کد خبر: 9027 تاریخ انتشار: ۱۳۹۴ يکشنبه ۸ آذر 1:00 صبح نسخه چاپی نسخه چاپی
773 ارسال به دوست ارسال به دوستنتیجه نظرسنجی از مردم تهران درباره گسترش اسلام‌هراسی


مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) منتشر کرد: گسترش اسلام هراسی برای جلوگیری از گسترش اسلام در کشورهای غربی.

به گزارش هرمزگان نیوز به نقل از ایسنا مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) وابسته به جهاد دانشگاهی در یکی از آخرین نظرسنجی‌های خود به بررسی دیدگاه مردم شهر تهران در مورد اسلام هراسی پرداخت.
در این نظرسنجی در قالب ۴ محور اصلی، دیدگاه مردم شهر تهران در مورد اسلام‌هراسی و اسلام‌ستیزی مورد بررسی قرار گرفته است.
در این نظرسنجی دیدگاه پاسخ‌گویان در ارتباط با موضوعاتی مانند «تغییر وجهه ایران در جوامع بین‌المللی نسبت به سال‌های گذشته»، «عملکرد ایران در زمینه مقابله با داعش در عراق»، «عملکرد ایران در زمینه تحولات سوریه»، «جدیت کشورهای غربی در مقابله با گروه تروریستی داعش»، «عامل اصلی اسلام هراسی در کشورهای غربی» و «انگیزه اصلی اسلام‌هراسی» مورد بررسی قرار گرفته است.
نمونه آماری این طرح ۱۲۰۰ نفر بوده است. از لحاظ جنسیت، ۵۰.۷ درصد مرد و ۴۹.۳ درصد زن و از لحاظ سن، پاسخ‌گویان بین ۱۸ تا ۸۹ سال سن داشتند و میانگین سنی ۳۸ سال بوده است.
براساس نتایج این نظرسنجی، ۳۶.۴ درصد پاسخ‌گویان اعلام کرده‌اند که چهره ایران در جوامع بین المللی بهتر شده است و ۳۳.۵ درصد نیز بر این باور بوده‌اند که وجهه ایران نسبت به گذشته بد‌تر شده است، همچنین ۲۸ درصد نیز عنوان کرده‌اند که هیچ کدام از تغییرات و تحولات داخلی و بین المللی بر وجهه بین المللی ایران تأثیر نداشته است.
با توجه به یافته‌های این تحقیق، اکثریت پاسخ‌گویان (۵۲.۱ درصد) اعلام کرده‌اند که عملکرد ایران در زمینه گروه‌های افراطی در عراق خوب و بسیار خوب بوده است. حدود ۲۶ درصد نیز این عملکرد را ضعیف ارزیابی کرده‌اند. نظر پاسخ‌گویان در مورد عملکرد ایران در قبال تحولات سوریه نیز به صورت مشابه است به گونه‌ای که ۵۲.۳ درصد پاسخ‌گویان عملکرد مذکور را خوب و بسیار خوب ارزیابی کرده‌اند و حدود ۲۶ درصد نیز این عملکرد را ضعیف ارزیابی کرده‌اند.
نتایج این نظرسنجی نشان می دهد ۵۱.۹ درصد پاسخ‌گویان بر این باورند که ائتلاف کشورهای غربی علیه داعش جدی نبوده و به عبارت دیگر تصمیم جدی برای مقابله با داعش توسط کشورهای غربی وجود نداشته است.
از نظر پاسخ‌گویان موثرترین عاملی که اسلام هراسی را به وجود آورده و تشدید کرده است، «عملکرد گروه‌های افراطی مانند داعش و القاعده» است. این گزینه توسط حدود ۴۱ درصد پاسخگویان انتخاب شده است. در مرتبه بعد، پاسخگویان، عامل اصلی موثر بر اسلام هراسی را «عملکرد دولت‌های غربی» دانسته‌اند. ۲۵.۵ درصد پاسخگویان این گزینه را انتخاب کرده‌اند. ۱۶ درصد عملکرد کشورهای اسلامی را باعث این مسئله دانسته و ۱۴.۴ درصد پاسخ‌گویان نیز عنوان کرده‌اند که اعتقادات مردم در کشورهای غربی باعث شده است که پدیده اسلام‌هراسی در غرب شکل گرفته و تشدید شود.
در بخش دیگری از این نظر سنجی آمده است که اکثریت پاسخ‌گویان (۵۰.۷ درصد) معتقدند که مهم‌ترین انگیزه کشورهای غربی از دامن زدن به اسلام هراسی، جلوگیری از گسترش اسلام در کشورهای خود است. حدود ۲۳ درصد پاسخ‌گویان نیز بر این باورند که انگیزه اصلی دولت‌های غربی از اسلام هراسی، تضعیف کشورهای اسلامی منطقه است. برخی از پاسخ‌گویان نیز بر این باورند که کشورهای غربی با انگیزه دخالت در امور خاورمیانه اقدام به اسلام‌هراسی کرده‌اند.


