کد خبر: 3250 تاریخ انتشار: ۱۳۹۰ جمعه ۲۸ بهمن 2:38 صبح نسخه چاپی نسخه چاپی
1003 ارسال به دوست ارسال به دوستچرابا با آمریکایی هاعکس یادگاری می اندازیم؟


محمد ذاکری روزنامه نگار و وبلاگ نویس هرمزگانی در یادداشتی که به این پایگاه خبری ارسال کرده نوشته است :

یکم: یک ماه پس از غرق شدن 17مسافردر مسیر دریایی هرمز به بندعباس شاید فرصت مناسبی است که یک بار دیگر به این حادثه پرداخته شود و معین گردد که در این فرصت در قبال خواست عمومی مردم وخواست خصوصی داغداداران حادثه چه کرده ایم و چه کاری می توانستیم بکنیم و نکرده ایم؟
مطالبه اصلی، افزایش ایمنی سفرها دریایی و اطمینان خاطراز داشتن یک گروه امدادی مجهز و ماهر و در دسترس بوده است.
اما نتیجه عملی و شاید تنها نتیجه عملی تصمیم استانداری هرمزگان در منع استفاده از اتوبوس های دریایی بوده است تصمیمی بدون کارشناسی لازم اجتماعی و احساسی که یک شبه یک صنف کاری را از صحنه فعالیت حذف کرده و دارندگان این شغل را از هرگونه دادخواهی انداخته است.آن هم درسالی که وعده داه شده چند میلیون شغل ایجاد کنند.
تصمیمی که در آن هیچ تفاوتی بین شناورهای معیوب و سالم نگذاشته و بدون دادن فرصت زمانی برای اصلاح و ارتقا، همگی را به یک چوب رانده و اکنون به جای پیگیری روند بهبود ومدیریت تردد های دریایی، این سوال عمده شده است که اصولا آیا یک مدیر اجرایی از لحاظ قانونی حق دارد که یک شبه یک صنف قانونی و شناسنامه دار را از اشتغال محروم کند؟
دوم: بنا بر آمار رسمی تصادفات جاده ای یکی از مهم ترین عوامل مرگ ومیر در سال های اخیر در کشورمان بوده است.آن هم در جاده هایی که بیش ترین وسایل نقلیه حاضردر آن خود روهای غیر استاندار ساخت داخل بوده است که دولتی هستند .
اما جای سوال این است که راه حل این مشکل ایمن سازی خودروها و بهسازی جاده ها و بالا بردن فرهنگ رانندگی است یا در تعطیلی یک شبه صنعت خودروسازی داخلی؟ وراها کردن سرنوشت چند هزار نیروی شاغل و خانوده هاشان به امید خدا!
سوم: پرسش دیگری که هر روز با گذشت زمان بزرگ و بزرگ تر می شود این است که چرا تاکنون یک گزارش مستند و دقیق و بی طرفانه درباره ی این حادثه منتشر نشده است؟
بر خلاف حوادث هوایی که نه از تاک نشان می ماند و نه از تاک نشان و خلبان ومسافران جمیعا به رحمت ناخواسته ی خدا می روند، در این مورد خاص به قول معروف هم بز حاضر است وهم دزد!
هم تعدای از مسافران زنده اند و هم ناخدا و هم لاشه ی قایق و هم کشتی ناجی و هم شاهدان ماجرا.
نکته تلخ اما این جاست که در حالی همه ی سنگ ها بر سر قایق داران خورده است که اصل حادثه به احتمال زیاد بر اثر عملیات اشتباه نجات توسط کشتی ناجی رخ داده است و گرنه قایق بی سوخت به راحتی با ده لیتر بنزین به ساحل می رسید چنان که تا کنون موارد مشابه دیگر به ساحل رسیده اند و کسی غرق نشده است.
آیا جای شرمساری نیست که تفنگداران آمریکایی( این چند ماه مدام) قایق های گرفتار ایرانی را درعمق خلیج فارس با مهارت و سلامت نجات می دهند و عکس یادگاری می گیرند و مهر و عاطفه امریکایی را به رخ ما می کشند و در عوض ما مشتی فرهنگی باز نشسته را (در چند کیلومتری ساحل بندرعباس) غریبانه با عملیات اشتباه نجات خود دستی دستی به کام مرگ ببریم؟ما که شرمساریم به خدا.
چهارم: حالا مدیران استانداری که ستادی به نام حوادث دارد واین ستاد هم برای خودش مدیر کلی و دفتری و دستکی وباید از همه اماده تر باشد به کنار.
اداره ی بنادر و کشتیرانی که کشتی ناجی مجهزی دارد وباید در جزیره هرمز دریابانی مستقر می کرد به کنار .
آتش نشانی بندرعباس که گروه امداد دریایی دارد ولی در شب حادثه در به در به دنبال یک نور افکن ساده می گشت به کنار.
هلال احمر هرمزگان که هرساله با بوق و کرنا چندین مانور امداد برگزار می کند اما برای جمع کردن اجساد از سربازان مهارت ندیده استفاده می شود به کنار.
معلوم نیست که جناب مدعی العموم که معمولا در چنین موارد حساسی می تواند به عنوان یک ناظر بی طرف به کشف حقیقت کمک کند چرا تا کنون در این زمینه سکوت کرده است و اگر سکوت نکرده چرا اطلاع رسانی نمی شود؟

قایقداران بی کار مانده و درمانده ای که بر خلاف گفته برخی مسوولان چندان هم پولی به جیب نمی زنند.

