کد خبر: 9531 تاریخ انتشار: ۱۳۹۷ پنج شنبه ۷ تير 1:25 صبح نسخه چاپی نسخه چاپی
46 ارسال به دوست ارسال به دوست«آب را گل نکنیم »


***

بحران کم آبی نه امسال و پارسال، بلکه سالهاست در هرمزگان و ایران ودر دنیا مطرح است و کمک به حل بحران آب باید تبدیل به یک فرهنگ عمومی در جامعه بشود تا نتیجه بخش باشد . استان هرمزگان سالهاست از کمبود منابع آبی رنج می برد اما همچنان دیده می شود که برای تغییر نگرش عمومی مردم و اصلاح فرهنگ مصرف، کاری فرهنگی و پایدار صورت نگرفته است . کمک به حل بحران آب فقط با چند کار محدود توسط آب و فاضلاب استان نتیجه بخش نیست همانطور که در بسیاری از یادداشتها بر این نکته تاکید کرده ام هر پروژه ای در استان نیازمند این است که یک بسته رسانه ای و فرهنگی داشته باشد و علیرغم اینکه گاهاً در این خصوص حرفهایی زده شده است اما هیچوقت اهمیت این موضوع مورد دقت قرار نگرفته و می بینیم که روز به روز بر نگرانی ها افزوده می شود. نه تنها در موضوعاتی نظیر آب بلکه عملکرد دولت در بخشهای دیگر اعم از عمرانی و خدماتی هم آنگونه که باید به سمع و نظر مردم خصوصاً در شهرستانها نمی رسد چرا که هیچوقت برای پروژه های شهرستانی هم پیوست اطلاع رسانی نبوده است. در مبحث بحران آب بر این باورم که باید به گونه ای پیش برویم که تا 5 سال آینده ساخت و سازهای منازل مسکونی جدید ، ادارات ، مدارس ، بیمارستانها و غیره فقط با تاسیسات هوشمند مجوز داده شود و اگر چنین نکنیم بحران آب ما را در آینده نابود خواهد کرد . در کشاورزی باید به سمت توسعه گلخانه ها و توسعه محصولاتی که آب کمتری نیاز دارند برویم و خلاصه اینکه اگر فقط گفته شود بحران آب داریم و راهکاری ارائه نشود چیزی تغییر نخواهد کرد . آنچه بنده در ذیل به عنوان پیشنهاد آورده ام الزاماً به عنوان تنها راههای مقابله با بحران آب نیست و یقیناً اگر فراخوانهای عمومی و تخصصی برای نخبگان داده شود افراد زیادی هستند که ایده هایی شاید بهتر از این موارد را هم مطرح کنند . شورای اطلاع رسانی استان باید بتواند با کمک اصحاب رسانه ، نخبگان و مدیران روابط عمومی ها اقداماتی انجام دهد که این مسئولیت سنگین فقط به دوش آب و فاضلاب استان نباشد و واقعا ما در مرحله ای قرار داریم که باید کمپینی ایجاد کنیم تا مردم هرمزگان به آن بپیوندند و در این راه مسئولان را یاری کنند . شاید آنچه در ذیل آورده ام بعضاً چندان تخصصی به آن نتوانسته ام بپردازم چرا که در تخصص بنده نیست و حتماً نیاز به مباحث کارشناسی بیشتری دارد اما به هر حال وظیفه دانستم آن را مطرح کنم بلکه دیگران هم مواردی به آن بیفزایند و با این اقدامات بتوانیم این بحران کم آبی را بهتر پشت سر بگذاریم .