نقل از : هرمزگان نیوز، ایسنا

اخبار مرتبط با این خبر

12345678910...>>
ردیفتیترتاریخ
1 بررسی چگونگی اصلاح قانون منع به کارگیری بازنشستگان توسط فراکسیون جوانان مجلس ۱۳۹۷ يکشنبه ۱ مهر
2 سپاه پاسداران: در آینده نزدیک تروریست ها با انتقام مهلک و فراموش ناشدنی مواجه خواهند شد ۱۳۹۷ يکشنبه ۱ مهر
3 لاریجانی : نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران دهان آمریکا را در منطقه خرد می‌کند ۱۳۹۷ يکشنبه ۱ مهر
4 آغاز سال جدید تحصیلی هرمزگان با 357 هزار دانش‌آموز ۱۳۹۷ يکشنبه ۱ مهر
5 استان هرمزگان باید به لحاظ زیرساختی تقویت شود ۱۳۹۷ يکشنبه ۱ مهر
6 آغاز مهلت ۶۰ روزه به بازنشستگان برای ترک پست‌های دولتی ۱۳۹۷ يکشنبه ۱ مهر
7 حسن نیک طبع رئیس جدید دادگستری شهرستان میناب شد ۱۳۹۷ جمعه ۳۰ شهريور
8 پرواز قشم به مشهد راه اندازی شد ۱۳۹۷ جمعه ۳۰ شهريور
9 ذوالقدر خبر داد : پیشنهاد نمایندگان برای تعطیلی روز زن به جای تعطیلی هشتم ربیع‌الاول ۱۳۹۷ جمعه ۳۰ شهريور
10 حضور 600 فروند شناور در رژه نیروهای مسلح در بندرعباس ۱۳۹۷ جمعه ۳۰ شهريور
11 طرح جدید ترافیکی از ۱۵ مهرماه اجرایی می شود ۱۳۹۷ جمعه ۳۰ شهريور
12 لاریجانی : مردم هرمزگان در دفاع از منافع ملی پیشگام بوده‌اند ۱۳۹۷ جمعه ۳۰ شهريور
13 وضعیت اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی هرچه زودتر باید تعیین تکلیف شود ۱۳۹۷ يکشنبه ۲۵ شهريور
14 تامین معلم مدارس هرمزگان از بشاگرد تا گلشهر ۱۳۹۷ يکشنبه ۲۵ شهريور
15 بازنشستگان شاغل فقط ۶۰ روز برای ترک پست دولتی فرصت دارند ۱۳۹۷ شنبه ۲۴ شهريور
16 طرحهای پژوهشی در هرمزگان کمک مالی دریافت می کنند ۱۳۹۷ شنبه ۲۴ شهريور
17 احمد راستی معاون نیروی دریایی سپاه شد ۱۳۹۷ شنبه ۲۴ شهريور
18 شورای نگهبان طرح اصلاح قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان را تایید کرد ۱۳۹۷ جمعه ۲۳ شهريور
19 یکی از عوامل وقوع عاشورا وجود فساد در جامعه آن روز بود ۱۳۹۷ جمعه ۲۳ شهريور
20 محسنی اژه‌ای:مردم افراد آلوده به فساد را به قوه قضاییه معرفی کنند ۱۳۹۷ دوشنبه ۱۹ شهريور
12345678910...>>نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

