کد خبر: 7995 تاریخ انتشار: ۱۳۹۴ سه شنبه ۲۲ ارديبهشت 5:05 عصر نسخه چاپی نسخه چاپی
418 ارسال به دوست ارسال به دوستجمله‌ای از یک مقام دولتی که نباید به راحتی از آن گذشت!


«جامعه کنونی تولید محور نیست، بر جامعه چه رفته است، مردمی که روزی قنات می‌کندند تا بتوانند از آب‌های زیرزمینی استفاده کنند، امروز به دنبال دریافت یارانه هستند‌»؛ این جمله جدیدی است که یکی از مقامات ارشد دولتی در یکی از دانشگاه‌های کشور بیان کرده است.

«جامعه کنونی تولید محور نیست، بر جامعه چه رفته است، مردمی که روزی قنات می‌کندند تا بتوانند از آب‌های زیرزمینی استفاده کنند، امروز به دنبال دریافت یارانه هستند‌»؛ این جمله جدیدی است که یکی از مقامات ارشد دولتی در یکی از دانشگاه‌های کشور بیان کرده است.

به گزارش «تابناک»، این جمله دو وجه کاملا متمایز دارد که بررسی هر وجهی، می‌تواند نتایج همزمان درست و نادرستی‌ داشته باشد. بررسی جامعه‌شناسانه و روانکاوانه جامعه ایران، درستی حرف این مقام مسئول ایرانی در این موضوع را که جامعه ایران از تولید محوری به مصرف‌گرایی گرایش پیدا کرده است، ‌اثبات می‌کند.

اینکه در روزگاری که تکنولوژی و امکانات امروز فراهم نبود، مردم ایران با نوآوری و کوشش، تلاش می‌کردند احتیاجات خودشان را برطرف کنند، اما امروز دیگر از این کوشش‌ها خبری نیست و افراد به دنبال کسب درآمد از مکانیزم‌های غیر تولیدی برای رفع نیازهایشان هستند، جمله حقی است. در واقع یک وجه این جمله که به شیوه زندگی مردم امروز ایران بازمی‌گردد، کاملا درست است. 

اما ظاهر این جمله بدین معناست که علت تولید محور نبودن جامعه ایران، مردمی هستند که به دنبال راحتی و مصرف‌گرایی و عدم تولید هستند. به نظر می‌رسد در صورتی که گوینده این جمله از این عبارت چنین مقصودی داشته باشد، ظلم به مردم و ناشی از عدم شناخت مردم ایران است. 

باید از این مقام مسئول پرسید: ‌جامعه ایران را چه شده است‌، یا اینکه برخی مقامات مسئول و دولتی با فرهنگ، اقتصاد و اجتماع این کشور چه کرده‌اند که امروز جوان ایرانی به جای تولید و کار به سمت واسطه‌گری و همچنین شغل‌های کاذب می‌رود؟

‌باید به این پرسش پاسخ داد که آیا با توجه به ساختار دولتی اقتصاد ایران، زمینه‌های تولید، کسب و کار، فعالیت اقتصادی و... فراهم شده ‌که از جوانان انتظار داشته باشیم به جای نگاه به جیب دولت یا‌‌ همان یارانه‌های نقدی ـ‌ که امروز دیگر ارزشی هم ندارد ـ‌ به کار و تولید بپردازد!؟ 

اگر امروز جوان ایرانی بخواهد حتی کار و تولید داشته باشد، آیا شرایط کار برای او فراهم است؟ چندی پیش بود که مرکز آمار ایران با تعریف کاملا ‌باورنکردنی از شغل اعلام کرد، نزدیک ‌۲/۵ میلیون جوان ایرانی بیکار‌ند. 

پرسش اینجاست: آیا باید جوان بی‌کار ایرانی‌ برای امرار معاش به فکر کندن قنات باشد یا اینکه بنشیند تا یارانه نقدی ‌بگیرد؟ امروز جوان ایرانی ـ که اکثر آن‌ها تحصیلکرده هم هستند ـ‌ به دنبال یافتن شغل و تشکیل خانواده هستند؛ اما آیا شرایط کندن قنات را برای جوانانمان فراهم کرده‌ایم؟! 

البته نباید از فرهنگ غالب مصرف‌گرایی، تجمل‌گرایی در میان قشر جوان امروزی چشم‌پوشی کرد، ولی اینکه همه مشکلات و عدم کارایی خودمان را به گردن جامعه و مردم بیندازیم، قدری بی‌انصافی خواهد بود. 

