کد خبر: 9146 تاریخ انتشار: ۱۳۹۶ شنبه ۲ ارديبهشت 1:59 عصر نسخه چاپی نسخه چاپی
497 ارسال به دوست ارسال به دوست


گزارش تحلیلی هرمزگان نیوز؛
پخش مناظرات به صورت زنده ، مطالبه ملی است


موضوعی که در یکی دو روز گذشته به طور گسترده در فضای رسانه ای منتشر شد ، مخالفت کمیسیون یررسی تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری با پخش مناظرات زنده از تلویزیون بود که موجی از اعتراضها را برانگیخت.

به گزارش هرمزگان نیوز ، در همین رابطه با اشاره به بگومگوها در باره مناظرات انتخاباتی روزنامه  اعتماد نوشت: این تصمیم در کمیسیون پنج نفره با پیشنهاد چه کسانی اتخاذ شد؟ علاوه بر دو نماینده دولت که مخالفت خودشان را با این تصمیم اعلام کردند علی عسگری، رییس صدا و سیما هم مخالفت خودش را با این تصمیم بیان کرد و خواستار تجدید نظر در این تصمیم شد.

 علی‌عسكری اعلام كرد: با وجود اصرار رسانه ملی برای پخش زنده مناظره‌های انتخاباتی متاسفانه كمیسیون تبلیغات انتخابات با این پیشنهاد مخالفت و پخش غیرزنده مناظره‌ها را تصویب كرد. امیدواریم با توجه به اینكه زنده بودن پخش مناظره‌ها جزو ذات این‌گونه برنامه‌هاست كمیسیون تبلیغات با درك انتظار افكار عمومی از رسانه ملی، پیشنهاد صدا و سیما مبنی بر پخش زنده مناظره‌ها را مجددا بررسی و تصویب كند.

با این حساب ظاهرا پیشنهاد پخش ضبط شده مناظرات انتخاباتی را باید دادستان كل كشور یا شورای نگهبان مطرح كرده باشند. برخی گمانه‌زنی‌ها هم حاكی از این است كه این پیشنهاد پیش از قطعی شدن بررسی صلاحیت‌ها و احتمال حضور احمدی‌نژاد در مناظره‌ها مطرح شده است. اما حالا با قرار گرفتن نام احمدی‌نژاد در میان اسامی احراز صلاحیت نشده، احتمال تجدید نظر كمیسیون در تصمیم خودش افزایش یافته است.

واکنش نامزدهای ریاست‌ جمهوری به عدم پخش زنده مناظرات

اما موضوع از آنجا شروع شد که دومین جلسه کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری با حضور حجت الاسلام والمسلمین منتظری دادستان کل کشور، علی عسکری رئیس سازمان صدا و سیما، قاضی‌زاده هاشمی نماینده مجلس و عضو شورای نظارت بر سازمان صدا و سیما، مسئولان ستاد انتخابات کشور و نماینده ناظر شورای نگهبان به ریاست وزیر کشور برگزار شد و موضوع برخورداری برابر نامزدها از امکانات صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، ضوابط و چارچوب های تولید و پخش برنامه‌های انتخاباتی دوازدهمین دوره ریاست جمهوری مورد بررسی و تصویب قرار گرفت.

سید سلمان سامانی سخنگوی وزارت کشور مجموع تصمیم گیری هایی را که در این کمیسیون فراقوه ای انجام شد در کانال تلگرامی خود منعکس کرد و از جمله مصوبات این كمیسیون آن بود که مناظره های انتخاباتی نامزدها به صورت ضبط شده و گفتگوهای تلویزیونی به صورت زنده پخش شود.

رسانه های اصولگرا حامی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی سریع از این خبر کلی درصدد بهره برداری انتخاباتی برآمدند و این خط خبری را دنبال کردند که مخالفت با پخش زنده مناظرات تلویزیونی باهدایت حسن روحانی به تصویب کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری رسیده است و در مجموع این خط خبری را دنبال کردند که « روحانی می خواهد در وضعیت پاسخگویی قرار نگیرد». مصاحبه پشت مصاحبه بود که روی خروجی این خبرگزاری ها قرار می گرفت.

رسانه های همسو با جمنا همچنان با مسرّت در حال تهیه خبر و ارسال گزارشات جهت دار بودند که هم شخص اول دولت و مشاورش اعلام کردند موافق برگزاری مناظره به طور زنده هستند و باید در تصمیم اتخاذ شده تجدید نظر صورت گیرد.

