کد خبر: 9400 تاریخ انتشار: ۱۳۹۶ دوشنبه ۹ مرداد 8:49 صبح نسخه چاپی نسخه چاپی
812 ارسال به دوست ارسال به دوستدشستانی‌ها چرا و با وزیر نیرو چه كردند/وقوع رویدادی نادر در جنوب


جلوگیری دشستانی ها از كلنگ زنی پتروشیمی در این منطقه توسط وزیر نیرو، تحسین برخی از جامعه شناسان و اقتصاددانان از جمله محسن رنانی را در پی داشته است.

به گزارش هرمزگان نیوز، محسن رنانی(+) كه از اقتصاددانان مطرح كشور به شمار می رود، در واكنش به این اقدام مردم آبپخش دشستان گفته است: "خبر را که خواندم دیگر خوابم نبرد.شاید خیلی‌ها اصلا این خبر را ندیده باشند و آنانی که دیده اند نیز احتمالا به عنوان یک خبر بی‌اهمیت از کنار آن گذشته باشند، اما برای من خبر نشاط‌ آوری بود که خواب را از سرم پراند.

 

برای من نشانه‌ای بود از‌ رسیدن جامعه ما به یک نقطه عطف تاریخی. نقطه‌ای که در آن دیگر حکومت نمی‌تواند با نشان دادن شکلات‌های اقتصادی، جامعه را به کرنش وا دارد.

 

جامعه دارد می‌فهمد که پولهای دولتی و حکومتی ناپاک است و این پول‌ها هر جا برود باید منتظر آفت‌ها و آسیب‌های بزرگ‌ اجتماعی، فرهنگی و یا  زیست‌محیطی آن باشیم.

 

بنابراین دیگر نمی‌شود با پخش کردن پول، جامعه را فریب داد. این درک و بلوغ را البته جامعه در انتخابات ریاست جمهوری اخیر نیز نشان داد و گفت که دیگر با شکلات یارانه، فریب سیاسی نخواهد خورد."

 

بی شك با خواندن این مقدمه آن همه از طرف شخصی همانند محسن رنانی، آدمی برای فهم متن اصلی مشتاق تر می شود.

 

رنانی در ادامه می نویسد: "اما خبر چه بود؟ در ۴ مرداد خبرگزاری ها نوشتند که «مردم مانع کلنگ زنی پتروشیمی دشتستان توسط وزیر صنعت شدند».

 

خلاصه داستان این که وقتی مقامات استان بوشهر با برنامه ریزی قبلی و با سلام و صلوات وزیر صنعت را برای کلنگ زنی به محل احداث پروژه پتروشیمی دشتستان می‌برند با حدود دو هزار نفر از مردم منطقه مواجه می‌شوند.

 

اما آنان نیامده بودند تا در اطراف مقامات هلهله کنند و با فریبِ کلنگ زنی یک پروژه عظیم اقتصادی به خلسه بروند و نقل و نبات پخش کنند و گاو و گوسفند به زمین بزنند که خدا را شکر بالاخره منطقه ما هم به داشتن کارخانه پتروشیمی مفتخر شد؛ بلکه آنان آمده بودند تا خیلی مدنی و محترمانه با نمایش نوشته‌هایی مخالفت خود را با احداث این پروژه در آن مکان اعلام کنند و علت آن را هم نداشتن مجوزهای زیست محیطی، نامعلوم بودن محل تامین آب پروژه و نیز نامشخص بودن محل دفع پساب صنعتی آن ذکر کرده‌اند.

 

وزیر باشعور دولت هم بدون آن که مردم را به فریب‌خوردگی و عامل استکبار بودن متهم کند تنها گفته است «در عمر کاریش برای اولین بار شاهد چنین رفتار اعتراض‌آمیز برای شروع عملیات اجرایی یک پروژه بزرگ صنعتی است» و بدون کلنگ‌زنی، منطقه را ترک کرده است.

 

 آری ما داریم کم‌کم یاد می‌گیریم که اگر با هم باشیم بدون پاره کردن حنجر‌ه‌هایمان می توانیم کارهای بزرگی بکنیم. ما داریم یاد می‌گیریم که دیگر کمتر فریب بخوریم.

 

ما داریم باور می کنیم که به پایان «قیمومیت دولت‌ و حکومت در همه حوزه‌ها» رسیده‌ایم. ما داریم طعم «حاکمیت مجازی»‌ را می‌چشیم."

