کد خبر: 7995 تاریخ انتشار: ۱۳۹۴ سه شنبه ۲۲ ارديبهشت 5:05 عصر نسخه چاپی نسخه چاپی
449 ارسال به دوست ارسال به دوستجمله‌ای از یک مقام دولتی که نباید به راحتی از آن گذشت!


«جامعه کنونی تولید محور نیست، بر جامعه چه رفته است، مردمی که روزی قنات می‌کندند تا بتوانند از آب‌های زیرزمینی استفاده کنند، امروز به دنبال دریافت یارانه هستند‌»؛ این جمله جدیدی است که یکی از مقامات ارشد دولتی در یکی از دانشگاه‌های کشور بیان کرده است.

«جامعه کنونی تولید محور نیست، بر جامعه چه رفته است، مردمی که روزی قنات می‌کندند تا بتوانند از آب‌های زیرزمینی استفاده کنند، امروز به دنبال دریافت یارانه هستند‌»؛ این جمله جدیدی است که یکی از مقامات ارشد دولتی در یکی از دانشگاه‌های کشور بیان کرده است.

به گزارش «تابناک»، این جمله دو وجه کاملا متمایز دارد که بررسی هر وجهی، می‌تواند نتایج همزمان درست و نادرستی‌ داشته باشد. بررسی جامعه‌شناسانه و روانکاوانه جامعه ایران، درستی حرف این مقام مسئول ایرانی در این موضوع را که جامعه ایران از تولید محوری به مصرف‌گرایی گرایش پیدا کرده است، ‌اثبات می‌کند.

اینکه در روزگاری که تکنولوژی و امکانات امروز فراهم نبود، مردم ایران با نوآوری و کوشش، تلاش می‌کردند احتیاجات خودشان را برطرف کنند، اما امروز دیگر از این کوشش‌ها خبری نیست و افراد به دنبال کسب درآمد از مکانیزم‌های غیر تولیدی برای رفع نیازهایشان هستند، جمله حقی است. در واقع یک وجه این جمله که به شیوه زندگی مردم امروز ایران بازمی‌گردد، کاملا درست است. 

اما ظاهر این جمله بدین معناست که علت تولید محور نبودن جامعه ایران، مردمی هستند که به دنبال راحتی و مصرف‌گرایی و عدم تولید هستند. به نظر می‌رسد در صورتی که گوینده این جمله از این عبارت چنین مقصودی داشته باشد، ظلم به مردم و ناشی از عدم شناخت مردم ایران است. 

باید از این مقام مسئول پرسید: ‌جامعه ایران را چه شده است‌، یا اینکه برخی مقامات مسئول و دولتی با فرهنگ، اقتصاد و اجتماع این کشور چه کرده‌اند که امروز جوان ایرانی به جای تولید و کار به سمت واسطه‌گری و همچنین شغل‌های کاذب می‌رود؟

‌باید به این پرسش پاسخ داد که آیا با توجه به ساختار دولتی اقتصاد ایران، زمینه‌های تولید، کسب و کار، فعالیت اقتصادی و... فراهم شده ‌که از جوانان انتظار داشته باشیم به جای نگاه به جیب دولت یا‌‌ همان یارانه‌های نقدی ـ‌ که امروز دیگر ارزشی هم ندارد ـ‌ به کار و تولید بپردازد!؟ 

اگر امروز جوان ایرانی بخواهد حتی کار و تولید داشته باشد، آیا شرایط کار برای او فراهم است؟ چندی پیش بود که مرکز آمار ایران با تعریف کاملا ‌باورنکردنی از شغل اعلام کرد، نزدیک ‌۲/۵ میلیون جوان ایرانی بیکار‌ند. 

پرسش اینجاست: آیا باید جوان بی‌کار ایرانی‌ برای امرار معاش به فکر کندن قنات باشد یا اینکه بنشیند تا یارانه نقدی ‌بگیرد؟ امروز جوان ایرانی ـ که اکثر آن‌ها تحصیلکرده هم هستند ـ‌ به دنبال یافتن شغل و تشکیل خانواده هستند؛ اما آیا شرایط کندن قنات را برای جوانانمان فراهم کرده‌ایم؟! 

البته نباید از فرهنگ غالب مصرف‌گرایی، تجمل‌گرایی در میان قشر جوان امروزی چشم‌پوشی کرد، ولی اینکه همه مشکلات و عدم کارایی خودمان را به گردن جامعه و مردم بیندازیم، قدری بی‌انصافی خواهد بود. 

امروز برای پیشرفت کشور نیازمند این هستیم که دولت و مردم در کنار یکدیگر با توجه به ظرفیت‌ها و استفاده از علم و تکنولوژی و بنا به قواعد مزیت نسبی در اقتصاد، به تولید برای رفع نیازهای داخلی کشور و همچنین صادرات کالاهای غیر خام بپردازند. اینکه مردم، دولت را و دولت، مردم را متهم به کم‌کاری کنند، مشکلات حل نخواهد شد. 

