کد خبر: 9436 تاریخ انتشار: ۱۳۹۷ يکشنبه ۲۶ فروردين 2:11 عصر نسخه چاپی نسخه چاپی
330 ارسال به دوست ارسال به دوست7 گزینه شهردار پایتخت


وکیل ملت: محمدعلی نجفی دیگر به کرسی شهردار در بهشت باز نمی‌گردد. او دو بار استعفا داد و بیماری را دلیل آن عنوان کرد.

بار اولی که اعضای شورای شهر با خداحافظی او مخالفت کردند دادستان کل کشور وارد موضوع و خواستار استعفای مجدد نجفی و پذیرش آن از سوی اعضای شورای شهر شد. اعضای شورای شهر با دومین استعفای نجفی موافقت و طبق قانون تا انتخاب شهردار، سرپرستی را برای این نهاد تعیین کردند که سمیع‌ا... حسینی مکارم، معاون مالی شهرداری بود. اکنون جلسات اعضای شورای شهر و همچنین گروه‌های سیاسی برای کمک به شورا در انتخاب شهردار در جریان است و گزینه‌های مختلفی هم مطرح می‌شود. محسن هاشمی رفسنجانی، محمدرضا عارف، پیروز حناچی، عباس تقی‌زاده خامسی، حبیب‌ا... بی‌طرف، محمدعلی افشانی و صالحی‌امیری از جمله گزینه‌های مطرح شده از سوی رسانه‌ها و برخی سیاسیون اند. ابراهیم امینی، نایب‌رئیس شورای شهر تهران در مورد تصمیمات شورا برای انتخاب شهردار جدید به شهردارآنلاین می‌گوید: «به‌دلیل اینكه هنوز هیچ‌ جلسه‌ هم‌اندیشی كه با حضور همه اعضای شورای شهر باشد، برگزار نشده است، نمی‌توان گفت كه چه كسانی می‌توانند در لیست كاندیداهای شهرداری تهران باشند و از این رو باید تا روز یكشنبه صبر كنیم تا جلسه علنی شورا برگزار شود».

اول خدمت؛ بعد آیین‌‌نامه

محسن هاشمی بدون شک یک گزینه مطلوب ریاست بر شهرداری تهران است اما این حضور و حضور هر یک از اعضای شورای شهر در چنین موقعیتی با موانعی همراه است که به‌نظر می‌رسد در صورت اجماع اعضای شورای شهر قابل رفع نباشد از جمله اینکه برخی به میثاق‌نامه‌ای اشاره می‌کنند که در بدو فعالیت شورای شهر به امضای اعضاء رسیده است که بر اساس آن، هیچ‌یک از اعضای شورای شهر نباید برای تصدی در شغل دیگری، ساختمان بهشت را ترک کنند. سیدمحمدعلی ابطحی معاون پارلمانی دولت اصلاحات نوشته بود: «جدای از اینکه شهردار تهران چه کسی خواهد بود، یکی از بدترین استدلال‌ها که از شورای شهر تهران شنیده می‌شود این است که اگر یکی از اعضای شورا، شهردار شود، ممکن است سر لیست اصولگرایان که در لیست علی البدل هست، عضو اصلی شورا شود. حرف تلخی است که با جامعه مدنی و اصلاح‌طلبی هیچ ‌تناسبی ندارد. یک زمانی شعار اصلاح‌طلبی «زنده‌باد مخالف» بود. در بحبوحه بداخلاقی‌ها و هیاهو‌ها اصول اولیه آرمان‌های اصلاح‌طلبی و دموکراسی‌خواهی در حال فراموشی است. من معتقدم به هر دلیلی یک مخالف وارد شورا شود اصلاح‌طلبانه‌تر از آن است که شورا بی‌حضور جناح مخالف باشد». محمدجواد حق‌شناس در پاسخ به او نوشت: «پس تكلیف میثاق‌نامه و وفای عهد چه می‌شود؟ برادر بزرگوار! نکند شما آن را وحی منزل نمی‌دانید یا بر این باورید که شهر دچار قحط‌الرجال است؟» مصطفی کواکبیان هم نوشت: «با رأی قاطع به محسن هاشمی گروه‌های فشار صاحب قدرت را خلع کنید؛ نگران یک رأی اصولگرایان در شورای ٢١ نفره نباشید». امینی نایب‌رئیس شورا هم می‌گوید: «شهردار آینده در درجه اول باید با دولت، دستگاه‌های حكومتی، اعضای شورای شهر همكاری لازم را داشته و همچنین قدرت انجام كار، انگیزه بالا، پاكدستی، دور‌بودن از حاشیه‌، سابقه مدیریتی قوی و... را در كارنامه خود داشته باشد».

