کد خبر: 9381 تاریخ انتشار: ۱۳۹۶ جمعه ۶ مرداد 9:40 صبح نسخه چاپی نسخه چاپی
1085 ارسال به دوست ارسال به دوستاختصاصی/تضاد فاحش گفته‌های مدیران آبی با واقعیت‌ها/بحران آب و رمز و راز چاه‌های انتقال در میناب


با اوج گرفتن خیزش‌های مردمی و پویاشدن انجمن‌های مردمی پیرامون نجات دشت میناب، مدیران ارشد آب منطقه‌ای هرمزگان بارها وعده توقف عدم برداشت از چاه‌های تعبیه شده در رودخانه میناب را داده‌اند، وعده‌هایی که محقق نشدن آن‌ها ریشه‌های بی‌اعتمادی را در بین مردم رویانده است.

به گزارش هرمزگان نیوز از میناب، آب یکی از اساسی ترین عناصر زیست به شمار می رود و بحران آب که این سال ها به یکی مباحث روز در رسانه ها و بیانات مسئولان تبدیل شده است در واقع به سلسله چالش‌ها و مشکلات ناشی از کمبود آب و استفاده بی رویه و نادرست از منابع آب گفته می‌شود.

 

تخریب محیط زیست و اراضی کشاورزی، گرمایش زمین، هجوم ریزگردها، آلودگی آب، خاک و هوا، کاهش منابع طبیعی و نابودی جنگل ها و مراتع، از بین رفتن منابع تولید انرژی و بروز انواع بیماری‌ها تنها بخشی از پیامدهای زیانبار بحران آب است.

 

امروز بحران آب میناب نه تنها زندگی مینابی‌ها بلکه حیات دو سوم از جمعیت هرمزگان را با تهدید جدی مواجه کرده است.

 

آنچه که امروز مهم و باید به آن توجه جدی داشت این است که به نظر می‌رسد کاهش منابع آبی زیر زمینی در میناب، تنش‌های اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی را در نوردیده و اکنون به تهدیدی برای جان مردم این منطقه مبدل شده است.

 

طاهره عسکری از فعالان اجتماعی در میناب می‌گوید: با احداث سد استقلال دیگر سال‌هاست از سخاوت رود میناب خبری نیست و حقابه رود میناب نیز داده نمی‌شود.

 

وی با اشاره به حفر چاه‌های اضطراری در قالب طرح آبرسانی میناب به بندرعباس در دهه 80 اظهار داشت: این طرح که با موزاین زیست محیطی مخالف است موجب شد تا سطح آب زیر زمینی در میناب افت شدیدی پیدا کند.

 

محمد ذاکری از شهروندان مینابی نیز در گفت‌و‌گو با هرمزگان نیوز بیان کرد: علی‌رغم اعلام خطر و هشدارهای مکرر کارشناسان، فعالان اجتماعی و بسیاری از چهره‌های مطرح علمی نسبت به وضعیت اسف بار دشت میناب و تبعات آن اما ذره‌ای از انگیزه‌های انتقال آب از این شهرستان کاهش پیدا نکرده است.

 

وی ادامه داد: با وجود این که بسیاری از کاشناسان بر این عقیده و باور هستند که طرح‌های انتقال آب ضربه بزرگی به اکوسیستم و محیط زیست وارد می‌کند و نابود کننده آمایش سرزمین است ولی انتقال از سد و دشت میناب همچنان به قوت خود باقی است.

ذاکری با بیان این مطلب که در گفته‌های مسئولان همواره مردم میناب و باغداران این شهر عامل افت سطح آب زیر زمینی و شکل‌گیری فروچاله‌ها معرفی می‌شوند، گفت: هیچ گاه درباره نقش و جایگاه مدیریت غلط منابع آبی و انتقال بیش از حد آب به خارج از حوضه میناب سخنی به میان نمی‌آید.

 

این شهروند مینابی اضافه کرد: هر گاه مسئولان در جمع مردم حاضر می‌شوند از خاموش بودن چاه‌های انتقال آب سخن می‌گویند در حالی که واقعیت میدانی چیز دیگری است و همواره پمپ‌های انتقال روشن است.

 

وی گفت: رشد روز افزون بندرعباس و به دنبال آن افزایش انتقال آب از میناب به گونه‌ای بوده که فرصت برای بازسازی آب در آبخوان‌های دشت میناب پیدا نشده است.

 

عباس رسولی از دیگر شهروندان مینابی نیز با اشاره به سخنان مدیرعامل آب منطقه ای هرمزگان در جمع مردم میناب در شهر تیرور و در حاشیه سفر مدیریت منابع آب ایران مبنی بر خاموش بودن چاه انتقال آب از بهمن سال گذشته، اظهار داشت: بررسی‌های میدانی بیانگر این است که چاه‌های انتقال آب در بستر رودخانه میناب روشن هستند و این با گفته‌های مسئولان در تعارض است.

 

وی افزود: دروغ‌گویی، بی‌صداقتی و سو استفاده از اعتماد مردم موجب ایجاد شکاف بین مردم و دولت و افزایش بی اعتمادی مردم نسبت به نظام می‌شود که عامل اصلی آن نیز مسئولان تصمیم گیر در حوزه آب استان هستند.

 

وی با تاکید بر لزوم تسریع در راه‌اندازی آب‌شیرین‌کن بندرعباس، گفت: حیرت آور است چرا برای احداث آب‌شرین‌کن و تامین آب مردم استانی که قطب اقتصادی کشور محسوب می‌شود اعتبار و انگیزه لازم وجود ندارد.