 

موارد پیشنهادی به شرح ذیل است :

  • بحران کمبود منابع آبی آنقدر جدی است که باید کمیته ای با نام کمیته صیانت از منابع آبی و صرفه جویی آب تشکیل شود و مرتب راهکارها و پیشنهاداتی را ارائه نماید شاید هم چنین کمیته ای باشد که مطلع نیستم.
  • باید در شهرهای هرمزگان تابلوهای دیجیتال مانند تابلوهای فعلی میزان آلودگی هوا که در برخی شهرهای کشور هست برای نشان دادن میزان ذخایر آبی و نشان دادن درصد آب هر یک از سدهای استان و شهرستانها نصب شود و به صورت آنلاین و پیوسته در معرض دید عموم قرار گبرد تا مردم بحران آب را جدی تر ببینند و مانند وضعیت آب و هوا آن را برای هم گزارش کنند.
  • می توان با بررسی طرح جمع آوری آب تقطیر شده کولرهای گازی هرمزگان توسط شرکتهای دانش بنیان که در گذشته هم مطرح شده بود و ساخت و طراحی مدلی برای مصارف حمام و دستشویی و حتی آشامیدن از به هدر رفتن این آبها جلوگیری کرد .
  • با نصب رایگان سر شیر فشرده سازی آب روی ظرفشویی ، دستشویی و نصب سر دوشهای کم مصرف در حمامهای منازل مسکونی تمامی شهرهای هرمزگان و محاسبه قیمت آن و پرداخت اقساطی بلند مدت روی فیش آب توسط خود مردم و کمک از سرمایه گذاران بخش خصوصی ، اشتغالزایی بالایی بواسطه مراجعه و نصب آنها می توان ایجاد کرد و از به هدر رفتن آب جلوگیری نمود. البته باید ساز و کاری در پیش گرفت مثلا حتما یک خانم هم همراه تیم باشد که به لحاظ امنیتی وقتی تیم های مراجعه کننده به درب منازل می روند امکان ورود به منازل را داشته باشند و حتی می توان مانند طرحهایی مثل واکسیناسیون فلج اطفال که منطقه ای و زمانبندی شده بود چنین طرحهایی را برای مناطق مختلف از قبل اطلاع رسانی کرد و نکات امنیتی را هم به مردم گوشزد کرد و نگرانی های اجرای آن را نیز بررسی نمود.
  • با نصب شیرهای هوشمند آب برای دستشویی ها در ادارات سراسر استان و حتی منازل مسکونی که تمایل داشته باشند که شیرهای دستشویی و ظرفشویی و شیرآلات حمام را هوشمند کنند و باز پرداخت هزینه های تعویض و نصب آن روی قبض آب ادارات و منازل می توان صرفه جویی خوبی ایجاد کرد و باز هم می توان از سرمایه گذاری بخش خصوصی برای تامین منابع مالی پروژه کمک گرفت و با توجه به هزینه بالاتر این شیرآلات نسبت به سر شیرهای فشرده سازی آب در صورت اقساطی بودن و پرداخت اقساط بلند مدت آن روی قبض آب، مردم از آن قطعاً استقبال خواهند کرد .
  • با بررسی و کمک از شرکتهای دانش بنیان برای ساخت و طراحی مدلی عملیاتی در هدر نرفتن آب هنگام دست شستن در دستشویی ها و رفتن این آب به فلاش تانک به جای چاه فاضلاب می توان در بازیابی آب مصرفی از هدر رفت آب آشامیدنی برای مصارفی مانند فلاش تانک جلوگیری کرد.
  • مجوز بهره برداری تمامی چاههای آب در زمینهای کشاورزی و باغات که تا کنون نسبت به آبیاری قطره ای اقدام نکرده اند با دادن مهلتی برای قطره ای کردن ، در صورت عدم اجرا ابطال شود و جرایمی در نظر گرفته شود تا همگی مجبور به نصب سیستم قطره ای شوند و مشوقهایی هم داده شود.
  • آب مصرفی برای تمامی ساخت و سازها و کارواشها و امثالهم نباید از آب آشامیدنی باشد و با تشکیل پلیس آب نظارت جدی روی این موضوع باید انجام شود .
  • بر اساس قبض مصرفی آب ، منازلی که بتوانند بر اساس جدول تعداد خانوار از میزانی که آب و فاضلاب شهری و روستایی اعلام می کند آب مصرفی خود را از حد تعین شده بیشتر مصرف نکنند جوایزی مانند محاسبه قیمت آب مصرفی تا 50 درصد تخفیف و بیشتر یا هر گونه مشوق دیگر در نظر گرفته شود .

