کد خبر: 3708 تاریخ انتشار: ۱۳۹۱ دوشنبه ۱۸ ارديبهشت 11:25 صبح نسخه چاپی نسخه چاپی
1154 ارسال به دوست ارسال به دوستسخنی با استاندار، اهالی رسانه و مخاطبان


نمی شود که رسانه ها سکوت کنند و یا منتظر دستور مقامات برای انتشار آن باشند و یا به بهانه سوء استفاده دشمنان از چنین اخباری به وظیفه خود عمل نکنند؛ مطمئناً عدم انتشار برخی اخبار به شایعات در جامعه دامن خواهد زد و رسانه های مستقل برای بدست اوردن اعتماد مردم ترجیح می دهند نیاز خبری مردم را تامین کنند نه نیاز مسوولان را.

ســـــــــوم؛ استاندار محترم اخیراً در جلسه شورای مسکن در خصوص عملکرد رسانه های استان سخنانی را مطرح کرده و انتشار برخی اخبار توسط رسانه ها را مورد نقد قرار داده اند. وی در این جلسه از انتشار اخبار مربوط به دستگیری 8 نفر از کارمندان شهرداری و تخریب ساختمان کالای قاچاق و همچنین اخبار مربوط به اختلاف مسوولان در رسانه ها و موضوع 100 میلیون یورویی تخلف بانکی بندرعباس در رسانه ها شدیداً انتقاد کرده و گفته است که رسانه ها باید فضا را آرام نگه دارند. در این جلسه استاندار محترم انتقاداتی را مطرح کرده اند که جای بحث دارد؛

ابتدا این سوال مطرح می شود که اگر رسانه ها هم، به همین تندی از جناب استاندار انتقاد داشته باشند ایشان پاسخگوی عملکردشان هستند. رسانه ها هر جا که لازم باشد موظف به پاسخگویی اند چرا که هر مسوول یا شهروندی هر گاه اراده کرده توانسته رسانه ها را تا پای میز محاکمه هم بکشاند اما به نظر می رسد گاهاً این مسوولان هستند که نقش رسانه ها را اشتباه می فهمند.

جناب آقای استاندار! رسانه ها نقششان در وهله اول اطلاع رسانی است خصوصاً زمانی که پای منافع مردم درمیان باشد. وقتی سازمان بازرسی رسماً اعلام می کند تخلف بانکی 100 میلیون یورویی در استان اتفاق افتاده، نمی شود که رسانه ها سکوت کنند و یا منتظر دستور مقامات برای انتشار آن باشند و یا به بهانه سوء استفاده دشمنان از چنین اخباری به وظیفه خود عمل نکنند؛ مطمئناً عدم انتشار برخی اخبار به شایعات در جامعه دامن خواهد زد و رسانه های مستقل برای بدست آوردن اعتماد مردم ترجیح می دهند نیاز خبری مردم را تامین کنند نه نیاز مسوولان را.

آقای استاندار! امیدوارم آنچه در جلسه فوق نقل فرموده اید دیدگاه عمیق جنابعالی در مورد نقش رسانه ها نباشد و گرنه ما نیز باید از آینده فعالیت رسانه ای خود در این استان نا امید شویم.

متاسفانه مدتهاست که نگرش به رسانه ها در این استان به گونه ای است که به نظر می رسد برخی خبرنگاران خود را باخته اند و نمی دانند چه وظیفه سنگینی بر دوش دارند. لذا خیلی صریح ابتدا به خودم و بعد به همکاران رسانه ای خود عرض می کنم که روزنامه نگاری و خبرنگاری مانند شتر سواری است که دولا دولا نمی شود. کمی به خودمان بیاییم و جایگاهمان را جدی بگیریم و ببینیم تا کنون چگونه بوده ایم.

وقتی قلب اقتصادی کشور، استان مرزدار خلیج فارس و تنگه هرمز، خط مقدم شبیخون فرهنگی دشمن ، با پشتوانه هزاران میلیارد سرمایه، هنوز رسانه هایش نتوانسته اند حق خود را برای داشتن یک چاپخانه بگیرند، چگونه می توانند حق این مردم را اگر جایی ضایع شد بستانند.

دو سال پیش 175 میلیارد تومان بودجه فرهنگی برای 5 سال در سفر سوم هیئت دولت تصویب شد اما رسانه های استان تاکنون یک ریال هم سهمی از این توسعه فرهنگی نبرده اند، این موضوع به خوبی نشان می دهد که رسانه های هرمزگان در حالت موت قرار دارند.