 

آرش زمانی فعال محیط زیست در میناب با بیان این که ضرورت تصمیم بر اساس معیار پایداری اجتماعی در طرح‌های توسعه منابع آب از مباحث مهمی است، اظهار داشت: افت سطح آب در سفره‌های زیرزمینی که بیشتر ناشی از انتقال بین حوضه‌ای آب است موجب شده تا بخش اعظمی از باغات از بین برود و درآمد و رفاه مردم روستاهای میناب به خطر افتد.

 

وی با ذکر این مطلب که بحران آب ابعاد نهفته بسیار سختی دارد، گفت: به طور قطع کاهش درآمد مردم و به تبع آن افزایش تنش‌ها و آسیب‌های اجتماعی تنها بخش کوچکی از این ابعاد است.

 

زمانی اظهار داشت: اگر روند انتقال آب از میناب ادامه داشته باشد، در آینده‌ای نه چندان دور در کنار فقر و بدبختی توده عظیم مردم و رشد انحرافات اجتماعی و تنش‌های شدید باید منتظر فاجعه‌ای عظیم بود.

 

گفتنی است مصطفی زارعی مدیر امور آب میناب نیز در نشست شورای اداری در فرمانداری میناب بر خاموش بودن چاه‌های انتقال تاکید کرد و گفت: از ابتدای بارندگی‌ها در زمستان هیچ آبی از چاه‌های بستر رودخانه میناب به بندرعباس انتقال داده نمی‌شود.

 

حال باید دید شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان، که گویا "فعالیت‌ها و اقدامات جامع‌نگرانه‌" خود را در حفر متعدد و ادامه‌دار چاه‌های اضطراری خلاصه کرده، آیا توان تغییر دید، از چاره‌جویی‌هایی کوتاه مدت به سمت بلند مدت را دارد، یا اینکه قرار است این مجموعه عریض و طویل همانطور که بسیاری از کارشناسان نیز معتقدند، به "مدیریت و اعمال نگاه‌های روزانه و مسکن‌وار" خود در تامین آب به ویژه برای بندرعباس ادامه دهد.

پایان/نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

 

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


    صدا       فیلم     تلویزیون    رادیو
جزئیات طرح رتبه بندی معلمانهرمزگان اواسط هفته بارانی می‌شودبرومند : برای گردشگری هرمزگان هویت سازی می کنیمآیفون راز قتل خاشقچی را فاش می کند؟آغاز تکمیل ظرفیت بدون آزمون مقطع کارشناسی در دانشگاه پیام نور هرمزگاناولین عمل «لقاح خارج رحمی» در مرکز درمان ناباروری بندرعباسنامه سرگشاده آیت الله مکارم شیرازی به رییس قوه قضاییهخورشهناز، کانال انتقال فاضلاب یا شاهراه ورود مشکلات بهداشتیاختصاص ۴۰۰ میلیون تومان اعتبار برای توسعه تالاب آذینی سیریکقیمت انواع محصولات ایران خودرو در نمایندگی و بازارنماینده غرب هرمزگان نائب رئیس فراکسیون مناطق آزاد و تجاری در مجلس شدمسابقه استندآپ کمدی "شرجی" در بندرعباس برگزار می‌شودلغو صدور روادید برای شهروندان عمانی مسافر ایراناستقبال هرمزگان از سرمایه گذاری شیلاتی در جمهوری اسلامی موریتانیمتن لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسمدانشکده علوم قرآنی هرمزگان در حال تعطیلی استمجمع تشخیص لایحه ایجاد ۸ منطقه آزاد جدید را مغایر سیاست ها می داندنیروگاه سیکل ترکیبی هرمز وارد مدار شدآغاز بیمه صنعتگران صنایع دستی در هرمزگانسخنگوی وزارت کشور: 15 شهردار بازنشسته می شوندایجاد چهارصد فرصت شغلی طی 5 ماه آینده در جزیره هرمزنتایج رسمی انتخابات نظام مهندسی ساختمان اعلام شد40 مدرسه با مشارکت بنگاه های اقتصادی در هرمزگان احداث شودمراسم ترحیم زنده یاد ایوب دبیری نژاد/ گزارش تصویری بهره مندی شناورهای دریایی سنتی از سوخت یارانه ایترانزیت خودرو؛ فرصت طلایی برای تجارت در بندر لنگهنرخ جدید کرایه اتوبوس دانشجویان دانشگاه هرمزگان اعلام شدپیکرایوب دبیری نژاد پیشکسوت مطبوعات هرمزگان به خاک سپرده شدثبت نام آزمون وکالت ۹۷ آغاز شدجزئیاتی ازحمله موشکی سپاه/موشک‌های قیام و ذوالفقار برسرتروریست‌هاارزش روز هر سهم مشمولان سهام عدالت، ۴ میلیون و ۳۶۰ هزار تومان شدآغاز توزیع برنج خارجی احتکار شده در هرمزگان‍درخواست رحمانی‌فضلی از رئیس‌جمهور برای کناره گیری از دبیر کلی ستاد مبارزه با مواد مخدر برداشت خرمای پیارم از نخلستان های حاجی آباد آغاز شدفصل صید میگو در هرمزگان از دهم مهر آغاز می شودهرمزگان با کمبود بیش از 350 نفر محیط بان مواجه استپیام تسلیت قائم مقام وزیر فرهنگ برای درگذشت روزنامه‌نگار هرمزگانیتوزیع گوشت گوسفندی۵۸هزار تومانی و مرغ۱۰هزار و۴۰۰تومانی در هرمزگانتشکیل سازمان مردم نهاد در حوزه جوانان چقدر هزینه دارد؟ + جزئیاتدستگیری۳متهم پرونده مسمومان الکلی بندرعباس/سرباند در زندان بود