کد خبر: 9400 تاریخ انتشار: ۱۳۹۶ دوشنبه ۹ مرداد 8:49 صبح نسخه چاپی نسخه چاپی
758 ارسال به دوست ارسال به دوست



دشستانی‌ها چرا و با وزیر نیرو چه كردند/وقوع رویدادی نادر در جنوب


جلوگیری دشستانی ها از كلنگ زنی پتروشیمی در این منطقه توسط وزیر نیرو، تحسین برخی از جامعه شناسان و اقتصاددانان از جمله محسن رنانی را در پی داشته است.

به گزارش هرمزگان نیوز، محسن رنانی(+) كه از اقتصاددانان مطرح كشور به شمار می رود، در واكنش به این اقدام مردم آبپخش دشستان گفته است: "خبر را که خواندم دیگر خوابم نبرد.شاید خیلی‌ها اصلا این خبر را ندیده باشند و آنانی که دیده اند نیز احتمالا به عنوان یک خبر بی‌اهمیت از کنار آن گذشته باشند، اما برای من خبر نشاط‌ آوری بود که خواب را از سرم پراند.

 

برای من نشانه‌ای بود از‌ رسیدن جامعه ما به یک نقطه عطف تاریخی. نقطه‌ای که در آن دیگر حکومت نمی‌تواند با نشان دادن شکلات‌های اقتصادی، جامعه را به کرنش وا دارد.

 

جامعه دارد می‌فهمد که پولهای دولتی و حکومتی ناپاک است و این پول‌ها هر جا برود باید منتظر آفت‌ها و آسیب‌های بزرگ‌ اجتماعی، فرهنگی و یا  زیست‌محیطی آن باشیم.

 

بنابراین دیگر نمی‌شود با پخش کردن پول، جامعه را فریب داد. این درک و بلوغ را البته جامعه در انتخابات ریاست جمهوری اخیر نیز نشان داد و گفت که دیگر با شکلات یارانه، فریب سیاسی نخواهد خورد."

 

بی شك با خواندن این مقدمه آن همه از طرف شخصی همانند محسن رنانی، آدمی برای فهم متن اصلی مشتاق تر می شود.

 

رنانی در ادامه می نویسد: "اما خبر چه بود؟ در ۴ مرداد خبرگزاری ها نوشتند که «مردم مانع کلنگ زنی پتروشیمی دشتستان توسط وزیر صنعت شدند».

 

خلاصه داستان این که وقتی مقامات استان بوشهر با برنامه ریزی قبلی و با سلام و صلوات وزیر صنعت را برای کلنگ زنی به محل احداث پروژه پتروشیمی دشتستان می‌برند با حدود دو هزار نفر از مردم منطقه مواجه می‌شوند.

 

اما آنان نیامده بودند تا در اطراف مقامات هلهله کنند و با فریبِ کلنگ زنی یک پروژه عظیم اقتصادی به خلسه بروند و نقل و نبات پخش کنند و گاو و گوسفند به زمین بزنند که خدا را شکر بالاخره منطقه ما هم به داشتن کارخانه پتروشیمی مفتخر شد؛ بلکه آنان آمده بودند تا خیلی مدنی و محترمانه با نمایش نوشته‌هایی مخالفت خود را با احداث این پروژه در آن مکان اعلام کنند و علت آن را هم نداشتن مجوزهای زیست محیطی، نامعلوم بودن محل تامین آب پروژه و نیز نامشخص بودن محل دفع پساب صنعتی آن ذکر کرده‌اند.

 

وزیر باشعور دولت هم بدون آن که مردم را به فریب‌خوردگی و عامل استکبار بودن متهم کند تنها گفته است «در عمر کاریش برای اولین بار شاهد چنین رفتار اعتراض‌آمیز برای شروع عملیات اجرایی یک پروژه بزرگ صنعتی است» و بدون کلنگ‌زنی، منطقه را ترک کرده است.

 

 آری ما داریم کم‌کم یاد می‌گیریم که اگر با هم باشیم بدون پاره کردن حنجر‌ه‌هایمان می توانیم کارهای بزرگی بکنیم. ما داریم یاد می‌گیریم که دیگر کمتر فریب بخوریم.

 

ما داریم باور می کنیم که به پایان «قیمومیت دولت‌ و حکومت در همه حوزه‌ها» رسیده‌ایم. ما داریم طعم «حاکمیت مجازی»‌ را می‌چشیم."

