کد خبر: 6955 تاریخ انتشار: ۱۳۹۲ دوشنبه ۱۸ شهريور 7:55 صبح نسخه چاپی نسخه چاپی
1267 ارسال به دوست ارسال به دوستکمک کنیم اخلاق به جامعه برگردد


بی تردید نمی شود حوزه سیاست را کاملا پاک و اخلاقی کرد اما هرکدام از ما اگر بندکفشهای اخلاقمان را محکم ببندیم و بعد در زمین سیاست راه برویم آنگاه رد پای اخلاق ، نشانی خواهد بود برای کسانی که قرار است در آینده قدم در این عرصه بگذارند .

 برخی شخصیتها به واسطه نگرش اخلاقی و صلح جویانه شان الگوی خوبی برای جامعه و خصوصاً در شرایط فعلی برای سیاسیون هستند . سید حسن خمینی ، سید محمد خاتمی ، حبیب الله عسکراولادی ، آیت الله هاشمی رفسنجانی ، آیت الله مهدوی کنی و برخی دیگر در سالهای اخیر نشان دادند که عالم سیاست نتوانسته چندان آنها را از اخلاق و صلح دور کند .

 نگارنده همواره نگاه صلح آمیز و اخلاقی را پسندیده ام و معتقدم تند روی و انتقام جویی جز اینکه دل انسان را از کینه سیاه می کند و اخلاق را از ما دور می کند فایده ای دیگر نخواهد داشت . با خود فکر می کردم 8 سال به عده ای ظلم شد و بعضاً ناجوانمردانه حتی به اندازه معیشت هم اجازه ندادند نانی بر سفره عده ای بیاید . عده ای به نام تقوا و ارزشها و بسیاری چیزهای دیگر هر نقطه امیدی را که می دیدند باز است بستند و به زعم خودشان به تکلیفی که داشتند عمل کردند هر چند باید الان در خلوت خود پاسخگویی حق الناسی باشند که وقتی بر شتر مست سیاست سوار بودند چندان به آخرتشان فکر نکردند و این روزها که فراغت بیشتری پیدا خواهند کرد فرصتی است تا حداقل به اعمال خود فکر کنند واگر لطف خدا شامل حالشان شد فرصتی بیابند تا از کسانی که به آنها ظلم کرده اند حلالیت بطلبند چرا که حق الله را خدا می تواند ببخشد اما حق الناس را نه .

 در این سالها به خیلی ها جفا شد. به آنهایی که دلشان برای این مملکت می تپید صدها انگ زدند، قضاوت ناصواب کردند و هرجا قدمی برداشتند تا حرکتی بکنند زدند و قلمهای پایشان را با چوب کینه خرد کردند.ما نیز در این چرخه بی نصیب نبودیم ، سکوت کردیم و حتی با سکوت خود دوستانمان را دلخور نمودیم که چرا از رسانه هایمان برای دفاع و زدن استفاده نکردیم اما اعتقاد ما این بود که اگر همان کاری را بکنیم که دیگران با ما می کنند پس فرق ما با آنها در چیست .

اکنون بهتر متوجه شده ام که این سالها برای ما خیلی ارزشمند بود . برای همه جریانها و اندیشه ها هم ارزشمند بود که خود را بیشتر بشناسند. اولین قدم برای رشد همه ما این است که بپذیریم همه ما در بعضی جاها اشتباهاتی داشته ایم و شجاعت پذیرش اشتباهاتمان را داشته باشیم و بیاییم با حفظ اعتقادات فکری ، به یکدیگر بد نکنیم. اگر نمی توانیم با هم کار کنیم، با هم مهربان که می توانیم باشیم ، رفیق که می توانیم بمانیم و راهها را که می توانیم نبندیم .

