کد خبر: 9564 تاریخ انتشار: ۱۳۹۷ دوشنبه ۱۱ تير 3:56 عصر نسخه چاپی نسخه چاپی
82 ارسال به دوست ارسال به دوست


اخباری از تحركات دولت برای ترمیم تیم اقتصادی به گوش می رسد ؛
طیب نیا به جای نوبخت، پورمحمدی جای سیف


شامگاه شنبه پاستور میزبان جلسه‌ای مهم بود. گعده‌ای مهم و محرمانه برای اتخاذ تصمیمات اساسی در جهت تغییرات تیم اقتصادی دولت.

به گزارش هرمزگان نیوز به نقل از روزنامه اعتماد ؛ شنبه شب علی طیب‌نیا، وزیر سابق اقتصاد كه به تازگی از فرانسه به ایران بازگشته مهمان جلسه خصوصی حسن روحانی رییس‌جمهور و محمود واعظی رییس دفتر رییس‌جمهور بوده است. این گعده از آن جهت محرمانه بوده است كه طیب نیا بدون راننده و با خودروی شخصی عازم پاستور شده است و این نشان می‌دهد شاید رییس دفتر رییس‌جمهور و همچنین روحانی علاقه نداشتند تا كسی از جزییات این جلسه با خبر شود. چندی پیش خبری در روزنامه اعتماد مبنی بر خداحافظی سیف از بانك مركزی و ورود مجدد علی طیب نیا به دولت منتشر شد. بازگشت طیب‌نیا به ایران و برگزاری جلسه با رییس‌جمهور نشان داد كه این خبر دور از واقعیت نبوده و حسن روحانی تلاش دارد تا از طیب نیا مجددا استفاده كند. به گفته یك منبع آگاه در دفتر رییس‌جمهور تغییر رییس بانك مركزی و رییس سازمان برنامه و بودجه خروجی این جلسه محرمانه بوده است. عملكرد محمدباقر نوبخت در سازمان برنامه و بودجه انتقاد‌های فراوانی را به دنبال داشته تا جایی كه بسیاری از فعالان سیاسی و اقتصادی نسبت به حضور نوبخت در سازمان برنامه و بودجه بارها معترض شده بودند. به نظر می‌رسد سرانجام این اعتراض‌ها نتیجه داده و نوبخت از سازمان برنامه و بودجه جدا خواهد شد اما تصور اینكه او به طور كامل از دولت جدا شود دور از ذهن است. از سوی دیگر مدت زمان ماموریت ولی‌الله سیف رو به پایان است و با توجه به اتفاقات اخیر بازار ارز و وضعیت بانك‌ها تمدید ماموریت او از سوی رییس‌جمهور كمی بعید به نظر می‌رسد. حال سوال این است كه چه كسانی جایگزین نوبخت و سیف خواهند شد؟

چرا طیب‌نیا بهترین گزینه است؟

به گفته منبع آگاه در دفتر رییس‌جمهور، حسن روحانی به طیب‌نیا پیشنهاد ریاست سازمان برنامه و بودجه را ارایه كرده است كه مورد توجه او نیز قرار گرفته است. ركورد‌دار بیشترین رای‌های مثبت نمایندگان مجلس در تایید وزیر اقتصاد پیشنهادی، در تاریخ سیاسی نظام جمهوری اسلامی ایران این روز‌ها در یك قدمی ملحق شدن به تیم اقتصادی دولت قرار دارد تا جایی كه قریب به یقین از هفته‌های آتی نام طیب‌نیا در میان اعضای تیم اقتصادی دولت جای خواهد گرفت. علی طیب نیا عملكرد مناسبی در دوران وزارت اقتصاد دولت یازدهم داشت. كنترل تورم و مثبت شدن تراز اقتصادی كشور مهم‌ترین دستاورد‌های طیب‌نیا بوده است.

پورمحمدی به جای سیف

بنابر گفته این منبع آگاه دیگر عضو جدید تیم اقتصادی دولت محمود پورمحمدی خواهد بود. پورمحمدی كه اكنون معاون اقتصادی سازمان برنامه و بودجه است گزینه جدی جایگزینی ولی‌الله سیف در بانك مركزی است. پور محمدی جزو معدود مدیرانی است كه در دولت‌های مختلف جمهوری اسلامی ایران دارای مسوولیت بوده است. معاون اقتصادی سازمان برنامه و بودجه كه در آستانه ٥٢ سالگی قرار دارد، قائم‌مقام رییس كل بانك مركزی ایران در دوره ریاست محمود بهمنی، مشاور عالی رییس بانك مركزی در سال ۱۳۸۷ در دوره طهماسب مظاهری، معاون بانكی وزیر اقتصاد و دارایی از سال ۱۳۸۳ در دوره سید صفدر حسینی، داوود دانش‌جعفری و شمس‌الدین حسینی و معاون برنامه‌ریزی محمدباقر نوبخت معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور بوده است. سابقه طولانی پور محمدی در همكاری با دولت‌های مختلف حاكی از رییس محور بودن او دارد و شاید همین ویژگی به او كمك كرده است همواره در سطوح بالای مدیریت اقتصادی كشور حضور داشته باشد. این انتخاب نیز تا حدودی قطعی شده است و پس از پایان دوران ماموریت سیف در بانك مركزی پورمحمدی به عنوان جانشین او معرفی خواهد شد.

