کد خبر: 6031 تاریخ انتشار: ۱۳۹۱ شنبه ۱۴ بهمن 7:58 عصر نسخه چاپی نسخه چاپی
1109 ارسال به دوست ارسال به دوست


از متن تا حواشی مبارزه با قاچاق درهرمزگان؛
پنجه های فشرده فقر در قلب اقتصاد


برخوردهای غیر کارشناسی در مواجهه با قاچاق نمی تواند افراد را از مشاغل کاذب و زیرزمینی به سمت شغل های پایدار و مکفی سوق دهد و نگاه غیرمنطقی و خرده پا در مقابله با این پدیده، موجب تبدیل مقوله های اجتماعی به موضوعات امنیتی می شود.

زنان چترباز در شهر درگهان/ عکس از همت خواهی؛ ایسنا

به گزارش هرمزگان نیوز به نقل از مهر، «از چه بگویم از زنانی که خانه های بی فرش و سقف شان در تابستان مورد هجوم مار و عقرب است و در زمستان مورد هجوم باد و باران و یا زنان دیگری که می توانیم بعضی هاشان را در پنجشنبه بازار میناب و یا در حاشیه شهر بندرعباس ببینیم. من به سراغ آنها رفته ام و از ایشان پرسیده ام، زنی را دیده ام که عفاف او از حجاب محکمش پیدا بود، اما آنچنان در پنجه های فقر فشرده شده بود که بسته های کوچک و بزرگ سیگار را می فروخت. در هنگام اذان جانمازش را پهن می کرد و به نماز می ایستاد و سپس مشغول کسب و کارش می شد» اینها بخشی از جملاتی بود که یک زن هرمزگانی در دور اول سفر هیئت دولت در دیدار با فرهیختگان و نخبگان استان با ریاست محترم جمهور مطرح کرد و مورد تفقد ویژه رئیس جمهور قرار گرفت.

هرچند برای دیدار ها و سفرهای بعدی حتی دعوت هم نشد. آنچه حقیقت و واقعیت دارد این است که قاچاق کالا سالهاست به دلیل مجاورت در حوزه کشورهای خلیج فارس، دامنگیر هرمزگان شده و هزینه های بسیاری را برای مقابله با آن صرف خود می کند.

لزوم برخورد با پدیده قاچاق کالا

ماده 3 نحوه اعمال تعزیرات حکومتی قاچاق کالا و ارز می گوید: « حمل کالای قاچاق جرم محسوب شده و مرتکب به شرح ذیل مجازات می شود. هر گاه اموالی که به موجب قانون قاچاق تلقی می شود، با هر نوع وسیله نقلیه ای حمل شود چنانچه قرائتی از قبیل ( جاساز یا مقدار کالای قاچاق ) حاکی از اطلاع حامل کالای قاچاق وجود داشته باشد وسیله نقلیه توقیف و با حکم مراجع قضایی، حامل به پرداخت جریمه نقدی تا معادل دو برابر قیمت کالا محکوم خواهد شد. چنانچه ظرف مدت یک ماه از تاریخ صدور حکم جریمه نقدی پرداخت نشود از محل فروش وسیله نقلیه برداشت خواهد شد».

هرچند در قانون تعریف واضح و مشخصی از «قاچاق» ارئه نشده و تنها به مجازات آن اشاره شده است اما قاچاق را می توان ورود غیر مجاز کالا که بدون پرداخت حقوق و سود گمرکی و تشریفات قانونی به کشور تعریف کرد. با اینکه رقم دقیقی از میزان قاچاق در کشور وجود ندارد اما بنا بر گفته علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی « 18 میلیارد دلار قاچاق کالا در کشور داریم» که این حجم بخش اعظمی از بودجه سالانه را شامل می شود و در این میان هرمزگان جایگاه سوم کشور را پس از تهران و آذربایجان غربی به لحاظ بهای پرونده های قاچاق داراست.

قاچاق کالا در صورت مهار نشدن نابسامانی اقتصادی را به همراه دارد و تولید ملی را مستقیم نشانه می رود و تبعات زیانباری برای کشور به همراه دارد اما سوالی که مطرح است اینست که چرا برخوردهای پلیسی و انسداد مرزها و تشدید مبازره با این پدیده در طی سالها نتوانسته مانع جدی در سر راه گسترش آن شود و قطار هدفدار قاچاق از حرکت بایستد!؟

لزوم عزم ملی برای مبارزه با قاچاق کالا

مبارزه با قاچاق کالا جدا از مراقبت های لازم و مداوم نیازمند اصلاح قوانین و تغییر در شیوه های برخورد را دارد که بدون بررسی علل روانشناسی اجتماعی و حل معضلاتی چون اشتغال، اعتیاد و ازدواج ممکن نیست. از سوی دیگر موضوع مبارزه با قاچاق می بایست از نگاه خرد و کوچک به نگاه کلان تغییر یابد و دانه درشت های قاچاق می بایست در اولویت مبارزه و برخورد قرار گیرند.

