کد خبر: 2686 تاریخ انتشار: ۱۳۹۰ دوشنبه ۵ دي 3:22 عصر نسخه چاپی نسخه چاپی
1883 ارسال به دوست ارسال به دوستدعوا بر سر چوب الف در جاسک / ماجرای فیلمی که دو کارگردان دارد!


طی روزهای اخیر شخصی به نام "نسرین عبادی" در مصاحبه با برخی از رسانه‌ها پیرامون فیلم "چوب الف" که به تازگی در یکی از جشنواره‌های ملی رتبه آورده، گفته است که کارگردان این اثر بوده و در این مورد سرقت هنری رخ داده است.

به گزارش هرمزگان نیوز، در حالی نسرین عبادی کارگردان هرمزگانی مدعی کارگردانی این فیلم شده است که محسن بختیار مدیر سابق کانون فیلم و عکس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی جاسک (سال‌های 1386 تا 89) طی تماسی با خبرگزاری فارس در مورد فیلم "چوب الف" توضیحاتی داده است.

فیلم چوب الف زمانی خبر ساز شد که طی روزهای گذشته در خبرها آمده بود "نوجوان جاسکی بهترین کارگردان جشنواره بین المللی قزوین که در آن 450 فیلم داخلی و 150 فیلم خارجی شرکت داشتند، شد."

همچنین در اخبار مربوطه آمده است: کارگردان نوجوان جاسکی تندیس بهترین کارگردانی جشنواره بین المللی فیلم کودکان قزوین را از آن خود کرد، مژده بهرامی 13 ساله با فیلم هشت دقیقه‌ای چوب الف به علت نگاه مناسب به دنیای یک کودک در مرحله رشد این عنوان را کسب کرد، پوشش سنتی بازیگران و گویش آنان از ویژگی‌های این فیلم است.

یادآور می‌شود طی روزهای گذشته شخصی به نام نسرین عبادی که خود را سازنده و کارگردان فیلم چوب الف معرفی کرده است در یادداشتی خطاب به برخی از رسانه‌ها به گفته خود "به مصادره فیلم مذکور و انتساب آن به شخص دیگر" اعتراض دارم.

عبادی در این یادداشت آورده است: فیلم متعلق به اینجانب نسرین عبادی است که در جشنواره اردیبهشت استان شرکت کردم و برنده شدم، این فیلم توسط برخی مسئولان شهرستان به نام فرد دیگری به استان و سپس به جشنواره فرستاده شد که می‌شود گفت اثر من به سرقت رفته و به نفع کسی دیگر مصادره شده است.

وی در این یادداشت ادامه داده است: در راستای پیگیری به صدا و سیما و خبرگزاری‌ها و ارشاد استان رجوع و تهدید کردم که شکایت می‌کنم چرا که معتقدم حقی از من ضایع شده که این را می‌توان در تایید موضوع از سوی ارشاد استان که از سوی یکی از خبرگزاری‌ها (مبنی بر متعلق بودن فیلم به نسرین عبادی) منتشر شده نیز مشاهده کرد.

گویا در پی پیگیری‌های نسرین عبادی، معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان نیز در مصاحبه‌ای اعلام کرده است: نسرین عبادی سازنده و کارگردان فیلم چوب الف است.

انوشیروان پیشدار در این مصاحبه افزوده است: در پی انتشار خبری مبنی بر اینکه فیلم کوتاهی از جاسک هرمزگان به جشنواره فیلم کودک قزوین راه یافته و صاحب اثر فرد دیگری معرفی شده بود با اعتراض صاحب اصلی اثر مواجه شد.

وی ادامه می‌دهد: ما به سازنده فیلم هم گفتیم موضوع را پیگیری و با عوامل متخلف برخورد می‌شود.

اما درست در زمانی که همه چیز نفع عبادی در حال پیشروی بود، پیرو مطلع خبر محسن بختیار یکی از کارگردانان و فیلمسازان شناخته شده هرمزگان به ویژه در شرق این استان که حدود چهار سال به عنوان مدیر کانون فیلم و عکس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی جاسک نیز در آن شهرستان فعالیت کرده و گویا فیلم مذکور به نحوی با اطلاع و نظارت این کانون ساخته شده است به خبرنگار فارس در بندرعباس اطلاعات تازه‌تری را در مورد این فیلم ارائه داد.

بختیار در این باره گفت: فیلم "چوب الف" به تهیه کنندگی کانون فیلم و عکس جاسک و به صورت گروهی در این کانون فیلم نامه نویسی، کارگردانی، تصویر برداری و تدوین شد که "مژده بهرامی" و "نسرین عبادی" به عنوان کارگردان مشترک فیلم "چوب الف" محسوب می‌شوند و مقرر شد فیلم گروهی ساخته شده در راستای تشویق این نوجوانان دخیل در ساخت فیلم، یکبار به نام "عبادی" و یکبار به نام "بهرامی" (به عنوان کارگردان) به دو جشنواره مختلف فرستاده شود.

