کد خبر: 9410 تاریخ انتشار: ۱۳۹۶ شنبه ۱۴ مرداد 1:53 عصر نسخه چاپی نسخه چاپی
1202 ارسال به دوست ارسال به دوست


در گفت و گو با هرمزگان نیوز
رضا آزادی دریایی از کمدی تلخ کشتار خنده می‌گوید


نمایش کمدی کشتار خنده با اقتباسی آزاد از نمایشنامه "کشتار همگانی" نوشته اوژن یونسکو کاری از کانون تئاتر دانشگاه هرمزگان به نویسندگی عبدالرسول رنجبر- رضا آزاد دریایی و طراحی و کارگردانی رضا آزاد دریایی به مدت 7 شب در پلاتو افتاب بندرعباس به روی صحنه رفت.

نمایشی که به گفته رضا آزاد دریایی نمایشی تجربی بود که هر شب با تاثیر تماشاگران از اجرا و گفت و گوهایی که پیرامون این نمایش انجام می گرفت ایده و فکر جدیدی به اعضای گروه القا می شد که نتیجه آن اجرایی متفاوت در هر اجرای بعد بود.

 

رضا آزاد دریایی از کارگردانان جوان هرمزگانی است که اعتقاد دارد تئاتر جان و نفس خود را از تماشاگر می گیرد و نمی توان بدون تجربه کاری بی نقص ارائه کرد.

 

به همین جهت به تئاتر تجربی علاقه بسیار دارد و این نوع اجرا را لازمه پختگی و کمال در هنر می داند.

 

رضا آزاد دریایی کارگردان نمایش "کشتار خنده" بعد از اجرای این کمدی، در گفت و گویی با خبرنگار هرمزگان نیوز درباره اجرای این نمایش گفت: درست است که این نمایش کمدی و همراه با خنده تماشگر بود اما خنده نباید به هر دلیل باشد.

 

وی معتقد است: تماشاگر باید دلیل خنده خود را بداند و نسبت به آن آگاهی کافی داشته باشد. یکی از دلایلی که باعث شد به سراغ نمایشنامه ابزورد (در مورد تئاتر ابزورد در اینجا(+) و اینجا(+) بیشتر بخوانید) جدای از علاقه شخصی عمق طنز و کمدی در تئاتر ابزورد است.

 

 

هرمزگان نیوز: به چه دلیل یک نمایشنامه ابزورد را برای اجرا انتخاب کردید در صورتی که می دانستید این نوع اجراها با ریسک بیشتری از سوی مخاطب رو به رو است و هنوز به اندازه کافی در جامعه شناخته شده نیست؟

 

رضا دریایی: دلیل اصلی علاقه شخصی ام به کار ابزورد است و همیشه این دغدغه را داشتم شرایطی که در جامعه در حال رخ دادن است را نشان دهم شرایطی که گاها افراد را به بیهودگی یاس و نا امیدی می کشاند و البته این را هم بگویم که من خودم یک ابزورد تمام عیار هستم (می خندد) اما همیشه اعتقاد داشته ام که مردم باید این نوع و شکل از بیهودگی که در حال رخ دادن هست را ببینند و نسبت به آن آگاهی پیدا کنند.

 

هرمزگان نیوز: در مورد تئاتر تجربی که در این نمایش از آن استفاده کردید توضیح دهید؟

 

رضا دریایی: به نظر من تئاتر تجربی یعنی تقابل بازیگر و تماشگر و اگر این به درستی اتفاق بیفتد ایده و تفکر جدیدی نیز به وجود می آید که مطمئنا در اجرای بعدی به بازیگران و کارگردان کمک زیادی می کند. من به تجربه در تئاتر اعتقاد زیادی دارم چون به نوعی تجربه چگونگی بهتر شدن است.

 

هرمزگان نیوز: چطور شد که شما یک متن ابزورد را انتخاب و به صورت تجربی اجرا کردید؟

 

رضا دریایی: در دوره ای که با دانشجویان دانشگاه هرمزگان تمرین تئاتر انجام می دادیم همیشه در مورد انواع متن ها و ژانرها صحبت به میان می آمد تا زمانی که تصمیم به اجرای نمایش گرفته شد بعد از کش و قوس های فراوان، خواندن ترجمه ها و نمایشنامه های مختلف با گروه بر سر نمایشنامه کشتار همگانی از اوژن یونسکو به توافق رسیدیم و تصمیم گرفتیم برای رسیدن به یک اجرای خوب و افزایش دانسته ها و تجربیات به صورت تجربی آن را اجرا کنیم.

 

هرمزگان نیوز: به دلیل کم تجربگی برخی از بازیگران با مشکلی مواجه نمی شدید به هر حال متن های ابزورد کمی سخت و درک آن مشکل است؟

 

رضا دریایی: در اوایل که شروع کردیم کار را برای اجرا آماده کنیم با مشکلاتی مانند درک مطالب و جملات رو به رو بودیم یا در نوع شخصیت پردازی هایی که غالبا مجبور بودیم آنها را به تیپ تبدیل کنیم اما رفته رفته با مطالعه گفت و گو و تمرین توانستیم این مشکلات را حل کنیم.