اینکه گرفتن چند پاکت چای آنهم از پیرزنی که از سر اجبار به دنبال امرار و معاش خود است و از سوی دیگر همین کار با شیوه های پیشرفته جعل آن هم به صورت کانتینر های پلمپ شده صورت می گیرد، مقابله با قاچاق را ناموفق می کند.

محمد قاسمی مدیرکل سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی جنوب شرق کشور در گفتگو با مهر بیان داشت: پدیده قاچاق و راه های مبارزه با آن یکی از موضوعات مهم و مورد تاکید مسئولان نظام و دولت است که در همین راستا تشدید مبارزه و راههای ورود و خروج کالا دغدغه تمامی مسئولان است.

وی از راه اندازی سیستم الکترونیکی و سامانه ثبت ورود و خروج کالا در گمرکات استان هرمزگان خبر داد و افزود: جهت کنترل بیشتر و جلوگیری از جعل اسناد این سامانه در مبادی رسمی ورود و خروج کالا قرار گرفته است که در مراحل آزمایشی قرار دارد.

پیشگیری مهم تر از مبارزه است

همچنین محمود صابری دبیر ستاد قاچاق کالا و ارز استان هرمزگان چندی پیش در نشست مطبوعاتی که در سالن جلسات استانداری هرمزگان برگزار شد، با بیان اینکه مبارزه با پدیده قاچاق مختص به یک سازمان نیست و باید نگاهی فراسازمانی داشت، افزود: متاسفانه بسیاری از نگاه ها به سمت مبارزه و ستاد قاچاق و نیروهای قهری همچون نیروی انتظامی است در حالی که تمامی دستگاه ها متولی در امور اشتغال، فرهنگی، ورزشی و جوانان باید ورود کنند.

وی عنوان کرد: امر پیشگیری مهم تر از مبارزه است که یکی از راه های پیشگیری شناسایی علل ورود افراد و خانواده ها به امر قاچاق است تا در این راهکار بتوانیم برنامه ریزی های مناسبی در کشور انجام شود.

فدا حسین مالکی رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور در بازدید هفته های اخیر از گمرکات هرمزگان و بازدید هوایی از مرزهای آبی به همراه معاونت های این ستاد در جمع خبرنگاران از بستن راه های ورودی و خروجی غیرقانونی کالا خبر داد و بر نظارت بیشتر بر مبادی رسمی کالا تاکید کرد.

برخوردهای غیر کارشناسی در مواجهه با قاچاق نمی تواند افراد را از مشاغل کاذب و زیرزمینی به سمت شغل های پایدار و مکفی سوق دهد و در صورت نگاه غیرمنطقی و خرده پا در مقابله با این پدیده موجب تبدیل مقوله های اجتماعی به موضوعات امنیتی می شود.

گچین؛ محصول چندگانگی در برخورد با قاچاق

تغییر مداوم سیاست گذاریها و شل و سفت کردن شیوه های برخورد موجب شده تا این تلاشها نتواند تاثیر دائمی داشته و مانع افراد مستعد برای روی آوردن به قاچاق شود. به خاطر همین چندگانگی در برخورد، مناطقی چون گچین و میشی و درگهان و.... به محل دپوی کالای قاچاق تبدیل شد و هر روز بر شهرت و نام آنها افزوده شد، به طوری که امروزه از منطقه گچین به عنوان یک مارک معتبر برای تهیه کالا در کشور نام برده می شود.

تاکنون تلاش پایدار و اراده جدی برای توجه به زیرساخت های گچین وجود نداشته و به لحاظ امکانات رفاهی، بهداشتی و آموزشی منطقه کمتر برخورداری محسوب می شود و با اینکه در کنار منطقه ویژه اقتصادی و کشتی سازی قرار دارد سهمی در اشتغال این مناطق ندارد که همه اینها لازمه و زیرساخت مقابله با قاچاق است.

در حال حاضر قریب به 10 پاساژ و مرکز خرید در منطقه گچین وجود دارد که بیش از 60 درصد آنها فعال هستند و با تغییر سیاست ها این فعالیت ها سیر صعودی و نزولی به خود می گیرد. به جای فراهم کردن این زیرساختها تلاش می کنیم با رفتارهای پلیسی (که راه مقابله هست اما شیوه درمان نیست) برخوردها را تشدید کنیم در حالیکه رونق کار و ایجاد زیرساخت در کنار فرهنگ سازی می تواند به مهار این پدیده در طی سالها کمک کند.

