کد خبر: 2636 تاریخ انتشار: ۱۳۹۰ چهارشنبه ۳۰ آذر 4:32 عصر نسخه چاپی نسخه چاپی
2292 ارسال به دوست ارسال به دوستگزارشی تكان دهنده از روستای "سهرکی" جاسک / جایی که تپه های شن زودتر از بچه ها قد می كشند!


در این روستا ماسه و شن زودتر از بچه ها قد می كشند، آنقدر كه جای می شود هم قد دیوار و جائی دیگر هم سطحش...

به گزارش هرمزگان نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران، هجوم شن های روان، نفس های روستای سهركی بندر جاسك را به شماره انداخته است... صحبت از روستاییان مرزنشینی است كه این روزها با توفان شن و نبود اعتبار برای مقابله با آن، دست و پنجه نرم می كنند.

برای سفر به روستای سهركی بندر جاسك باید پیاده رفت؛ چرا كه ماشین میان ماسه ها جا می ماند. وقتی وارد روستا می شوی اولین چیزی كه دلت را گرم می كند لبخند كودكانش است؛ بچه هایی كه علیرغم هجوم شن های روان هنوز می خندند و پشت نیمكت های مدرسه تلاش می كنند، برای یادگیری. خیال راحتشان خیالم را ناراحت می كند مگر نمی دانند كه روستایشان همین امروز و فردا دفن می شود؟

محمد درویش خواه مدیر كل فنی منابع طبیعی استان هرمزگان در خصوص علت ایجاد این خطر برای روستا می گوید: وقتی زمان جزر دریا می شود با عقب رفتن آب ماسه های ساحل خشك می شوند و وزش باد چندین كیلومتر آنها را جابه جا می كند. این پدیده باعث می شود تا به مرور تپه های ماسه ای تشكیل شوند كه از آن به عنوان كانون بحران نام می بریم.

در این روستا ماسه و شن زودتر از بچه ها قد می كشند، آنقدر كه جای می شود هم قد دیوار و جائی دیگر هم سطحش. اهالی روستا پنجره ها را محكم مسدود كرده اند اما شن های روان از هر منفذ كوچكی وارد می شوند.

دهیار روستای سهركی با بیان اینكه این شن ها و ماسه های روان سلامت اهالی روستا را هم تهدید می كند می گوید: آسم، سنگ كلیه و بیماری های پوستی با آمدن شنها اینجا زیاد شده است.

وی از دغدغه تامین آب هم برای اهالی روستا خبر می دهد و می افزاید: به خاطر اینكه معابر را شن های روان مسدود كرده اند حتی با تانكر هم نمی توان به مردم آب رساند الان چند حلقه چاه حفر كرده ایم كه فعلا آب را تامین می كند.

مدیر كل فنی منابع طبیعی استان هرمزگان می گوید: وقتی مالچ را بر روی تپه های ماسه ای كه كانون بحران برای توفان شن است پاشیده شود تپه تثبیت شده و مشكل هجوم آنها به خانه های مسكونی حل می شود اما اكنون اداره كل منابع طبیعی استان توان خرید آن را ندارد. هر لیتر مالچ تنها 500 تومان است اما با اعتبار موجود امكان تامین آن نیست.

وی در ادامه به مالچ پاشی در چند روستای دیگر اشاره می کند و ادامه می دهد: روستای سدیج چند سال پیش با همین مشكل روبرو بود اما با مالچ پاشی و كاشت نهال در اطراف روستا نه تنها مشكل توفان شن حل شده بلكه پوشش گیاهی مناسبی هم ایجاد شده است.

                                                                         ***

در سفر به سهركی یك چیز تحسین هر آدمی را بر می انگیزد و آن تلاش این روستائیان برای مبارزه با شن و باقی ماندن در زادگاهشان است كاش مالچ ها زودتر برسند قبل از آنكه دیر شود.نظرات


مهدی

باید دولت راهی برای این بسنجد باید افسوس خورد
elham

ای وای بر اسیری که از یاد رفته باشد...مسئولا بیدار شید...بابا بخدا یه بچه نباید تقاص خواب شما رو پس بده صحبت یه نسله....