 

هرمزگان نیوز: در اجرای نمایش کشتار خنده از اصطلاحات و یا جملاتی استفاده شد که به نوعی بومی و مربوط به منطقه جنوب بود مانند زار و اهل اهوا اما شاید کمتر کسی متوجه ارتباط و تناسب آن با این نمایش شد دلیل این انتخاب چه بود؟

 

آزاد دریایی: من در مرحله اول این را توضیح دهم که یکی از موضوعات اصلی و مهم در این نمایش تناسخ بود که به دلیل ممیزی و اشکالاتی که وارد شد همچنین اینکه در نمایش نامه پیرامون این موضوع جملات زیادی نوشته شده بود فرصتی برای باز نویسی دوباره آن وجود نداشت و من تنها راه را استفاده از اهل هوا و زار دیدم که از نظر من بی ربط به این مسئله نبود چون به هر حال هر دو مسئله ای ماور الطبیعی هستند و حلول دوباره بر جسم را نشان می دهند گرچه صحبت راجع به این موضوع خود وقت و زمان دیگری می خواهد.

 

هرمزگان نیوز: چرا در خنداندن تماشگر از کلمات محاوره بومی هرمزگان و یا از لهجه ها استفاده کردید؟

 

رضا دریایی: من به شدت به استفاده نادرست از لهجه ها و گویش ها برای خنداندن مخالف هستم که امروز خیلی ها از آن به عنوان دستمایه استفاده می کنند که از نظر من توهین هست اما مسئله اینجاست که برای خندیدن شما مجبورید از چیزی که برای تماشگر ملموس است استفاده کنید جملات و کلماتی که تماشگر نسبت به آنها درک داشته باشد. تمام تلاشم را کردم که بسیار کم و به گونه ای که توهین و یا لودگی نباشد از این کلمات در مواقع ضروری استفاده کنم.

 

هرمزگان نیوز: نمایش کشتار خنده را از دید خودتان چگونه ارزیابی می کنید؟

 

رضا دریایی: نمره اصلی را باید تماشگر بدهد و در واقع تماشگر است که باید با تجزیه و تحلیل به ما نمره بدهد اما از نظر من اصل بر تماشگر است و هرگاه تماشگر توانست با کار ارتباط برقرار کند یعنی ما کار خود را درست انجام داده ایم و کارنامه ما را مشخص می کند. این نمایش یک کار تجربی بسیار خوب بود چون اول برای خودم اینکه توانستم چیزهای زیادی یاد بگیرم و از اموخته های خودم چطور استفاده کنم و مطمئنا هیچ کاری بی نقص و ضعف نیست اگر هم بود تنها و تنها مسئولیتش بر دوش من کارگردان بود.

 

گفت و گو از آرتادخت زاهدی

 

پایان/نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

 

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


    صدا       فیلم     تلویزیون    رادیو
نخستین شناور تفریحی در مسیر جزیره قشم- هنگام ساخته شدممنوعیت صادرت ۱۷ قلم کالای داخلی از هرمزگانخرید توافقی گوجه فرنگی کشاورزان هرمزگانرئیس مجلس شورای اسلامی به هرمزگان می‌آیدنخستین آلاچیق شناور در قشم به آب انداخته شدموفقیت 16 دانش آموز هرمزگان در مسابقه جهانی محاسبات ذهنی مالزی900 نفر از اهالی فاریاب رودان رایگان مداوا شدند۲ هزار ۷۶۵فقره تسهیلات اشتغال کشوری پرداخت می شودمردم می توانند علیه بازنشستگان شاغل اعلام جرم کننددر سفر به هرمزگان؛جهانگیری با عموی خود دیدار کردمصوبه بخشودگی وام‌های کشاورزان به‌زودی عملیاتی می‌شود فراخوان استخدامی شرکت بادبان دریای ساحل قشمنوبت دهی اینترنتی در بیمارستان خلیج فارس بندرعباساحتمال بازگشت طرح "خرید سربازی"انتخاب عکاس هرمزگانی به‌عنوان یکی از داوران مسابقه بین‌المللی عکاسی روسیهدانشگاه آزاد: ازدواج کنید، از شهریه معاف شویدگمانه‌زنی‌ها پیرامون معرفی استانداران پیشنهادی تکذیب شدامکان بازیافت ۷۵ درصد آب مصرفی خانه‌هامعاون اول رئیس جمهوری و رئیس مجلس شورای اسلامی در هفته جاری به هرمزگان سفر می کنندوام ساخت مسکن در بافت فرسوده ۱۱۰ میلیون تومان شدانتظامی نماینده مدیران مسوول در هیات نظارت شداعضای سمن‌های جوانان هرمزگان انتخاب شدنداعضا هیات مدیره مجمع خیران هرمزگان مشخص شدندکتاب" توسعه حرفه‌ای نمایندگان مجلس" با یادداشتی از نماینده بندرعباس منتشر شد۱۰ ابهام درباره قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان احصا شدطرح استیضاح رئیس مجلس تقدیم هیئت رئیسه شدصف طولانی ثبت‌نام کارت سوخت المثنی را دور بزنیدشرایط جوی و دریایی هرمزگان تا دوشنبه پنجم آذرماه ناپایدار استنحوه ثبت نام کارت المثنی سوخت اعلام شد وزیر صنعت:واردات لوازم خانگی ممنوع است‍ طرح مرکز پژوهش‌ها برای پرداخت یارانه بنزینواریز سود ۱۷۵ هزار تومانی سهام عدالت از فرداسامانه ناپایدار جوی وارد هرمزگان شداستعفای مدیرکل دفتر استاندار در راستای اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان/سرپرست جدید دفتر استاندار هرمزگان منصوب شد تصویب جزییات طرح استانی شدن انتخابات مجلسشرکت نفت ستاره خلیج فارس2 دانش آموز را بورسیه کردمدیرکل جدید محیط زیست هرمزگان منصوب شدمدیران جدید وزارت ارشاد منصوب شدندسرپرستان ١١ استانداری کشور منصوب شدنددو فوتسالیست هرمزگانی به اردوی تیم ملی دعوت شدند