کد خبر: 4002 تاریخ انتشار: ۱۳۹۱ جمعه ۲۶ خرداد 2:21 عصر نسخه چاپی نسخه چاپی
1307 ارسال به دوست ارسال به دوستسفره هرمزگانیها رنگین تر است یا خون شان ؟ / نگاهی به سیاست حذف یارانه نان


محمد ذاکری روزنامه نگار و وبلاگ نویس هرمزگانی در یادداشتی که به این پایگاه خبری ارسال کرده نوشته است :

«نان» را قوت لایموت نام نهاده اند چرا که در ایران مهمان همیشگی سفره ی خانوده هاست وهرچه سطح درآمدخانوارها رو به نزول بوده میزان و حجم مصرف آن نیز معمولا رو به افزایش رفته است.

در اجرای سیاست اقتصادی جدیددولت ایران در سال های اخیردر حذف یارانه ها (که البته آن را هدفمندی یارانه ها می نامد) با حذف تدریجی یارانه های نان،قیمت گذاری آن در سطح استان ها را برعهده بازوی اجرایی دولت در استان ها یعنی استانداری ها نهاده است.قیمتی که در این سال ها تا کنون چندین بار افزایش داشته است.

با پایان عزاداری های حکومتی در نیمه ی خرداد  قیمت نان در کشور دوباره رو به گرانی نهاده ، آن هم در تابستانی گرم که رشد گرانی و تورم کم سابقه بوده ودر تشبیهی جالب به گفته نماینده هرمزگان در مجلس خبرگان سرعت گرانی ها از سرعت فانتوم هم بیش تر بوده است.

با این حال قیمت متفاوت آن در استان های مختلف این پرسش را به وجود آورده است که چرا باید در این مسیر گرانی ،استان های مرزی و محروم بیش ترین افزایش را داشته باشند و استان های برخوردار کم ترین افزایش؟

به یاد داشته باشیم که این افزایش نه ساز وکار بازارآزاد که نوعی دخالت مستقیم دولت در امر افزایش گرانی هاست واین پرسش را پیش می آورد که چرا باید در توزیع یارانه های دولتی نیز بین استان ها چنین تبعیضی باشد؟

به عنوان مثال مقایسه جدیدترین افزایش قیمت نان سنگک در چند استان به خوبی این نابرابری را بین استان هایی برخوردار چون تهران والبرز و اصفهان و آذربایجان و خراسان با استان هایی چون هرمزگان و بوشهر را نشان می دهد.

درحالی که قیمت نان سنگک دراصفهان از 425تومان قبلی به 525 تومان، در البرز به 550تومان ، در زنجان به 450تومان ، ودر خراسان رضوی به 500تومان ، ودر کرمان نیزبه 500تومان ، افزایش یافته است اما در هرمزگان به 650تومان رسیده است!!

این گرانی نه تنها نسبت به استان های همسایه بیش تر است که این افزایش قیمت حتی رکورد تهران که همیشه به عنوان گران ترین شهر معرفی می شود را نیز شکسته است!

حال جای سوال است که در حالی که سیاست دولت در واریز سرانه یارانه های برابری همه ی شهروندان است این مساله در حذف یارانه ها برعکس بوده و سیاستی تبعیض آمیز وبر اساس نابرابری بین استان های مختلف است؟آیا قرار نبود که دولت مهرورز با محرومان بیش تر بر سر مهر باشد ؟گویا دولتی که قراربود ثروت را به برابری بین ایرانیان تقسیم کند حتی فقر را نیز نتوانسته به عدالت تقسیم کند آن هم در قیمت «نان» که اصلی ترین خوراک سفره هاست وبه یقین نمی توان آن را کالایی لوکس حساب کرد.

دولت همیشه مدعی بوده است که اقشار پردرآمد در حذف یارانه ها هدف خواهند بودآیا استانی چون هرمزگان بیش ترین طبقات پردرآمد کشور را در خود جای داده است یا تهران و اصفهان و مشهد و سایر کلان شهرها؟

میزان استفاده و بهره مندی مردم هرمزگان از منابع وخدمات دولتی نیز به یقین بسیار پایین تر ازسایر استان های برخوردار است و آمار وارقام در این زمینه هم موجود است.

لازم است  استاندار هرمزگان به عنوان عالی ترین مسوول اجرایی دولت در این زمینه پاسخ گو باشد و نمایندگان مجلس هم این نابرابری ها را پیگیر باشند.