 

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


    صدا       فیلم     تلویزیون    رادیو
جزئیات فیش حقوقی امسال کارکنانخبرخوش دیوان عدالت برای دریافت‌کنندگان بیمه بیکاری/ابطال یک دستور7 گزینه شهردار پایتختسعید مرتضوی کجاست؟مدیر هتل هرمز بندرعباس:دخالت دولت برای رونق بخش گردشگری ضروری استتشریح برنامه های سال ۹۷ شهرداری بندرعباس در پنج بخش اصلیدستگیری عاملان شهادت استوار معصومیجهین: دولت دوازدهم نگاه ویژه به جزایر داردسخنان قابل تامل مدیر آموزش و پرورش شهرستان خفر فارسفرمان مرگ در دست راننده خواب آلودساخت بزرگ‌ترین بندرصیادی كشور در هرمزگان/توان پهلودهی شناورهای بزرگیونانی‌ها خط ترانزیت خودرو به لنگه را تقویت می‌كنندمخالف اطلاع‌رسانی بنری شهرداری در این شرایط هستم همه سیاسیون از شهرداری سهم می‌خواهند/منکر بسیاری از مسائل نیستیم/نمی‌گوییم نیروهای شهرداری تعدیل شوندغربالگری زندانیان میناب در قالب طرح ویزیت رایگاناضافه شدن زیردریایی ساخت ایران به ناوگان ارتش/ توان حمل هشت مین دریایی"سرخوشانه‌های شهرداری" بندرعباس در هرمزگان‌نیوزسرخوشانه‌های شهرداری 1/پیاده‌روهای بندرعباس احداث نشده‌اندهرمزگان در رده هفتم باشگاه صدساله‌های ایران/زندگی 325 نفر از صدساله‌های ایران در هرمزگانعمان طوفانی می‌شود شن‌ها روان‌تردشستانی‌ها چرا و با وزیر نیرو چه كردند/وقوع رویدادی نادر در جنوبسفر هیئت تجاری عمان به جاسكرضا آزاد دریایی از کمدی تلخ کشتار خنده می‌گوید بانوی بشاگردی زننده گل تیم ملی فوتسال برابر تایلند هدف عكس‌هایم ارائه وضعیت هشدار دهنده‌ از منظر فروپاشى اجتماعى نیستپرنده‌ها مانع پرواز آسمان به بندرعباس شدندکشف 5 میلیارد پارچه قاچاق در حاجی‌آباد/توقیف محوله شیشه‌ای در بندرعباسخط مسافری دریایی كیش چابهار؛ شاید وقتی دیگر! تعداد قابل توجهی نیروی حزب‌الهی در امریکا داریم/کابینه‌ای مستقل می‌خواهیمنظر فاطمه ذوالقدر پیرامون طرح اصلاحی گذرنامه/ تاثیر ماجرای محدودیت ایجاد شده برای زهرا نعمتی/امکان خروج بانوان بدون اجازه قیم اصلاح گذرنامه‌ای برای کوتاه کردن دست شوهران زورگواختصاصی/تضاد فاحش گفته‌های مدیران آبی با واقعیت‌ها/بحران آب و رمز و راز چاه‌های انتقال در مینابتجهیز پلیس هرمزگان به سگ‌های موادیاب و پهباد نجات 12 نظامی اماراتی با هماهنگی مرکز نجات دریایی بندرعباسدرخشش بوكس هرمزگانی با مدال مختار رضاییدو هرمزگانی در لیست داغ‌ترین‌های مردادیسرپرست روابط عمومی پخش فرآورده های نفتی هرمزگان منصوب شدفیلم 13 میلیون دلاری فرهادی در اسپانیا 100 درصد کانتینرها را کنترل می‌کنیم/ افرایش تعداد ایکس‌ری‌ها از 15 به 50 پیشی گرفتن حاجیه ها از حاجی ها