کد خبر: 9027 تاریخ انتشار: ۱۳۹۴ يکشنبه ۸ آذر 1:00 صبح نسخه چاپی نسخه چاپی
652 ارسال به دوست ارسال به دوستنتیجه نظرسنجی از مردم تهران درباره گسترش اسلام‌هراسی


مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) منتشر کرد: گسترش اسلام هراسی برای جلوگیری از گسترش اسلام در کشورهای غربی.

به گزارش هرمزگان نیوز به نقل از ایسنا مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) وابسته به جهاد دانشگاهی در یکی از آخرین نظرسنجی‌های خود به بررسی دیدگاه مردم شهر تهران در مورد اسلام هراسی پرداخت.
در این نظرسنجی در قالب ۴ محور اصلی، دیدگاه مردم شهر تهران در مورد اسلام‌هراسی و اسلام‌ستیزی مورد بررسی قرار گرفته است.
در این نظرسنجی دیدگاه پاسخ‌گویان در ارتباط با موضوعاتی مانند «تغییر وجهه ایران در جوامع بین‌المللی نسبت به سال‌های گذشته»، «عملکرد ایران در زمینه مقابله با داعش در عراق»، «عملکرد ایران در زمینه تحولات سوریه»، «جدیت کشورهای غربی در مقابله با گروه تروریستی داعش»، «عامل اصلی اسلام هراسی در کشورهای غربی» و «انگیزه اصلی اسلام‌هراسی» مورد بررسی قرار گرفته است.
نمونه آماری این طرح ۱۲۰۰ نفر بوده است. از لحاظ جنسیت، ۵۰.۷ درصد مرد و ۴۹.۳ درصد زن و از لحاظ سن، پاسخ‌گویان بین ۱۸ تا ۸۹ سال سن داشتند و میانگین سنی ۳۸ سال بوده است.
براساس نتایج این نظرسنجی، ۳۶.۴ درصد پاسخ‌گویان اعلام کرده‌اند که چهره ایران در جوامع بین المللی بهتر شده است و ۳۳.۵ درصد نیز بر این باور بوده‌اند که وجهه ایران نسبت به گذشته بد‌تر شده است، همچنین ۲۸ درصد نیز عنوان کرده‌اند که هیچ کدام از تغییرات و تحولات داخلی و بین المللی بر وجهه بین المللی ایران تأثیر نداشته است.
با توجه به یافته‌های این تحقیق، اکثریت پاسخ‌گویان (۵۲.۱ درصد) اعلام کرده‌اند که عملکرد ایران در زمینه گروه‌های افراطی در عراق خوب و بسیار خوب بوده است. حدود ۲۶ درصد نیز این عملکرد را ضعیف ارزیابی کرده‌اند. نظر پاسخ‌گویان در مورد عملکرد ایران در قبال تحولات سوریه نیز به صورت مشابه است به گونه‌ای که ۵۲.۳ درصد پاسخ‌گویان عملکرد مذکور را خوب و بسیار خوب ارزیابی کرده‌اند و حدود ۲۶ درصد نیز این عملکرد را ضعیف ارزیابی کرده‌اند.
نتایج این نظرسنجی نشان می دهد ۵۱.۹ درصد پاسخ‌گویان بر این باورند که ائتلاف کشورهای غربی علیه داعش جدی نبوده و به عبارت دیگر تصمیم جدی برای مقابله با داعش توسط کشورهای غربی وجود نداشته است.
از نظر پاسخ‌گویان موثرترین عاملی که اسلام هراسی را به وجود آورده و تشدید کرده است، «عملکرد گروه‌های افراطی مانند داعش و القاعده» است. این گزینه توسط حدود ۴۱ درصد پاسخگویان انتخاب شده است. در مرتبه بعد، پاسخگویان، عامل اصلی موثر بر اسلام هراسی را «عملکرد دولت‌های غربی» دانسته‌اند. ۲۵.۵ درصد پاسخگویان این گزینه را انتخاب کرده‌اند. ۱۶ درصد عملکرد کشورهای اسلامی را باعث این مسئله دانسته و ۱۴.۴ درصد پاسخ‌گویان نیز عنوان کرده‌اند که اعتقادات مردم در کشورهای غربی باعث شده است که پدیده اسلام‌هراسی در غرب شکل گرفته و تشدید شود.
در بخش دیگری از این نظر سنجی آمده است که اکثریت پاسخ‌گویان (۵۰.۷ درصد) معتقدند که مهم‌ترین انگیزه کشورهای غربی از دامن زدن به اسلام هراسی، جلوگیری از گسترش اسلام در کشورهای خود است. حدود ۲۳ درصد پاسخ‌گویان نیز بر این باورند که انگیزه اصلی دولت‌های غربی از اسلام هراسی، تضعیف کشورهای اسلامی منطقه است. برخی از پاسخ‌گویان نیز بر این باورند که کشورهای غربی با انگیزه دخالت در امور خاورمیانه اقدام به اسلام‌هراسی کرده‌اند.


