کد خبر: 4002 تاریخ انتشار: ۱۳۹۱ جمعه ۲۶ خرداد 2:21 عصر نسخه چاپی نسخه چاپی
1325 ارسال به دوست ارسال به دوستسفره هرمزگانیها رنگین تر است یا خون شان ؟ / نگاهی به سیاست حذف یارانه نان


محمد ذاکری روزنامه نگار و وبلاگ نویس هرمزگانی در یادداشتی که به این پایگاه خبری ارسال کرده نوشته است :

«نان» را قوت لایموت نام نهاده اند چرا که در ایران مهمان همیشگی سفره ی خانوده هاست وهرچه سطح درآمدخانوارها رو به نزول بوده میزان و حجم مصرف آن نیز معمولا رو به افزایش رفته است.

در اجرای سیاست اقتصادی جدیددولت ایران در سال های اخیردر حذف یارانه ها (که البته آن را هدفمندی یارانه ها می نامد) با حذف تدریجی یارانه های نان،قیمت گذاری آن در سطح استان ها را برعهده بازوی اجرایی دولت در استان ها یعنی استانداری ها نهاده است.قیمتی که در این سال ها تا کنون چندین بار افزایش داشته است.

با پایان عزاداری های حکومتی در نیمه ی خرداد  قیمت نان در کشور دوباره رو به گرانی نهاده ، آن هم در تابستانی گرم که رشد گرانی و تورم کم سابقه بوده ودر تشبیهی جالب به گفته نماینده هرمزگان در مجلس خبرگان سرعت گرانی ها از سرعت فانتوم هم بیش تر بوده است.

با این حال قیمت متفاوت آن در استان های مختلف این پرسش را به وجود آورده است که چرا باید در این مسیر گرانی ،استان های مرزی و محروم بیش ترین افزایش را داشته باشند و استان های برخوردار کم ترین افزایش؟

به یاد داشته باشیم که این افزایش نه ساز وکار بازارآزاد که نوعی دخالت مستقیم دولت در امر افزایش گرانی هاست واین پرسش را پیش می آورد که چرا باید در توزیع یارانه های دولتی نیز بین استان ها چنین تبعیضی باشد؟

به عنوان مثال مقایسه جدیدترین افزایش قیمت نان سنگک در چند استان به خوبی این نابرابری را بین استان هایی برخوردار چون تهران والبرز و اصفهان و آذربایجان و خراسان با استان هایی چون هرمزگان و بوشهر را نشان می دهد.

درحالی که قیمت نان سنگک دراصفهان از 425تومان قبلی به 525 تومان، در البرز به 550تومان ، در زنجان به 450تومان ، ودر خراسان رضوی به 500تومان ، ودر کرمان نیزبه 500تومان ، افزایش یافته است اما در هرمزگان به 650تومان رسیده است!!

این گرانی نه تنها نسبت به استان های همسایه بیش تر است که این افزایش قیمت حتی رکورد تهران که همیشه به عنوان گران ترین شهر معرفی می شود را نیز شکسته است!

حال جای سوال است که در حالی که سیاست دولت در واریز سرانه یارانه های برابری همه ی شهروندان است این مساله در حذف یارانه ها برعکس بوده و سیاستی تبعیض آمیز وبر اساس نابرابری بین استان های مختلف است؟آیا قرار نبود که دولت مهرورز با محرومان بیش تر بر سر مهر باشد ؟گویا دولتی که قراربود ثروت را به برابری بین ایرانیان تقسیم کند حتی فقر را نیز نتوانسته به عدالت تقسیم کند آن هم در قیمت «نان» که اصلی ترین خوراک سفره هاست وبه یقین نمی توان آن را کالایی لوکس حساب کرد.

دولت همیشه مدعی بوده است که اقشار پردرآمد در حذف یارانه ها هدف خواهند بودآیا استانی چون هرمزگان بیش ترین طبقات پردرآمد کشور را در خود جای داده است یا تهران و اصفهان و مشهد و سایر کلان شهرها؟

میزان استفاده و بهره مندی مردم هرمزگان از منابع وخدمات دولتی نیز به یقین بسیار پایین تر ازسایر استان های برخوردار است و آمار وارقام در این زمینه هم موجود است.

لازم است  استاندار هرمزگان به عنوان عالی ترین مسوول اجرایی دولت در این زمینه پاسخ گو باشد و نمایندگان مجلس هم این نابرابری ها را پیگیر باشند.