وقتی پایان هر سال میلیونها تومان هزینه آگهی های دولتی که حق و حقوق نیروها و خبرنگاران رسانه های استان است، به همت مدیران یا ناعادلانه کسر می شود و یا اصلاً پرداخت نمی شود و رسانه ها در تمام این سالها نتوانسته اند حق خود و نیروهایشان را بگیرند، واقعاً می توان به آینده امیدوار بود.

البته می گویند "ماهی را هر موقع از آب بگیری تازه است" این ضرب المثل اکنون برای رسانه های هرمزگان خیلی خوب صدق می کند. باید همه رسانه ها به این نکته ظریف توجه داشته باشند که یک دست صدا ندارد. پر واضح است که اگر هر کدام از رسانه های استان ماهها هم تعطیل باشند نه کسی هست که حالشان را بپرسد و نه مسوولی علاقه دارد که مشکلاتشان را حل کند؛ پس یادمان باشد در چه وضعیتی فعالیت می کنیم و برای شرافت کاریمان حداقل ارزش قائل شویم. تنها راه نجات از این برهوت فرهنگی و رسانه ای اتحاد رسانه ای ماست... یادمان باشد.

دوم؛ "هرمزگان نیوز" از ابتدای فعالیت خود (17 مردادماه 89) تا کنون رویکردی فرهنگی، اجتماعی داشته و دارد و به هیچ وجه به میدان بازیهای سیاسی و گروهی ورود نکرده و نمی کند. ما همواره در این رسانه سعی داریم خود را با رفتارهای حرفه ای منطبق کنیم و این موضوع در لابه لای اخبار و مطالب این پایگاه خبری مشهود است. رویکرد ما در سال 91 نیز با اولویت اجتماعی و فرهنگی است با نیم نگاهی به محیط زیست و اقتصاد که در سال "تولید ملی و سرمایه ایرانی" رویکرد اقتصادی هرمزگان نیوز به مرور بیشتر نمود خواهد یافت. همچنین این پایگاه خبری برای انتشار مقالات، دیدگاهها و نظرات سلایق مختلف جامعه، با رعایت دو شرط پرهیز از سیاست زدگی و صیانت از منافع استان اعلام آمادگی می کند. 

نخســــــت؛ همواره تلاش و دقت نظرمان بر این بوده که در "هرمزگان نیوز" سطح تولیدات با مقیاس خبرگزاریها مدنطر قرار گیرد و سعی کرده ایم از عینک وبلاگی به رویدادها نگاه نکنیم، ضمن اینکه قصد نداریم محدودیت های خبرگزاریها را برای خود قائل باشیم. پایان سخن اینکه، به انتقادات و پیشنهادات شما مخاطبان گرامی نیازمندیم تا بتوانیم رسانه ای باشیم که شما می خواهید.

                                                   سیـــــــــــد علی علــــــــــــوی

                                          مدیرمسوول پایگاه خبری ، تحلیلی غیردولتی

                                                   هــــــرمــــــــــــزگان نیــــــــــــوز  

  
 نظرات


امیر توانگر

وظایف رسانه‌ها تعریف شده است و نباید مسئولان رسانه‌ها را با روابط عمومی خود اشتباه گرفته و مثلا به آنها تذکر دهند و یا در نشستی همانند شورای مسکن که خبرنگار عضو نیست و تنمی تواند صحبت کند در مورد این قشر صحبت شود.این گونه رفتارها در شان رسانه‌ها و مسئولان نیست. اگر هم پیشنهاداتی مدنظر بود می بایست با دعوت رسمی از رسانه ها و در نشستی خصوصی تر مطرح شد مطلع شدن مدیران از عمق دیدگاه های رسانه ای بالادست خود می‌تواند به عنوان فاجعه ای غیر قابل جبران بر پیکره نحیف رسانه های استان باشد.
خبرنگار آزاد

وقتی رسانه ها خبرنگاران خود را در روابط عمومی دستگاهها مستقر کرده اند مگر تعجبی دارد مدیران خبرنگاران را با روابط عمومی اشتباه بگیرند!!!!!
حسين. ف

مسئولان خواهان رسانه هاي قوي در استان نيستند و بولتن خبري را مي پسندند.
فاطمه ركن الديني