 

امید است با کمک هم نگذاریم بحران آب که بسیار جدی است و بعضاً تحلیلگران از جنگ آب به عنوان جنگ آینده صحبت می کنند مشکل آینده استان و کشور عزیزمان شود ان شالله . 

 نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

 

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


    صدا       فیلم     تلویزیون    رادیو
نامگذاری روز ملی دختران فرصتی برای توجه به خواسته های این قشر استساماندهی صنوف مزاحم باید علاوه برجلسات به صورت عینی هم تحقق یابدشعار"هر هرمزگانی یک مهارت" روزی عملی خواهد شدچراغ سبز اینستاگرام کاربران را لو دادعلت وقوع لرزه‌های متوالی در هرمزگان چه بود؟۴۸ کشور مجهز به ارتش اخبارجعلی در شبکه‌های اجتماعی را بشناسیدچکش کاری قانون در مجلس ؛ بازنشستگان می روند، جوانان می آیندسرمقاله روزنامه شرق / این انتخابِ آخر روحانی است نماینده مردم غرب هرمزگان در مجلس:رفتارها در قبال بخش خصوصی متناقض استآشوری : آب شیرین کن سیمان هرمزگان، بخشی از دغدغه مردم بندرخمیر را رفع می‌کندروستای سلخ میزبان پانزدهمین جشنواره نوروز صیاد قشموقتی بانوان هرمزگانی مچ یکدیگر را می‌خوابانندمهمترین رخدادهای هرمزگان در هفته ای که گذشتکمک ۵۰میلیارد تومانی دفتر رهبری به مجتمع آبرسانی سد سهران بشاگردبرگزاری کارگاه یک روزه خبرنویسی توسط انجمن صنفی کارفرمایی مطبوعات هرمزگان در حاجی آبادسرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان منصوب شدممنوعیت صادرات ۱۸ قلم کالای داخلی از هرمزگانهمت بنیاد علوی برای حل مشکل مسکن خانواده‌های دارای فرزند معلولحمایت صندوق توسعه ملی از سرمایه گذاری در منطقه ویژه پارسیانگشایش اعتبار برای واردات کاغذ روزنامه فقط با هماهنگی وزارت ارشادمدیران موظف به اطلاع رسانی و همکاری با خبرنگاران و رسانه ها هستندراه‌اندازی بورس بین‌الملل در مناطق آزاد استاندار؛ فرصت و ظرفیتی برای رشد و پیشرفت استان / یادداشتی به قلم مشاور عالی استاندار هرمزگانشرایط دریافت ارز دولتی تغییر کردانتخاب ۱۹ طرح برای پوشش بانوان کارمند هرمزگاناستاندار هرمزگان : شهرستان پارسیان در آستانه یك تحول توسعه ای بزرگ قرار داردتجمیع صندوق‌ های اعتباری خرد زنان هرمزگان کلید خوردکشف 34 دستگاه کانتینر سوخت قاچاق توسط یگان حفاظت بندر شهید رجاییدیه تمامی محیط‌بانان از سوی دولت پرداخت می‌شوداجرای طرح «سرشماری اجتماعی خانوارهای ایرانی» از شهریور + جزییاترزمی‌کاران مینابی راهی جاکاراتا شدند۱۲ بسته اجرایی برای مقابله با تحریم ها در چارچوب برنامه جامعبرگزاری تجمع عفاف و حجاب در بندرعباس+ تصاویرشرکت فولاد هرمزگان واحد نمونه صنعتی سال ۹۶ شداستاندار هرمزگان در دیدار وزیر ورزش و جوانان:هرمزگان مستعد توسعه و تبدیل شدن به قطب ورزش های ساحلی استدستور استاندار هرمزگان برای رسیدگی ویژه و فوری به پرونده قتل زوج معلم در بندرعباسمهرماه امسال هیچ کلاس درسی در استان هرمزگان بدون معلم نخواهد بودمعاون دادستان کل: رسانه‌ها به طور جدی در بحث فساد مالی ورود کنند30 نیروگاه خورشیدی خانگی در هرمزگان به شبکه برق متصل شدبحث جالب یک دانشجو با رحیم پور ازغدی در مورد ازدواج