کد خبر: 7995 تاریخ انتشار: ۱۳۹۴ سه شنبه ۲۲ ارديبهشت 5:05 عصر نسخه چاپی نسخه چاپی
479 ارسال به دوست ارسال به دوستجمله‌ای از یک مقام دولتی که نباید به راحتی از آن گذشت!


«جامعه کنونی تولید محور نیست، بر جامعه چه رفته است، مردمی که روزی قنات می‌کندند تا بتوانند از آب‌های زیرزمینی استفاده کنند، امروز به دنبال دریافت یارانه هستند‌»؛ این جمله جدیدی است که یکی از مقامات ارشد دولتی در یکی از دانشگاه‌های کشور بیان کرده است.

«جامعه کنونی تولید محور نیست، بر جامعه چه رفته است، مردمی که روزی قنات می‌کندند تا بتوانند از آب‌های زیرزمینی استفاده کنند، امروز به دنبال دریافت یارانه هستند‌»؛ این جمله جدیدی است که یکی از مقامات ارشد دولتی در یکی از دانشگاه‌های کشور بیان کرده است.

به گزارش «تابناک»، این جمله دو وجه کاملا متمایز دارد که بررسی هر وجهی، می‌تواند نتایج همزمان درست و نادرستی‌ داشته باشد. بررسی جامعه‌شناسانه و روانکاوانه جامعه ایران، درستی حرف این مقام مسئول ایرانی در این موضوع را که جامعه ایران از تولید محوری به مصرف‌گرایی گرایش پیدا کرده است، ‌اثبات می‌کند.

اینکه در روزگاری که تکنولوژی و امکانات امروز فراهم نبود، مردم ایران با نوآوری و کوشش، تلاش می‌کردند احتیاجات خودشان را برطرف کنند، اما امروز دیگر از این کوشش‌ها خبری نیست و افراد به دنبال کسب درآمد از مکانیزم‌های غیر تولیدی برای رفع نیازهایشان هستند، جمله حقی است. در واقع یک وجه این جمله که به شیوه زندگی مردم امروز ایران بازمی‌گردد، کاملا درست است. 

اما ظاهر این جمله بدین معناست که علت تولید محور نبودن جامعه ایران، مردمی هستند که به دنبال راحتی و مصرف‌گرایی و عدم تولید هستند. به نظر می‌رسد در صورتی که گوینده این جمله از این عبارت چنین مقصودی داشته باشد، ظلم به مردم و ناشی از عدم شناخت مردم ایران است. 

باید از این مقام مسئول پرسید: ‌جامعه ایران را چه شده است‌، یا اینکه برخی مقامات مسئول و دولتی با فرهنگ، اقتصاد و اجتماع این کشور چه کرده‌اند که امروز جوان ایرانی به جای تولید و کار به سمت واسطه‌گری و همچنین شغل‌های کاذب می‌رود؟

‌باید به این پرسش پاسخ داد که آیا با توجه به ساختار دولتی اقتصاد ایران، زمینه‌های تولید، کسب و کار، فعالیت اقتصادی و... فراهم شده ‌که از جوانان انتظار داشته باشیم به جای نگاه به جیب دولت یا‌‌ همان یارانه‌های نقدی ـ‌ که امروز دیگر ارزشی هم ندارد ـ‌ به کار و تولید بپردازد!؟ 

اگر امروز جوان ایرانی بخواهد حتی کار و تولید داشته باشد، آیا شرایط کار برای او فراهم است؟ چندی پیش بود که مرکز آمار ایران با تعریف کاملا ‌باورنکردنی از شغل اعلام کرد، نزدیک ‌۲/۵ میلیون جوان ایرانی بیکار‌ند. 

پرسش اینجاست: آیا باید جوان بی‌کار ایرانی‌ برای امرار معاش به فکر کندن قنات باشد یا اینکه بنشیند تا یارانه نقدی ‌بگیرد؟ امروز جوان ایرانی ـ که اکثر آن‌ها تحصیلکرده هم هستند ـ‌ به دنبال یافتن شغل و تشکیل خانواده هستند؛ اما آیا شرایط کندن قنات را برای جوانانمان فراهم کرده‌ایم؟! 

البته نباید از فرهنگ غالب مصرف‌گرایی، تجمل‌گرایی در میان قشر جوان امروزی چشم‌پوشی کرد، ولی اینکه همه مشکلات و عدم کارایی خودمان را به گردن جامعه و مردم بیندازیم، قدری بی‌انصافی خواهد بود. 

