کد خبر: 8894 تاریخ انتشار: ۱۳۹۴ شنبه ۹ آبان 9:50 صبح نسخه چاپی نسخه چاپی
211 ارسال به دوست ارسال به دوست


یادداشتی از هدی صالحی فعال و پژوهشگر حوزه زنان
مشارکت سیاسی زنان با شرط برابری


مشارکت سیاسی برای زنانی که نیمی از افراد جامعه را تشکیل می دهند، چگونه تعریف می شود و چقدر اهمیت دارد؟ آیا مشارکت و حضور این کمیت بزرگ فقط برای خودشان حائز اهمیت است یا نظام سیاسی هم از این امر سود می برد؟

سایت نماینده

مشارکت سیاسی برای زنانی که نیمی از افراد جامعه را تشکیل می دهند، چگونه تعریف می شود و چقدر اهمیت دارد؟ آیا مشارکت و حضور این کمیت بزرگ فقط برای خودشان حائز اهمیت است یا نظام سیاسی هم از این امر سود می برد؟ و سوال دیگری که باید جواب آن را یافت این است، که با چه نگاهی به زنان و سهم آنان در جامعه ضرورت طرح توسعه کشور تدوین می شود؟ این مهم نگارنده را بر آن داشته تا به حضور زنان در مجلس شورای اسلامی که یکی از نمادهای مشارکت سیاسی زنان در عرصه سیاسی جامعه است، بپردازد. لازم به یادآوری است که ما برای افزایش و سهولت حضور بانوان در این عرصه لازم است،  در ابتدای امر هزینه های آن را  برای زنان مشارکت کننده کم کنیم که این خود به نوعی تشویق و ایجاد زمینه حضور آنان است. تعدادی از فعالین سیاسی اصلاح طلب راهکاری را بیان کردند و به دولت پیشنهاد دادند تا در دستور کار خود قرار دهد .

 بر اساس این راهکار دولت می تواند با استفاده از تبعیض مثبت یا همان سهمیه بندی جنسیتی در برنامه ریزی های خود سهم برابری را برای زنان در حوزه های مختلف سیاسی مدیریتی و ... تعریف کند. اما مخالفان این راهکار بر این باورند که اعمال تبعیض از روح دموکراسی فاصله دارد و نباید به سمت آن رفت .

 این باور در حالی شکل می گیرد که ما چند سال است که شاهد همین تبعیض مثبت و سهمیه بندی جنسیتی به نفع مردان در دانشگاه ها هستیم و این سهمیه بندی قاعدتاً تعدادی از کرسی های متعلق به زنان را به مردان اختصاص می دهد، حال جای سوال اینجاست، اگر تبعیض مثبت و سهمیه بندی جنسیتی از روح دموکراسی فاصله دارد چرا در قبولی دانشگاه ها اعمال می شود و کسی به روح دموکراسی نظری نمی اندازد؟

 

 اینگونه به اذهان متبادر می شود، که در جامعه مردسالار، آنجا که موارد به نفع مردان تفسیر شود؛ روح دموکراسی معنا و مفهومی ندارد و آنجا که به ضرر آنان باشد یا احتمالاً محدودیتی ایجاد کند، همه به سراغ احضار روح دموکراسی می روند.

 هدی صالحی /  فعال و پژوهشگر حوزه زنان

 

 


نقل از : هرمزگان نیوز، ندای هرمزگان

اخبار مرتبط با این خبر

12345678910...>>
ردیفتیترتاریخ
1 چون به شورا می روند آن کار دیگر می‌کنند ۱۳۹۶ شنبه ۲۳ ارديبهشت
2 چون به شورا می روند آن کار دیگر می‌کنند ۱۳۹۶ شنبه ۲۳ ارديبهشت
3 دانش‌جعفری: مسابقه یارانه‌ای نامزدها به ضرر اقتصاد است ۱۳۹۶ شنبه ۱۶ ارديبهشت
4 کسی جرات ندارد از من درخواست کناره‌گیری کند ۱۳۹۶ يکشنبه ۳ ارديبهشت
5 تحلیل جلایی‌پور از احتمال رقابت قالیباف و روحانی ۱۳۹۶ چهارشنبه ۳۰ فروردين
6 تحلیل جلایی‌پور از احتمال رقابت قالیباف و روحانی ۱۳۹۶ چهارشنبه ۳۰ فروردين
7 پایان ماراتن «رئیس‌جمهور شدن» /شوک‌های دقیقه نودی ۱۳۹۶ شنبه ۲۶ فروردين
8 موافقت رهبر انقلاب با عفو و تخفیف مجازات برخی محکومان ۱۳۹۵ دوشنبه ۲۳ اسفند
9 چرا قاچاقچیان اعدام نشوند؟ ۱۳۹۵ يکشنبه ۲۲ اسفند
10 حجم عظیم کالای قاچاق در کشورچگونه از جلوی چشم دستگاه‌های ما می‌گذرد ۱۳۹۵ پنج شنبه ۱۹ اسفند
11 صدرالساداتی : حجم عظیم کالای قاچاق در کشورچگونه از جلوی چشم دستگاه‌های ما می‌گذرد ۱۳۹۵ پنج شنبه ۱۹ اسفند
12 مرادی و ذوالقدر به دنبال تخریب یکدیگر نبودند ۱۳۹۵ پنج شنبه ۱۹ اسفند
13 مرادی و ذوالقدر به دنبال تخریب یکدیگر نبودند ۱۳۹۵ پنج شنبه ۱۹ اسفند
14 صدور سند کاداستر برای یک میلیون هکتار از اراضی ملی هرمزگان ۱۳۹۵ سه شنبه ۱۷ اسفند
15 اولین واکنش دولت به بیانیه اخیر احمدی‌نژاد ۱۳۹۵ يکشنبه ۱۵ اسفند
16 دروغ نگویید ۱۳۹۵ يکشنبه ۱۵ اسفند
17 معیشت، مقدم بر آزادی ۱۳۹۵ يکشنبه ۱۵ اسفند
18 حضور نامه ای احمدی نژاد در آستانه انتخابات ۱۳۹۵ شنبه ۱۴ اسفند
19 تجمع اعتراضی حدود 300 نفر از کارگران شرکت آلومینیوم «المهدی هرمزآل» ۱۳۹۵ چهارشنبه ۴ اسفند
20 خطیب جمعه اهل سنت بندرعباس:دولت و مردم برای حل مشکلات به کمک هم بیایند ۱۳۹۴ جمعه ۱۳ آذر
12345678910...>>نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

