کد خبر: 9436 تاریخ انتشار: ۱۳۹۷ يکشنبه ۲۶ فروردين 2:11 عصر نسخه چاپی نسخه چاپی
277 ارسال به دوست ارسال به دوست7 گزینه شهردار پایتخت


وکیل ملت: محمدعلی نجفی دیگر به کرسی شهردار در بهشت باز نمی‌گردد. او دو بار استعفا داد و بیماری را دلیل آن عنوان کرد.

بار اولی که اعضای شورای شهر با خداحافظی او مخالفت کردند دادستان کل کشور وارد موضوع و خواستار استعفای مجدد نجفی و پذیرش آن از سوی اعضای شورای شهر شد. اعضای شورای شهر با دومین استعفای نجفی موافقت و طبق قانون تا انتخاب شهردار، سرپرستی را برای این نهاد تعیین کردند که سمیع‌ا... حسینی مکارم، معاون مالی شهرداری بود. اکنون جلسات اعضای شورای شهر و همچنین گروه‌های سیاسی برای کمک به شورا در انتخاب شهردار در جریان است و گزینه‌های مختلفی هم مطرح می‌شود. محسن هاشمی رفسنجانی، محمدرضا عارف، پیروز حناچی، عباس تقی‌زاده خامسی، حبیب‌ا... بی‌طرف، محمدعلی افشانی و صالحی‌امیری از جمله گزینه‌های مطرح شده از سوی رسانه‌ها و برخی سیاسیون اند. ابراهیم امینی، نایب‌رئیس شورای شهر تهران در مورد تصمیمات شورا برای انتخاب شهردار جدید به شهردارآنلاین می‌گوید: «به‌دلیل اینكه هنوز هیچ‌ جلسه‌ هم‌اندیشی كه با حضور همه اعضای شورای شهر باشد، برگزار نشده است، نمی‌توان گفت كه چه كسانی می‌توانند در لیست كاندیداهای شهرداری تهران باشند و از این رو باید تا روز یكشنبه صبر كنیم تا جلسه علنی شورا برگزار شود».

اول خدمت؛ بعد آیین‌‌نامه

محسن هاشمی بدون شک یک گزینه مطلوب ریاست بر شهرداری تهران است اما این حضور و حضور هر یک از اعضای شورای شهر در چنین موقعیتی با موانعی همراه است که به‌نظر می‌رسد در صورت اجماع اعضای شورای شهر قابل رفع نباشد از جمله اینکه برخی به میثاق‌نامه‌ای اشاره می‌کنند که در بدو فعالیت شورای شهر به امضای اعضاء رسیده است که بر اساس آن، هیچ‌یک از اعضای شورای شهر نباید برای تصدی در شغل دیگری، ساختمان بهشت را ترک کنند. سیدمحمدعلی ابطحی معاون پارلمانی دولت اصلاحات نوشته بود: «جدای از اینکه شهردار تهران چه کسی خواهد بود، یکی از بدترین استدلال‌ها که از شورای شهر تهران شنیده می‌شود این است که اگر یکی از اعضای شورا، شهردار شود، ممکن است سر لیست اصولگرایان که در لیست علی البدل هست، عضو اصلی شورا شود. حرف تلخی است که با جامعه مدنی و اصلاح‌طلبی هیچ ‌تناسبی ندارد. یک زمانی شعار اصلاح‌طلبی «زنده‌باد مخالف» بود. در بحبوحه بداخلاقی‌ها و هیاهو‌ها اصول اولیه آرمان‌های اصلاح‌طلبی و دموکراسی‌خواهی در حال فراموشی است. من معتقدم به هر دلیلی یک مخالف وارد شورا شود اصلاح‌طلبانه‌تر از آن است که شورا بی‌حضور جناح مخالف باشد». محمدجواد حق‌شناس در پاسخ به او نوشت: «پس تكلیف میثاق‌نامه و وفای عهد چه می‌شود؟ برادر بزرگوار! نکند شما آن را وحی منزل نمی‌دانید یا بر این باورید که شهر دچار قحط‌الرجال است؟» مصطفی کواکبیان هم نوشت: «با رأی قاطع به محسن هاشمی گروه‌های فشار صاحب قدرت را خلع کنید؛ نگران یک رأی اصولگرایان در شورای ٢١ نفره نباشید». امینی نایب‌رئیس شورا هم می‌گوید: «شهردار آینده در درجه اول باید با دولت، دستگاه‌های حكومتی، اعضای شورای شهر همكاری لازم را داشته و همچنین قدرت انجام كار، انگیزه بالا، پاكدستی، دور‌بودن از حاشیه‌، سابقه مدیریتی قوی و... را در كارنامه خود داشته باشد».