امروز اقتصاد دولتی نشان داده ‌که ‌ظرفیت و بازده بالایی ندارد و هر جا که اقتصاد در دست مردم قرار گرفته است، شکوفایی فراهم شده و آبادانی شکل گرفته است. در همین راستا، کشور نیازمند این است که با همدلی و همزبانی مردم و دولت، کشور ایران از ریل مصرف‌گرایی به ریل تولید و آبادانی تغییر مسیر دهد.

 نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

 

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


    صدا       فیلم     تلویزیون    رادیو
۴۸ کشور مجهز به ارتش اخبارجعلی در شبکه‌های اجتماعی را بشناسیدچکش کاری قانون در مجلس ؛ بازنشستگان می روند، جوانان می آیندسرمقاله روزنامه شرق / این انتخابِ آخر روحانی است نماینده مردم غرب هرمزگان در مجلس:رفتارها در قبال بخش خصوصی متناقض استآشوری : آب شیرین کن سیمان هرمزگان، بخشی از دغدغه مردم بندرخمیر را رفع می‌کندروستای سلخ میزبان پانزدهمین جشنواره نوروز صیاد قشموقتی بانوان هرمزگانی مچ یکدیگر را می‌خوابانندمهمترین رخدادهای هرمزگان در هفته ای که گذشتکمک ۵۰میلیارد تومانی دفتر رهبری به مجتمع آبرسانی سد سهران بشاگردبرگزاری کارگاه یک روزه خبرنویسی توسط انجمن صنفی کارفرمایی مطبوعات هرمزگان در حاجی آبادسرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان منصوب شدممنوعیت صادرات ۱۸ قلم کالای داخلی از هرمزگانهمت بنیاد علوی برای حل مشکل مسکن خانواده‌های دارای فرزند معلولحمایت صندوق توسعه ملی از سرمایه گذاری در منطقه ویژه پارسیانگشایش اعتبار برای واردات کاغذ روزنامه فقط با هماهنگی وزارت ارشادمدیران موظف به اطلاع رسانی و همکاری با خبرنگاران و رسانه ها هستندراه‌اندازی بورس بین‌الملل در مناطق آزاد استاندار؛ فرصت و ظرفیتی برای رشد و پیشرفت استان / یادداشتی به قلم مشاور عالی استاندار هرمزگانشرایط دریافت ارز دولتی تغییر کردانتخاب ۱۹ طرح برای پوشش بانوان کارمند هرمزگاناستاندار هرمزگان : شهرستان پارسیان در آستانه یك تحول توسعه ای بزرگ قرار داردتجمیع صندوق‌ های اعتباری خرد زنان هرمزگان کلید خوردکشف 34 دستگاه کانتینر سوخت قاچاق توسط یگان حفاظت بندر شهید رجاییدیه تمامی محیط‌بانان از سوی دولت پرداخت می‌شوداجرای طرح «سرشماری اجتماعی خانوارهای ایرانی» از شهریور + جزییاترزمی‌کاران مینابی راهی جاکاراتا شدند۱۲ بسته اجرایی برای مقابله با تحریم ها در چارچوب برنامه جامعبرگزاری تجمع عفاف و حجاب در بندرعباس+ تصاویرشرکت فولاد هرمزگان واحد نمونه صنعتی سال ۹۶ شداستاندار هرمزگان در دیدار وزیر ورزش و جوانان:هرمزگان مستعد توسعه و تبدیل شدن به قطب ورزش های ساحلی استدستور استاندار هرمزگان برای رسیدگی ویژه و فوری به پرونده قتل زوج معلم در بندرعباسمهرماه امسال هیچ کلاس درسی در استان هرمزگان بدون معلم نخواهد بودمعاون دادستان کل: رسانه‌ها به طور جدی در بحث فساد مالی ورود کنند30 نیروگاه خورشیدی خانگی در هرمزگان به شبکه برق متصل شدبحث جالب یک دانشجو با رحیم پور ازغدی در مورد ازدواجرئیس اتاق بازرگانی بندرعباس:عمان ظرفیتی مغتنم برای تجار و سرمایه‌گذاران ایرانی استمدیرعامل سازمان فاوا شهرداری بندرعباس:به دنبال تحقق زیرساخت‌های شهروند الکترونیک هستیم پرواز هواپیماهای بدون ترمز در ایران!تنگه هرمز بسته شود، ۱۸ میلیون بشکه نفت می‌پردپرداخت تسهیلات مشاغل خانگی در هرمزگان با اولویت صنایع دستی