کد خبر: 9027 تاریخ انتشار: ۱۳۹۴ يکشنبه ۸ آذر 1:00 صبح نسخه چاپی نسخه چاپی
820 ارسال به دوست ارسال به دوستنتیجه نظرسنجی از مردم تهران درباره گسترش اسلام‌هراسی


مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) منتشر کرد: گسترش اسلام هراسی برای جلوگیری از گسترش اسلام در کشورهای غربی.

به گزارش هرمزگان نیوز به نقل از ایسنا مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) وابسته به جهاد دانشگاهی در یکی از آخرین نظرسنجی‌های خود به بررسی دیدگاه مردم شهر تهران در مورد اسلام هراسی پرداخت.
در این نظرسنجی در قالب ۴ محور اصلی، دیدگاه مردم شهر تهران در مورد اسلام‌هراسی و اسلام‌ستیزی مورد بررسی قرار گرفته است.
در این نظرسنجی دیدگاه پاسخ‌گویان در ارتباط با موضوعاتی مانند «تغییر وجهه ایران در جوامع بین‌المللی نسبت به سال‌های گذشته»، «عملکرد ایران در زمینه مقابله با داعش در عراق»، «عملکرد ایران در زمینه تحولات سوریه»، «جدیت کشورهای غربی در مقابله با گروه تروریستی داعش»، «عامل اصلی اسلام هراسی در کشورهای غربی» و «انگیزه اصلی اسلام‌هراسی» مورد بررسی قرار گرفته است.
نمونه آماری این طرح ۱۲۰۰ نفر بوده است. از لحاظ جنسیت، ۵۰.۷ درصد مرد و ۴۹.۳ درصد زن و از لحاظ سن، پاسخ‌گویان بین ۱۸ تا ۸۹ سال سن داشتند و میانگین سنی ۳۸ سال بوده است.
براساس نتایج این نظرسنجی، ۳۶.۴ درصد پاسخ‌گویان اعلام کرده‌اند که چهره ایران در جوامع بین المللی بهتر شده است و ۳۳.۵ درصد نیز بر این باور بوده‌اند که وجهه ایران نسبت به گذشته بد‌تر شده است، همچنین ۲۸ درصد نیز عنوان کرده‌اند که هیچ کدام از تغییرات و تحولات داخلی و بین المللی بر وجهه بین المللی ایران تأثیر نداشته است.
با توجه به یافته‌های این تحقیق، اکثریت پاسخ‌گویان (۵۲.۱ درصد) اعلام کرده‌اند که عملکرد ایران در زمینه گروه‌های افراطی در عراق خوب و بسیار خوب بوده است. حدود ۲۶ درصد نیز این عملکرد را ضعیف ارزیابی کرده‌اند. نظر پاسخ‌گویان در مورد عملکرد ایران در قبال تحولات سوریه نیز به صورت مشابه است به گونه‌ای که ۵۲.۳ درصد پاسخ‌گویان عملکرد مذکور را خوب و بسیار خوب ارزیابی کرده‌اند و حدود ۲۶ درصد نیز این عملکرد را ضعیف ارزیابی کرده‌اند.
نتایج این نظرسنجی نشان می دهد ۵۱.۹ درصد پاسخ‌گویان بر این باورند که ائتلاف کشورهای غربی علیه داعش جدی نبوده و به عبارت دیگر تصمیم جدی برای مقابله با داعش توسط کشورهای غربی وجود نداشته است.
از نظر پاسخ‌گویان موثرترین عاملی که اسلام هراسی را به وجود آورده و تشدید کرده است، «عملکرد گروه‌های افراطی مانند داعش و القاعده» است. این گزینه توسط حدود ۴۱ درصد پاسخگویان انتخاب شده است. در مرتبه بعد، پاسخگویان، عامل اصلی موثر بر اسلام هراسی را «عملکرد دولت‌های غربی» دانسته‌اند. ۲۵.۵ درصد پاسخگویان این گزینه را انتخاب کرده‌اند. ۱۶ درصد عملکرد کشورهای اسلامی را باعث این مسئله دانسته و ۱۴.۴ درصد پاسخ‌گویان نیز عنوان کرده‌اند که اعتقادات مردم در کشورهای غربی باعث شده است که پدیده اسلام‌هراسی در غرب شکل گرفته و تشدید شود.
در بخش دیگری از این نظر سنجی آمده است که اکثریت پاسخ‌گویان (۵۰.۷ درصد) معتقدند که مهم‌ترین انگیزه کشورهای غربی از دامن زدن به اسلام هراسی، جلوگیری از گسترش اسلام در کشورهای خود است. حدود ۲۳ درصد پاسخ‌گویان نیز بر این باورند که انگیزه اصلی دولت‌های غربی از اسلام هراسی، تضعیف کشورهای اسلامی منطقه است. برخی از پاسخ‌گویان نیز بر این باورند که کشورهای غربی با انگیزه دخالت در امور خاورمیانه اقدام به اسلام‌هراسی کرده‌اند.