حسام‌الدین آشنا، مشاور فرهنگی رییس جمهور از تقاضای حجت الاسلام حسن روحانی برای تجدیدنظر در مصوبه امروز  کمیسیون نظارت بر تبلیغات انتخابات خبر داد و دقایقی بعد رئیس جمهور در جمع جوانان و نخبگان استان فارس با بیان این که حامی هر شیوه ای در مناظرات است که مردم بهتر انتخاب کنند ابراز امیدواری کرد که ستاد تبلیغات انتخابات، تجربه‌ها را باز مرور کند. او گفت: من طرفدار آزادترین شیوه مناظره‌ها هستم که مردم بتوانند بهتر انتخاب کنند. وجود مخالف هم مفید است؛ همه باید بدون لکنت زبان سخن بگویند و نقد کنند.

به گزارش خبرآنلاین، حمید ابوطالبی معاون سیاسی دفتر ریاست جمهوری هم در واکنش به خبر پخش نشدن مناظره های ریاست جمهوری به صورت زنده از سیمای جمهوری اسلامی ایران این سوال را مطرح کرد که «معنای این امرچیست؟ آیاكسانی كه رییس جمهورمی شوندصلاحیت زنده روی آنتن رفتن ندارند؟ یا قصد دارند برخی مطالب را سانسوركنند؛ یعنی مردم محرم نیستند؟»

در همین راستا، محمدباقر قالیباف بااشاره به ظرفیت‌های منحصر به فرد مناظره‌های زنده و افزایش میزان مشارکت مردم برگزاری آنها را ضرورتی برای آگاه سازی عمومی از برنامه‌ها و دیدگاه‌های نامزدهای انتخاباتی دانست.

وی با تکرار انتقاد خود از لغو زنده بودن برنامه مناظره‌ها از کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات خواست که با درخواست عمومی برای برگزاری مناظره‌های آزاد و زنده موافقت و همراهی کند.

حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی داوطلب انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم هم اعلام کرد که اینجانب از مناظره زنده به عنوان یکی از راه‌های شناخت در افکار عمومی استقبال می‌کنم و این را حق مردم بزرگوار و هوشمند کشورمان می‌دانم.

سید مصطفی میرسلیم نامزد دوازدهمین دوره ریاست جمهوری از طرف حزب موتلفه اسلامی هم در واکنش به خبر عدم پخش زنده مناظره ها گفت:نباید حق آگاهی مردم از عکس العمل های حقیقی نامزدها گرفته شود.این حق مردم است که بتوانند با شناخت کامل، نامزد مورد نظر خود را انتخاب کنند.

نامزد دوازدهمین دوره ریاست جمهوری در اعتراض به این حرکت گفت:جلوه آرایی برای اینکه چهره واقعی نامزدها مشخص نشود خلاف حق شهروندی مردم است.بنده برای حضور در پخش زنده مناظره‌های انتخاباتی نه تنها آماده‌ام بلکه لحظه شماری می کنم.

سید مصطفی هاشنی طبا نیز در گفتگو با رسانه ها تاکید کرده بود که چه مناظره ها زنده باشد چه مرده مشکلی با هیجکدام ندارد .

واکنش پایگاه خبری دولت به عدم پخش مناظرات به صورت زنده

در پی انتشار خبری مبنی بر پخش نشدن مناظره های نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری به صورت زنده از سیمای جمهوری اسلامی ایران، برخی از رسانه های جریان خاص دست به تخریب دولت زدند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت این در حالی است که نگاهی به ترکیب کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری که براساس ماده ۶۲ قانون انتخابات ریاست جمهوری در وزارت کشور تشکیل می شود خود پاسخ دهنده فضاسازی و تخریب های سیستماتیک مخالفان دولت خواهد بود.

براساس ماده ۶۲ قانون انتخابات ریاست جمهوری، به منظور تضمین برخورداری یکسان نامزدهای ریاست جمهوری از امکانات دولتی کمیسیونی به نام کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات در وزارت کشور و بنا به دعوت وزیر کشور تشکیل می گردد. براساس ماده ۶۳ همین قانون اعضای کمیسیون بررسی تبلیغات ریاست جمهوری عبارتند از:

دادستان کل کشور یا نماینده تام الاختیار او

وزیر کشور یا نماینده تام الاختیار او

رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران یا نماینده تام الاختیار

یک نفر از اعضای شورای نگهبان به منظور نظارت بر کار کمیسیون مزبور

دبیر هیئت مرکزی اجرایی انتخاب (پورعلی مطلق)

نماینده شورای نظارت بر صداو سیما (هم اکنون احسان قاضی زاده)

به نظر می رسد با توجه به درخواست افراد مطرحی که در جمع حاضران انتخابات ریاست جمهوری خواهند بود می بایست کمیسیون مربوطه تجدیدنظری در این مصوبه خود انجام دهد.