 باور دارم که حلقه گمشده اینروزهای مملکت ما اخلاق است . می دانم سخت است که برخی ها بدترین ظلمها را در حقت روا دارند و تو بخواهی ببخشی و بگذری. اما اگر بتوانی ببخشی، فرهنگ بخشش گسترده تر می شود و یخهای کینه در جامعه زودتر ذوب می شود و با جاری شدن رودهای محبت و مودت ، اخلاق در جامعه  زلال خواهد شد و همگی از برادری با هم لذت خواهند برد .

می دانم آرمانی نباید اندیشید اما باور دارم هر چه قدر اخلاق را نهادینه کنیم آرامش بیشتری خواهیم داشت . امید بسیار دارم همه کسانی که امکان گذشت و بخشش یکدیگر را دارند اکنون کینه ها را از دلهایشان پاک کنند و از بدیهای یکدیگر بگذرند بلکه خدا هم از تقصیرات همه ما بگذرد .

 اکنون که دولت یازدهم گامهای نخست خود را برداشته ، بیاییم گذشته را ترمیم کنیم و این دور تسلل کینه ورزی را در استان و کشور پایان دهیم . نمی گویم تغییری صورت نگیرد اما می شود بدون کینه ورزی این کار را کرد . می شود  برخی ظلمهای صورت گرفته در این 8 سال را تکرار نکرد . متاسفانه برخی دوستان انقلابی و سیاسی ما متوجه نیستند که بذری را که سالهاست کاشته اند اگر مواظب نباشند بد جوری آفت خواهد زد .

اینروزها زیاد می شنویم که می گویند به فلانی اعتباری نیست یا پدیده نان به نرخ روز خوردن کم کم دارد یک فرهنگ می شود و بدون اینکه متوجه باشیم ، این نگاه را در نسل جدید تقویت می کنیم که در عالم سیاست ، اخلاق جایی ندارد. در حالی که اگر اخلاق را با سیاست پیوند ندهیم قطعاً هر کدام از ما سهمی در بی اعتمادی و بی اخلاقی جامعه خواهیم داشت .
 بی تردید نمی شود حوزه سیاست را کاملا پاک و اخلاقی کرد اما هرکدام از ما اگر بندکفشهای اخلاقمان را محکم ببندیم و بعد در زمین سیاست راه برویم آنگاه رد پای اخلاق ، نشانی خواهد بود برای کسانی که قرار است در آینده قدم در این عرصه بگذارند .
بیاییم همه با هم  به اندازه فهممان از اخلاق ، کمک کنیم اخلاق به جامعه برگردد.
 
سید علی علوی - مدیرمسئول پایگاه خبری ، تحلیلی هرمزگان نیوز   نظرات


بهشب

بسیار عالی
ج ع

سلام داداش:( مدینه گفتی وکردی کبابم )وقتی اقتصاد دچار تورم میشود خیلی چیزهای دیگر هم بدنبال ان متورم می شود از جمله اخلاق نگران نباش ارزش اخلاق هم مثل ارزش ریا ل فعلا پایین امده ولی یحتمل اوضاع بهتر خواهد شد اگر نگاه پوپو لیستی ارزش خود را از دست بدهد
ali

kheli khb bod
ali.bnd

ممنون آقای علوی .. به موضوع خوبی اشاره کردی و ای کاش که همه براین امر واقف بودند ..
من

در هر دوره ای بر عده ای جفا می شودو کاری هم از دست اخلاق ساخته نیست .شاید این بیت شعر به کسانی که در حق آنها ظلم شده است کمی آرامش بدهد. آه مسکین دروقت سحر -میکندتخت شاهی زیروبر به امید روزی که درسرزمین سیاست اخلاق پادشاهی کند.
حسن روحاني تازياني

سلام جناب اقاي علوي بروز رساني سايت را خوب شروع كرده ايد ارزوي توفيق دارم اميدوارم قلمتان مثل هميشه وبهتر از ان لبريز از مركب صداقت جسارت درايت ودر نهايت شجاعت توام با تدبير باشد و همان طور كه گفته اي اخلاق كليد واژه تمام خوبيهاست منتظر اطلاع رساني خوبتان هستيم. حسن روحاني تازياني
علی

