کد خبر: 8894 تاریخ انتشار: ۱۳۹۴ شنبه ۹ آبان 9:50 صبح نسخه چاپی نسخه چاپی
447 ارسال به دوست ارسال به دوست


یادداشتی از هدی صالحی فعال و پژوهشگر حوزه زنان
مشارکت سیاسی زنان با شرط برابری


مشارکت سیاسی برای زنانی که نیمی از افراد جامعه را تشکیل می دهند، چگونه تعریف می شود و چقدر اهمیت دارد؟ آیا مشارکت و حضور این کمیت بزرگ فقط برای خودشان حائز اهمیت است یا نظام سیاسی هم از این امر سود می برد؟

سایت نماینده

مشارکت سیاسی برای زنانی که نیمی از افراد جامعه را تشکیل می دهند، چگونه تعریف می شود و چقدر اهمیت دارد؟ آیا مشارکت و حضور این کمیت بزرگ فقط برای خودشان حائز اهمیت است یا نظام سیاسی هم از این امر سود می برد؟ و سوال دیگری که باید جواب آن را یافت این است، که با چه نگاهی به زنان و سهم آنان در جامعه ضرورت طرح توسعه کشور تدوین می شود؟ این مهم نگارنده را بر آن داشته تا به حضور زنان در مجلس شورای اسلامی که یکی از نمادهای مشارکت سیاسی زنان در عرصه سیاسی جامعه است، بپردازد. لازم به یادآوری است که ما برای افزایش و سهولت حضور بانوان در این عرصه لازم است،  در ابتدای امر هزینه های آن را  برای زنان مشارکت کننده کم کنیم که این خود به نوعی تشویق و ایجاد زمینه حضور آنان است. تعدادی از فعالین سیاسی اصلاح طلب راهکاری را بیان کردند و به دولت پیشنهاد دادند تا در دستور کار خود قرار دهد .

 بر اساس این راهکار دولت می تواند با استفاده از تبعیض مثبت یا همان سهمیه بندی جنسیتی در برنامه ریزی های خود سهم برابری را برای زنان در حوزه های مختلف سیاسی مدیریتی و ... تعریف کند. اما مخالفان این راهکار بر این باورند که اعمال تبعیض از روح دموکراسی فاصله دارد و نباید به سمت آن رفت .

 این باور در حالی شکل می گیرد که ما چند سال است که شاهد همین تبعیض مثبت و سهمیه بندی جنسیتی به نفع مردان در دانشگاه ها هستیم و این سهمیه بندی قاعدتاً تعدادی از کرسی های متعلق به زنان را به مردان اختصاص می دهد، حال جای سوال اینجاست، اگر تبعیض مثبت و سهمیه بندی جنسیتی از روح دموکراسی فاصله دارد چرا در قبولی دانشگاه ها اعمال می شود و کسی به روح دموکراسی نظری نمی اندازد؟

 

 اینگونه به اذهان متبادر می شود، که در جامعه مردسالار، آنجا که موارد به نفع مردان تفسیر شود؛ روح دموکراسی معنا و مفهومی ندارد و آنجا که به ضرر آنان باشد یا احتمالاً محدودیتی ایجاد کند، همه به سراغ احضار روح دموکراسی می روند.

 هدی صالحی /  فعال و پژوهشگر حوزه زنان

 

 


نقل از : هرمزگان نیوز، ندای هرمزگان

اخبار مرتبط با این خبر

12345678910...>>
ردیفتیترتاریخ
1 برخورد قطعی با مقصران حادثه اتوبوس دانش‌آموزان ۱۳۹۶ سه شنبه ۱۴ شهريور
2 تغییرات کابینه نهایی شد؛ معاونینی که وزیر می‌شوند ۱۳۹۶ سه شنبه ۱۰ مرداد
3 تعداد قابل توجهی نیروی حزب‌الهی در امریکا داریم/کابینه‌ای مستقل می‌خواهیم ۱۳۹۶ جمعه ۶ مرداد
4 تعداد قابل توجهی نیروی حزب‌الهی در امریکا داریم/کابینه‌ای مستقل می‌خواهیم ۱۳۹۶ جمعه ۶ مرداد
5 با تصویب كمیسیون نظارت بر سفرهای خارجی به ایتالیا رفتیم ۱۳۹۶ دوشنبه ۲ مرداد
6 با تصویب كمیسیون نظارت بر سفرهای خارجی به ایتالیا رفتیم ۱۳۹۶ دوشنبه ۲ مرداد
7 پیشنهاد ذوالقدر پیرامون ساماندهی موتورسکلیت‌های پایتخت ۱۳۹۶ يکشنبه ۱ مرداد
8 پیشنهاد ذوالقدر پیرامون ساماندهی موتورسکلیت‌های پایتخت ۱۳۹۶ يکشنبه ۱ مرداد
9 لزوم تغییر دیدگاه‌‌های سنتی در مدیریت شهری بندرعباس ۱۳۹۶ پنج شنبه ۲۹ تير
10 لزوم تغییر دیدگاه‌‌های سنتی در مدیریت شهری بندرعباس ۱۳۹۶ پنج شنبه ۲۹ تير
11 پاراگراف‌های نامرئی ذوالقدر و مرادی در یك تكذیبیه ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۷ تير
12 پاراگراف‌های نامرئی ذوالقدر و مرادی در یك تكذیبیه ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۷ تير
13 اردوغان خواهان تعطیلی كدام مسجد مختلط است+تصویر ۱۳۹۶ سه شنبه ۱۳ تير
14 چون به شورا می روند آن کار دیگر می‌کنند ۱۳۹۶ شنبه ۲۳ ارديبهشت
15 چون به شورا می روند آن کار دیگر می‌کنند ۱۳۹۶ شنبه ۲۳ ارديبهشت
16 دانش‌جعفری: مسابقه یارانه‌ای نامزدها به ضرر اقتصاد است ۱۳۹۶ شنبه ۱۶ ارديبهشت
17 کسی جرات ندارد از من درخواست کناره‌گیری کند ۱۳۹۶ يکشنبه ۳ ارديبهشت
18 تحلیل جلایی‌پور از احتمال رقابت قالیباف و روحانی ۱۳۹۶ چهارشنبه ۳۰ فروردين
19 تحلیل جلایی‌پور از احتمال رقابت قالیباف و روحانی ۱۳۹۶ چهارشنبه ۳۰ فروردين
20 پایان ماراتن «رئیس‌جمهور شدن» /شوک‌های دقیقه نودی ۱۳۹۶ شنبه ۲۶ فروردين
12345678910...>>نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