امروز برای پیشرفت کشور نیازمند این هستیم که دولت و مردم در کنار یکدیگر با توجه به ظرفیت‌ها و استفاده از علم و تکنولوژی و بنا به قواعد مزیت نسبی در اقتصاد، به تولید برای رفع نیازهای داخلی کشور و همچنین صادرات کالاهای غیر خام بپردازند. اینکه مردم، دولت را و دولت، مردم را متهم به کم‌کاری کنند، مشکلات حل نخواهد شد. 

امروز اقتصاد دولتی نشان داده ‌که ‌ظرفیت و بازده بالایی ندارد و هر جا که اقتصاد در دست مردم قرار گرفته است، شکوفایی فراهم شده و آبادانی شکل گرفته است. در همین راستا، کشور نیازمند این است که با همدلی و همزبانی مردم و دولت، کشور ایران از ریل مصرف‌گرایی به ریل تولید و آبادانی تغییر مسیر دهد.

 نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

 

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


    صدا       فیلم     تلویزیون    رادیو
جزئیات فیش حقوقی امسال کارکنانخبرخوش دیوان عدالت برای دریافت‌کنندگان بیمه بیکاری/ابطال یک دستور7 گزینه شهردار پایتختسعید مرتضوی کجاست؟مدیر هتل هرمز بندرعباس:دخالت دولت برای رونق بخش گردشگری ضروری استتشریح برنامه های سال ۹۷ شهرداری بندرعباس در پنج بخش اصلیدستگیری عاملان شهادت استوار معصومیجهین: دولت دوازدهم نگاه ویژه به جزایر داردسخنان قابل تامل مدیر آموزش و پرورش شهرستان خفر فارسفرمان مرگ در دست راننده خواب آلودساخت بزرگ‌ترین بندرصیادی كشور در هرمزگان/توان پهلودهی شناورهای بزرگیونانی‌ها خط ترانزیت خودرو به لنگه را تقویت می‌كنندمخالف اطلاع‌رسانی بنری شهرداری در این شرایط هستم همه سیاسیون از شهرداری سهم می‌خواهند/منکر بسیاری از مسائل نیستیم/نمی‌گوییم نیروهای شهرداری تعدیل شوندغربالگری زندانیان میناب در قالب طرح ویزیت رایگاناضافه شدن زیردریایی ساخت ایران به ناوگان ارتش/ توان حمل هشت مین دریایی"سرخوشانه‌های شهرداری" بندرعباس در هرمزگان‌نیوزسرخوشانه‌های شهرداری 1/پیاده‌روهای بندرعباس احداث نشده‌اندهرمزگان در رده هفتم باشگاه صدساله‌های ایران/زندگی 325 نفر از صدساله‌های ایران در هرمزگانعمان طوفانی می‌شود شن‌ها روان‌تردشستانی‌ها چرا و با وزیر نیرو چه كردند/وقوع رویدادی نادر در جنوبسفر هیئت تجاری عمان به جاسكرضا آزاد دریایی از کمدی تلخ کشتار خنده می‌گوید بانوی بشاگردی زننده گل تیم ملی فوتسال برابر تایلند هدف عكس‌هایم ارائه وضعیت هشدار دهنده‌ از منظر فروپاشى اجتماعى نیستپرنده‌ها مانع پرواز آسمان به بندرعباس شدندکشف 5 میلیارد پارچه قاچاق در حاجی‌آباد/توقیف محوله شیشه‌ای در بندرعباسخط مسافری دریایی كیش چابهار؛ شاید وقتی دیگر! تعداد قابل توجهی نیروی حزب‌الهی در امریکا داریم/کابینه‌ای مستقل می‌خواهیمنظر فاطمه ذوالقدر پیرامون طرح اصلاحی گذرنامه/ تاثیر ماجرای محدودیت ایجاد شده برای زهرا نعمتی/امکان خروج بانوان بدون اجازه قیم اصلاح گذرنامه‌ای برای کوتاه کردن دست شوهران زورگواختصاصی/تضاد فاحش گفته‌های مدیران آبی با واقعیت‌ها/بحران آب و رمز و راز چاه‌های انتقال در مینابتجهیز پلیس هرمزگان به سگ‌های موادیاب و پهباد نجات 12 نظامی اماراتی با هماهنگی مرکز نجات دریایی بندرعباسدرخشش بوكس هرمزگانی با مدال مختار رضاییدو هرمزگانی در لیست داغ‌ترین‌های مردادیسرپرست روابط عمومی پخش فرآورده های نفتی هرمزگان منصوب شدفیلم 13 میلیون دلاری فرهادی در اسپانیا 100 درصد کانتینرها را کنترل می‌کنیم/ افرایش تعداد ایکس‌ری‌ها از 15 به 50 پیشی گرفتن حاجیه ها از حاجی ها