سلام آقای علوی این افرادی که اسم بردی به غیر از اقای مهدوی کنی همه بی اخلاقی کردن ما دیگه از دست تفسیر به رای کردن شما مطبوعاتی ها هم خسته شدیم

 

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


    صدا       فیلم     تلویزیون    رادیو
جایگاه واقعی برخی از اقشار در انتخابات مشخص شد/ برای سال ها به معاندان خوراك دادند/تداوم احضار فرمانداران و مدیرانافزایش دمای روزانه تا ششم خرداد"زمین سرخ" هرمزگانی عکس روز نشنال ژئوگرافی شدبستکی‌ها بیشترین رای را به روحانی دادندچون به شورا می روند آن کار دیگر می‌کنند حرکت پنج رستوران سوئدی به سمت قشم / راه‌اندازی خط مسافری دریایی قشم دبی/تلاش برای خرید کروز از ایتالیاارتفاعات هرمزگان از امروز رگباری می‌شود احتمال آغاز فعالیت دانشکده نفت دانشگاه هرمزگان/ توقف پذیرش دانشجو در علمی کاربردی تایدواترقانون اجازه خروج همسر از کشور اینبار دامن پرچم دار المپیکی را گرفتواعظی: کارانه را ما فیلتر نکرده ایم از حلق آویز با چادردختر14 ساله در تا طناب دار مرد 36 ساله در تیروربازیار ناشی نخلستان را بی ‌بَر کرد!انتصاب اعضای هیئت‌رئیسه شورای هماهنگی نمایندگان ادوار هرمزگان در ستاد روحانیآبشورکی سریع‌ترین شتر ایرانراه‌اندازی خط کشتیرانی جدید از هندوستان به بندرعباسکشف محموله گردوی قاچاق در کیش/ عدم صلاحیت گمرک نخل‌تقی در ترخیص کالاهای توقیفی اخیرمستند تلویزیونیِ روحانی سانسور شدژئوپارک قشم به شبکه جهانی یونسکو پیوستنزدیک به 64 درصد مردم در انتخابات شرکت می کنندموج؛ جشنواره‌ای موفق یا فصلی برای موج‌سواریسرمایه گذاری 500 میلیون دلاری هندی ها در بندر رقیب شهید رجاییمخالفت با تحقیق و تفحص از عملکرد مناطق آزادکدام را باور کنیم!دانش آموزان شیب‌درازی در قشم آموزش‌های محیط زیستی دیدند اداره کل غذا، دارو و استاندارد قشم پتانسیل تبدیل به آزمایشگاه‌ معتمد منطقه را دارد بررسی ویژه رد صلاحیت‌ها در بندرلنگه"ابوالقاسم جراره" رئیس ستاد رئیسی در هرمزگان شد"معتمدی" سکاندار ستاد میرسلیم در هرمزگان شدلنج سوخت/ناخدای 60 ساله کنگی غرق شدسیستان و بلوچستان مقصد نخستین سفر تبلیغاتی رئیسیزمان پخش اولین مناظره انتخاباتی مشخص شدحضور فعالان پتروشیمی قشم در سیزدهمین همایش بین المللی IPF تهرانپخش مناظرات به صورت زنده ، مطالبه ملی است داوودی : استفاده 50 درصد بانوان هرمزگان از دخانیات نادرست استآغاز ساماندهی چاه های تلا در بندر تاریخی لافت قشم قوت‌گیری احتمال سفر دکتر روحانی به هرمزگان"مرد بزرگ" اثر هنرمند هرمزگانی در قاب منتخب نشنال جئوگرافیک+تصویرتحلیل جلایی‌پور از احتمال رقابت قالیباف و روحانیپشت پرده تکذیبیه حمایت از رئیسی توسط جبهه پایداریشکل‌گیری موج پالم یک حرکت اشتباه استراتژیک بود