 

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


    صدا       فیلم     تلویزیون    رادیو
دستگیری عاملان شهادت استوار معصومیجهین: دولت دوازدهم نگاه ویژه به جزایر داردسخنان قابل تامل مدیر آموزش و پرورش شهرستان خفر فارسفرمان مرگ در دست راننده خواب آلودساخت بزرگ‌ترین بندرصیادی كشور در هرمزگان/توان پهلودهی شناورهای بزرگیونانی‌ها خط ترانزیت خودرو به لنگه را تقویت می‌كنندمخالف اطلاع‌رسانی بنری شهرداری در این شرایط هستم همه سیاسیون از شهرداری سهم می‌خواهند/منکر بسیاری از مسائل نیستیم/نمی‌گوییم نیروهای شهرداری تعدیل شوندغربالگری زندانیان میناب در قالب طرح ویزیت رایگاناضافه شدن زیردریایی ساخت ایران به ناوگان ارتش/ توان حمل هشت مین دریایی"سرخوشانه‌های شهرداری" بندرعباس در هرمزگان‌نیوزسرخوشانه‌های شهرداری 1/پیاده‌روهای بندرعباس احداث نشده‌اندهرمزگان در رده هفتم باشگاه صدساله‌های ایران/زندگی 325 نفر از صدساله‌های ایران در هرمزگانعمان طوفانی می‌شود شن‌ها روان‌تردشستانی‌ها چرا و با وزیر نیرو چه كردند/وقوع رویدادی نادر در جنوبسفر هیئت تجاری عمان به جاسكرضا آزاد دریایی از کمدی تلخ کشتار خنده می‌گوید بانوی بشاگردی زننده گل تیم ملی فوتسال برابر تایلند هدف عكس‌هایم ارائه وضعیت هشدار دهنده‌ از منظر فروپاشى اجتماعى نیستپرنده‌ها مانع پرواز آسمان به بندرعباس شدندکشف 5 میلیارد پارچه قاچاق در حاجی‌آباد/توقیف محوله شیشه‌ای در بندرعباسخط مسافری دریایی كیش چابهار؛ شاید وقتی دیگر! تعداد قابل توجهی نیروی حزب‌الهی در امریکا داریم/کابینه‌ای مستقل می‌خواهیمنظر فاطمه ذوالقدر پیرامون طرح اصلاحی گذرنامه/ تاثیر ماجرای محدودیت ایجاد شده برای زهرا نعمتی/امکان خروج بانوان بدون اجازه قیم اصلاح گذرنامه‌ای برای کوتاه کردن دست شوهران زورگواختصاصی/تضاد فاحش گفته‌های مدیران آبی با واقعیت‌ها/بحران آب و رمز و راز چاه‌های انتقال در مینابتجهیز پلیس هرمزگان به سگ‌های موادیاب و پهباد نجات 12 نظامی اماراتی با هماهنگی مرکز نجات دریایی بندرعباسدرخشش بوكس هرمزگانی با مدال مختار رضاییدو هرمزگانی در لیست داغ‌ترین‌های مردادیسرپرست روابط عمومی پخش فرآورده های نفتی هرمزگان منصوب شدفیلم 13 میلیون دلاری فرهادی در اسپانیا 100 درصد کانتینرها را کنترل می‌کنیم/ افرایش تعداد ایکس‌ری‌ها از 15 به 50 پیشی گرفتن حاجیه ها از حاجی هارایگان شدن مسیر بین ایستگاه راه آهن بندرعباس تا قشم/سازمان قطار و ریل می خردنیازی به وزارت دریانوردی نداریم/عنوان پیشنهادی حرف درستی نیستسرانجامِ ماكت غول‌آسای ناو هواپیمابر ایرانی+تصاویربا تصویب كمیسیون نظارت بر سفرهای خارجی به ایتالیا رفتیمپیشنهاد ذوالقدر پیرامون ساماندهی موتورسکلیت‌های پایتختانتظار می‌رفت امام جمعه شتابزده عمل نکند/رفع مشکلات مسکن مهر قشم نیاز به شفاف‌سازی دارد/فرماندار وقت نقشه‌ای منسوخ را دیکته کرد