نقل از : هرمزگان نیوز، ایسنا

اخبار مرتبط با این خبر

12345678910...>>
ردیفتیترتاریخ
1 فریدون همتی استاندار هرمزگان شد ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۲ شهريور
2 برخورد قطعی با مقصران حادثه اتوبوس دانش‌آموزان ۱۳۹۶ سه شنبه ۱۴ شهريور
3 مخالف اطلاع‌رسانی بنری شهرداری در این شرایط هستم ۱۳۹۶ شنبه ۲۸ مرداد
4 مخالف اطلاع‌رسانی بنری شهرداری در این شرایط هستم ۱۳۹۶ شنبه ۲۸ مرداد
5 همه سیاسیون از شهرداری سهم می‌خواهند/منکر بسیاری از مسائل نیستیم/نمی‌گوییم نیروهای شهرداری تعدیل شوند ۱۳۹۶ شنبه ۲۸ مرداد
6 همه سیاسیون از شهرداری سهم می‌خواهند/منکر بسیاری از مسائل نیستیم/نمی‌گوییم نیروهای شهرداری تعدیل شوند ۱۳۹۶ شنبه ۲۸ مرداد
7 اضافه شدن زیردریایی ساخت ایران به ناوگان ارتش/ توان حمل هشت مین دریایی ۱۳۹۶ يکشنبه ۱۵ مرداد
8 اضافه شدن زیردریایی ساخت ایران به ناوگان ارتش/ توان حمل هشت مین دریایی ۱۳۹۶ يکشنبه ۱۵ مرداد
9 تعداد قابل توجهی نیروی حزب‌الهی در امریکا داریم/کابینه‌ای مستقل می‌خواهیم ۱۳۹۶ جمعه ۶ مرداد
10 تعداد قابل توجهی نیروی حزب‌الهی در امریکا داریم/کابینه‌ای مستقل می‌خواهیم ۱۳۹۶ جمعه ۶ مرداد
11 اصلاح گذرنامه‌ای برای کوتاه کردن دست شوهران زورگو ۱۳۹۶ جمعه ۶ مرداد
12 پیشنهاد ذوالقدر پیرامون ساماندهی موتورسکلیت‌های پایتخت ۱۳۹۶ يکشنبه ۱ مرداد
13 پیشنهاد ذوالقدر پیرامون ساماندهی موتورسکلیت‌های پایتخت ۱۳۹۶ يکشنبه ۱ مرداد
14 انتظار می‌رفت امام جمعه شتابزده عمل نکند/رفع مشکلات مسکن مهر قشم نیاز به شفاف‌سازی دارد/فرماندار وقت نقشه‌ای منسوخ را دیکته کرد ۱۳۹۶ يکشنبه ۱ مرداد
15 فقط یک نفر از استانداری جادری را همراهی می‌کند/نیازمند رایزنی برای تکنولوژی‌های نوین هستیم ۱۳۹۶ پنج شنبه ۲۹ تير
16 فقط یک نفر از استانداری جادری را همراهی می‌کند/نیازمند رایزنی برای تکنولوژی‌های نوین هستیم ۱۳۹۶ پنج شنبه ۲۹ تير
17 پاراگراف‌های نامرئی ذوالقدر و مرادی در یك تكذیبیه ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۷ تير
18 پاراگراف‌های نامرئی ذوالقدر و مرادی در یك تكذیبیه ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۷ تير
19 خواهر جدید بندرعباس از ایتالیا می‌آید/معرفی ظرفیت‌های گردشگری هرمزگان در اروپا ۱۳۹۶ دوشنبه ۲۶ تير
20 خواهر جدید بندرعباس از ایتالیا می‌آید/معرفی ظرفیت‌های گردشگری هرمزگان در اروپا ۱۳۹۶ دوشنبه ۲۶ تير
12345678910...>>نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

