کد خبر: 7991 تاریخ انتشار: ۱۳۹۴ سه شنبه ۲۲ ارديبهشت 4:50 عصر نسخه چاپی نسخه چاپی
499 ارسال به دوست ارسال به دوست



واکنش احمد توکلی به شکایت مشایی از وی


نماینده مردم تهران در مجلس توضیحاتی در خصوص پرونده‌های خود در قوه قضاییه ارائه کرد.

نماینده مردم تهران در مجلس توضیحاتی در خصوص پرونده‌های خود در قوه قضاییه ارائه کرد.

احمد توکلی در نطق میان دستور خود در جلسه علنی امروز مجلس گفت: اصل 156 قانون اساسی قوه قضاییه را مستقل می‌داند که یکی از وظایفش احیای حقوق و گسترش عدل و آزادی‌های مشروع است. همچنین اصل 84 هر نماینده را در برابر تمام ملت مسئول می‌داند و او حق دارد در رابطه با تمام مسائل داخلی و خارجی اظهار کند.

وی ادامه داد: اصل 86 قانون اساسی نیز مقرر می‌کند نماینده در مقام ایفای وظایف نمایندگی در اظهار نظر و رای خود آزاد است و نمی‌توان او را به سبب اظهارات وآرایش تعقیب کرد.

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه در طول سالهای 89 تا 92 ، 54 شکایت علیه بنده در دادسرای تهران مطرح شده است تصریح کرد: لازم می‌دانم در رابطه با آنها توضیحاتی ارائه کنم.

توکلی در ادامه بیان کرد:‌ این مساله از جهاتی شخصی و از جهاتی غیر شخصی است که بنده حق مطرح کردن جنبه‌های شخصی را ندارم. به دلیل این که عمده‌ی این پرونده‌ها به مسائل نمایندگی مرتبط است و به مقوله‌ی آزادی مردم و نمایندگانشان ارتباط دارد می‌تواند در سرنوشت آینده مجلس و رسانه‌های کشور بسیار موثر باشد به سرعت توضیحاتی ارائه می‌کنم.

وی افزود: تعدادی از شکایت‌های مطرح شده در حال حاضر در دادگاه کیفری استان تهران در حال رسیدگی است و ان شاء الله روز یکشنبه در برابر کیفرخواست از خود دفاع خواهم کرد و همچنین از حدود 54 پرونده برای 37 مورد آن قرار منع تعقیب صادر شده و 9 پرونده یکشنبه تعیین تکلیف می‌شود و چندتایی هم در مرحله‌ی بازپرسی مفتوح است.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس همچنین تاکید کرد: به آنچه می‌توان افتخار کرد این است که دادگاه مستقل کشور یک نماینده و سیاست‌مدار با سابقه را با شکایت چند شاکی محترم که از سمت‌های خود معذول و یا محکوم شدند و برخی نیز محبوس هستند به دادگاه می‌کشد و به پرونده‌های آن رسیدگی می‌کند.

توکلی خاطر نشان کرد‌: بنده به قوه قضاییه از این حیث که در اجرای اصل 34 که دادخواهی هر کس را محترم می‌شمارد تبریک می‌گویم و از دادگاه و هیات منصفه سپاسگزارم.

نماینده مردم تهران در مجلس در ادامه گفت: به دلیل این که در شبکه‌های اجتماعی و خبرگزاری‌ها و سایت‌های کشور مطالب و اخباری در رابطه با این محاکمه مطالبی منتشر شده لازم دانستم این توضیحات را ارائه کنم. بنده به دلیل انعکاس کامنت‌هایی که مردم در سایت الف در انتقاد از قوه قضاییه، رئیس جمهور و دولت وقت و مجلس شورای اسلامی قرار دادند از سوی دادستان تهران به فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی، نشر مطالب خلاف واقع، و اهانت به مقامات متهم شده‌ام و دادستان این کار را طبق مقررات قانونی انجام داده است.

توکلی یادآور شد: همچنین در کیفرخواست شکایت آقایان خرم آبادی، صالحی امیری، مشایی، مرتضوی، بقایی، رحیمی و جوان فکر پذیرفته شده که بنده طبق مقررات فقط از خود دفاع می‌کنم و فراتر از آن نمی‌روم. چراکه بیشتر از آن نه حقی دارم و نه وظیفه‌ای.