 

رنانی در ادامه می گوید: اکنون اجازه می‌خواهم برای منطقه دشتستان بوشهر لقب پر افتخار «شمالِ جنوب» را برگزینم؛ نه به این خاطر که در شمال بوشهر واقع است یا آب‌وهوایش شمالی است، بلکه به این خاطر که مردمی در منطقه‌ای کمتر برخوردار و انباشته از بیکاری جوانان، با رفتاری از جنس «توسعه یافتگی» از منافع بلندمدت خود و نسل‌های آینده حفاظت کرده‌اند.

 

در ادبیات سیاسی توسعه، مناطق و کشورهای توسعه یافته را «شمال» و مناطق و کشورهای توسعه نیافته را «جنوب» می‌نامند. مردم دشتستان در دلِ جنوب، رفتاری «شمالی» از خود بروز داده اند و با این رفتار، موفق به اثرگذاری بر تصمیم مقامات نیز شده‌اند و این نشانه امیدوار کننده‌ای است."

 

رنانی در بخش پایانی سخنان خود گفته است: "جوانه‌های بلوغ در کشور ما در حال سرزدن است و این حرکت که در دشتستان انجام شد به عنوان یک حرکت نمادین و نقطه عطفی در کنش‌گری مدنی در کشور ما ثبت خواهد شد. جامعه ما دارد ققنوس‌وار از میان آتش درگیری‌های سیاسی و جناحی، و از دل خاکستر برجای مانده ازعدم کفایت نظام تدبیر، خود را باز می‌یابد و پَر می‌گشاید. به گمانم وقت آن شده است که ایمان بیاوریم به پایان فصل سرد."

 

اما در مقابل این دیدگاه محسن رنانی، و معترضان دشستانی، هستند كسانی در بوشهر و دشستان كه دلایل معترضان را با توجه به شرایط حال اجتماعی و طبیعی دشستان بی مورد می دانند.

 

به عنوان نمونه پایگاه خبری تحلیلی یارا(+) در بخش هایی از مطلبی با تیتر "مخالفان پتروشیمی، پاسخگوی خیل عظیم بیکاران باشند"(+)، آورده است: "لازم است بدانیم که امروزه برای ساخت پتروشیمی‌ها دیگر از روش‌های قدیمی، غیر ایمن و غیر استاندارد استفاده نمی‌شود، بلکه به لطف تلاش‌های تکنسین‌ها و مهندسان داخلی، توافقنامه برجام و ورود سرمایه و تکنولوژی‌های خارجی به کشور، صفر تا صد این‌گونه پروژه‌ها به‌صورت سبز و با ملاحظه عوامل زیست‌محیطی ساخته می‌شوند. در این زمینه، همان‌گونه که می‌دانید در چند سال اخیر ایران پیشرفت‌های زیادی در زمینه کنترل آلودگی‌های صنایع پتروشیمی و نفت وگاز داشته و مشعل‌ها یکی پس از دیگری خاموش می‌شوند؛ از طرف دیگر با استناد به سخنان بهره‌مند، مدیرکل استاندارد استان، طی سال‌های اخیر بسیاری از پتروشیمی‌ها و پالایشگاه‌ها برای دریافت گواهینامه‌های زیست‌محیطی اقدام کرده و هم‌اکنون به استانداردهای جهانی دست یافته‌اند که این مساله می‌تواند برخی نگرانی‌ها در خصوص ایجاد آلودگی توسط این پتروشیمی را مرتفع کند."

 

در بخش های دیگری از این مطلب نیز آمده است: "نکته دیگر این‌که در سال‌های اخیر با توجه به سخنان مسئولان آب منطقه‌ای و جهاد کشاورزی، دشت‌های دشتستان یکی پس از دیگری به دشت‌های ممنوعه تبدیل شده‌اند تا جایی که کاشت هرگونه درخت نخل در آنها ممنوع شده است. بنابراین چه با احداث پتروشیمی و چه بدون آن، کشاورزی دشتستان حال و روز خوشی را سپری نمی‌کند و تا چند سال دیگر همین کشاورزان فعلی هم دیگر نمی‌توانند زمین‌هایشان را کشت کنند و یا نخلستان‌هایشان را آبیاری کنند. بدین ترتیب همین مسوولانی که امروز با احداث پروژه‌هایی مانند پتروشیمی دشتستان مخالفت می‌کنند باید جوابگوی خیل عظیم بیکاران امروز و فردای این شهرستان باشند."