 

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


    صدا       فیلم     تلویزیون    رادیو
دستگیری عاملان شهادت استوار معصومیجهین: دولت دوازدهم نگاه ویژه به جزایر داردسخنان قابل تامل مدیر آموزش و پرورش شهرستان خفر فارسفرمان مرگ در دست راننده خواب آلودساخت بزرگ‌ترین بندرصیادی كشور در هرمزگان/توان پهلودهی شناورهای بزرگیونانی‌ها خط ترانزیت خودرو به لنگه را تقویت می‌كنندمخالف اطلاع‌رسانی بنری شهرداری در این شرایط هستم همه سیاسیون از شهرداری سهم می‌خواهند/منکر بسیاری از مسائل نیستیم/نمی‌گوییم نیروهای شهرداری تعدیل شوندغربالگری زندانیان میناب در قالب طرح ویزیت رایگاناضافه شدن زیردریایی ساخت ایران به ناوگان ارتش/ توان حمل هشت مین دریایی"سرخوشانه‌های شهرداری" بندرعباس در هرمزگان‌نیوزسرخوشانه‌های شهرداری 1/پیاده‌روهای بندرعباس احداث نشده‌اندهرمزگان در رده هفتم باشگاه صدساله‌های ایران/زندگی 325 نفر از صدساله‌های ایران در هرمزگانعمان طوفانی می‌شود شن‌ها روان‌تردشستانی‌ها چرا و با وزیر نیرو چه كردند/وقوع رویدادی نادر در جنوبسفر هیئت تجاری عمان به جاسكرضا آزاد دریایی از کمدی تلخ کشتار خنده می‌گوید بانوی بشاگردی زننده گل تیم ملی فوتسال برابر تایلند هدف عكس‌هایم ارائه وضعیت هشدار دهنده‌ از منظر فروپاشى اجتماعى نیستپرنده‌ها مانع پرواز آسمان به بندرعباس شدندکشف 5 میلیارد پارچه قاچاق در حاجی‌آباد/توقیف محوله شیشه‌ای در بندرعباسخط مسافری دریایی كیش چابهار؛ شاید وقتی دیگر! تعداد قابل توجهی نیروی حزب‌الهی در امریکا داریم/کابینه‌ای مستقل می‌خواهیمنظر فاطمه ذوالقدر پیرامون طرح اصلاحی گذرنامه/ تاثیر ماجرای محدودیت ایجاد شده برای زهرا نعمتی/امکان خروج بانوان بدون اجازه قیم اصلاح گذرنامه‌ای برای کوتاه کردن دست شوهران زورگواختصاصی/تضاد فاحش گفته‌های مدیران آبی با واقعیت‌ها/بحران آب و رمز و راز چاه‌های انتقال در مینابتجهیز پلیس هرمزگان به سگ‌های موادیاب و پهباد نجات 12 نظامی اماراتی با هماهنگی مرکز نجات دریایی بندرعباسدرخشش بوكس هرمزگانی با مدال مختار رضاییدو هرمزگانی در لیست داغ‌ترین‌های مردادیسرپرست روابط عمومی پخش فرآورده های نفتی هرمزگان منصوب شدفیلم 13 میلیون دلاری فرهادی در اسپانیا 100 درصد کانتینرها را کنترل می‌کنیم/ افرایش تعداد ایکس‌ری‌ها از 15 به 50 پیشی گرفتن حاجیه ها از حاجی هارایگان شدن مسیر بین ایستگاه راه آهن بندرعباس تا قشم/سازمان قطار و ریل می خردنیازی به وزارت دریانوردی نداریم/عنوان پیشنهادی حرف درستی نیستسرانجامِ ماكت غول‌آسای ناو هواپیمابر ایرانی+تصاویربا تصویب كمیسیون نظارت بر سفرهای خارجی به ایتالیا رفتیمپیشنهاد ذوالقدر پیرامون ساماندهی موتورسکلیت‌های پایتختانتظار می‌رفت امام جمعه شتابزده عمل نکند/رفع مشکلات مسکن مهر قشم نیاز به شفاف‌سازی دارد/فرماندار وقت نقشه‌ای منسوخ را دیکته کرد