«نه» به ورود یک اصولگرا؟ نه!

از سوی دیگر برخی چنین عنوان می‌کنند که با خروج محسن هاشمی یا هر عضو دیگری از شورای شهر، یک عضو اصولگرا وارد این نهاد تصمیم‌گیر شهری می‌شود و با استناد به این موضوع خواهان مخالفت با گزینه احتمالی انتخاب هاشمی به‌عنوان شهردار می‌شوند اما نباید فراموش کرد با خروج محسن هاشمی یا هر عضو دیگری از شورای شهر ماهیت اصلاح‌طلبانه این نهاد تغییر نخواهد کرد چرا که برنامه‌ر‌یزی صورت گرفته که همان شفافیت، مبارزه با فساد و رانت، بهبود زندگی ساکنان پایتخت، ارتقای سطح فرهنگی و اقتصادی و... است، با ورود عضوی اصولگرا غیرقابل تغییر است. جهانبخش خانجانی عضو حزب کارگزاران در این‌باره می‌گوید: «یکی از اشتباهات این میثاق‌نامه محدودسازی خرد جمعی است. وظیفه اصلی شما آبادانی و احیاء شهر تهران و زدودن ویرانی‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و خدماتی به جامانده درطی شانزده سال اخیر است. اعضای محترم شورای شهر تهران نباید خروج یا ورود فردی از شورا را که تاثیری در فرایند تصمیم‌گیری و تصمیم سازی ندارد برای خود خط قرمز تلقی کنند و محدودیت کاذبی برای خود ایجاد کنند.» از سوی دیگر برخی معتقدند حضور یک یا اقلیتی مخالف در شورای شهر سبب پیشرفت می‌شود و نباید بیمی از آن داشت چرا که در صورت حضور اقلیت است که پاکدستی و عملکرد مطلوب اکثریت به اثبات می‌رسد و اقلیت مجبور به‌همراهی با اکثریت است. غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران و سیدحسین مرعشی می‌گویند از حضور یک اقلیت در شورای شهر حمایت می‌کنند.

گزینه‌های مطرح احزاب

غیر از محسن هاشمی که این روزها زمزمه جلوس او بر کرسی شهرداری تهران شنیده می‌شود گزینه‌های دیگر هم مطرح هستند که از جمله آنها عباس تقی‌زاده خامسی است. خامسی از گزینه‌های مورد حمایت کارگزاران است و توانسته در فضای شهر مشهد که اصولگرایان در بخش‌های غیراز شهرداری و شورای شهر غالب هستند، رابطه خوبی را با نهادهای اصولگرایی به‌ویژه طیف سنتی آنها برقرار سازد. خبرآنلاین نوشته است: «بعید به‌نظر می‌رسد آیت‌ا... علم‌الهدی، نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی و امام‌جمعه قدرتمند مشهد رضایت به جدا شدن خامسی از مدیریت شهری مشهد و آمدن به پایتخت بدهد.» از دیگر گزینه‌های مطرح پیروز حناچی، معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران است که ظاهرا مورد تایید حزب اتحاد است. او عملکرد خوبی در وزارت راه دولت قبل در کنار آخوندی نشان داد و همین سبب شد تا نامش به‌عنوان گزینه توانمند مطرح شود و با چند مصوبه در شورای‌عالی شهرسازی، توانست روند افسارگسیخته ساخت‌و‌سازها در شهرداری دوران قالیباف را متوقف کند. محمود حجتی گزینه دیگر مورد نظر حزب اتحاد برای کرسی شهرداری است. او وزیر جهاد کشاورزی دولت روحانی است. حبیب‌ا... بیطرف هم از گزینه‌های مورد وثوق اتخاد برای شهرداری است که ظاهرا او تمایلی به این حضور ندارد. اعتماد ملی از قافله معرفی گزینه شهرداری عقب نمانده و به حمایت از محمدعلی افشانی می‌پردازد که پیش‌تر نامش برای جلوس بر کرسی شهرداری مطرح بود. او اکنون معاون عمرانی وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور است و پیش از آن هم استاندار فارس بود. مصطفی سلیمی و سمیع‌ا... حسینی‌مکارم هم از گزینه‌های مطرح هستند که البته شانس کمتری از سایر گزینه‌ها دارند. اکنون ابراهیم امینی، نایب‌رئیس شورای شهر در خصوص اینكه آیا از كاندیداهایی كه قبل از روی كار آمدن نجفی مطرح بودند هم استفاده خواهد شد، گفت: «در این مورد هم باید در جلسه شورا بحث شود ولی بی‌شك از افرادی كه قبل از روی كار آمدن نجفی رأی زیادی داشتند هم می‌توان به‌عنوان گزینه‌های تصدی شهرداری تهران نام برد.» برخی گزینه‌ها برای مطرح کردن نام افراد و نه لحاظ او به‌عنوان گزینه نهایی مطرح است مانند محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امید. بحث جدی درباره شهردار شدن او صورت نگرفته و بعید است حزبی به حمایت از او برای جلوس بر کرسی نجفی بپردازد.نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

