کد خبر: 9531 تاریخ انتشار: ۱۳۹۷ پنج شنبه ۷ تير 1:25 صبح نسخه چاپی نسخه چاپی
136 ارسال به دوست ارسال به دوست«آب را گل نکنیم »


***

بحران کم آبی نه امسال و پارسال، بلکه سالهاست در هرمزگان و ایران ودر دنیا مطرح است و کمک به حل بحران آب باید تبدیل به یک فرهنگ عمومی در جامعه بشود تا نتیجه بخش باشد . استان هرمزگان سالهاست از کمبود منابع آبی رنج می برد اما همچنان دیده می شود که برای تغییر نگرش عمومی مردم و اصلاح فرهنگ مصرف، کاری فرهنگی و پایدار صورت نگرفته است . کمک به حل بحران آب فقط با چند کار محدود توسط آب و فاضلاب استان نتیجه بخش نیست همانطور که در بسیاری از یادداشتها بر این نکته تاکید کرده ام هر پروژه ای در استان نیازمند این است که یک بسته رسانه ای و فرهنگی داشته باشد و علیرغم اینکه گاهاً در این خصوص حرفهایی زده شده است اما هیچوقت اهمیت این موضوع مورد دقت قرار نگرفته و می بینیم که روز به روز بر نگرانی ها افزوده می شود. نه تنها در موضوعاتی نظیر آب بلکه عملکرد دولت در بخشهای دیگر اعم از عمرانی و خدماتی هم آنگونه که باید به سمع و نظر مردم خصوصاً در شهرستانها نمی رسد چرا که هیچوقت برای پروژه های شهرستانی هم پیوست اطلاع رسانی نبوده است. در مبحث بحران آب بر این باورم که باید به گونه ای پیش برویم که تا 5 سال آینده ساخت و سازهای منازل مسکونی جدید ، ادارات ، مدارس ، بیمارستانها و غیره فقط با تاسیسات هوشمند مجوز داده شود و اگر چنین نکنیم بحران آب ما را در آینده نابود خواهد کرد . در کشاورزی باید به سمت توسعه گلخانه ها و توسعه محصولاتی که آب کمتری نیاز دارند برویم و خلاصه اینکه اگر فقط گفته شود بحران آب داریم و راهکاری ارائه نشود چیزی تغییر نخواهد کرد . آنچه بنده در ذیل به عنوان پیشنهاد آورده ام الزاماً به عنوان تنها راههای مقابله با بحران آب نیست و یقیناً اگر فراخوانهای عمومی و تخصصی برای نخبگان داده شود افراد زیادی هستند که ایده هایی شاید بهتر از این موارد را هم مطرح کنند . شورای اطلاع رسانی استان باید بتواند با کمک اصحاب رسانه ، نخبگان و مدیران روابط عمومی ها اقداماتی انجام دهد که این مسئولیت سنگین فقط به دوش آب و فاضلاب استان نباشد و واقعا ما در مرحله ای قرار داریم که باید کمپینی ایجاد کنیم تا مردم هرمزگان به آن بپیوندند و در این راه مسئولان را یاری کنند . شاید آنچه در ذیل آورده ام بعضاً چندان تخصصی به آن نتوانسته ام بپردازم چرا که در تخصص بنده نیست و حتماً نیاز به مباحث کارشناسی بیشتری دارد اما به هر حال وظیفه دانستم آن را مطرح کنم بلکه دیگران هم مواردی به آن بیفزایند و با این اقدامات بتوانیم این بحران کم آبی را بهتر پشت سر بگذاریم .