 نظرات


اسمال

سلام احسنت آقاي ذاكري 1- به نظر اينجانب چنانچه استاندار محترم از اين تصميم كه قاعدتا يك دستور سياسي -اداري است صرف نظر ننمايند وبجاي ريشه يابي موضوع بر دستور قبلي خود مصر باشند.متضررين(قايق داران) مي توانند از طريق ديوان عدالت اداري پيگير لغو اين تصميم باشند. 2- چنانچه عدم ايمني ناشي از شناوره باشد مي توان تسهيلاتي البته كم بهره يا بلاعوض در اختيار صاحبان شناورها قرار داد تاكيفيت شناورها ارتقا يابد. 3- حذف شغل يك عده كه عمري را در دريا گذران زندگي كرده اند به صلاح نيست چراكه احتمال اينكه اين افراد به شغل كاذب و البته جاذب قاچاق از طريق دريا روي بياورند زياد است تنگ دستي وجواب گو بودن زن وبچه شوخي نيست واين اجبار واحتمال فوق در كنار هم وجود دارند.
امین

سلام تازه این مشکلات جزئی هستند مشکلات را بایید ریشه یابی کرد اما ریشه این مشکلات از کجا ناشی میشه آیا از نا آگاهیه آیا از عدم نظارته آیا مشکل در اجرای آنهاست . سلامی ویژه دارم خدمت استاد توانا آقای ذاکری ما نیازمندیم همچین شخصیت های در منطقه هستیم.بدرود
نخل

احسنت آقای ذاکری خیلی خوشم اومد.تو استان ما اینقد بازی سیاسی داغ شد که نگو و نپرس.همین سایت مذکور مگه حوزه شرق 11 کاندید تایید شده نداره پس چرا نظر سنجی فقط و فقط در مورد اشخاص خاص گذاشته به نظر شما این یک بازی سیاسی نیست.
امیر .

سلام.ممنون که به فکر مردمی هستید که دیگران زود از یادشون می برند.
یدالله

دمت گرم واقعیت را نوشتی داداش فقط کمتر لاف بزن دوست دارت مش قربان

 

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


    صدا       فیلم     تلویزیون    رادیو
بررسی چگونگی اصلاح قانون منع به کارگیری بازنشستگان توسط فراکسیون جوانان مجلسصندوق توسعه فعالیت های کشاورزی زنان روستایی هرمزگان تشکیل شدلاریجانی : نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران دهان آمریکا را در منطقه خرد می‌کندسپاه پاسداران: در آینده نزدیک تروریست ها با انتقام مهلک و فراموش ناشدنی مواجه خواهند شدپیش‌فروش محصولات ایران‌خودرو از سه‌شنبه آغاز می‌شودبرنامه های هفته گردشگری هرمزگان اعلام شدسامانه جامع اطلاعات مردمی قوه قضائیه آماده دریافت گزارشهای مردم حسن نیک طبع رئیس جدید دادگستری شهرستان میناب شدلاریجانی : مردم هرمزگان در دفاع از منافع ملی پیشگام بوده‌اندگزارش تصویری مراسم عاشورا در بندرعباس ممنوعیت جابجایی دانش آموزان با وانت‌بار در مدارس روستاها و توابع هرمزگاندشت های آبی رودان در خطر فروچاله هاطرح "نذر فرهنگی" در بندرعباس به اجرا درآمدذوالقدر خبر داد : پیشنهاد نمایندگان برای تعطیلی روز زن به جای تعطیلی هشتم ربیع‌الاولواحد‌های صنایع تبدیلی بخش کشاورزی هرمزگان تسهیلات دریافت می‌کنندایران خودرو : فقط آنها که خودرو ندارند می توانند در طرح پیش فروش ثبت نام کنندسرمایه گذاران پرورش ماهی در قفس حمایت می شوندحرکت جالب موسسه نور در هرمزگانپرداخت وام ۲۰ میلیونی به کارآفرینان زن سرپرست خانوارگیشه ی جنوب / قسمت پنجممحدودیت به کارگیری بازنشستگان بیشتر شدافزایش تسهیلات اشتغال روستایی از ۶ به ۱۰ میلیارد تومانطرحهای پژوهشی در هرمزگان کمک مالی دریافت می کنندتوان پرداخت سه میلیون تومان هزینه بازنشستگی پیش از موعد را نداریماحمد راستی معاون نیروی دریایی سپاه شدمشارکت ایران در سه نمایشگاه بین المللی تخصصی عمان در مهرماهدستگیری ۱۸ لیدر و عضو دسیسه هرمی جدید که ارز زیادی از کشور خارج کردندشورای نگهبان طرح اصلاح قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان را تایید کردجزئیات درگذشت بازیکن اسبق تیم ملی فوتبال کشورمان مشخص شدآماده‌سازی ۲۲۲ کلاس درس برای سال تحصیلی جدید در هرمزگانگیشه ی جنوب / قسمت چهارممحسنی اژه‌ای:مردم افراد آلوده به فساد را به قوه قضاییه معرفی کنندحکم حذف آبونمان تلفن ثابت به مخابرات ابلاغ شد‍ دوشاب پزی در هرمزگان + عکسسرپرست جدید فرهنگستان هنر کیست؟مکانی شگفت‌انگیز در هرمزگان +عکسغرفه حصیربافی هرمزگان رتبه برتر نهمین نمایشگاه صنایع دستی مشهدتوزیع گوشت قرمز یارانه ای در هرمزگان آغاز شد وجود 23 بدهکار دانه درشت بانکی در هرمزگانجوکار به عنوان امام جمعه جدید شهر قدس معرفی شد