 

رنانی در ادامه می گوید: اکنون اجازه می‌خواهم برای منطقه دشتستان بوشهر لقب پر افتخار «شمالِ جنوب» را برگزینم؛ نه به این خاطر که در شمال بوشهر واقع است یا آب‌وهوایش شمالی است، بلکه به این خاطر که مردمی در منطقه‌ای کمتر برخوردار و انباشته از بیکاری جوانان، با رفتاری از جنس «توسعه یافتگی» از منافع بلندمدت خود و نسل‌های آینده حفاظت کرده‌اند.

 

در ادبیات سیاسی توسعه، مناطق و کشورهای توسعه یافته را «شمال» و مناطق و کشورهای توسعه نیافته را «جنوب» می‌نامند. مردم دشتستان در دلِ جنوب، رفتاری «شمالی» از خود بروز داده اند و با این رفتار، موفق به اثرگذاری بر تصمیم مقامات نیز شده‌اند و این نشانه امیدوار کننده‌ای است."

 

رنانی در بخش پایانی سخنان خود گفته است: "جوانه‌های بلوغ در کشور ما در حال سرزدن است و این حرکت که در دشتستان انجام شد به عنوان یک حرکت نمادین و نقطه عطفی در کنش‌گری مدنی در کشور ما ثبت خواهد شد. جامعه ما دارد ققنوس‌وار از میان آتش درگیری‌های سیاسی و جناحی، و از دل خاکستر برجای مانده ازعدم کفایت نظام تدبیر، خود را باز می‌یابد و پَر می‌گشاید. به گمانم وقت آن شده است که ایمان بیاوریم به پایان فصل سرد."

 

اما در مقابل این دیدگاه محسن رنانی، و معترضان دشستانی، هستند كسانی در بوشهر و دشستان كه دلایل معترضان را با توجه به شرایط حال اجتماعی و طبیعی دشستان بی مورد می دانند.

 

به عنوان نمونه پایگاه خبری تحلیلی یارا(+) در بخش هایی از مطلبی با تیتر "مخالفان پتروشیمی، پاسخگوی خیل عظیم بیکاران باشند"(+)، آورده است: "لازم است بدانیم که امروزه برای ساخت پتروشیمی‌ها دیگر از روش‌های قدیمی، غیر ایمن و غیر استاندارد استفاده نمی‌شود، بلکه به لطف تلاش‌های تکنسین‌ها و مهندسان داخلی، توافقنامه برجام و ورود سرمایه و تکنولوژی‌های خارجی به کشور، صفر تا صد این‌گونه پروژه‌ها به‌صورت سبز و با ملاحظه عوامل زیست‌محیطی ساخته می‌شوند. در این زمینه، همان‌گونه که می‌دانید در چند سال اخیر ایران پیشرفت‌های زیادی در زمینه کنترل آلودگی‌های صنایع پتروشیمی و نفت وگاز داشته و مشعل‌ها یکی پس از دیگری خاموش می‌شوند؛ از طرف دیگر با استناد به سخنان بهره‌مند، مدیرکل استاندارد استان، طی سال‌های اخیر بسیاری از پتروشیمی‌ها و پالایشگاه‌ها برای دریافت گواهینامه‌های زیست‌محیطی اقدام کرده و هم‌اکنون به استانداردهای جهانی دست یافته‌اند که این مساله می‌تواند برخی نگرانی‌ها در خصوص ایجاد آلودگی توسط این پتروشیمی را مرتفع کند."

 

در بخش های دیگری از این مطلب نیز آمده است: "نکته دیگر این‌که در سال‌های اخیر با توجه به سخنان مسئولان آب منطقه‌ای و جهاد کشاورزی، دشت‌های دشتستان یکی پس از دیگری به دشت‌های ممنوعه تبدیل شده‌اند تا جایی که کاشت هرگونه درخت نخل در آنها ممنوع شده است. بنابراین چه با احداث پتروشیمی و چه بدون آن، کشاورزی دشتستان حال و روز خوشی را سپری نمی‌کند و تا چند سال دیگر همین کشاورزان فعلی هم دیگر نمی‌توانند زمین‌هایشان را کشت کنند و یا نخلستان‌هایشان را آبیاری کنند. بدین ترتیب همین مسوولانی که امروز با احداث پروژه‌هایی مانند پتروشیمی دشتستان مخالفت می‌کنند باید جوابگوی خیل عظیم بیکاران امروز و فردای این شهرستان باشند."

 

"مسئولان و مردمی که با احداث این پروژه با جدیت مخالفت می‌کنند، بهتر است به‌جای این مخالفت‌ها، راهکارهایی برای تامین آب پتروشیمی از طریق دریا و یا تامین آب شرب و کشاورزی مردم بدهند تا در سال‌های آتی و نه‌چندان دور پاسخ درخوری برای بیکاران احتمالی این منطقه داشته باشند. ضمن این‌که شهرستان دشتستان سال‌های زیادی است که پروژه درخور و شایسته‌ای را به خود ندیده و مخالفت با اینچنین پروژه‌هایی می‌تواند حسرتی همیشگی را برای مردم و حتی خود مخالفان پروژه به‌دنبال داشته باشد."