 

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


    صدا       فیلم     تلویزیون    رادیو
جایگاه واقعی برخی از اقشار در انتخابات مشخص شد/ برای سال ها به معاندان خوراك دادند/تداوم احضار فرمانداران و مدیرانافزایش دمای روزانه تا ششم خرداد"زمین سرخ" هرمزگانی عکس روز نشنال ژئوگرافی شدبستکی‌ها بیشترین رای را به روحانی دادندچون به شورا می روند آن کار دیگر می‌کنند حرکت پنج رستوران سوئدی به سمت قشم / راه‌اندازی خط مسافری دریایی قشم دبی/تلاش برای خرید کروز از ایتالیاارتفاعات هرمزگان از امروز رگباری می‌شود احتمال آغاز فعالیت دانشکده نفت دانشگاه هرمزگان/ توقف پذیرش دانشجو در علمی کاربردی تایدواترقانون اجازه خروج همسر از کشور اینبار دامن پرچم دار المپیکی را گرفتواعظی: کارانه را ما فیلتر نکرده ایم از حلق آویز با چادردختر14 ساله در تا طناب دار مرد 36 ساله در تیروربازیار ناشی نخلستان را بی ‌بَر کرد!انتصاب اعضای هیئت‌رئیسه شورای هماهنگی نمایندگان ادوار هرمزگان در ستاد روحانیآبشورکی سریع‌ترین شتر ایرانراه‌اندازی خط کشتیرانی جدید از هندوستان به بندرعباسکشف محموله گردوی قاچاق در کیش/ عدم صلاحیت گمرک نخل‌تقی در ترخیص کالاهای توقیفی اخیرمستند تلویزیونیِ روحانی سانسور شدژئوپارک قشم به شبکه جهانی یونسکو پیوستنزدیک به 64 درصد مردم در انتخابات شرکت می کنندموج؛ جشنواره‌ای موفق یا فصلی برای موج‌سواریسرمایه گذاری 500 میلیون دلاری هندی ها در بندر رقیب شهید رجاییمخالفت با تحقیق و تفحص از عملکرد مناطق آزادکدام را باور کنیم!دانش آموزان شیب‌درازی در قشم آموزش‌های محیط زیستی دیدند اداره کل غذا، دارو و استاندارد قشم پتانسیل تبدیل به آزمایشگاه‌ معتمد منطقه را دارد بررسی ویژه رد صلاحیت‌ها در بندرلنگه"ابوالقاسم جراره" رئیس ستاد رئیسی در هرمزگان شد"معتمدی" سکاندار ستاد میرسلیم در هرمزگان شدلنج سوخت/ناخدای 60 ساله کنگی غرق شدسیستان و بلوچستان مقصد نخستین سفر تبلیغاتی رئیسیزمان پخش اولین مناظره انتخاباتی مشخص شدحضور فعالان پتروشیمی قشم در سیزدهمین همایش بین المللی IPF تهرانپخش مناظرات به صورت زنده ، مطالبه ملی است داوودی : استفاده 50 درصد بانوان هرمزگان از دخانیات نادرست استآغاز ساماندهی چاه های تلا در بندر تاریخی لافت قشم قوت‌گیری احتمال سفر دکتر روحانی به هرمزگان"مرد بزرگ" اثر هنرمند هرمزگانی در قاب منتخب نشنال جئوگرافیک+تصویرتحلیل جلایی‌پور از احتمال رقابت قالیباف و روحانیپشت پرده تکذیبیه حمایت از رئیسی توسط جبهه پایداریشکل‌گیری موج پالم یک حرکت اشتباه استراتژیک بود