کد خبر: 9027 تاریخ انتشار: ۱۳۹۴ يکشنبه ۸ آذر 1:00 صبح نسخه چاپی نسخه چاپی
716 ارسال به دوست ارسال به دوستنتیجه نظرسنجی از مردم تهران درباره گسترش اسلام‌هراسی


مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) منتشر کرد: گسترش اسلام هراسی برای جلوگیری از گسترش اسلام در کشورهای غربی.

به گزارش هرمزگان نیوز به نقل از ایسنا مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) وابسته به جهاد دانشگاهی در یکی از آخرین نظرسنجی‌های خود به بررسی دیدگاه مردم شهر تهران در مورد اسلام هراسی پرداخت.
در این نظرسنجی در قالب ۴ محور اصلی، دیدگاه مردم شهر تهران در مورد اسلام‌هراسی و اسلام‌ستیزی مورد بررسی قرار گرفته است.
در این نظرسنجی دیدگاه پاسخ‌گویان در ارتباط با موضوعاتی مانند «تغییر وجهه ایران در جوامع بین‌المللی نسبت به سال‌های گذشته»، «عملکرد ایران در زمینه مقابله با داعش در عراق»، «عملکرد ایران در زمینه تحولات سوریه»، «جدیت کشورهای غربی در مقابله با گروه تروریستی داعش»، «عامل اصلی اسلام هراسی در کشورهای غربی» و «انگیزه اصلی اسلام‌هراسی» مورد بررسی قرار گرفته است.
نمونه آماری این طرح ۱۲۰۰ نفر بوده است. از لحاظ جنسیت، ۵۰.۷ درصد مرد و ۴۹.۳ درصد زن و از لحاظ سن، پاسخ‌گویان بین ۱۸ تا ۸۹ سال سن داشتند و میانگین سنی ۳۸ سال بوده است.
براساس نتایج این نظرسنجی، ۳۶.۴ درصد پاسخ‌گویان اعلام کرده‌اند که چهره ایران در جوامع بین المللی بهتر شده است و ۳۳.۵ درصد نیز بر این باور بوده‌اند که وجهه ایران نسبت به گذشته بد‌تر شده است، همچنین ۲۸ درصد نیز عنوان کرده‌اند که هیچ کدام از تغییرات و تحولات داخلی و بین المللی بر وجهه بین المللی ایران تأثیر نداشته است.
با توجه به یافته‌های این تحقیق، اکثریت پاسخ‌گویان (۵۲.۱ درصد) اعلام کرده‌اند که عملکرد ایران در زمینه گروه‌های افراطی در عراق خوب و بسیار خوب بوده است. حدود ۲۶ درصد نیز این عملکرد را ضعیف ارزیابی کرده‌اند. نظر پاسخ‌گویان در مورد عملکرد ایران در قبال تحولات سوریه نیز به صورت مشابه است به گونه‌ای که ۵۲.۳ درصد پاسخ‌گویان عملکرد مذکور را خوب و بسیار خوب ارزیابی کرده‌اند و حدود ۲۶ درصد نیز این عملکرد را ضعیف ارزیابی کرده‌اند.
نتایج این نظرسنجی نشان می دهد ۵۱.۹ درصد پاسخ‌گویان بر این باورند که ائتلاف کشورهای غربی علیه داعش جدی نبوده و به عبارت دیگر تصمیم جدی برای مقابله با داعش توسط کشورهای غربی وجود نداشته است.
از نظر پاسخ‌گویان موثرترین عاملی که اسلام هراسی را به وجود آورده و تشدید کرده است، «عملکرد گروه‌های افراطی مانند داعش و القاعده» است. این گزینه توسط حدود ۴۱ درصد پاسخگویان انتخاب شده است. در مرتبه بعد، پاسخگویان، عامل اصلی موثر بر اسلام هراسی را «عملکرد دولت‌های غربی» دانسته‌اند. ۲۵.۵ درصد پاسخگویان این گزینه را انتخاب کرده‌اند. ۱۶ درصد عملکرد کشورهای اسلامی را باعث این مسئله دانسته و ۱۴.۴ درصد پاسخ‌گویان نیز عنوان کرده‌اند که اعتقادات مردم در کشورهای غربی باعث شده است که پدیده اسلام‌هراسی در غرب شکل گرفته و تشدید شود.
در بخش دیگری از این نظر سنجی آمده است که اکثریت پاسخ‌گویان (۵۰.۷ درصد) معتقدند که مهم‌ترین انگیزه کشورهای غربی از دامن زدن به اسلام هراسی، جلوگیری از گسترش اسلام در کشورهای خود است. حدود ۲۳ درصد پاسخ‌گویان نیز بر این باورند که انگیزه اصلی دولت‌های غربی از اسلام هراسی، تضعیف کشورهای اسلامی منطقه است. برخی از پاسخ‌گویان نیز بر این باورند که کشورهای غربی با انگیزه دخالت در امور خاورمیانه اقدام به اسلام‌هراسی کرده‌اند.