"پشت سر هرسیاستمدار و یا دولتمرد موفق و بلند آوازه یك خبرنگار لایق و زبردست ایستاده است كه بدون این خبرنگار، آن مقام به این درجه از شهرت و قدرت نمی رسید"اين سخن يك پروفسور واستاد روزنامه نگاري است كه در باب جذب خبرنگاران خبره توسط سياستمداران بيان داشته است/ موضوع پيش آمده در جلسه شوراي مسكن (راستش در زمان اين جلسه به اين فكر ميكردم كه مدير كل جديدراه و شهرسازي در اولين نشست رسمي خود در شوراي مسكن باچه داستاني روبرو شد و چقدر زمان پرداختن به مسايل و چالش هاي مسكن از دست رفت) همه خبرنگاران حاضر را شوكه كرداينقدر شوكه شده بودند كه بي اختيار كلمه به كلمه نصايح را مينوشتند و غافل بودند كه اين جلسه خصوصي است ونبايد هر حرفي از آن درز كند /تصويري از رييس جلسه در اذهان آنان بود كه شايد در باور بسياري نميگنجيد كه اينگونه با انان برخورد شود /چه زمان هايي كه تا پاسي از شب در همين سالن قلم زده بودند تاعملكردمديري رابه تصويروتحرير بكشند/همسفرسفرها شدند وخطر، گرما وخستگي ها را تحمل ميكنندتا بگويند استان ما مرگ خبري ندارد و سراسر كار است و تلاش به همت همين دولتمردان./تصوير از فردي در اذهان بود كه طي اين مدت حضورشان در استان توجه ويژه ايي به خبرنگاران داشت و توانسته بود در اولين نشست خبري در سال جديد حدود 40 خبرنگار را به دفتر خود جذب كند!/تقصير را گردن اين و ان نياندازيم ما خودمان جايگاه خود را نميدانيم /هرنوشته ايي كه مينويسيم بايد تا يك روز پس از انتشار تنمان بلرزد كه جايي به كسي برنخورد ويا عكس مديري دفورمه نشود!اينها واقعيات جامعه خبري ماست كه آنچه در تعريف حرفه خبري آمده با آنچه كه ما در حيطه كار با ان روبرو هستيم ستونها فاصله دارد/ستون هايي كه ما را با كار حرفه ايي دور ميكند و اهرمي ميشود براي ارتقاي جايگاه ديگران /ما خود نخواسته ايم اينگونه باشيم /اين نجابتي كه هرمزگاني ها دارند و اين سكوت و سعه صبرشان ناخوداگاه در وجود خبرنگارانش نيز ريشه دوانده است . به نظر مي رسددر برخي ادارات دعوت از خبرنگار براي حضور در جلسات معنا ندارد چرا كه قرار است هرانچه كه انان دوست دارند بايد نوشت! / در هر صورت اميدواريم حرمت از دست رفته حبرنگاران در نزد مديران برگردد و مديران اين استنباط را نداشته باشند كه چون خبرنگاران جلسه را ترك نكرده اند حتما ضعفي داشته و يا خداي نكرده قصوري كرده اند/هرچند نيش و كنايه برخي مديران را پس از جلسه تحملكرد
شایان

نظراتم را تیتر وار می گویم 1_ فراموش نکنیم در عصر انفجار اطلاعات تنها هدف از تحت فشارگذاشتن رسانه های مکتوب می تواند جلوگیری از برجای ماندن اسناد مکتوب از یک دوره تاریخی خاص برای آیندگان باشدپس این مهمترین هدف تهدید و تحدید رسانه ها در عصر حاضر است.2- آقایان بدانند قلم زدن انتقادی به اندازه رفتن رییس جمهور به ابوموسی یک حق قانونی و عادی است3- آقایان فراموش نکنند خبرنگاران محدودیت ناپذیرند به فرض امروز با هر وسیله ای جلوی انتشار خبری را در استان گرفتید مطمئن باشید فردا همان خبر را به رسانه ای کشوری می دهند که حتی صدای توپ و تشر آقایان هم به گوششان نرسد4 - برخورد اخیر یکی از پرافتخارترین روزهای کار خبری خبرنگاران استان و نشانه تاثیرگذاری آنان بود.عکس العمل ها نشان داد خبرنگاران این بار کارشان را درست انجام داده اند. پنجم _ آقایان کمی فقط کمی از سطح پوسته سخنان رهبری بالاتر بیایید و باور کنید خبر نیز یک تولید ملی است که اگر آن را محدود کنید وارداتی اش به وفور در دسترس است...