وی افزود: انتشار اخبار اختصاص جایزه به مژده بهرامی در جشنواره قاصدک اعتراض نسرین عبادی را در پی داشت و ابهاماتی را در مورد کارگردانی این فیلم به میان آورد.

بختیار خاطرنشان کرد: ضمنا طبق اعلام امور سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان به علت وجود دو کارگردان در ساخت فیلم "چوب الف" از هم اکنون برای ارسال این فیلم به جشنواره‌های دیگر اجازه "تهیه کننده" الزامی است و گر نه فیلم فاقد اعتبار و مجوز محسوب می‌شود.

فیلم چوب الف حاصل یک کار گروهی است

مدیر سابق کانون فیلم و عکس جاسک  همچنین در گفتگو با مهر به ابهامات ایجاد شده در خصوص کارگردان فیلمی که از شهرستان جاسک به تازگی در جشنواره فیلم قاصدک قزوین موفق به کسب مقام شده اشاره کرد و اظهار داشت: فیلم چوب الف به تهیه کنندگی کانون فیلم و عکس جاسک و با حمایت تجهیزاتی، فیزیکی و فکری اساتید این کانون به همت چند تن از اعضا ساخته شده است.

وی اضافه کرد: برای تشویق و ایجاد انگیزه در اعضای دخیل در ساخت فیلم چوب الف مقرر شد تا این فیلم یکبار به نام خانم نسرین عبادی و یکبار بنام خانم مژده بهرامی به دو جشنواره مختلف فرستاده شود.

وی گفت: در واقع ایده اصلی و فیلم نامه متعلق به خانم بهرامی بود که با تصویربرداری خانم عبادی و هدایت، حمایت و دخالت اساتید کانون فیلم و عکس تبدیل به فیلمی کوتاه قابل ارائه به جشنواره شد.

بختیار به اعتراض صورت گرفته از سوی خانم نسرین عبادی اشاره کرد و بیان داشت: ارسال فیلم به جشنواره قاصدک با نام خانم مژده بهرامی و انتشار اخبار اختصاص جایزه به ایشان، موجب اعتراض خانم عبادی و ایجاد ابهامات در خصوص کارگردان فیلم مذکور شد.

وی یاد آور شد: جایزه جشنواره قاصدک به خانم بهرامی تنها یک لوح تقدیر، تندیس جشنواره و یک عدد فلش مموری بوده و جایزه نقدی دریافت نشده است.

مدیر سابق کانون فیلم و عکس جاسک تاکید کرد: فیلم چوب الف حاصل یک کار گروهی بوده که خانم نسرین عبادی و مژده بهرامی کارگردان مشترک آن محسوب می شوند.

وی تصریح کرد: خانم نسرین عبادی زحمت زیادی را برای تصویربرداری این فیلم در روستای سدیج که محل کار ایشان نیز بوده داشته اما به صرف آن نمی توان تمامی زحمات دیگران را ندید گرفت و ایشان را تنها صاحب اثر دانست.

بختیار عنوان کرد: آموزشهایی که به اعضای کانون داده می شد آنها را قادر می ساخت که بتوانند تصویر برداری قابل قبولی داشته باشند ولی کارگردانی فیلم و چیدن تصویرها در کنار هم برای گفتن یک روایت فیلمی از عهده این نوجوانان بر نمی آمد و می بایست اساتید کانون به عنوان هدایت و حمایت کننده کار را بگردانند.

وی ادامه داد: ارسال این فیلمها به جشنواره با نام اعضای کانون در واقع مزد زحمت هایی بود که در ساخت یک فیلم کشیده اند و هدف ایجاد انگیزه ای برای شروع کار دوباره و رسیدن این نوجوانان به نقطه ای از تجربه، جهت کارگردانی یک فیلم کوتاه بود.

وی اعتراضات خانم نسرین عبادی را نه از روی قصد و غرض بلکه بخاطر عدم داشتن اطلاع کافی از نحوه ساخت یک فیلم دانست و اظهار امیدواری کرد: چگونگی تجربه اولین ساخت فیلم ممکن است ادامه فعالیت یک هنرمند را در این زمینه کاملا قطع و یا شروعی دگربار با قدرت و انرژی شود که آرزوی اتفاق حالت دوم و ادامه کار ساخت فیلم کوتاه را برای هر دو خانم هنرمند دارم.

وی هدف اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی را حمایت از هنرمندان برای ادامه کار عنوان کرد و گفت: فیلم چوب الف بخاطر نگاه و دیدگاه جدید خود به مرحله رشد کودک در جشنواره قاصدک کسب مقام کرد و این چنین افکار و ایده هایی را به وفور می توان در هنرمندان شهرستان جاسک یافت که تنها نیاز به حمایت دارد.

مدیر سابق کانون فیلم و عکس جاسک در ادامه ارسال فیلم چوب الف به جشنواره قاصدک را از طریق اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی جاسک و طبق درخواست کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و نه بطور مستقیم عنوان کرد و افزود: پس از اعلام خبر فراخوان برگزاری جشنواره قاصدک تصمیم گرفته شد فیلم گروهی ساخته شده با نام چوب الف به اسم یکی از دو کارگردان فیلم ، خانم مژده بهرامی که یکی از فعالین حوزه فیلم سازی و کانون پرورش فکری شهرستان جاسک است ارسال شود.