نقل از : هرمزگان نیوز، ایسنا

اخبار مرتبط با این خبر

12345678910...>>
ردیفتیترتاریخ
1 اعتبار پروانه های کسب و پیشه قشم سه ساله شد ۱۳۹۷ يکشنبه ۳ تير
2 شروع کلاس‌های اوقات فراغت کانون پرورش فکری در هرمزگان ۱۳۹۷ يکشنبه ۳ تير
3 استاندار هرمزگان:بزودی پالایشگاه وپایانه صادرات نفت کشور در جاسک راه اندازی می‌شود ۱۳۹۷ يکشنبه ۳ تير
4 تصمیم هیئت دولت برای رفع تنش آب شرب ۱۳۹۷ يکشنبه ۳ تير
5 دکتر ظریف : خیال نکنید اگر روحانی رفت و اصولگرایان آمدند موفق می‌شوند ۱۳۹۷ يکشنبه ۳ تير
6 پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان بازنشسته تا شهریورماه ۱۳۹۷ يکشنبه ۳ تير
7 مخالفت مجلس با تفکیک چند وزارتخانه‌ ۱۳۹۷ يکشنبه ۳ تير
8 استاندار هرمزگان:هرمزگان بستر مناسبی برای جذب سرمایه گذاران اتریشی دارد ۱۳۹۷ يکشنبه ۳ تير
9 جدیدترین اقدامات اروپایی برای حفظ برجام ۱۳۹۷ يکشنبه ۳ تير
10 ابقای اعتدال در جامعه روحانیت یا انشعابی جدید؛ گزینه‎های پیش روی این تشکل کهن ۱۳۹۷ جمعه ۲۵ خرداد
11 دانستنی‌های حقوقی؛آشنایی با مسئولیت راننده در تلفات بدنی ناشی از تصادفات رانندگی ۱۳۹۷ جمعه ۲۵ خرداد
12 باید تجربه اعتدالی موفقی در تاریخ سیاسی ایران رقم بزنیم ۱۳۹۷ جمعه ۲۵ خرداد
13 ستاد معین توسعه هرمز راه اندازی شود ۱۳۹۷ جمعه ۲۵ خرداد
14 60 هزار نفر در انرژی بر پارسیان مشغول می شوند ۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۴ خرداد
15 صیادان تحت پوشش بیمه تكمیلی جامع درمان قرار می‌گیرند ۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۴ خرداد
16 تغییر در ترکیب هیأت مدیره سازمان های مناطق آزاد قشم و کیش ۱۳۹۷ دوشنبه ۲۷ فروردين
17 فرماندار بشاگرد واژه "محروم" را از این شهرستان بردارد ۱۳۹۷ دوشنبه ۲۷ فروردين
18 زمینه لازم را برای اجرای سیاست‌های نظام و رفع محرومیت در بشاگرد فراهم می‌کنم ۱۳۹۷ دوشنبه ۲۷ فروردين
19 تغییر در ترکیب هیأت مدیره سازمان های مناطق آزاد قشم و کیش ۱۳۹۷ يکشنبه ۲۶ فروردين
20 گلایه من از مدیران حوزه های فرهنگی و هنری پابرجاست ۱۳۹۷ يکشنبه ۲۶ فروردين
12345678910...>>نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

