کد خبر: 2697 تاریخ انتشار: ۱۳۹۰ سه شنبه ۶ دي 1:49 عصر نسخه چاپی نسخه چاپی
2483 ارسال به دوست ارسال به دوست


حسرت کودکان روستایی جاسک هنوزادامه دارد؛
بابا آب نــــداد!


آب شرب سالم برای مردم روستاهای شهرستان جاسک به عنوان یک هدیه رویایی تلقی می شود به طوریکه آنان هربار چشم به جاده می دوزند تا با دیدن گرد و خاک تانکر آب، خیالشان از بابت آن روز راحت شود.

عکس از خبرگزاری مهر

 مادران روستانشین شهرستان جاسک که هر شب قصه های آب و باران را برای کودکان خود می گویند و این کودکان با قصه ها و به امید تعبیرشان به خواب می روند.

به گزارش هرمزگان نیوز به نقل از مهر، کودکان روستاهای جاسک که از بی آبی رنج می برند هر روز به امید دیدن تانکرهای آبرسانی چشم به جاده می دوزند تا با دیدن تانکرها دست به سوی آسمان دراز کنند و دعای شکر به جا آورند.

از بندر جاسک می توان به عنوان یک شهرستان کم آب یا بی آب نام برد که شهروندان آن از کمبود و در روستاها از نبود این مایه حیات رنج می برند. هنوز کودکان روستایی جاسک وقتی آب می بینند انگار به بهشت دست پیدا کرده اند و رویای آبی شب را وقتی تانکر آب می آورد تعبیر شده می بینند.

دامهای روستائیان هم به دلیل مصرف آب نامناسب بیمار می شوند

به گفته یکی از روستاییان، آب حتی برای دام های آنها نیز مشکل ایجاد کرده و حتی دامهای آنها در مواقعی دچار بیماری هایی که مربوط به استفاده از آب نامناسب است، می شوند. به گفته یکی دیگر از شهروندان روستایی، بیماری های روده ای و دستگاه های گوارشی در این روستاها به علت استفاده از آب غیربهداشتی بسیار فراوان بوده و کودکان زیادی از این نوع بیماری ها رنج می برند.

11 روستای حوزه شرق جاسک آب شرب خود را از چاله ها و آب مانده رودخانه هایی که در فصل بارندگی ایجاد می شود تامین می کنند.

رئیس شورای بخش مرکزی جاسک جمعیت این روستاها را 500 نفر عنوان کرد و گفت: به علت نبود راه این روستاها حتی با تانکر هم آبرسانی نمی شود.

ابراهیمی، روستاهای کلمبری، تیتکن، سرتیتکن، گوا و مهملی را از جمله این مناطق عنوان کرد و افزود: 61 روستا نیز در حوزه غرب جاسک از مجتمع آبرسانی رابک که اب آن قابل شرب نمی باشد تامین می شود.

وی در ادامه از فاصله زمانی آبرسانی به روستاها انتقاد کرد و گفت: 60 روستای حوزه غرب جاسک با تانکر و با فاصله زمانی یک ماهه آبرسانی می شوند و مردم برای هر تانکر مجبورند 14 هزار تومان پرداخت کنند.

وی تصریح کرد: 38 روستا در حوزه غرب جاسک نیز فقط می توانند سه ماه یکبار از لوله کشی آب شیرین راونگ میناب استفاده کنند و این افراد برای نگهداری آب برای مدت سه ماه مجبورند آب را در تانکرهایی نگهداری کنند که این امر موجب آلودگی آب در تانکر می شود.

حسین خادمی مدیرعامل آب و فاضلاب هرمزگان در این رابطه گفت: انتقال آب از سد جگین به جاسک تا پایان سال 93 به بهربرداری می رسد.

وی افزود: با توجه به ملی بودن این طرح قریب 900 میلیارد ریال اعتبار برای انتقال آب پیش بینی شده است که برای هر سال 300 میلیارد ریال اختصاص داده خواهد شد تا ظرف سه سال آینده به مرحله بهره برداری برسد.

خادمی گفت: در حال حاضر شهرستان جاسک با هفت حلقه چاه واقع در پایین دست دشت جگین با ظرفیت بالغ بر 100لیتر بر ثانیه برای جاسک و روستاها با طول50 کیلومتر خط انتقال و یک ایستگاه پمپاژ آبدهی می شود.

مدیرعامل آبفای هرمزگان افزود: با توسعه جاسک و محدودیت منابع آبی پایین دست دشت جگین پروژه انتقال آب از سد جگین به جاسک و 105 روستای غرب و شرق توسط آب و فاضلاب استان در دست اجراست که تاکنون 170 میلیارد ریال اعتبار هزینه و در سال جاری 107 میلیارد ریال به ان اختصاص داده شده است.

وی ادامه داد: در وضعیت فعلی دو پیمانکار در خط انتقال و یک پیمانکار در تصفیه خانه در حال فعالیت هستند که با این روند تا پایان سال یک پیمانکار دیگر در محل آبگیر سد پیش بینی می شود.