«نه» به ورود یک اصولگرا؟ نه!

از سوی دیگر برخی چنین عنوان می‌کنند که با خروج محسن هاشمی یا هر عضو دیگری از شورای شهر، یک عضو اصولگرا وارد این نهاد تصمیم‌گیر شهری می‌شود و با استناد به این موضوع خواهان مخالفت با گزینه احتمالی انتخاب هاشمی به‌عنوان شهردار می‌شوند اما نباید فراموش کرد با خروج محسن هاشمی یا هر عضو دیگری از شورای شهر ماهیت اصلاح‌طلبانه این نهاد تغییر نخواهد کرد چرا که برنامه‌ر‌یزی صورت گرفته که همان شفافیت، مبارزه با فساد و رانت، بهبود زندگی ساکنان پایتخت، ارتقای سطح فرهنگی و اقتصادی و... است، با ورود عضوی اصولگرا غیرقابل تغییر است. جهانبخش خانجانی عضو حزب کارگزاران در این‌باره می‌گوید: «یکی از اشتباهات این میثاق‌نامه محدودسازی خرد جمعی است. وظیفه اصلی شما آبادانی و احیاء شهر تهران و زدودن ویرانی‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و خدماتی به جامانده درطی شانزده سال اخیر است. اعضای محترم شورای شهر تهران نباید خروج یا ورود فردی از شورا را که تاثیری در فرایند تصمیم‌گیری و تصمیم سازی ندارد برای خود خط قرمز تلقی کنند و محدودیت کاذبی برای خود ایجاد کنند.» از سوی دیگر برخی معتقدند حضور یک یا اقلیتی مخالف در شورای شهر سبب پیشرفت می‌شود و نباید بیمی از آن داشت چرا که در صورت حضور اقلیت است که پاکدستی و عملکرد مطلوب اکثریت به اثبات می‌رسد و اقلیت مجبور به‌همراهی با اکثریت است. غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران و سیدحسین مرعشی می‌گویند از حضور یک اقلیت در شورای شهر حمایت می‌کنند.

گزینه‌های مطرح احزاب

غیر از محسن هاشمی که این روزها زمزمه جلوس او بر کرسی شهرداری تهران شنیده می‌شود گزینه‌های دیگر هم مطرح هستند که از جمله آنها عباس تقی‌زاده خامسی است. خامسی از گزینه‌های مورد حمایت کارگزاران است و توانسته در فضای شهر مشهد که اصولگرایان در بخش‌های غیراز شهرداری و شورای شهر غالب هستند، رابطه خوبی را با نهادهای اصولگرایی به‌ویژه طیف سنتی آنها برقرار سازد. خبرآنلاین نوشته است: «بعید به‌نظر می‌رسد آیت‌ا... علم‌الهدی، نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی و امام‌جمعه قدرتمند مشهد رضایت به جدا شدن خامسی از مدیریت شهری مشهد و آمدن به پایتخت بدهد.» از دیگر گزینه‌های مطرح پیروز حناچی، معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران است که ظاهرا مورد تایید حزب اتحاد است. او عملکرد خوبی در وزارت راه دولت قبل در کنار آخوندی نشان داد و همین سبب شد تا نامش به‌عنوان گزینه توانمند مطرح شود و با چند مصوبه در شورای‌عالی شهرسازی، توانست روند افسارگسیخته ساخت‌و‌سازها در شهرداری دوران قالیباف را متوقف کند. محمود حجتی گزینه دیگر مورد نظر حزب اتحاد برای کرسی شهرداری است. او وزیر جهاد کشاورزی دولت روحانی است. حبیب‌ا... بیطرف هم از گزینه‌های مورد وثوق اتخاد برای شهرداری است که ظاهرا او تمایلی به این حضور ندارد. اعتماد ملی از قافله معرفی گزینه شهرداری عقب نمانده و به حمایت از محمدعلی افشانی می‌پردازد که پیش‌تر نامش برای جلوس بر کرسی شهرداری مطرح بود. او اکنون معاون عمرانی وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور است و پیش از آن هم استاندار فارس بود. مصطفی سلیمی و سمیع‌ا... حسینی‌مکارم هم از گزینه‌های مطرح هستند که البته شانس کمتری از سایر گزینه‌ها دارند. اکنون ابراهیم امینی، نایب‌رئیس شورای شهر در خصوص اینكه آیا از كاندیداهایی كه قبل از روی كار آمدن نجفی مطرح بودند هم استفاده خواهد شد، گفت: «در این مورد هم باید در جلسه شورا بحث شود ولی بی‌شك از افرادی كه قبل از روی كار آمدن نجفی رأی زیادی داشتند هم می‌توان به‌عنوان گزینه‌های تصدی شهرداری تهران نام برد.» برخی گزینه‌ها برای مطرح کردن نام افراد و نه لحاظ او به‌عنوان گزینه نهایی مطرح است مانند محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امید. بحث جدی درباره شهردار شدن او صورت نگرفته و بعید است حزبی به حمایت از او برای جلوس بر کرسی نجفی بپردازد.نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

