کد خبر: 9477 تاریخ انتشار: ۱۳۹۷ يکشنبه ۳ تير 1:25 صبح نسخه چاپی نسخه چاپی
79 ارسال به دوست ارسال به دوستخطر مرگ رسانه‌های ایران همزمان با موج بلند بحران اقتصادی


در هفته‌های اخیر، اخبار نگران کننده‌ای از رسانه‌های بزرگ کشور به گوش می‌رسد که تصور می‌شد، می‌توانند در این مقطع خود را حفظ کنند؛ اما این رسانه‌ها نیز به تعدیل نیرو و کاهش سطح تولید محتوا و انتشار روی آورده‌اند. این وضعیت نشان می‌دهد، تصور اینکه در سال 1397 و 1398، تنها وب‌سایت‌های خبری، روزنامه‌‌ها و مجلات کوچک از صحنه حذف می‌شود، دقیق نیست و این بحران می‌تواند تبعات بسیار گسترده‌تری در پی داشته باشد.

 

همزمان با اوج گیری بحران اقتصادی ـ که تنها سیاست دولت در مقابل آن ایجاد محدودیت برای دسترسی مردم به لیست بلندبالایی از کالاهای دارای منشأ خارجی است ـ شماری از کالاها و خدمات دارای منشأ ایرانی نیز در صف نخست آسیب پذیری از وضعیت وخیم اقتصادی هستند که دولتمردان با خونسردی با آنها برخورد می‌کنند و در زمره این کالاها و خدمات، رسانه‌های داخلی هستند که حیات‌ بسیاری‌شان در سال جدید به خطر می‌افتد.

به گزارش «تابناک»؛ شرایط اقتصادی آنقدر بغرنج شده که مسئولان اقتصادی دولت نتوانند نقدهای رسانه‌ها را دلیل وضع موجود قلمداد کنند. شرایط بی‌ثبات بازار ارز که در کنار عدم دسترسی عمومی به ارز حتی هشت هزار تومانی، تقریباً روی همه کالاها تأثیر مستقیم گذاشته و یا تورم انتظاری برای عرضه کنندگان شکل گرفته که باعث شده برخی از کالاها در بازار عرضه نشود و صاحبان کالا ترجیح دهند تا زمان تثبیت قیمت ارز و مشخص شدن قیمت اجناس، بسیاری از محصولات را در معرض فروش قرار ندهند.

از نخستین گروه قربانیان این شرایط پیچیده اقتصادی کنونی ـ که از قضا در صف اول آسیب دیدگی است ـ رسانه‌ها و به ویژه مطبوعات هستند. مطبوعات به چهار دلیل عمده در سال 1397 دچار آسیب جدی می‌شوند و با توجه به دورنمای فضای اقتصادی، چنین به نظر می‌آید که شماری از نشریات در 9 ماه پیش ‌روی نتوانند هزینه‌هایشان را تأمین کنند و تعطیل شوند.

این اتفاق به چهار دلیل عمده رخ می‌دهد؛ نخست اینکه تبلیغات در حکم دماسنج اقتصاد است و رونق تبلیغات یکی از نشانه‌های رونق اقتصادی است. حیات اغلب رسانه‌های ایران به آگهی وابسته است و اولین قدم‌‌های صنایع برای تداوم فعالیت‌هایشان در این شرایط، حذف هزینه‌های اضافه از جمله تعدیل نیرو و کاهش شدید تبلیغات است که نتیجه‌اش افت شدید درآمد رسانه‌ها از محل آگهی‌ ـ اعم از میزان جذب آگهی یا وصول هزینه‌های آگهی ـ است. این اتفاق از نیمه دوم سال گذشته عیان شده و اکنون شدت گرفته و مطبوعات را تحت فشار گذاشته است.

دلیل دیگر تضعیف رسانه‌ها، تغییر چشمگیر سبک زندگی مردم است. تجربه نشان داده مردم به مراتب سریع‌تر از بنگاه‌های اقتصادی، خود را برای شرایط سخت آماده می کنند و اولویت‌هایشان را در هزینه‌کرد تغییر می‌دهند. در شرایطی که باید بین اهم و مهم انتخاب کرد، اولویت طیف کمتری از مردم ـ نسبت به آنچه امروز شاهدش هستیم ـ پیگیری رسانه‌ها به ویژه روزنامه‌ها و مجلات است و گروه کمتری حاضرند برای دسترسی به اخبار و تحلیل‌ها متحمل هزینه مستمری شود. با توجه به آنکه اکثر مطبوعات ایران به سمت جایگزینی نسخه ارزان دیجیتال به جای نسخه کاغذی نرفته‌اند و از تجربه نشریاتی چون نیویورک تایمز برداشت نکرده‌اند، در دوران تازه از سبد خرید خانوار حذف می‌شوند و جزو اولویت‌های بخشی از قشر اندکی که هنوز نشریه می‌خرند نیز نخواهند بود.

دلیل سوم، تقلیل مرجعیت رسانه‌ها توسط ساختارهای رسمی و حتی غیررسمی به پوشش‌دهنده اخبار رسمی در چارچوب‌های ابلاغی است. رسانه‌ها حق پوشش رسمی وضعیت بازار نظیر پوشش به لحظه وضعیت بازار ارز را ندارند و اگر چنین اقدامی را در پیش بگیرند، متهم به افزایش التهاب بازار می شوند. البته این رویکرد منجر به برقراری آرامش در بازار نشده، ولی مردم را بیشتر از جریان رسانه‌های رسمی دور می‌کند و به سمت فضای غیررسمی اطلاع رسانی از جمله شبکه‌های اجتماعی گرایش می دهد. نتیجه این سیاست گذاری، کاهش اعتماد عمومی و ریزش بیشتر مخاطبان‌ رسانه هاست که این افت مخاطب، باز هم کاهش درآمد رسانه‌ها را در پی دارد.