 

بر اساس این گزارش ، آنچه در خط خبری رسانه ها به چشم می خورد چنانچه مناظره ها پخش زنده نباشد با توجه به ترکیب کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات و با توجه به اینکه دولت دو نماینده در این کمیسیون بیشتر ندارد که بر اساس اعلام رسمی هر دونفر نیز با پخش زنده موافقت دارند و حتی وزیر کشور گفته است که رییس جمهور در دومرحله طی تماسی تاکید بر زنده بودن پخش مناظرات داشته اند این تصور تقویت می شود که عده ای علیرغم خواست عمومی و حتی خود کاندیداها بدنیال عدم پخش زنده مناظرات هستند و چنین تصمیمی با توجه به خط خبری برخی خبرگزاریها که سعی در تخریب دولت دارند نه تنها ناجوانمردانه است بلکه می تواند شبهات زیادی را در افکار عمومی ایجاد کند .

 نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

 

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


    صدا       فیلم     تلویزیون    رادیو
جزئیات فیش حقوقی امسال کارکنانخبرخوش دیوان عدالت برای دریافت‌کنندگان بیمه بیکاری/ابطال یک دستور7 گزینه شهردار پایتختسعید مرتضوی کجاست؟مدیر هتل هرمز بندرعباس:دخالت دولت برای رونق بخش گردشگری ضروری استتشریح برنامه های سال ۹۷ شهرداری بندرعباس در پنج بخش اصلیدستگیری عاملان شهادت استوار معصومیجهین: دولت دوازدهم نگاه ویژه به جزایر داردسخنان قابل تامل مدیر آموزش و پرورش شهرستان خفر فارسفرمان مرگ در دست راننده خواب آلودساخت بزرگ‌ترین بندرصیادی كشور در هرمزگان/توان پهلودهی شناورهای بزرگیونانی‌ها خط ترانزیت خودرو به لنگه را تقویت می‌كنندمخالف اطلاع‌رسانی بنری شهرداری در این شرایط هستم همه سیاسیون از شهرداری سهم می‌خواهند/منکر بسیاری از مسائل نیستیم/نمی‌گوییم نیروهای شهرداری تعدیل شوندغربالگری زندانیان میناب در قالب طرح ویزیت رایگاناضافه شدن زیردریایی ساخت ایران به ناوگان ارتش/ توان حمل هشت مین دریایی"سرخوشانه‌های شهرداری" بندرعباس در هرمزگان‌نیوزسرخوشانه‌های شهرداری 1/پیاده‌روهای بندرعباس احداث نشده‌اندهرمزگان در رده هفتم باشگاه صدساله‌های ایران/زندگی 325 نفر از صدساله‌های ایران در هرمزگانعمان طوفانی می‌شود شن‌ها روان‌تردشستانی‌ها چرا و با وزیر نیرو چه كردند/وقوع رویدادی نادر در جنوبسفر هیئت تجاری عمان به جاسكرضا آزاد دریایی از کمدی تلخ کشتار خنده می‌گوید بانوی بشاگردی زننده گل تیم ملی فوتسال برابر تایلند هدف عكس‌هایم ارائه وضعیت هشدار دهنده‌ از منظر فروپاشى اجتماعى نیستپرنده‌ها مانع پرواز آسمان به بندرعباس شدندکشف 5 میلیارد پارچه قاچاق در حاجی‌آباد/توقیف محوله شیشه‌ای در بندرعباسخط مسافری دریایی كیش چابهار؛ شاید وقتی دیگر! تعداد قابل توجهی نیروی حزب‌الهی در امریکا داریم/کابینه‌ای مستقل می‌خواهیمنظر فاطمه ذوالقدر پیرامون طرح اصلاحی گذرنامه/ تاثیر ماجرای محدودیت ایجاد شده برای زهرا نعمتی/امکان خروج بانوان بدون اجازه قیم اصلاح گذرنامه‌ای برای کوتاه کردن دست شوهران زورگواختصاصی/تضاد فاحش گفته‌های مدیران آبی با واقعیت‌ها/بحران آب و رمز و راز چاه‌های انتقال در مینابتجهیز پلیس هرمزگان به سگ‌های موادیاب و پهباد نجات 12 نظامی اماراتی با هماهنگی مرکز نجات دریایی بندرعباسدرخشش بوكس هرمزگانی با مدال مختار رضاییدو هرمزگانی در لیست داغ‌ترین‌های مردادیسرپرست روابط عمومی پخش فرآورده های نفتی هرمزگان منصوب شدفیلم 13 میلیون دلاری فرهادی در اسپانیا 100 درصد کانتینرها را کنترل می‌کنیم/ افرایش تعداد ایکس‌ری‌ها از 15 به 50 پیشی گرفتن حاجیه ها از حاجی ها