 

به گزارش هرمزگان نیوز، در حالی این اتفاق در دشستان(+) روی داده، كه در همسایگی از شهرستان از جم گرفته تا عسلویه، مردم این منطقه شاهد چالش های اساسی در بعد زیست محیطی هستند، اینكه عده ای با آگاهی از معظلات زیست محیطی جلوی اجرای طرحی كه گفته می شود مجوزهای زیست محیطی را ندارد، گرفته اند در نوع خود می تواند رویدادی قابل تامل باشد.

 

 

پایان/







نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

 

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


    صدا       فیلم     تلویزیون    رادیو
مقررات جدید برای چک برگشتی تاج: شرایط تیم ملی بسیار خوب استابقای اعتدال در جامعه روحانیت یا انشعابی جدید؛ گزینه‎های پیش روی این تشکل کهناستاندار هرمزگان: بنادر هرمزگان برای تسهیل صادرات باید شبانه روزی شوندطرح تفصیلی شهر بندرعباس بازنگری می شودجزئیات فیش حقوقی امسال کارکنانخبرخوش دیوان عدالت برای دریافت‌کنندگان بیمه بیکاری/ابطال یک دستور7 گزینه شهردار پایتختسعید مرتضوی کجاست؟مدیر هتل هرمز بندرعباس:دخالت دولت برای رونق بخش گردشگری ضروری استتشریح برنامه های سال ۹۷ شهرداری بندرعباس در پنج بخش اصلیدستگیری عاملان شهادت استوار معصومیجهین: دولت دوازدهم نگاه ویژه به جزایر داردسخنان قابل تامل مدیر آموزش و پرورش شهرستان خفر فارسفرمان مرگ در دست راننده خواب آلودساخت بزرگ‌ترین بندرصیادی كشور در هرمزگان/توان پهلودهی شناورهای بزرگیونانی‌ها خط ترانزیت خودرو به لنگه را تقویت می‌كنندمخالف اطلاع‌رسانی بنری شهرداری در این شرایط هستم همه سیاسیون از شهرداری سهم می‌خواهند/منکر بسیاری از مسائل نیستیم/نمی‌گوییم نیروهای شهرداری تعدیل شوندغربالگری زندانیان میناب در قالب طرح ویزیت رایگاناضافه شدن زیردریایی ساخت ایران به ناوگان ارتش/ توان حمل هشت مین دریایی"سرخوشانه‌های شهرداری" بندرعباس در هرمزگان‌نیوزسرخوشانه‌های شهرداری 1/پیاده‌روهای بندرعباس احداث نشده‌اندهرمزگان در رده هفتم باشگاه صدساله‌های ایران/زندگی 325 نفر از صدساله‌های ایران در هرمزگانعمان طوفانی می‌شود شن‌ها روان‌تردشستانی‌ها چرا و با وزیر نیرو چه كردند/وقوع رویدادی نادر در جنوبسفر هیئت تجاری عمان به جاسكرضا آزاد دریایی از کمدی تلخ کشتار خنده می‌گوید بانوی بشاگردی زننده گل تیم ملی فوتسال برابر تایلند هدف عكس‌هایم ارائه وضعیت هشدار دهنده‌ از منظر فروپاشى اجتماعى نیستپرنده‌ها مانع پرواز آسمان به بندرعباس شدندکشف 5 میلیارد پارچه قاچاق در حاجی‌آباد/توقیف محوله شیشه‌ای در بندرعباسخط مسافری دریایی كیش چابهار؛ شاید وقتی دیگر! تعداد قابل توجهی نیروی حزب‌الهی در امریکا داریم/کابینه‌ای مستقل می‌خواهیمنظر فاطمه ذوالقدر پیرامون طرح اصلاحی گذرنامه/ تاثیر ماجرای محدودیت ایجاد شده برای زهرا نعمتی/امکان خروج بانوان بدون اجازه قیم اصلاح گذرنامه‌ای برای کوتاه کردن دست شوهران زورگواختصاصی/تضاد فاحش گفته‌های مدیران آبی با واقعیت‌ها/بحران آب و رمز و راز چاه‌های انتقال در مینابتجهیز پلیس هرمزگان به سگ‌های موادیاب و پهباد نجات 12 نظامی اماراتی با هماهنگی مرکز نجات دریایی بندرعباسدرخشش بوكس هرمزگانی با مدال مختار رضایی