تعطیلی دو بانک در منطقه گچین که مردم را برای گرفتن یارانه اشان به 40 کیلومتر آن طرف تر می کشاند راه حل درست و اساسی در راه تشدید مقابله با قاچاق به نظر نمی رسد و باید شیوه های برخورد و راه طی شده بازبینی و با توجه به تجربه گذشته اصلاح شود.

اسکله های غیرمجاز و مافیا؛ مقدمه ای برای رونق اتوبان قاچاق

اسکله های غیر مجاز و سودهای کلان و مافیاهای قاچاق و دانه درشت ها به تشکیل اتوبان قاچاق منجر می شود که ایجاد دست انداز و چهار راه و پلیس را هزینه بر و زمانبر می کند اما با درایت و مبارزه حقیقی این مسیر دشوار را ممکن می سازد. مسیری که هم حق مرزنشینان را ادا کند و هم راههای زد و بند و جعل گروههای زنجیره ای را ببندد و نگاه ریز بین را به افق تیزبین در بستن راه قاچاقچیان کانتینری و منافع دانه درشت ها تبدیل کند.نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

 

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


    صدا       فیلم     تلویزیون    رادیو
شروع کلاس‌های اوقات فراغت کانون پرورش فکری در هرمزگانپرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان بازنشسته تا شهریورماهاستاندار هرمزگان:بزودی پالایشگاه وپایانه صادرات نفت کشور در جاسک راه اندازی می‌شودمخالفت مجلس با تفکیک چند وزارتخانه‌تصمیم هیئت دولت برای رفع تنش آب شربطرح توسعه سواد بانوان روستایی در هرمزگان اجرا می شوددکتر ظریف : خیال نکنید اگر روحانی رفت و اصولگرایان آمدند موفق می‌شوند ساخت و سازهای غیرقانونی در ساحل بندرلنگه تخریب شدزمان و مکان دیدار رسمی «پوتین- ترامپ »تعیین شدتخفیف 50 درصدی عوارض پروانه ساختمان و نوسازی سالیانه در قشماستاندار هرمزگان:هرمزگان بستر مناسبی برای جذب سرمایه گذاران اتریشی داردخطر مرگ رسانه‌های ایران همزمان با موج بلند بحران اقتصادیبیرانوند در تیم منتخب جام جهانی2018 قرار گرفتجدیدترین اقدامات اروپایی برای حفظ برجامسه مرحله اساسی برای شروع کسب اینترنتیمقررات جدید برای چک برگشتی تاج: شرایط تیم ملی بسیار خوب استابقای اعتدال در جامعه روحانیت یا انشعابی جدید؛ گزینه‎های پیش روی این تشکل کهناستاندار هرمزگان: بنادر هرمزگان برای تسهیل صادرات باید شبانه روزی شوندطرح تفصیلی شهر بندرعباس بازنگری می شودجزئیات فیش حقوقی امسال کارکنانخبرخوش دیوان عدالت برای دریافت‌کنندگان بیمه بیکاری/ابطال یک دستور7 گزینه شهردار پایتختسعید مرتضوی کجاست؟مدیر هتل هرمز بندرعباس:دخالت دولت برای رونق بخش گردشگری ضروری استتشریح برنامه های سال ۹۷ شهرداری بندرعباس در پنج بخش اصلیدستگیری عاملان شهادت استوار معصومیجهین: دولت دوازدهم نگاه ویژه به جزایر داردسخنان قابل تامل مدیر آموزش و پرورش شهرستان خفر فارسفرمان مرگ در دست راننده خواب آلودساخت بزرگ‌ترین بندرصیادی كشور در هرمزگان/توان پهلودهی شناورهای بزرگیونانی‌ها خط ترانزیت خودرو به لنگه را تقویت می‌كنندمخالف اطلاع‌رسانی بنری شهرداری در این شرایط هستم همه سیاسیون از شهرداری سهم می‌خواهند/منکر بسیاری از مسائل نیستیم/نمی‌گوییم نیروهای شهرداری تعدیل شوندغربالگری زندانیان میناب در قالب طرح ویزیت رایگاناضافه شدن زیردریایی ساخت ایران به ناوگان ارتش/ توان حمل هشت مین دریایی"سرخوشانه‌های شهرداری" بندرعباس در هرمزگان‌نیوزسرخوشانه‌های شهرداری 1/پیاده‌روهای بندرعباس احداث نشده‌اندهرمزگان در رده هفتم باشگاه صدساله‌های ایران/زندگی 325 نفر از صدساله‌های ایران در هرمزگانعمان طوفانی می‌شود شن‌ها روان‌تر