و این گونه نباشد دولتی که شعار آوردن پول نفت بر سرسفره ها را داده بود ضعیف ترین اقشار و استان ها را هدف قرار داده قرص نان را نیز از سفره شان حذف کند؟

شاید این شعار توخالی که افزایش قیمت نان بربهبود کیفیت آن نیز تاثیر خواهد نهاد بنا به سابقه ی چند ساله ی اخیر دیگر نخ نما شده و ساده لوح ترین افراد را نیز مجاب نخواهد کرد.

بااین حال جای این سوال هم چنان باقی است که چرا در افزایش دولتی قیمت ها ، استان های محروم و مــرزی باید بیش ترین هزینه رابپردازند وآیا این عمل مصداق تبعیض بین شهروندان نیست؟

آیا اصفهانی ها و خراسانی ها و آذربایجانی ها کرمانی هاو...خون شان رنگین تر از هرمزگانی ها و بوشهری ها و خوزستانی ها و ایلامی ها و...است؟نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

 

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


    صدا       فیلم     تلویزیون    رادیو
شروع کلاس‌های اوقات فراغت کانون پرورش فکری در هرمزگانپرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان بازنشسته تا شهریورماهاستاندار هرمزگان:بزودی پالایشگاه وپایانه صادرات نفت کشور در جاسک راه اندازی می‌شودمخالفت مجلس با تفکیک چند وزارتخانه‌تصمیم هیئت دولت برای رفع تنش آب شربطرح توسعه سواد بانوان روستایی در هرمزگان اجرا می شوددکتر ظریف : خیال نکنید اگر روحانی رفت و اصولگرایان آمدند موفق می‌شوند ساخت و سازهای غیرقانونی در ساحل بندرلنگه تخریب شدزمان و مکان دیدار رسمی «پوتین- ترامپ »تعیین شدتخفیف 50 درصدی عوارض پروانه ساختمان و نوسازی سالیانه در قشماستاندار هرمزگان:هرمزگان بستر مناسبی برای جذب سرمایه گذاران اتریشی داردخطر مرگ رسانه‌های ایران همزمان با موج بلند بحران اقتصادیبیرانوند در تیم منتخب جام جهانی2018 قرار گرفتجدیدترین اقدامات اروپایی برای حفظ برجامسه مرحله اساسی برای شروع کسب اینترنتیمقررات جدید برای چک برگشتی تاج: شرایط تیم ملی بسیار خوب استابقای اعتدال در جامعه روحانیت یا انشعابی جدید؛ گزینه‎های پیش روی این تشکل کهناستاندار هرمزگان: بنادر هرمزگان برای تسهیل صادرات باید شبانه روزی شوندطرح تفصیلی شهر بندرعباس بازنگری می شودجزئیات فیش حقوقی امسال کارکنانخبرخوش دیوان عدالت برای دریافت‌کنندگان بیمه بیکاری/ابطال یک دستور7 گزینه شهردار پایتختسعید مرتضوی کجاست؟مدیر هتل هرمز بندرعباس:دخالت دولت برای رونق بخش گردشگری ضروری استتشریح برنامه های سال ۹۷ شهرداری بندرعباس در پنج بخش اصلیدستگیری عاملان شهادت استوار معصومیجهین: دولت دوازدهم نگاه ویژه به جزایر داردسخنان قابل تامل مدیر آموزش و پرورش شهرستان خفر فارسفرمان مرگ در دست راننده خواب آلودساخت بزرگ‌ترین بندرصیادی كشور در هرمزگان/توان پهلودهی شناورهای بزرگیونانی‌ها خط ترانزیت خودرو به لنگه را تقویت می‌كنندمخالف اطلاع‌رسانی بنری شهرداری در این شرایط هستم همه سیاسیون از شهرداری سهم می‌خواهند/منکر بسیاری از مسائل نیستیم/نمی‌گوییم نیروهای شهرداری تعدیل شوندغربالگری زندانیان میناب در قالب طرح ویزیت رایگاناضافه شدن زیردریایی ساخت ایران به ناوگان ارتش/ توان حمل هشت مین دریایی"سرخوشانه‌های شهرداری" بندرعباس در هرمزگان‌نیوزسرخوشانه‌های شهرداری 1/پیاده‌روهای بندرعباس احداث نشده‌اندهرمزگان در رده هفتم باشگاه صدساله‌های ایران/زندگی 325 نفر از صدساله‌های ایران در هرمزگانعمان طوفانی می‌شود شن‌ها روان‌تر