 

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


    صدا       فیلم     تلویزیون    رادیو
بررسی چگونگی اصلاح قانون منع به کارگیری بازنشستگان توسط فراکسیون جوانان مجلسصندوق توسعه فعالیت های کشاورزی زنان روستایی هرمزگان تشکیل شدلاریجانی : نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران دهان آمریکا را در منطقه خرد می‌کندسپاه پاسداران: در آینده نزدیک تروریست ها با انتقام مهلک و فراموش ناشدنی مواجه خواهند شدپیش‌فروش محصولات ایران‌خودرو از سه‌شنبه آغاز می‌شودبرنامه های هفته گردشگری هرمزگان اعلام شدسامانه جامع اطلاعات مردمی قوه قضائیه آماده دریافت گزارشهای مردم حسن نیک طبع رئیس جدید دادگستری شهرستان میناب شدلاریجانی : مردم هرمزگان در دفاع از منافع ملی پیشگام بوده‌اندگزارش تصویری مراسم عاشورا در بندرعباس ممنوعیت جابجایی دانش آموزان با وانت‌بار در مدارس روستاها و توابع هرمزگاندشت های آبی رودان در خطر فروچاله هاطرح "نذر فرهنگی" در بندرعباس به اجرا درآمدذوالقدر خبر داد : پیشنهاد نمایندگان برای تعطیلی روز زن به جای تعطیلی هشتم ربیع‌الاولواحد‌های صنایع تبدیلی بخش کشاورزی هرمزگان تسهیلات دریافت می‌کنندایران خودرو : فقط آنها که خودرو ندارند می توانند در طرح پیش فروش ثبت نام کنندسرمایه گذاران پرورش ماهی در قفس حمایت می شوندحرکت جالب موسسه نور در هرمزگانپرداخت وام ۲۰ میلیونی به کارآفرینان زن سرپرست خانوارگیشه ی جنوب / قسمت پنجممحدودیت به کارگیری بازنشستگان بیشتر شدافزایش تسهیلات اشتغال روستایی از ۶ به ۱۰ میلیارد تومانطرحهای پژوهشی در هرمزگان کمک مالی دریافت می کنندتوان پرداخت سه میلیون تومان هزینه بازنشستگی پیش از موعد را نداریماحمد راستی معاون نیروی دریایی سپاه شدمشارکت ایران در سه نمایشگاه بین المللی تخصصی عمان در مهرماهدستگیری ۱۸ لیدر و عضو دسیسه هرمی جدید که ارز زیادی از کشور خارج کردندشورای نگهبان طرح اصلاح قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان را تایید کردجزئیات درگذشت بازیکن اسبق تیم ملی فوتبال کشورمان مشخص شدآماده‌سازی ۲۲۲ کلاس درس برای سال تحصیلی جدید در هرمزگانگیشه ی جنوب / قسمت چهارممحسنی اژه‌ای:مردم افراد آلوده به فساد را به قوه قضاییه معرفی کنندحکم حذف آبونمان تلفن ثابت به مخابرات ابلاغ شد‍ دوشاب پزی در هرمزگان + عکسسرپرست جدید فرهنگستان هنر کیست؟مکانی شگفت‌انگیز در هرمزگان +عکسغرفه حصیربافی هرمزگان رتبه برتر نهمین نمایشگاه صنایع دستی مشهدتوزیع گوشت قرمز یارانه ای در هرمزگان آغاز شد وجود 23 بدهکار دانه درشت بانکی در هرمزگانجوکار به عنوان امام جمعه جدید شهر قدس معرفی شد