کد خبر: 3311 تاریخ انتشار: ۱۳۹۰ يکشنبه ۷ اسفند 9:40 عصر نسخه چاپی نسخه چاپی
1090 ارسال به دوست ارسال به دوستآراء چلو کبابی


به گزارش هرمزگان نیوز، احمد نفیسی - روزنامه نگار و تحلیل گر سیاسی در یادداشتی که به این پایگاه خبری ارسال شده چنین نوشته است :

در عالم واقع ثبات هر نظام سیاسی برآمیزه ای از رضایت و اجبار متکی است. رابطه ی رضایت و اجبار معکوس است. اگر شالوده ی یک نظام بر رضایت عامه ی مردم باشد و به اصطلاح فرمانبران حق فرمان دادن حاکمان را بپذیرند و آنرا مشروع بدانند حکومت در استفاده از زور صرفه جویی خواهد کرد. اگر جمعیت بیشتری در یک کشور حاکمیت را فاقد مشروعیت بدانند ممکن است تنها عمود خیمه ی حاکمیت استفاده از زور و اجبار باشد. در چنین شرایطی رژیمی که بر زور متکی است خود را بی ثبات می داند و به استفاده از اجبار خود را معتاد می بیند. احتمال تداوم چنین نظامی وجود دارد ولی چنان لزران و آسیب پذیر می شود که حوادث و رخدادهایی تصادفی و معمولی موجب سقوط آنرا فراهم می سازد. مثلاً در کشورمصر چندین راهپیمایی و تجمع و فعالیت فیس بوکی که در نظام های دیگر معمولی به نظر می رسد پایه های سست و لرزان نظام که از آن مشروعیت زدایی شده بود فرو ریخت. پس هر نظامی تلاش دارد تا جلب رضایت مردم کند و قدرت خود را مشروع سازد. انتخابات در هر نظام سیاسی هم می تواند ابزار مناسبی برای جلب رضایت عمومی باشد هم می تواندمیزان سنجش و اندازه گیری کمی این رضایت باشد.
انتخابات یعنی مردم از آزادی انتخاب برخوردارند و می توانند گزینش خود را ابراز بدارند.
یکی از آفتهای آزادی انتخابات دستکاری در ذهنیت عمومی مردم و قالبی کردن آن یا خلق آگاهی کاذب است. ساده ترین نوع آن رفتار غیر صادقانه نامزدهای انتخاباتی در پوسترهای تبلیغی است که به کمک فتوشاپ کچل را دارای زلف بلند، اخمو را خندان،کور را بینا و زشت را زیبا جلوه می دهد. این رفتار غیر صادقانه در ارائه زندگینامه و سوابق غیر واقعی نیز هست به اصطلاح موش را در پوست شیر کردن است.
شیوه ی دیگر پنهانکاری سیاسی و غیر شفاف بودن مواضع نامزد در مقابل رخدادهای سیاسی، اقتصادی و فرهنگی است یا فرار کردن از پاسخگویی در مقابل وظایفی که تاکنون بر عهده داشته است. زشت ترین شیوه، خرید رأی به صورت نقد یا توزیع هدایا یا همان آراء چلوکبابی است. تهدید، ایجاد رعب و وحشت و فرستادن پیغامهایی که حکایت از عزل و اخراج اشخاص و یا تحت فشار قرار دادن اعضای خانواده دارد برای جهت دادن آراء به سمت نامزد خاص از ناجوانمردانه ترین شیوه هاست. انسان مخترع و مبتکر از این نوع شیوه ها و ابزارها و روش ها فراوان می داند ولی هستند کسانی که با صداقت و سلامت وارد رقابت انتخاباتی می شوند و مسوول پذیرند. به فرموده رهبر انقلاب از نامزدهای دروغگو و وابستگان به ثروت و قدرت برهیز کنید
نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

 

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


    صدا       فیلم     تلویزیون    رادیو
بررسی چگونگی اصلاح قانون منع به کارگیری بازنشستگان توسط فراکسیون جوانان مجلسصندوق توسعه فعالیت های کشاورزی زنان روستایی هرمزگان تشکیل شدلاریجانی : نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران دهان آمریکا را در منطقه خرد می‌کندسپاه پاسداران: در آینده نزدیک تروریست ها با انتقام مهلک و فراموش ناشدنی مواجه خواهند شدپیش‌فروش محصولات ایران‌خودرو از سه‌شنبه آغاز می‌شودبرنامه های هفته گردشگری هرمزگان اعلام شدسامانه جامع اطلاعات مردمی قوه قضائیه آماده دریافت گزارشهای مردم حسن نیک طبع رئیس جدید دادگستری شهرستان میناب شدلاریجانی : مردم هرمزگان در دفاع از منافع ملی پیشگام بوده‌اندگزارش تصویری مراسم عاشورا در بندرعباس ممنوعیت جابجایی دانش آموزان با وانت‌بار در مدارس روستاها و توابع هرمزگاندشت های آبی رودان در خطر فروچاله هاطرح "نذر فرهنگی" در بندرعباس به اجرا درآمدذوالقدر خبر داد : پیشنهاد نمایندگان برای تعطیلی روز زن به جای تعطیلی هشتم ربیع‌الاولواحد‌های صنایع تبدیلی بخش کشاورزی هرمزگان تسهیلات دریافت می‌کنندایران خودرو : فقط آنها که خودرو ندارند می توانند در طرح پیش فروش ثبت نام کنندسرمایه گذاران پرورش ماهی در قفس حمایت می شوندحرکت جالب موسسه نور در هرمزگانپرداخت وام ۲۰ میلیونی به کارآفرینان زن سرپرست خانوارگیشه ی جنوب / قسمت پنجممحدودیت به کارگیری بازنشستگان بیشتر شدافزایش تسهیلات اشتغال روستایی از ۶ به ۱۰ میلیارد تومانطرحهای پژوهشی در هرمزگان کمک مالی دریافت می کنندتوان پرداخت سه میلیون تومان هزینه بازنشستگی پیش از موعد را نداریماحمد راستی معاون نیروی دریایی سپاه شدمشارکت ایران در سه نمایشگاه بین المللی تخصصی عمان در مهرماهدستگیری ۱۸ لیدر و عضو دسیسه هرمی جدید که ارز زیادی از کشور خارج کردندشورای نگهبان طرح اصلاح قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان را تایید کردجزئیات درگذشت بازیکن اسبق تیم ملی فوتبال کشورمان مشخص شدآماده‌سازی ۲۲۲ کلاس درس برای سال تحصیلی جدید در هرمزگانگیشه ی جنوب / قسمت چهارممحسنی اژه‌ای:مردم افراد آلوده به فساد را به قوه قضاییه معرفی کنندحکم حذف آبونمان تلفن ثابت به مخابرات ابلاغ شد‍ دوشاب پزی در هرمزگان + عکسسرپرست جدید فرهنگستان هنر کیست؟مکانی شگفت‌انگیز در هرمزگان +عکسغرفه حصیربافی هرمزگان رتبه برتر نهمین نمایشگاه صنایع دستی مشهدتوزیع گوشت قرمز یارانه ای در هرمزگان آغاز شد وجود 23 بدهکار دانه درشت بانکی در هرمزگانجوکار به عنوان امام جمعه جدید شهر قدس معرفی شد