 

"مسئولان و مردمی که با احداث این پروژه با جدیت مخالفت می‌کنند، بهتر است به‌جای این مخالفت‌ها، راهکارهایی برای تامین آب پتروشیمی از طریق دریا و یا تامین آب شرب و کشاورزی مردم بدهند تا در سال‌های آتی و نه‌چندان دور پاسخ درخوری برای بیکاران احتمالی این منطقه داشته باشند. ضمن این‌که شهرستان دشتستان سال‌های زیادی است که پروژه درخور و شایسته‌ای را به خود ندیده و مخالفت با اینچنین پروژه‌هایی می‌تواند حسرتی همیشگی را برای مردم و حتی خود مخالفان پروژه به‌دنبال داشته باشد."

 

به گزارش هرمزگان نیوز، در حالی این اتفاق در دشستان(+) روی داده، كه در همسایگی از شهرستان از جم گرفته تا عسلویه، مردم این منطقه شاهد چالش های اساسی در بعد زیست محیطی هستند، اینكه عده ای با آگاهی از معظلات زیست محیطی جلوی اجرای طرحی كه گفته می شود مجوزهای زیست محیطی را ندارد، گرفته اند در نوع خود می تواند رویدادی قابل تامل باشد.

 

 

پایان/نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

 

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


    صدا       فیلم     تلویزیون    رادیو
درس‎هایی از ٢٨ مردادناگفته‌های ستاد روحانیتوزیع سبد غذایی اقشار آسیب پذیر در شهریورماهطرح استحقاق‌سنجی بیمه سلامت در هرمزگان عملیاتی می‌شوداحمد مرادی:همگرایی خوبی میان نمایندگان هرمزگان وجود داردآشوری : هرمزگان به قطب انرژی کشور تبدیل می‌شودافزایش کیفیت فعالیت سمن ها با انعقاد تفاهم نامه بین وزارت ورزش و جوانان و وزارت کشورگذرنامه گردشگران ورودی به ایران مهر نمی خوردتایلند خریدار خرمای پیارم حاجی آباد هرمزگان شدمدیرعامل بانک کشاورزی خبرداد : طرح جدید برای بدهکاران بالای صد میلیون تومانگیشه ی جنوب / قسمت اولآزاده رودانی و جانباز دوران دفاع مقدس : باید با انسجام و وحدت ، مشکلات اقتصادی کشور را حل کنیم خداحافظی با خیابان‌های انگلیسی بندرعباسفرماندار رودان خواستار عذرخواهی رسمی عوامل یک برنامه طنزشدیک حزب جدید به دهها حزب کشور اضافه شد + اسامی شورای مرکزیفیلم/ رییس شیلات ایران: هیچ شناور خارجی در آبهای ایران نیست!فیلم / حضور سرزده فرماندار جاسک بر عرشه کشتی چینی در خلیج فارساکبری : مسئولان قضایی جاسک به موضوع صیادی کشتی های چینی رسیدگی کنندمنصور آرامی از هرمزگانی های عازم المپیک آسیایی در تهران تجلیل کردتوضیحات استاندار درباره حضور چینی‌ها در آبهای هرمزگانامام جمعه اهل سنت بندرعباس:مناسک حج نمونه ای از عشق به پروردگار استنیروگاه بندرعباس بیش از دو میلیون مگاوات ساعت انرژی برق تولید کرده استبندرعباس از مسیر پروازهای چارتری حذف شدآغاز نام نویسی آزمون استخدامی شرکت توزیع برق هرمزگانتوزیع ماهی هوور با قیمت هرکیلو 11 هزار و 300 تومانفرماندار قشم:نارضایتی مردم از عملکرد ادارات قابل گذشت نیستنصب و راه اندازی 90 دوربین ترافیکی پلاک خوان در معابر هرمزگانافتتاح پاویون جدید فرودگاه بندرعباس تا دو ماه دیگرمختاری : بازارچه صنایع دستی در بندرعباس احداث می شودنخستین هتل جزیره هرمزتا دهه فجر امسال به بهره برداری می رسد آخرین وضعیت تشکیل دادگاه‌های ویژه اقتصادیانهدام دو باند کلان مواد مخدر در هرمزگان و سیستان و بلوچستانمختاری مدیرکل میراث‌فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری هرمزگان شدضرغامی : 75 درصد از کالا ها در بازار رودان دارای پرچسپ قیمت هستندچه کسی جایگزین ربیعی می‌شود؟راه‌اندازی اینترنت فضایی جدید با همکاری اسپیس ایکس، ناسا و دانشگاه استنفوردتشکیل کمیته‌ای برای شناسایی مدیران بازنشستهفرماندار قشم: تقویت امنیت اجتماعی از نتایج مستقیم رونق اقتصادی استسخنگوی قوه قضاییه:پرونده قضایی احمدی نژاد تشکیل شدکمیته امداد به مددجویان آسیب دیده از حوادث غرامت می دهد