 

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


    صدا       فیلم     تلویزیون    رادیو
شروع کلاس‌های اوقات فراغت کانون پرورش فکری در هرمزگانپرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان بازنشسته تا شهریورماهاستاندار هرمزگان:بزودی پالایشگاه وپایانه صادرات نفت کشور در جاسک راه اندازی می‌شودمخالفت مجلس با تفکیک چند وزارتخانه‌تصمیم هیئت دولت برای رفع تنش آب شربطرح توسعه سواد بانوان روستایی در هرمزگان اجرا می شوددکتر ظریف : خیال نکنید اگر روحانی رفت و اصولگرایان آمدند موفق می‌شوند ساخت و سازهای غیرقانونی در ساحل بندرلنگه تخریب شدزمان و مکان دیدار رسمی «پوتین- ترامپ »تعیین شدتخفیف 50 درصدی عوارض پروانه ساختمان و نوسازی سالیانه در قشماستاندار هرمزگان:هرمزگان بستر مناسبی برای جذب سرمایه گذاران اتریشی داردخطر مرگ رسانه‌های ایران همزمان با موج بلند بحران اقتصادیبیرانوند در تیم منتخب جام جهانی2018 قرار گرفتجدیدترین اقدامات اروپایی برای حفظ برجامسه مرحله اساسی برای شروع کسب اینترنتیمقررات جدید برای چک برگشتی تاج: شرایط تیم ملی بسیار خوب استابقای اعتدال در جامعه روحانیت یا انشعابی جدید؛ گزینه‎های پیش روی این تشکل کهناستاندار هرمزگان: بنادر هرمزگان برای تسهیل صادرات باید شبانه روزی شوندطرح تفصیلی شهر بندرعباس بازنگری می شودجزئیات فیش حقوقی امسال کارکنانخبرخوش دیوان عدالت برای دریافت‌کنندگان بیمه بیکاری/ابطال یک دستور7 گزینه شهردار پایتختسعید مرتضوی کجاست؟مدیر هتل هرمز بندرعباس:دخالت دولت برای رونق بخش گردشگری ضروری استتشریح برنامه های سال ۹۷ شهرداری بندرعباس در پنج بخش اصلیدستگیری عاملان شهادت استوار معصومیجهین: دولت دوازدهم نگاه ویژه به جزایر داردسخنان قابل تامل مدیر آموزش و پرورش شهرستان خفر فارسفرمان مرگ در دست راننده خواب آلودساخت بزرگ‌ترین بندرصیادی كشور در هرمزگان/توان پهلودهی شناورهای بزرگیونانی‌ها خط ترانزیت خودرو به لنگه را تقویت می‌كنندمخالف اطلاع‌رسانی بنری شهرداری در این شرایط هستم همه سیاسیون از شهرداری سهم می‌خواهند/منکر بسیاری از مسائل نیستیم/نمی‌گوییم نیروهای شهرداری تعدیل شوندغربالگری زندانیان میناب در قالب طرح ویزیت رایگاناضافه شدن زیردریایی ساخت ایران به ناوگان ارتش/ توان حمل هشت مین دریایی"سرخوشانه‌های شهرداری" بندرعباس در هرمزگان‌نیوزسرخوشانه‌های شهرداری 1/پیاده‌روهای بندرعباس احداث نشده‌اندهرمزگان در رده هفتم باشگاه صدساله‌های ایران/زندگی 325 نفر از صدساله‌های ایران در هرمزگانعمان طوفانی می‌شود شن‌ها روان‌تر