 

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


    صدا       فیلم     تلویزیون    رادیو
درس‎هایی از ٢٨ مردادناگفته‌های ستاد روحانیتوزیع سبد غذایی اقشار آسیب پذیر در شهریورماهطرح استحقاق‌سنجی بیمه سلامت در هرمزگان عملیاتی می‌شوداحمد مرادی:همگرایی خوبی میان نمایندگان هرمزگان وجود داردآشوری : هرمزگان به قطب انرژی کشور تبدیل می‌شودافزایش کیفیت فعالیت سمن ها با انعقاد تفاهم نامه بین وزارت ورزش و جوانان و وزارت کشورگذرنامه گردشگران ورودی به ایران مهر نمی خوردتایلند خریدار خرمای پیارم حاجی آباد هرمزگان شدمدیرعامل بانک کشاورزی خبرداد : طرح جدید برای بدهکاران بالای صد میلیون تومانگیشه ی جنوب / قسمت اولآزاده رودانی و جانباز دوران دفاع مقدس : باید با انسجام و وحدت ، مشکلات اقتصادی کشور را حل کنیم خداحافظی با خیابان‌های انگلیسی بندرعباسفرماندار رودان خواستار عذرخواهی رسمی عوامل یک برنامه طنزشدیک حزب جدید به دهها حزب کشور اضافه شد + اسامی شورای مرکزیفیلم/ رییس شیلات ایران: هیچ شناور خارجی در آبهای ایران نیست!فیلم / حضور سرزده فرماندار جاسک بر عرشه کشتی چینی در خلیج فارساکبری : مسئولان قضایی جاسک به موضوع صیادی کشتی های چینی رسیدگی کنندمنصور آرامی از هرمزگانی های عازم المپیک آسیایی در تهران تجلیل کردتوضیحات استاندار درباره حضور چینی‌ها در آبهای هرمزگانامام جمعه اهل سنت بندرعباس:مناسک حج نمونه ای از عشق به پروردگار استنیروگاه بندرعباس بیش از دو میلیون مگاوات ساعت انرژی برق تولید کرده استبندرعباس از مسیر پروازهای چارتری حذف شدآغاز نام نویسی آزمون استخدامی شرکت توزیع برق هرمزگانتوزیع ماهی هوور با قیمت هرکیلو 11 هزار و 300 تومانفرماندار قشم:نارضایتی مردم از عملکرد ادارات قابل گذشت نیستنصب و راه اندازی 90 دوربین ترافیکی پلاک خوان در معابر هرمزگانافتتاح پاویون جدید فرودگاه بندرعباس تا دو ماه دیگرمختاری : بازارچه صنایع دستی در بندرعباس احداث می شودنخستین هتل جزیره هرمزتا دهه فجر امسال به بهره برداری می رسد آخرین وضعیت تشکیل دادگاه‌های ویژه اقتصادیانهدام دو باند کلان مواد مخدر در هرمزگان و سیستان و بلوچستانمختاری مدیرکل میراث‌فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری هرمزگان شدضرغامی : 75 درصد از کالا ها در بازار رودان دارای پرچسپ قیمت هستندچه کسی جایگزین ربیعی می‌شود؟راه‌اندازی اینترنت فضایی جدید با همکاری اسپیس ایکس، ناسا و دانشگاه استنفوردتشکیل کمیته‌ای برای شناسایی مدیران بازنشستهفرماندار قشم: تقویت امنیت اجتماعی از نتایج مستقیم رونق اقتصادی استسخنگوی قوه قضاییه:پرونده قضایی احمدی نژاد تشکیل شدکمیته امداد به مددجویان آسیب دیده از حوادث غرامت می دهد