 

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


    صدا       فیلم     تلویزیون    رادیو
دستگیری عاملان شهادت استوار معصومیجهین: دولت دوازدهم نگاه ویژه به جزایر داردسخنان قابل تامل مدیر آموزش و پرورش شهرستان خفر فارسفرمان مرگ در دست راننده خواب آلودساخت بزرگ‌ترین بندرصیادی كشور در هرمزگان/توان پهلودهی شناورهای بزرگیونانی‌ها خط ترانزیت خودرو به لنگه را تقویت می‌كنندمخالف اطلاع‌رسانی بنری شهرداری در این شرایط هستم همه سیاسیون از شهرداری سهم می‌خواهند/منکر بسیاری از مسائل نیستیم/نمی‌گوییم نیروهای شهرداری تعدیل شوندغربالگری زندانیان میناب در قالب طرح ویزیت رایگاناضافه شدن زیردریایی ساخت ایران به ناوگان ارتش/ توان حمل هشت مین دریایی"سرخوشانه‌های شهرداری" بندرعباس در هرمزگان‌نیوزسرخوشانه‌های شهرداری 1/پیاده‌روهای بندرعباس احداث نشده‌اندهرمزگان در رده هفتم باشگاه صدساله‌های ایران/زندگی 325 نفر از صدساله‌های ایران در هرمزگانعمان طوفانی می‌شود شن‌ها روان‌تردشستانی‌ها چرا و با وزیر نیرو چه كردند/وقوع رویدادی نادر در جنوبسفر هیئت تجاری عمان به جاسكرضا آزاد دریایی از کمدی تلخ کشتار خنده می‌گوید بانوی بشاگردی زننده گل تیم ملی فوتسال برابر تایلند هدف عكس‌هایم ارائه وضعیت هشدار دهنده‌ از منظر فروپاشى اجتماعى نیستپرنده‌ها مانع پرواز آسمان به بندرعباس شدندکشف 5 میلیارد پارچه قاچاق در حاجی‌آباد/توقیف محوله شیشه‌ای در بندرعباسخط مسافری دریایی كیش چابهار؛ شاید وقتی دیگر! تعداد قابل توجهی نیروی حزب‌الهی در امریکا داریم/کابینه‌ای مستقل می‌خواهیمنظر فاطمه ذوالقدر پیرامون طرح اصلاحی گذرنامه/ تاثیر ماجرای محدودیت ایجاد شده برای زهرا نعمتی/امکان خروج بانوان بدون اجازه قیم اصلاح گذرنامه‌ای برای کوتاه کردن دست شوهران زورگواختصاصی/تضاد فاحش گفته‌های مدیران آبی با واقعیت‌ها/بحران آب و رمز و راز چاه‌های انتقال در مینابتجهیز پلیس هرمزگان به سگ‌های موادیاب و پهباد نجات 12 نظامی اماراتی با هماهنگی مرکز نجات دریایی بندرعباسدرخشش بوكس هرمزگانی با مدال مختار رضاییدو هرمزگانی در لیست داغ‌ترین‌های مردادیسرپرست روابط عمومی پخش فرآورده های نفتی هرمزگان منصوب شدفیلم 13 میلیون دلاری فرهادی در اسپانیا 100 درصد کانتینرها را کنترل می‌کنیم/ افرایش تعداد ایکس‌ری‌ها از 15 به 50 پیشی گرفتن حاجیه ها از حاجی هارایگان شدن مسیر بین ایستگاه راه آهن بندرعباس تا قشم/سازمان قطار و ریل می خردنیازی به وزارت دریانوردی نداریم/عنوان پیشنهادی حرف درستی نیستسرانجامِ ماكت غول‌آسای ناو هواپیمابر ایرانی+تصاویربا تصویب كمیسیون نظارت بر سفرهای خارجی به ایتالیا رفتیمپیشنهاد ذوالقدر پیرامون ساماندهی موتورسکلیت‌های پایتختانتظار می‌رفت امام جمعه شتابزده عمل نکند/رفع مشکلات مسکن مهر قشم نیاز به شفاف‌سازی دارد/فرماندار وقت نقشه‌ای منسوخ را دیکته کرد