کد خبر: 3311 تاریخ انتشار: ۱۳۹۰ يکشنبه ۷ اسفند 9:40 عصر نسخه چاپی نسخه چاپی
1042 ارسال به دوست ارسال به دوستآراء چلو کبابی


به گزارش هرمزگان نیوز، احمد نفیسی - روزنامه نگار و تحلیل گر سیاسی در یادداشتی که به این پایگاه خبری ارسال شده چنین نوشته است :

در عالم واقع ثبات هر نظام سیاسی برآمیزه ای از رضایت و اجبار متکی است. رابطه ی رضایت و اجبار معکوس است. اگر شالوده ی یک نظام بر رضایت عامه ی مردم باشد و به اصطلاح فرمانبران حق فرمان دادن حاکمان را بپذیرند و آنرا مشروع بدانند حکومت در استفاده از زور صرفه جویی خواهد کرد. اگر جمعیت بیشتری در یک کشور حاکمیت را فاقد مشروعیت بدانند ممکن است تنها عمود خیمه ی حاکمیت استفاده از زور و اجبار باشد. در چنین شرایطی رژیمی که بر زور متکی است خود را بی ثبات می داند و به استفاده از اجبار خود را معتاد می بیند. احتمال تداوم چنین نظامی وجود دارد ولی چنان لزران و آسیب پذیر می شود که حوادث و رخدادهایی تصادفی و معمولی موجب سقوط آنرا فراهم می سازد. مثلاً در کشورمصر چندین راهپیمایی و تجمع و فعالیت فیس بوکی که در نظام های دیگر معمولی به نظر می رسد پایه های سست و لرزان نظام که از آن مشروعیت زدایی شده بود فرو ریخت. پس هر نظامی تلاش دارد تا جلب رضایت مردم کند و قدرت خود را مشروع سازد. انتخابات در هر نظام سیاسی هم می تواند ابزار مناسبی برای جلب رضایت عمومی باشد هم می تواندمیزان سنجش و اندازه گیری کمی این رضایت باشد.
انتخابات یعنی مردم از آزادی انتخاب برخوردارند و می توانند گزینش خود را ابراز بدارند.
یکی از آفتهای آزادی انتخابات دستکاری در ذهنیت عمومی مردم و قالبی کردن آن یا خلق آگاهی کاذب است. ساده ترین نوع آن رفتار غیر صادقانه نامزدهای انتخاباتی در پوسترهای تبلیغی است که به کمک فتوشاپ کچل را دارای زلف بلند، اخمو را خندان،کور را بینا و زشت را زیبا جلوه می دهد. این رفتار غیر صادقانه در ارائه زندگینامه و سوابق غیر واقعی نیز هست به اصطلاح موش را در پوست شیر کردن است.
شیوه ی دیگر پنهانکاری سیاسی و غیر شفاف بودن مواضع نامزد در مقابل رخدادهای سیاسی، اقتصادی و فرهنگی است یا فرار کردن از پاسخگویی در مقابل وظایفی که تاکنون بر عهده داشته است. زشت ترین شیوه، خرید رأی به صورت نقد یا توزیع هدایا یا همان آراء چلوکبابی است. تهدید، ایجاد رعب و وحشت و فرستادن پیغامهایی که حکایت از عزل و اخراج اشخاص و یا تحت فشار قرار دادن اعضای خانواده دارد برای جهت دادن آراء به سمت نامزد خاص از ناجوانمردانه ترین شیوه هاست. انسان مخترع و مبتکر از این نوع شیوه ها و ابزارها و روش ها فراوان می داند ولی هستند کسانی که با صداقت و سلامت وارد رقابت انتخاباتی می شوند و مسوول پذیرند. به فرموده رهبر انقلاب از نامزدهای دروغگو و وابستگان به ثروت و قدرت برهیز کنید
نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

 