 

موارد پیشنهادی به شرح ذیل است :

  • بحران کمبود منابع آبی آنقدر جدی است که باید کمیته ای با نام کمیته صیانت از منابع آبی و صرفه جویی آب تشکیل شود و مرتب راهکارها و پیشنهاداتی را ارائه نماید شاید هم چنین کمیته ای باشد که مطلع نیستم.
  • باید در شهرهای هرمزگان تابلوهای دیجیتال مانند تابلوهای فعلی میزان آلودگی هوا که در برخی شهرهای کشور هست برای نشان دادن میزان ذخایر آبی و نشان دادن درصد آب هر یک از سدهای استان و شهرستانها نصب شود و به صورت آنلاین و پیوسته در معرض دید عموم قرار گبرد تا مردم بحران آب را جدی تر ببینند و مانند وضعیت آب و هوا آن را برای هم گزارش کنند.
  • می توان با بررسی طرح جمع آوری آب تقطیر شده کولرهای گازی هرمزگان توسط شرکتهای دانش بنیان که در گذشته هم مطرح شده بود و ساخت و طراحی مدلی برای مصارف حمام و دستشویی و حتی آشامیدن از به هدر رفتن این آبها جلوگیری کرد .
  • با نصب رایگان سر شیر فشرده سازی آب روی ظرفشویی ، دستشویی و نصب سر دوشهای کم مصرف در حمامهای منازل مسکونی تمامی شهرهای هرمزگان و محاسبه قیمت آن و پرداخت اقساطی بلند مدت روی فیش آب توسط خود مردم و کمک از سرمایه گذاران بخش خصوصی ، اشتغالزایی بالایی بواسطه مراجعه و نصب آنها می توان ایجاد کرد و از به هدر رفتن آب جلوگیری نمود. البته باید ساز و کاری در پیش گرفت مثلا حتما یک خانم هم همراه تیم باشد که به لحاظ امنیتی وقتی تیم های مراجعه کننده به درب منازل می روند امکان ورود به منازل را داشته باشند و حتی می توان مانند طرحهایی مثل واکسیناسیون فلج اطفال که منطقه ای و زمانبندی شده بود چنین طرحهایی را برای مناطق مختلف از قبل اطلاع رسانی کرد و نکات امنیتی را هم به مردم گوشزد کرد و نگرانی های اجرای آن را نیز بررسی نمود.
  • با نصب شیرهای هوشمند آب برای دستشویی ها در ادارات سراسر استان و حتی منازل مسکونی که تمایل داشته باشند که شیرهای دستشویی و ظرفشویی و شیرآلات حمام را هوشمند کنند و باز پرداخت هزینه های تعویض و نصب آن روی قبض آب ادارات و منازل می توان صرفه جویی خوبی ایجاد کرد و باز هم می توان از سرمایه گذاری بخش خصوصی برای تامین منابع مالی پروژه کمک گرفت و با توجه به هزینه بالاتر این شیرآلات نسبت به سر شیرهای فشرده سازی آب در صورت اقساطی بودن و پرداخت اقساط بلند مدت آن روی قبض آب، مردم از آن قطعاً استقبال خواهند کرد .
  • با بررسی و کمک از شرکتهای دانش بنیان برای ساخت و طراحی مدلی عملیاتی در هدر نرفتن آب هنگام دست شستن در دستشویی ها و رفتن این آب به فلاش تانک به جای چاه فاضلاب می توان در بازیابی آب مصرفی از هدر رفت آب آشامیدنی برای مصارفی مانند فلاش تانک جلوگیری کرد.
  • مجوز بهره برداری تمامی چاههای آب در زمینهای کشاورزی و باغات که تا کنون نسبت به آبیاری قطره ای اقدام نکرده اند با دادن مهلتی برای قطره ای کردن ، در صورت عدم اجرا ابطال شود و جرایمی در نظر گرفته شود تا همگی مجبور به نصب سیستم قطره ای شوند و مشوقهایی هم داده شود.
  • آب مصرفی برای تمامی ساخت و سازها و کارواشها و امثالهم نباید از آب آشامیدنی باشد و با تشکیل پلیس آب نظارت جدی روی این موضوع باید انجام شود .
  • بر اساس قبض مصرفی آب ، منازلی که بتوانند بر اساس جدول تعداد خانوار از میزانی که آب و فاضلاب شهری و روستایی اعلام می کند آب مصرفی خود را از حد تعین شده بیشتر مصرف نکنند جوایزی مانند محاسبه قیمت آب مصرفی تا 50 درصد تخفیف و بیشتر یا هر گونه مشوق دیگر در نظر گرفته شود .