وی تصریح کرد: با توجه به برنامه ریزی ها و پیگیری استانداری اعتبار این پروژه معادل هزار و 600 میلیارد ریال پیش بینی شده که تا پایان سال93 تامین و پروژه در سال 93 به بهره برداری می رسد.

وی عنوان کرد: این پروژه در دوفاز در حال اجراست که فاز اول از تصفیه خانه روستای کوئیک تا مرکز شهر است، حدود 20 کیلومتر لوله گذاری و در فاز دوم که از تصفیه خانه کوئیک تا سد است شش کیلومتر لوله گذاری انجام شده است.

سال 88 در چنین روزهایی، گزارشی در مورد بی آبی و کم آبی در روستاهای جاسک منتشر شد با عنوان" آب؛ رویای کودکان روستاهای جاسک" اما متاسفانه همچنان این روستاها از مشکل بی آبی رنج می برند.

امید است هیئت دولت در سفر چهارم که با رویکرد پیگیری مصوبات سه دوره گذشته به استان هرمزگان سفر خواهند کرد حل مشکل تامین آب شرب سالم روستاهای جاسک را در دستور کار قرار دهد.نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

 

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


    صدا       فیلم     تلویزیون    رادیو
۴۸ کشور مجهز به ارتش اخبارجعلی در شبکه‌های اجتماعی را بشناسیدچکش کاری قانون در مجلس ؛ بازنشستگان می روند، جوانان می آیندسرمقاله روزنامه شرق / این انتخابِ آخر روحانی است نماینده مردم غرب هرمزگان در مجلس:رفتارها در قبال بخش خصوصی متناقض استآشوری : آب شیرین کن سیمان هرمزگان، بخشی از دغدغه مردم بندرخمیر را رفع می‌کندروستای سلخ میزبان پانزدهمین جشنواره نوروز صیاد قشموقتی بانوان هرمزگانی مچ یکدیگر را می‌خوابانندمهمترین رخدادهای هرمزگان در هفته ای که گذشتکمک ۵۰میلیارد تومانی دفتر رهبری به مجتمع آبرسانی سد سهران بشاگردبرگزاری کارگاه یک روزه خبرنویسی توسط انجمن صنفی کارفرمایی مطبوعات هرمزگان در حاجی آبادسرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان منصوب شدممنوعیت صادرات ۱۸ قلم کالای داخلی از هرمزگانهمت بنیاد علوی برای حل مشکل مسکن خانواده‌های دارای فرزند معلولحمایت صندوق توسعه ملی از سرمایه گذاری در منطقه ویژه پارسیانگشایش اعتبار برای واردات کاغذ روزنامه فقط با هماهنگی وزارت ارشادمدیران موظف به اطلاع رسانی و همکاری با خبرنگاران و رسانه ها هستندراه‌اندازی بورس بین‌الملل در مناطق آزاد استاندار؛ فرصت و ظرفیتی برای رشد و پیشرفت استان / یادداشتی به قلم مشاور عالی استاندار هرمزگانشرایط دریافت ارز دولتی تغییر کردانتخاب ۱۹ طرح برای پوشش بانوان کارمند هرمزگاناستاندار هرمزگان : شهرستان پارسیان در آستانه یك تحول توسعه ای بزرگ قرار داردتجمیع صندوق‌ های اعتباری خرد زنان هرمزگان کلید خوردکشف 34 دستگاه کانتینر سوخت قاچاق توسط یگان حفاظت بندر شهید رجاییدیه تمامی محیط‌بانان از سوی دولت پرداخت می‌شوداجرای طرح «سرشماری اجتماعی خانوارهای ایرانی» از شهریور + جزییاترزمی‌کاران مینابی راهی جاکاراتا شدند۱۲ بسته اجرایی برای مقابله با تحریم ها در چارچوب برنامه جامعبرگزاری تجمع عفاف و حجاب در بندرعباس+ تصاویرشرکت فولاد هرمزگان واحد نمونه صنعتی سال ۹۶ شداستاندار هرمزگان در دیدار وزیر ورزش و جوانان:هرمزگان مستعد توسعه و تبدیل شدن به قطب ورزش های ساحلی استدستور استاندار هرمزگان برای رسیدگی ویژه و فوری به پرونده قتل زوج معلم در بندرعباسمهرماه امسال هیچ کلاس درسی در استان هرمزگان بدون معلم نخواهد بودمعاون دادستان کل: رسانه‌ها به طور جدی در بحث فساد مالی ورود کنند30 نیروگاه خورشیدی خانگی در هرمزگان به شبکه برق متصل شدبحث جالب یک دانشجو با رحیم پور ازغدی در مورد ازدواجرئیس اتاق بازرگانی بندرعباس:عمان ظرفیتی مغتنم برای تجار و سرمایه‌گذاران ایرانی استمدیرعامل سازمان فاوا شهرداری بندرعباس:به دنبال تحقق زیرساخت‌های شهروند الکترونیک هستیم پرواز هواپیماهای بدون ترمز در ایران!تنگه هرمز بسته شود، ۱۸ میلیون بشکه نفت می‌پردپرداخت تسهیلات مشاغل خانگی در هرمزگان با اولویت صنایع دستی