چهارمین دلیل مشخصاً به وضعیت بازار ارز بازمی‌گردد که وضعیت رسانه‌های کاغذی را بحرانی‌تر ساخته است. هرچند با واردات کاغذ با ارز 3800 تومانی می‌توان موقت بازار را مدیریت کرد، واقعیت آن است که سوابق نشان داده، این کمک‌ها در بلندمدت پایدار و موثر نیست و رسانه‌ها برای تداوم انتشار با بحران کاغذ مواجه خواهند شد و اگر بتوانند از پس هزینه‌های معمول برآیند، توان پرداخت هزینه سرسام آور خرید کاغذ را ندارند. در چنین شرایطی، رویکرد اغلب روزنامه و مجلات، افت تیراژ است و آنهایی که نتوانند با افت تیراژ نیز ادامه دهند، به سمت تعطیلی خواهند رفت.

در هفته‌های اخیر، اخبار نگران کننده‌ای از رسانه‌های بزرگ کشور به گوش می‌رسد که تصور می‌شد، می‌توانند در این مقطع خود را حفظ کنند، ولی این رسانه‌ها نیز به تعدیل نیرو و کاهش سطح تولید محتوا و انتشار روی آورده‌اند. این وضعیت نشان می‌دهد، تصور اینکه در سال 1397 و 1398، تنها وب‌سایت‌های خبری، روزنامه‌‌ها و مجلات کوچک از صحنه حذف می‌شود، دقیق نیست و این بحران می‌تواند تبعات بسیار گسترده‌تری در پی داشته باشد و مرگ طیف گسترده‌ تری از رسانه‌ها را نیز در پی داشته باشد که حتی تصورش را نمی‌کنید.

 نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

 

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


    صدا       فیلم     تلویزیون    رادیو
بررسی چگونگی اصلاح قانون منع به کارگیری بازنشستگان توسط فراکسیون جوانان مجلسصندوق توسعه فعالیت های کشاورزی زنان روستایی هرمزگان تشکیل شدلاریجانی : نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران دهان آمریکا را در منطقه خرد می‌کندسپاه پاسداران: در آینده نزدیک تروریست ها با انتقام مهلک و فراموش ناشدنی مواجه خواهند شدپیش‌فروش محصولات ایران‌خودرو از سه‌شنبه آغاز می‌شودبرنامه های هفته گردشگری هرمزگان اعلام شدسامانه جامع اطلاعات مردمی قوه قضائیه آماده دریافت گزارشهای مردم حسن نیک طبع رئیس جدید دادگستری شهرستان میناب شدلاریجانی : مردم هرمزگان در دفاع از منافع ملی پیشگام بوده‌اندگزارش تصویری مراسم عاشورا در بندرعباس ممنوعیت جابجایی دانش آموزان با وانت‌بار در مدارس روستاها و توابع هرمزگاندشت های آبی رودان در خطر فروچاله هاطرح "نذر فرهنگی" در بندرعباس به اجرا درآمدذوالقدر خبر داد : پیشنهاد نمایندگان برای تعطیلی روز زن به جای تعطیلی هشتم ربیع‌الاولواحد‌های صنایع تبدیلی بخش کشاورزی هرمزگان تسهیلات دریافت می‌کنندایران خودرو : فقط آنها که خودرو ندارند می توانند در طرح پیش فروش ثبت نام کنندسرمایه گذاران پرورش ماهی در قفس حمایت می شوندحرکت جالب موسسه نور در هرمزگانپرداخت وام ۲۰ میلیونی به کارآفرینان زن سرپرست خانوارگیشه ی جنوب / قسمت پنجممحدودیت به کارگیری بازنشستگان بیشتر شدافزایش تسهیلات اشتغال روستایی از ۶ به ۱۰ میلیارد تومانطرحهای پژوهشی در هرمزگان کمک مالی دریافت می کنندتوان پرداخت سه میلیون تومان هزینه بازنشستگی پیش از موعد را نداریماحمد راستی معاون نیروی دریایی سپاه شدمشارکت ایران در سه نمایشگاه بین المللی تخصصی عمان در مهرماهدستگیری ۱۸ لیدر و عضو دسیسه هرمی جدید که ارز زیادی از کشور خارج کردندشورای نگهبان طرح اصلاح قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان را تایید کردجزئیات درگذشت بازیکن اسبق تیم ملی فوتبال کشورمان مشخص شدآماده‌سازی ۲۲۲ کلاس درس برای سال تحصیلی جدید در هرمزگانگیشه ی جنوب / قسمت چهارممحسنی اژه‌ای:مردم افراد آلوده به فساد را به قوه قضاییه معرفی کنندحکم حذف آبونمان تلفن ثابت به مخابرات ابلاغ شد‍ دوشاب پزی در هرمزگان + عکسسرپرست جدید فرهنگستان هنر کیست؟مکانی شگفت‌انگیز در هرمزگان +عکسغرفه حصیربافی هرمزگان رتبه برتر نهمین نمایشگاه صنایع دستی مشهدتوزیع گوشت قرمز یارانه ای در هرمزگان آغاز شد وجود 23 بدهکار دانه درشت بانکی در هرمزگانجوکار به عنوان امام جمعه جدید شهر قدس معرفی شد