 

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


    صدا       فیلم     تلویزیون    رادیو
جزئیات طرح رتبه بندی معلمانهرمزگان اواسط هفته بارانی می‌شودبرومند : برای گردشگری هرمزگان هویت سازی می کنیمآیفون راز قتل خاشقچی را فاش می کند؟آغاز تکمیل ظرفیت بدون آزمون مقطع کارشناسی در دانشگاه پیام نور هرمزگاناولین عمل «لقاح خارج رحمی» در مرکز درمان ناباروری بندرعباسنامه سرگشاده آیت الله مکارم شیرازی به رییس قوه قضاییهخورشهناز، کانال انتقال فاضلاب یا شاهراه ورود مشکلات بهداشتیاختصاص ۴۰۰ میلیون تومان اعتبار برای توسعه تالاب آذینی سیریکقیمت انواع محصولات ایران خودرو در نمایندگی و بازارنماینده غرب هرمزگان نائب رئیس فراکسیون مناطق آزاد و تجاری در مجلس شدمسابقه استندآپ کمدی "شرجی" در بندرعباس برگزار می‌شودلغو صدور روادید برای شهروندان عمانی مسافر ایراناستقبال هرمزگان از سرمایه گذاری شیلاتی در جمهوری اسلامی موریتانیمتن لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسمدانشکده علوم قرآنی هرمزگان در حال تعطیلی استمجمع تشخیص لایحه ایجاد ۸ منطقه آزاد جدید را مغایر سیاست ها می داندنیروگاه سیکل ترکیبی هرمز وارد مدار شدآغاز بیمه صنعتگران صنایع دستی در هرمزگانسخنگوی وزارت کشور: 15 شهردار بازنشسته می شوندایجاد چهارصد فرصت شغلی طی 5 ماه آینده در جزیره هرمزنتایج رسمی انتخابات نظام مهندسی ساختمان اعلام شد40 مدرسه با مشارکت بنگاه های اقتصادی در هرمزگان احداث شودمراسم ترحیم زنده یاد ایوب دبیری نژاد/ گزارش تصویری بهره مندی شناورهای دریایی سنتی از سوخت یارانه ایترانزیت خودرو؛ فرصت طلایی برای تجارت در بندر لنگهنرخ جدید کرایه اتوبوس دانشجویان دانشگاه هرمزگان اعلام شدپیکرایوب دبیری نژاد پیشکسوت مطبوعات هرمزگان به خاک سپرده شدثبت نام آزمون وکالت ۹۷ آغاز شدجزئیاتی ازحمله موشکی سپاه/موشک‌های قیام و ذوالفقار برسرتروریست‌هاارزش روز هر سهم مشمولان سهام عدالت، ۴ میلیون و ۳۶۰ هزار تومان شدآغاز توزیع برنج خارجی احتکار شده در هرمزگان‍درخواست رحمانی‌فضلی از رئیس‌جمهور برای کناره گیری از دبیر کلی ستاد مبارزه با مواد مخدر برداشت خرمای پیارم از نخلستان های حاجی آباد آغاز شدفصل صید میگو در هرمزگان از دهم مهر آغاز می شودهرمزگان با کمبود بیش از 350 نفر محیط بان مواجه استپیام تسلیت قائم مقام وزیر فرهنگ برای درگذشت روزنامه‌نگار هرمزگانیتوزیع گوشت گوسفندی۵۸هزار تومانی و مرغ۱۰هزار و۴۰۰تومانی در هرمزگانتشکیل سازمان مردم نهاد در حوزه جوانان چقدر هزینه دارد؟ + جزئیاتدستگیری۳متهم پرونده مسمومان الکلی بندرعباس/سرباند در زندان بود