 

امید است با کمک هم نگذاریم بحران آب که بسیار جدی است و بعضاً تحلیلگران از جنگ آب به عنوان جنگ آینده صحبت می کنند مشکل آینده استان و کشور عزیزمان شود ان شالله . 

 نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

 

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


    صدا       فیلم     تلویزیون    رادیو
بررسی چگونگی اصلاح قانون منع به کارگیری بازنشستگان توسط فراکسیون جوانان مجلسصندوق توسعه فعالیت های کشاورزی زنان روستایی هرمزگان تشکیل شدلاریجانی : نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران دهان آمریکا را در منطقه خرد می‌کندسپاه پاسداران: در آینده نزدیک تروریست ها با انتقام مهلک و فراموش ناشدنی مواجه خواهند شدپیش‌فروش محصولات ایران‌خودرو از سه‌شنبه آغاز می‌شودبرنامه های هفته گردشگری هرمزگان اعلام شدسامانه جامع اطلاعات مردمی قوه قضائیه آماده دریافت گزارشهای مردم حسن نیک طبع رئیس جدید دادگستری شهرستان میناب شدلاریجانی : مردم هرمزگان در دفاع از منافع ملی پیشگام بوده‌اندگزارش تصویری مراسم عاشورا در بندرعباس ممنوعیت جابجایی دانش آموزان با وانت‌بار در مدارس روستاها و توابع هرمزگاندشت های آبی رودان در خطر فروچاله هاطرح "نذر فرهنگی" در بندرعباس به اجرا درآمدذوالقدر خبر داد : پیشنهاد نمایندگان برای تعطیلی روز زن به جای تعطیلی هشتم ربیع‌الاولواحد‌های صنایع تبدیلی بخش کشاورزی هرمزگان تسهیلات دریافت می‌کنندایران خودرو : فقط آنها که خودرو ندارند می توانند در طرح پیش فروش ثبت نام کنندسرمایه گذاران پرورش ماهی در قفس حمایت می شوندحرکت جالب موسسه نور در هرمزگانپرداخت وام ۲۰ میلیونی به کارآفرینان زن سرپرست خانوارگیشه ی جنوب / قسمت پنجممحدودیت به کارگیری بازنشستگان بیشتر شدافزایش تسهیلات اشتغال روستایی از ۶ به ۱۰ میلیارد تومانطرحهای پژوهشی در هرمزگان کمک مالی دریافت می کنندتوان پرداخت سه میلیون تومان هزینه بازنشستگی پیش از موعد را نداریماحمد راستی معاون نیروی دریایی سپاه شدمشارکت ایران در سه نمایشگاه بین المللی تخصصی عمان در مهرماهدستگیری ۱۸ لیدر و عضو دسیسه هرمی جدید که ارز زیادی از کشور خارج کردندشورای نگهبان طرح اصلاح قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان را تایید کردجزئیات درگذشت بازیکن اسبق تیم ملی فوتبال کشورمان مشخص شدآماده‌سازی ۲۲۲ کلاس درس برای سال تحصیلی جدید در هرمزگانگیشه ی جنوب / قسمت چهارممحسنی اژه‌ای:مردم افراد آلوده به فساد را به قوه قضاییه معرفی کنندحکم حذف آبونمان تلفن ثابت به مخابرات ابلاغ شد‍ دوشاب پزی در هرمزگان + عکسسرپرست جدید فرهنگستان هنر کیست؟مکانی شگفت‌انگیز در هرمزگان +عکسغرفه حصیربافی هرمزگان رتبه برتر نهمین نمایشگاه صنایع دستی مشهدتوزیع گوشت قرمز یارانه ای در هرمزگان آغاز شد وجود 23 بدهکار دانه درشت بانکی در هرمزگانجوکار به عنوان امام جمعه جدید شهر قدس معرفی شد