مقصد نوبخت كجاست؟

سخنگوی دولت، رییس سازمان برنامه و بودجه، عضو تیم اقتصادی دولت و عضو ستاد اقتصاد مقاومتی؛ اینها همه سمت‌های محمدباقر نوبخت در دولت دوازدهم است كه حكایت از علاقه ویژه رییس‌جمهور به مرد ریز نقش و خوش روی دولت دارد. همین علاقه رییس‌جمهور سبب شده است تا علاوه برآنكه انتقادات به او تا به امروز بی‌نتیجه باشد، جدایی او از تیم اقتصادی دولت نیز دور از ذهن به نظر برسد. در این شرایط سوالی كه پیش می‌آید مقصد بعدی نوبخت است. استیضاح مسعود كرباسیان، وزیر اقتصاد دولت دوازدهم با ٧٢ امضا وصول شده است. طبق اخبار واصله از بهارستان تعداد این امضاها به بیش از ١٠٠ امضا خواهد رسید و این یعنی نشان دادن خروجی به مسعود كرباسیان. در صورت خروج كرباسیان از دولت، محمدباقر نوبخت جدی‌ترین گزینه وزارت اقتصاد و دارایی خواهد بود زیرا او جزو مورد اعتماد‌ترین چهره‌های رییس‌جمهور در موضوع اقتصاد است. اما یك گمانه‌زنی دیگر نیز درباره مقصد نوبخت وجود دارد؛ برخی معتقدند در صورت ابقای كرباسیان پس از جلسه استیضاح، نوبخت، معاون اجرایی رییس‌جمهور می‌شود. سمتی كه در دولت یازدهم بر عهده محمد شریعتمداری بود اما پس از انتخاب او به عنوان وزیر صنعت، این صندلی تا امروز خالی مانده است. حال باید منتظر ماند و به نظاره نشست كه آیا نوبخت از سازمان برنامه و بودجه و سیف از بانك مركزی خواهند رفت یا خیر.نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

 

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


    صدا       فیلم     تلویزیون    رادیو
نامگذاری روز ملی دختران فرصتی برای توجه به خواسته های این قشر استساماندهی صنوف مزاحم باید علاوه برجلسات به صورت عینی هم تحقق یابدشعار"هر هرمزگانی یک مهارت" روزی عملی خواهد شدچراغ سبز اینستاگرام کاربران را لو دادعلت وقوع لرزه‌های متوالی در هرمزگان چه بود؟۴۸ کشور مجهز به ارتش اخبارجعلی در شبکه‌های اجتماعی را بشناسیدچکش کاری قانون در مجلس ؛ بازنشستگان می روند، جوانان می آیندسرمقاله روزنامه شرق / این انتخابِ آخر روحانی است نماینده مردم غرب هرمزگان در مجلس:رفتارها در قبال بخش خصوصی متناقض استآشوری : آب شیرین کن سیمان هرمزگان، بخشی از دغدغه مردم بندرخمیر را رفع می‌کندروستای سلخ میزبان پانزدهمین جشنواره نوروز صیاد قشموقتی بانوان هرمزگانی مچ یکدیگر را می‌خوابانندمهمترین رخدادهای هرمزگان در هفته ای که گذشتکمک ۵۰میلیارد تومانی دفتر رهبری به مجتمع آبرسانی سد سهران بشاگردبرگزاری کارگاه یک روزه خبرنویسی توسط انجمن صنفی کارفرمایی مطبوعات هرمزگان در حاجی آبادسرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان منصوب شدممنوعیت صادرات ۱۸ قلم کالای داخلی از هرمزگانهمت بنیاد علوی برای حل مشکل مسکن خانواده‌های دارای فرزند معلولحمایت صندوق توسعه ملی از سرمایه گذاری در منطقه ویژه پارسیانگشایش اعتبار برای واردات کاغذ روزنامه فقط با هماهنگی وزارت ارشادمدیران موظف به اطلاع رسانی و همکاری با خبرنگاران و رسانه ها هستندراه‌اندازی بورس بین‌الملل در مناطق آزاد استاندار؛ فرصت و ظرفیتی برای رشد و پیشرفت استان / یادداشتی به قلم مشاور عالی استاندار هرمزگانشرایط دریافت ارز دولتی تغییر کردانتخاب ۱۹ طرح برای پوشش بانوان کارمند هرمزگاناستاندار هرمزگان : شهرستان پارسیان در آستانه یك تحول توسعه ای بزرگ قرار داردتجمیع صندوق‌ های اعتباری خرد زنان هرمزگان کلید خوردکشف 34 دستگاه کانتینر سوخت قاچاق توسط یگان حفاظت بندر شهید رجاییدیه تمامی محیط‌بانان از سوی دولت پرداخت می‌شوداجرای طرح «سرشماری اجتماعی خانوارهای ایرانی» از شهریور + جزییاترزمی‌کاران مینابی راهی جاکاراتا شدند۱۲ بسته اجرایی برای مقابله با تحریم ها در چارچوب برنامه جامعبرگزاری تجمع عفاف و حجاب در بندرعباس+ تصاویرشرکت فولاد هرمزگان واحد نمونه صنعتی سال ۹۶ شداستاندار هرمزگان در دیدار وزیر ورزش و جوانان:هرمزگان مستعد توسعه و تبدیل شدن به قطب ورزش های ساحلی استدستور استاندار هرمزگان برای رسیدگی ویژه و فوری به پرونده قتل زوج معلم در بندرعباسمهرماه امسال هیچ کلاس درسی در استان هرمزگان بدون معلم نخواهد بودمعاون دادستان کل: رسانه‌ها به طور جدی در بحث فساد مالی ورود کنند30 نیروگاه خورشیدی خانگی در هرمزگان به شبکه برق متصل شدبحث جالب یک دانشجو با رحیم پور ازغدی در مورد ازدواج