وی با تاکید بر این که دفاع من به اقتضای اتهامات با دفاع از آزادی رسانه‌ها، آحاد ملت و نمایندگانشان ملازمه دارد گفت: من از لطف همکارانم در مجلس و رسانه‌ها سپاسگزارم و امیدوارم این نتیجه را داشته باشد که تفاهم بین قوه قضاییه با رسانه‌ها و نمایندگان را افزون کند و این قوه محترم را در انجام این وظیفه‌ی مهم و قانونی خود که احیای حقوق عامه و گسترش عدل و آزادی مشروع در قانون است را موفق کند.

توکلی در پایان اظهار کرد: این نکته را نیز تذکر می‌دهم که موضوع این دادگاه امور مطبوعاتی است و این امور جز با سعه صدر قابل داوری نیست. این امور مربوط به حوزه‌ی عمومی است و تامین مصلحت عمومی بر پایه‌ی انعکاس افکار و آرای مردم در این حوزه بر جلوگیری از دلخوری همه تاثیر دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا







نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

 

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


    صدا       فیلم     تلویزیون    رادیو
روحانی ۴ وزیر پیشنهادی را به مجلس معرفی کردمعاون توسعه مدیریت سازمان میراث‌فرهنگی: سازمانی موفق است که در آن همدلی و وفاق وجود داشته باشدعلت کاهش قدرت موتور خودرو چیست؟در شهریورماه تورم نقطه به نقطه در هرمزگان ۲۰ درصد بوده استامام جمعه قشم: وجود رسانه‌ها یک فرصت بزرگ برای توسعه قشم استجزئیات طرح رتبه بندی معلمانهرمزگان اواسط هفته بارانی می‌شودبرومند : برای گردشگری هرمزگان هویت سازی می کنیمآیفون راز قتل خاشقچی را فاش می کند؟آغاز تکمیل ظرفیت بدون آزمون مقطع کارشناسی در دانشگاه پیام نور هرمزگاناولین عمل «لقاح خارج رحمی» در مرکز درمان ناباروری بندرعباسنامه سرگشاده آیت الله مکارم شیرازی به رییس قوه قضاییهخورشهناز، کانال انتقال فاضلاب یا شاهراه ورود مشکلات بهداشتیاختصاص ۴۰۰ میلیون تومان اعتبار برای توسعه تالاب آذینی سیریکقیمت انواع محصولات ایران خودرو در نمایندگی و بازارنماینده غرب هرمزگان نائب رئیس فراکسیون مناطق آزاد و تجاری در مجلس شدمسابقه استندآپ کمدی "شرجی" در بندرعباس برگزار می‌شودلغو صدور روادید برای شهروندان عمانی مسافر ایراناستقبال هرمزگان از سرمایه گذاری شیلاتی در جمهوری اسلامی موریتانیمتن لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسمدانشکده علوم قرآنی هرمزگان در حال تعطیلی استمجمع تشخیص لایحه ایجاد ۸ منطقه آزاد جدید را مغایر سیاست ها می داندنیروگاه سیکل ترکیبی هرمز وارد مدار شدآغاز بیمه صنعتگران صنایع دستی در هرمزگانسخنگوی وزارت کشور: 15 شهردار بازنشسته می شوندایجاد چهارصد فرصت شغلی طی 5 ماه آینده در جزیره هرمزنتایج رسمی انتخابات نظام مهندسی ساختمان اعلام شد40 مدرسه با مشارکت بنگاه های اقتصادی در هرمزگان احداث شودمراسم ترحیم زنده یاد ایوب دبیری نژاد/ گزارش تصویری بهره مندی شناورهای دریایی سنتی از سوخت یارانه ایترانزیت خودرو؛ فرصت طلایی برای تجارت در بندر لنگهنرخ جدید کرایه اتوبوس دانشجویان دانشگاه هرمزگان اعلام شدپیکرایوب دبیری نژاد پیشکسوت مطبوعات هرمزگان به خاک سپرده شدثبت نام آزمون وکالت ۹۷ آغاز شدجزئیاتی ازحمله موشکی سپاه/موشک‌های قیام و ذوالفقار برسرتروریست‌هاارزش روز هر سهم مشمولان سهام عدالت، ۴ میلیون و ۳۶۰ هزار تومان شدآغاز توزیع برنج خارجی احتکار شده در هرمزگان‍درخواست رحمانی‌فضلی از رئیس‌جمهور برای کناره گیری از دبیر کلی ستاد مبارزه با مواد مخدر برداشت خرمای پیارم از نخلستان های حاجی آباد آغاز شدفصل صید میگو در هرمزگان از دهم مهر آغاز می شود