وی تاکید کرد: طبق نامه مکتوب اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی جاسک و اعلام امور سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان ارسال فیلم چوب الف از هم اکنون به جشنواره های دیگر تنها با اجازه تهیه کننده (کانون فیلم و عکس جاسک) باید باشد و در غیر این صورت این فیلم فاقد مجوز و اعتبار محسوب می شود.

گفته می‌شود، یکی از دلایل پیگیری‌های عبادی پیرامون کارگردانی این اثر بروز برخی از شایعات مبنی بر مبلغ 120 میلیون ریالی جایزه واگذاری به بهرامی در قزوین بوده است که با پیگیری‌های انجام شده و آن طور که از ظاهر قضایا برمی‌آید گویا جایزه مژده بهرامی برای این فیلم در جشنواره مذکور تنها در تندیس جشنواره، لوح تقدیر و مبلغی ناچیز و معمول خلاصه شده است.

بر خلاف تصورات، شرق هرمزگان به ویژه جاسک یکی از مناطق فعال در عرصه تولید فیلم‌های کوتاه است که تاکنون فیلم‌های متعددی از این شهرستان به جشنواره‌های استانی و ملی راه که بعضا رتبه‌های را نیز کسب کرده‌اند.نظرات


راضیه

خانم عبادی این چیزاتوجاسک عادی شده اماحقتوبگیر

 

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


    صدا       فیلم     تلویزیون    رادیو
روحانی ۴ وزیر پیشنهادی را به مجلس معرفی کردمعاون توسعه مدیریت سازمان میراث‌فرهنگی: سازمانی موفق است که در آن همدلی و وفاق وجود داشته باشدعلت کاهش قدرت موتور خودرو چیست؟در شهریورماه تورم نقطه به نقطه در هرمزگان ۲۰ درصد بوده استامام جمعه قشم: وجود رسانه‌ها یک فرصت بزرگ برای توسعه قشم استجزئیات طرح رتبه بندی معلمانهرمزگان اواسط هفته بارانی می‌شودبرومند : برای گردشگری هرمزگان هویت سازی می کنیمآیفون راز قتل خاشقچی را فاش می کند؟آغاز تکمیل ظرفیت بدون آزمون مقطع کارشناسی در دانشگاه پیام نور هرمزگاناولین عمل «لقاح خارج رحمی» در مرکز درمان ناباروری بندرعباسنامه سرگشاده آیت الله مکارم شیرازی به رییس قوه قضاییهخورشهناز، کانال انتقال فاضلاب یا شاهراه ورود مشکلات بهداشتیاختصاص ۴۰۰ میلیون تومان اعتبار برای توسعه تالاب آذینی سیریکقیمت انواع محصولات ایران خودرو در نمایندگی و بازارنماینده غرب هرمزگان نائب رئیس فراکسیون مناطق آزاد و تجاری در مجلس شدمسابقه استندآپ کمدی "شرجی" در بندرعباس برگزار می‌شودلغو صدور روادید برای شهروندان عمانی مسافر ایراناستقبال هرمزگان از سرمایه گذاری شیلاتی در جمهوری اسلامی موریتانیمتن لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسمدانشکده علوم قرآنی هرمزگان در حال تعطیلی استمجمع تشخیص لایحه ایجاد ۸ منطقه آزاد جدید را مغایر سیاست ها می داندنیروگاه سیکل ترکیبی هرمز وارد مدار شدآغاز بیمه صنعتگران صنایع دستی در هرمزگانسخنگوی وزارت کشور: 15 شهردار بازنشسته می شوندایجاد چهارصد فرصت شغلی طی 5 ماه آینده در جزیره هرمزنتایج رسمی انتخابات نظام مهندسی ساختمان اعلام شد40 مدرسه با مشارکت بنگاه های اقتصادی در هرمزگان احداث شودمراسم ترحیم زنده یاد ایوب دبیری نژاد/ گزارش تصویری بهره مندی شناورهای دریایی سنتی از سوخت یارانه ایترانزیت خودرو؛ فرصت طلایی برای تجارت در بندر لنگهنرخ جدید کرایه اتوبوس دانشجویان دانشگاه هرمزگان اعلام شدپیکرایوب دبیری نژاد پیشکسوت مطبوعات هرمزگان به خاک سپرده شدثبت نام آزمون وکالت ۹۷ آغاز شدجزئیاتی ازحمله موشکی سپاه/موشک‌های قیام و ذوالفقار برسرتروریست‌هاارزش روز هر سهم مشمولان سهام عدالت، ۴ میلیون و ۳۶۰ هزار تومان شدآغاز توزیع برنج خارجی احتکار شده در هرمزگان‍درخواست رحمانی‌فضلی از رئیس‌جمهور برای کناره گیری از دبیر کلی ستاد مبارزه با مواد مخدر برداشت خرمای پیارم از نخلستان های حاجی آباد آغاز شدفصل صید میگو در هرمزگان از دهم مهر آغاز می شود