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


    صدا       فیلم     تلویزیون    رادیو
دستگیری عاملان شهادت استوار معصومیجهین: دولت دوازدهم نگاه ویژه به جزایر داردسخنان قابل تامل مدیر آموزش و پرورش شهرستان خفر فارسفرمان مرگ در دست راننده خواب آلودساخت بزرگ‌ترین بندرصیادی كشور در هرمزگان/توان پهلودهی شناورهای بزرگیونانی‌ها خط ترانزیت خودرو به لنگه را تقویت می‌كنندمخالف اطلاع‌رسانی بنری شهرداری در این شرایط هستم همه سیاسیون از شهرداری سهم می‌خواهند/منکر بسیاری از مسائل نیستیم/نمی‌گوییم نیروهای شهرداری تعدیل شوندغربالگری زندانیان میناب در قالب طرح ویزیت رایگاناضافه شدن زیردریایی ساخت ایران به ناوگان ارتش/ توان حمل هشت مین دریایی"سرخوشانه‌های شهرداری" بندرعباس در هرمزگان‌نیوزسرخوشانه‌های شهرداری 1/پیاده‌روهای بندرعباس احداث نشده‌اندهرمزگان در رده هفتم باشگاه صدساله‌های ایران/زندگی 325 نفر از صدساله‌های ایران در هرمزگانعمان طوفانی می‌شود شن‌ها روان‌تردشستانی‌ها چرا و با وزیر نیرو چه كردند/وقوع رویدادی نادر در جنوبسفر هیئت تجاری عمان به جاسكرضا آزاد دریایی از کمدی تلخ کشتار خنده می‌گوید بانوی بشاگردی زننده گل تیم ملی فوتسال برابر تایلند هدف عكس‌هایم ارائه وضعیت هشدار دهنده‌ از منظر فروپاشى اجتماعى نیستپرنده‌ها مانع پرواز آسمان به بندرعباس شدندکشف 5 میلیارد پارچه قاچاق در حاجی‌آباد/توقیف محوله شیشه‌ای در بندرعباسخط مسافری دریایی كیش چابهار؛ شاید وقتی دیگر! تعداد قابل توجهی نیروی حزب‌الهی در امریکا داریم/کابینه‌ای مستقل می‌خواهیمنظر فاطمه ذوالقدر پیرامون طرح اصلاحی گذرنامه/ تاثیر ماجرای محدودیت ایجاد شده برای زهرا نعمتی/امکان خروج بانوان بدون اجازه قیم اصلاح گذرنامه‌ای برای کوتاه کردن دست شوهران زورگواختصاصی/تضاد فاحش گفته‌های مدیران آبی با واقعیت‌ها/بحران آب و رمز و راز چاه‌های انتقال در مینابتجهیز پلیس هرمزگان به سگ‌های موادیاب و پهباد نجات 12 نظامی اماراتی با هماهنگی مرکز نجات دریایی بندرعباسدرخشش بوكس هرمزگانی با مدال مختار رضاییدو هرمزگانی در لیست داغ‌ترین‌های مردادیسرپرست روابط عمومی پخش فرآورده های نفتی هرمزگان منصوب شدفیلم 13 میلیون دلاری فرهادی در اسپانیا 100 درصد کانتینرها را کنترل می‌کنیم/ افرایش تعداد ایکس‌ری‌ها از 15 به 50 پیشی گرفتن حاجیه ها از حاجی هارایگان شدن مسیر بین ایستگاه راه آهن بندرعباس تا قشم/سازمان قطار و ریل می خردنیازی به وزارت دریانوردی نداریم/عنوان پیشنهادی حرف درستی نیستسرانجامِ ماكت غول‌آسای ناو هواپیمابر ایرانی+تصاویربا تصویب كمیسیون نظارت بر سفرهای خارجی به ایتالیا رفتیمپیشنهاد ذوالقدر پیرامون ساماندهی موتورسکلیت‌های پایتختانتظار می‌رفت امام جمعه شتابزده عمل نکند/رفع مشکلات مسکن مهر قشم نیاز به شفاف‌سازی دارد/فرماندار وقت نقشه‌ای منسوخ را دیکته کرد