و این گونه نباشد دولتی که شعار آوردن پول نفت بر سرسفره ها را داده بود ضعیف ترین اقشار و استان ها را هدف قرار داده قرص نان را نیز از سفره شان حذف کند؟

شاید این شعار توخالی که افزایش قیمت نان بربهبود کیفیت آن نیز تاثیر خواهد نهاد بنا به سابقه ی چند ساله ی اخیر دیگر نخ نما شده و ساده لوح ترین افراد را نیز مجاب نخواهد کرد.

بااین حال جای این سوال هم چنان باقی است که چرا در افزایش دولتی قیمت ها ، استان های محروم و مــرزی باید بیش ترین هزینه رابپردازند وآیا این عمل مصداق تبعیض بین شهروندان نیست؟

آیا اصفهانی ها و خراسانی ها و آذربایجانی ها کرمانی هاو...خون شان رنگین تر از هرمزگانی ها و بوشهری ها و خوزستانی ها و ایلامی ها و...است؟نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

 

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


    صدا       فیلم     تلویزیون    رادیو
بررسی چگونگی اصلاح قانون منع به کارگیری بازنشستگان توسط فراکسیون جوانان مجلسصندوق توسعه فعالیت های کشاورزی زنان روستایی هرمزگان تشکیل شدلاریجانی : نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران دهان آمریکا را در منطقه خرد می‌کندسپاه پاسداران: در آینده نزدیک تروریست ها با انتقام مهلک و فراموش ناشدنی مواجه خواهند شدپیش‌فروش محصولات ایران‌خودرو از سه‌شنبه آغاز می‌شودبرنامه های هفته گردشگری هرمزگان اعلام شدسامانه جامع اطلاعات مردمی قوه قضائیه آماده دریافت گزارشهای مردم حسن نیک طبع رئیس جدید دادگستری شهرستان میناب شدلاریجانی : مردم هرمزگان در دفاع از منافع ملی پیشگام بوده‌اندگزارش تصویری مراسم عاشورا در بندرعباس ممنوعیت جابجایی دانش آموزان با وانت‌بار در مدارس روستاها و توابع هرمزگاندشت های آبی رودان در خطر فروچاله هاطرح "نذر فرهنگی" در بندرعباس به اجرا درآمدذوالقدر خبر داد : پیشنهاد نمایندگان برای تعطیلی روز زن به جای تعطیلی هشتم ربیع‌الاولواحد‌های صنایع تبدیلی بخش کشاورزی هرمزگان تسهیلات دریافت می‌کنندایران خودرو : فقط آنها که خودرو ندارند می توانند در طرح پیش فروش ثبت نام کنندسرمایه گذاران پرورش ماهی در قفس حمایت می شوندحرکت جالب موسسه نور در هرمزگانپرداخت وام ۲۰ میلیونی به کارآفرینان زن سرپرست خانوارگیشه ی جنوب / قسمت پنجممحدودیت به کارگیری بازنشستگان بیشتر شدافزایش تسهیلات اشتغال روستایی از ۶ به ۱۰ میلیارد تومانطرحهای پژوهشی در هرمزگان کمک مالی دریافت می کنندتوان پرداخت سه میلیون تومان هزینه بازنشستگی پیش از موعد را نداریماحمد راستی معاون نیروی دریایی سپاه شدمشارکت ایران در سه نمایشگاه بین المللی تخصصی عمان در مهرماهدستگیری ۱۸ لیدر و عضو دسیسه هرمی جدید که ارز زیادی از کشور خارج کردندشورای نگهبان طرح اصلاح قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان را تایید کردجزئیات درگذشت بازیکن اسبق تیم ملی فوتبال کشورمان مشخص شدآماده‌سازی ۲۲۲ کلاس درس برای سال تحصیلی جدید در هرمزگانگیشه ی جنوب / قسمت چهارممحسنی اژه‌ای:مردم افراد آلوده به فساد را به قوه قضاییه معرفی کنندحکم حذف آبونمان تلفن ثابت به مخابرات ابلاغ شد‍ دوشاب پزی در هرمزگان + عکسسرپرست جدید فرهنگستان هنر کیست؟مکانی شگفت‌انگیز در هرمزگان +عکسغرفه حصیربافی هرمزگان رتبه برتر نهمین نمایشگاه صنایع دستی مشهدتوزیع گوشت قرمز یارانه ای در هرمزگان آغاز شد وجود 23 بدهکار دانه درشت بانکی در هرمزگانجوکار به عنوان امام جمعه جدید شهر قدس معرفی شد