امروز برای پیشرفت کشور نیازمند این هستیم که دولت و مردم در کنار یکدیگر با توجه به ظرفیت‌ها و استفاده از علم و تکنولوژی و بنا به قواعد مزیت نسبی در اقتصاد، به تولید برای رفع نیازهای داخلی کشور و همچنین صادرات کالاهای غیر خام بپردازند. اینکه مردم، دولت را و دولت، مردم را متهم به کم‌کاری کنند، مشکلات حل نخواهد شد. 

امروز اقتصاد دولتی نشان داده ‌که ‌ظرفیت و بازده بالایی ندارد و هر جا که اقتصاد در دست مردم قرار گرفته است، شکوفایی فراهم شده و آبادانی شکل گرفته است. در همین راستا، کشور نیازمند این است که با همدلی و همزبانی مردم و دولت، کشور ایران از ریل مصرف‌گرایی به ریل تولید و آبادانی تغییر مسیر دهد.

 نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

 

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


    صدا       فیلم     تلویزیون    رادیو
روحانی ۴ وزیر پیشنهادی را به مجلس معرفی کردمعاون توسعه مدیریت سازمان میراث‌فرهنگی: سازمانی موفق است که در آن همدلی و وفاق وجود داشته باشدعلت کاهش قدرت موتور خودرو چیست؟در شهریورماه تورم نقطه به نقطه در هرمزگان ۲۰ درصد بوده استامام جمعه قشم: وجود رسانه‌ها یک فرصت بزرگ برای توسعه قشم استجزئیات طرح رتبه بندی معلمانهرمزگان اواسط هفته بارانی می‌شودبرومند : برای گردشگری هرمزگان هویت سازی می کنیمآیفون راز قتل خاشقچی را فاش می کند؟آغاز تکمیل ظرفیت بدون آزمون مقطع کارشناسی در دانشگاه پیام نور هرمزگاناولین عمل «لقاح خارج رحمی» در مرکز درمان ناباروری بندرعباسنامه سرگشاده آیت الله مکارم شیرازی به رییس قوه قضاییهخورشهناز، کانال انتقال فاضلاب یا شاهراه ورود مشکلات بهداشتیاختصاص ۴۰۰ میلیون تومان اعتبار برای توسعه تالاب آذینی سیریکقیمت انواع محصولات ایران خودرو در نمایندگی و بازارنماینده غرب هرمزگان نائب رئیس فراکسیون مناطق آزاد و تجاری در مجلس شدمسابقه استندآپ کمدی "شرجی" در بندرعباس برگزار می‌شودلغو صدور روادید برای شهروندان عمانی مسافر ایراناستقبال هرمزگان از سرمایه گذاری شیلاتی در جمهوری اسلامی موریتانیمتن لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسمدانشکده علوم قرآنی هرمزگان در حال تعطیلی استمجمع تشخیص لایحه ایجاد ۸ منطقه آزاد جدید را مغایر سیاست ها می داندنیروگاه سیکل ترکیبی هرمز وارد مدار شدآغاز بیمه صنعتگران صنایع دستی در هرمزگانسخنگوی وزارت کشور: 15 شهردار بازنشسته می شوندایجاد چهارصد فرصت شغلی طی 5 ماه آینده در جزیره هرمزنتایج رسمی انتخابات نظام مهندسی ساختمان اعلام شد40 مدرسه با مشارکت بنگاه های اقتصادی در هرمزگان احداث شودمراسم ترحیم زنده یاد ایوب دبیری نژاد/ گزارش تصویری بهره مندی شناورهای دریایی سنتی از سوخت یارانه ایترانزیت خودرو؛ فرصت طلایی برای تجارت در بندر لنگهنرخ جدید کرایه اتوبوس دانشجویان دانشگاه هرمزگان اعلام شدپیکرایوب دبیری نژاد پیشکسوت مطبوعات هرمزگان به خاک سپرده شدثبت نام آزمون وکالت ۹۷ آغاز شدجزئیاتی ازحمله موشکی سپاه/موشک‌های قیام و ذوالفقار برسرتروریست‌هاارزش روز هر سهم مشمولان سهام عدالت، ۴ میلیون و ۳۶۰ هزار تومان شدآغاز توزیع برنج خارجی احتکار شده در هرمزگان‍درخواست رحمانی‌فضلی از رئیس‌جمهور برای کناره گیری از دبیر کلی ستاد مبارزه با مواد مخدر برداشت خرمای پیارم از نخلستان های حاجی آباد آغاز شدفصل صید میگو در هرمزگان از دهم مهر آغاز می شود