نقل از : هرمزگان نیوز، ایسنا

اخبار مرتبط با این خبر

12345678910...>>
ردیفتیترتاریخ
1 رئیس مجلس شورای اسلامی به هرمزگان می‌آید ۱۳۹۷ دوشنبه ۲۶ آذر
2 مردم می توانند علیه بازنشستگان شاغل اعلام جرم کنند ۱۳۹۷ سه شنبه ۲۰ آذر
3 همزمان یکهزار و 200 طرح اشتغالزا در سراسر کشورافتتاح شد ۱۳۹۷ دوشنبه ۱۹ آذر
4 احتمال بازگشت طرح "خرید سربازی" ۱۳۹۷ يکشنبه ۱۸ آذر
5 فراخوان استخدامی شرکت بادبان دریای ساحل قشم ۱۳۹۷ يکشنبه ۱۸ آذر
6 دانشگاه آزاد: ازدواج کنید، از شهریه معاف شوید ۱۳۹۷ شنبه ۱۷ آذر
7 معاون اول رئیس جمهوری و رئیس مجلس شورای اسلامی در هفته جاری به هرمزگان سفر می کنند ۱۳۹۷ شنبه ۱۷ آذر
8 ساخت مرحله چهارم پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس آغاز شد ۱۳۹۷ دوشنبه ۱۲ آذر
9 بدون حامی مالی خلاقیت هنرمند کور می‌شود ۱۳۹۷ يکشنبه ۱۱ آذر
10 بازنشستگی ، مظفری را جایگزین انصاری کرد ۱۳۹۷ جمعه ۹ آذر
11 الحاق دو زیر دریایی کلاس غدیر به ناوگان نیروی دریایی ارتش ۱۳۹۷ جمعه ۹ آذر
12 200 مدرسه جدید تا مهرماه 98 در هرمزگان ساخته می شود ۱۳۹۷ جمعه ۹ آذر
13 مدیران سابق و جدید آموزش و پرورش هرمزگان چه گفتند؟ ۱۳۹۷ جمعه ۹ آذر
14 کتاب" توسعه حرفه‌ای نمایندگان مجلس" با یادداشتی از نماینده بندرعباس منتشر شد ۱۳۹۷ سه شنبه ۶ آذر
15 پیشنهاد ایجاد بانک ویژه آموزش و پرورش در کشور ۱۳۹۷ سه شنبه ۶ آذر
16 طرح استیضاح رئیس مجلس تقدیم هیئت رئیسه شد ۱۳۹۷ سه شنبه ۶ آذر
17 باید برای منافع هرمزگان همگرایی داشته باشیم ۱۳۹۷ سه شنبه ۶ آذر
18 آموزش و پرورش به مدارس تخریبی اولویت دهد ۱۳۹۷ سه شنبه ۶ آذر
19 موسیقی اصیل کشور را از محصولات وارداتی بی نیاز می کند ۱۳۹۷ سه شنبه ۶ آذر
20 وزیر صنعت:واردات لوازم خانگی ممنوع است ۱۳۹۷ جمعه ۲ آذر
12345678910...>>نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

 

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


    صدا       فیلم     تلویزیون    رادیو
رئیس مجلس شورای اسلامی به هرمزگان می‌آیدنخستین آلاچیق شناور در قشم به آب انداخته شدموفقیت 16 دانش آموز هرمزگان در مسابقه جهانی محاسبات ذهنی مالزی900 نفر از اهالی فاریاب رودان رایگان مداوا شدند۲ هزار ۷۶۵فقره تسهیلات اشتغال کشوری پرداخت می شودمردم می توانند علیه بازنشستگان شاغل اعلام جرم کننددر سفر به هرمزگان؛جهانگیری با عموی خود دیدار کردمصوبه بخشودگی وام‌های کشاورزان به‌زودی عملیاتی می‌شود فراخوان استخدامی شرکت بادبان دریای ساحل قشمنوبت دهی اینترنتی در بیمارستان خلیج فارس بندرعباساحتمال بازگشت طرح "خرید سربازی"انتخاب عکاس هرمزگانی به‌عنوان یکی از داوران مسابقه بین‌المللی عکاسی روسیهدانشگاه آزاد: ازدواج کنید، از شهریه معاف شویدگمانه‌زنی‌ها پیرامون معرفی استانداران پیشنهادی تکذیب شدامکان بازیافت ۷۵ درصد آب مصرفی خانه‌هامعاون اول رئیس جمهوری و رئیس مجلس شورای اسلامی در هفته جاری به هرمزگان سفر می کنندوام ساخت مسکن در بافت فرسوده ۱۱۰ میلیون تومان شدانتظامی نماینده مدیران مسوول در هیات نظارت شداعضای سمن‌های جوانان هرمزگان انتخاب شدنداعضا هیات مدیره مجمع خیران هرمزگان مشخص شدندکتاب" توسعه حرفه‌ای نمایندگان مجلس" با یادداشتی از نماینده بندرعباس منتشر شد۱۰ ابهام درباره قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان احصا شدطرح استیضاح رئیس مجلس تقدیم هیئت رئیسه شدصف طولانی ثبت‌نام کارت سوخت المثنی را دور بزنیدشرایط جوی و دریایی هرمزگان تا دوشنبه پنجم آذرماه ناپایدار استنحوه ثبت نام کارت المثنی سوخت اعلام شد وزیر صنعت:واردات لوازم خانگی ممنوع است‍ طرح مرکز پژوهش‌ها برای پرداخت یارانه بنزینواریز سود ۱۷۵ هزار تومانی سهام عدالت از فرداسامانه ناپایدار جوی وارد هرمزگان شداستعفای مدیرکل دفتر استاندار در راستای اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان/سرپرست جدید دفتر استاندار هرمزگان منصوب شد تصویب جزییات طرح استانی شدن انتخابات مجلسشرکت نفت ستاره خلیج فارس2 دانش آموز را بورسیه کردمدیرکل جدید محیط زیست هرمزگان منصوب شدمدیران جدید وزارت ارشاد منصوب شدندسرپرستان ١١ استانداری کشور منصوب شدنددو فوتسالیست هرمزگانی به اردوی تیم ملی دعوت شدندخرمای پیارم، نارنگی و مروارید هرمزگان ثبت جهانی شدارزش سهام عدالت به ۱۴میلیون تومان رسیدمعادن غیر فعال هرمزگان واگذار می شوند