی ایران در دوره ریاست محمود بهمنی، مشاور عالی رییس بانك مركزی در سال ۱۳۸۷ در دوره طهماسب مظاهری، معاون بانكی وزیر اقتصاد و دارایی از سال ۱۳۸۳ در دوره سید صفدر حسینی، داوود دانش‌جعفری و شمس‌الدین حسینی و معاون برنامه‌ریزی محمدباقر نوبخت معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور بوده است. سابقه طولانی پور محمدی در همكاری با دولت‌های مختلف حاكی از رییس محور بودن او دارد و شاید همین ویژگی به او كمك كرده است همواره در سطوح بالای مدیریت اقتصادی كشور حضور داشته باشد. این انتخاب نیز تا حدودی قطعی شده است و پس از پایان دوران ماموریت سیف در بانك مركزی پورمحمدی به عنوان جانشین او معرفی خواهد شد.

مقصد نوبخت كجاست؟

سخنگوی دولت، رییس سازمان برنامه و بودجه، عضو تیم اقتصادی دولت و عضو ستاد اقتصاد مقاومتی؛ اینها همه سمت‌های محمدباقر نوبخت در دولت دوازدهم است كه حكایت از علاقه ویژه رییس‌جمهور به مرد ریز نقش و خوش روی دولت دارد. همین علاقه رییس‌جمهور سبب شده است تا علاوه برآنكه انتقادات به او تا به امروز بی‌نتیجه باشد، جدایی او از تیم اقتصادی دولت نیز دور از ذهن به نظر برسد. در این شرایط سوالی كه پیش می‌آید مقصد بعدی نوبخت است. استیضاح مسعود كرباسیان، وزیر اقتصاد دولت دوازدهم با ٧٢ امضا وصول شده است. طبق اخبار واصله از بهارستان تعداد این امضاها به بیش از ١٠٠ امضا خواهد رسید و این یعنی نشان دادن خروجی به مسعود كرباسیان. در صورت خروج كرباسیان از دولت، محمدباقر نوبخت جدی‌ترین گزینه وزارت اقتصاد و دارایی خواهد بود زیرا او جزو مورد اعتماد‌ترین چهره‌های رییس‌جمهور در موضوع اقتصاد است. اما یك گمانه‌زنی دیگر نیز درباره مقصد نوبخت وجود دارد؛ برخی معتقدند در صورت ابقای كرباسیان پس از جلسه استیضاح، نوبخت، معاون اجرایی رییس‌جمهور می‌شود. سمتی كه در دولت یازدهم بر عهده محمد شریعتمداری بود اما پس از انتخاب او به عنوان وزیر صنعت، این صندلی تا امروز خالی مانده است. حال باید منتظر ماند و به نظاره نشست كه آیا نوبخت از سازمان برنامه و بودجه و سیف از بانك مركزی خواهند رفت یا خیر.نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

 

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


    صدا       فیلم     تلویزیون    رادیو
بررسی چگونگی اصلاح قانون منع به کارگیری بازنشستگان توسط فراکسیون جوانان مجلسصندوق توسعه فعالیت های کشاورزی زنان روستایی هرمزگان تشکیل شدلاریجانی : نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران دهان آمریکا را در منطقه خرد می‌کندسپاه پاسداران: در آینده نزدیک تروریست ها با انتقام مهلک و فراموش ناشدنی مواجه خواهند شدپیش‌فروش محصولات ایران‌خودرو از سه‌شنبه آغاز می‌شودبرنامه های هفته گردشگری هرمزگان اعلام شدسامانه جامع اطلاعات مردمی قوه قضائیه آماده دریافت گزارشهای مردم حسن نیک طبع رئیس جدید دادگستری شهرستان میناب شدلاریجانی : مردم هرمزگان در دفاع از منافع ملی پیشگام بوده‌اندگزارش تصویری مراسم عاشورا در بندرعباس ممنوعیت جابجایی دانش آموزان با وانت‌بار در مدارس روستاها و توابع هرمزگاندشت های آبی رودان در خطر فروچاله هاطرح "نذر فرهنگی" در بندرعباس به اجرا درآمدذوالقدر خبر داد : پیشنهاد نمایندگان برای تعطیلی روز زن به جای تعطیلی هشتم ربیع‌الاولواحد‌های صنایع تبدیلی بخش کشاورزی هرمزگان تسهیلات دریافت می‌کنندایران خودرو : فقط آنها که خودرو ندارند می توانند در طرح پیش فروش ثبت نام کنندسرمایه گذاران پرورش ماهی در قفس حمایت می شوندحرکت جالب موسسه نور در هرمزگانپرداخت وام ۲۰ میلیونی به کارآفرینان زن سرپرست خانوارگیشه ی جنوب / قسمت پنجممحدودیت به کارگیری بازنشستگان بیشتر شدافزایش تسهیلات اشتغال روستایی از ۶ به ۱۰ میلیارد تومانطرحهای پژوهشی در هرمزگان کمک مالی دریافت می کنندتوان پرداخت سه میلیون تومان هزینه بازنشستگی پیش از موعد را نداریماحمد راستی معاون نیروی دریایی سپاه شدمشارکت ایران در سه نمایشگاه بین المللی تخصصی عمان در مهرماهدستگیری ۱۸ لیدر و عضو دسیسه هرمی جدید که ارز زیادی از کشور خارج کردندشورای نگهبان طرح اصلاح قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان را تایید کردجزئیات درگذشت بازیکن اسبق تیم ملی فوتبال کشورمان مشخص شدآماده‌سازی ۲۲۲ کلاس درس برای سال تحصیلی جدید در هرمزگانگیشه ی جنوب / قسمت چهارممحسنی اژه‌ای:مردم افراد آلوده به فساد را به قوه قضاییه معرفی کنندحکم حذف آبونمان تلفن ثابت به مخابرات ابلاغ شد‍ دوشاب پزی در هرمزگان + عکسسرپرست جدید فرهنگستان هنر کیست؟مکانی شگفت‌انگیز در هرمزگان +عکسغرفه حصیربافی هرمزگان رتبه برتر نهمین نمایشگاه صنایع دستی مشهدتوزیع گوشت قرمز یارانه ای در هرمزگان آغاز شد وجود 23 بدهکار دانه درشت بانکی در هرمزگانجوکار به عنوان امام جمعه جدید شهر قدس معرفی شد