کد خبر: 2636 تاریخ انتشار: ۱۳۹۰ چهارشنبه ۳۰ آذر 4:32 عصر نسخه چاپی نسخه چاپی
2336 ارسال به دوست ارسال به دوستگزارشی تكان دهنده از روستای "سهرکی" جاسک / جایی که تپه های شن زودتر از بچه ها قد می كشند!


در این روستا ماسه و شن زودتر از بچه ها قد می كشند، آنقدر كه جای می شود هم قد دیوار و جائی دیگر هم سطحش...

به گزارش هرمزگان نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران، هجوم شن های روان، نفس های روستای سهركی بندر جاسك را به شماره انداخته است... صحبت از روستاییان مرزنشینی است كه این روزها با توفان شن و نبود اعتبار برای مقابله با آن، دست و پنجه نرم می كنند.

برای سفر به روستای سهركی بندر جاسك باید پیاده رفت؛ چرا كه ماشین میان ماسه ها جا می ماند. وقتی وارد روستا می شوی اولین چیزی كه دلت را گرم می كند لبخند كودكانش است؛ بچه هایی كه علیرغم هجوم شن های روان هنوز می خندند و پشت نیمكت های مدرسه تلاش می كنند، برای یادگیری. خیال راحتشان خیالم را ناراحت می كند مگر نمی دانند كه روستایشان همین امروز و فردا دفن می شود؟

محمد درویش خواه مدیر كل فنی منابع طبیعی استان هرمزگان در خصوص علت ایجاد این خطر برای روستا می گوید: وقتی زمان جزر دریا می شود با عقب رفتن آب ماسه های ساحل خشك می شوند و وزش باد چندین كیلومتر آنها را جابه جا می كند. این پدیده باعث می شود تا به مرور تپه های ماسه ای تشكیل شوند كه از آن به عنوان كانون بحران نام می بریم.

در این روستا ماسه و شن زودتر از بچه ها قد می كشند، آنقدر كه جای می شود هم قد دیوار و جائی دیگر هم سطحش. اهالی روستا پنجره ها را محكم مسدود كرده اند اما شن های روان از هر منفذ كوچكی وارد می شوند.

دهیار روستای سهركی با بیان اینكه این شن ها و ماسه های روان سلامت اهالی روستا را هم تهدید می كند می گوید: آسم، سنگ كلیه و بیماری های پوستی با آمدن شنها اینجا زیاد شده است.

وی از دغدغه تامین آب هم برای اهالی روستا خبر می دهد و می افزاید: به خاطر اینكه معابر را شن های روان مسدود كرده اند حتی با تانكر هم نمی توان به مردم آب رساند الان چند حلقه چاه حفر كرده ایم كه فعلا آب را تامین می كند.

مدیر كل فنی منابع طبیعی استان هرمزگان می گوید: وقتی مالچ را بر روی تپه های ماسه ای كه كانون بحران برای توفان شن است پاشیده شود تپه تثبیت شده و مشكل هجوم آنها به خانه های مسكونی حل می شود اما اكنون اداره كل منابع طبیعی استان توان خرید آن را ندارد. هر لیتر مالچ تنها 500 تومان است اما با اعتبار موجود امكان تامین آن نیست.

وی در ادامه به مالچ پاشی در چند روستای دیگر اشاره می کند و ادامه می دهد: روستای سدیج چند سال پیش با همین مشكل روبرو بود اما با مالچ پاشی و كاشت نهال در اطراف روستا نه تنها مشكل توفان شن حل شده بلكه پوشش گیاهی مناسبی هم ایجاد شده است.

                                                                         ***

در سفر به سهركی یك چیز تحسین هر آدمی را بر می انگیزد و آن تلاش این روستائیان برای مبارزه با شن و باقی ماندن در زادگاهشان است كاش مالچ ها زودتر برسند قبل از آنكه دیر شود.نظرات


مهدی

باید دولت راهی برای این بسنجد باید افسوس خورد
elham

ای وای بر اسیری که از یاد رفته باشد...مسئولا بیدار شید...بابا بخدا یه بچه نباید تقاص خواب شما رو پس بده صحبت یه نسله....

 

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


    صدا       فیلم     تلویزیون    رادیو
۴۸ کشور مجهز به ارتش اخبارجعلی در شبکه‌های اجتماعی را بشناسیدچکش کاری قانون در مجلس ؛ بازنشستگان می روند، جوانان می آیندسرمقاله روزنامه شرق / این انتخابِ آخر روحانی است نماینده مردم غرب هرمزگان در مجلس:رفتارها در قبال بخش خصوصی متناقض استآشوری : آب شیرین کن سیمان هرمزگان، بخشی از دغدغه مردم بندرخمیر را رفع می‌کندروستای سلخ میزبان پانزدهمین جشنواره نوروز صیاد قشموقتی بانوان هرمزگانی مچ یکدیگر را می‌خوابانندمهمترین رخدادهای هرمزگان در هفته ای که گذشتکمک ۵۰میلیارد تومانی دفتر رهبری به مجتمع آبرسانی سد سهران بشاگردبرگزاری کارگاه یک روزه خبرنویسی توسط انجمن صنفی کارفرمایی مطبوعات هرمزگان در حاجی آبادسرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان منصوب شدممنوعیت صادرات ۱۸ قلم کالای داخلی از هرمزگانهمت بنیاد علوی برای حل مشکل مسکن خانواده‌های دارای فرزند معلولحمایت صندوق توسعه ملی از سرمایه گذاری در منطقه ویژه پارسیانگشایش اعتبار برای واردات کاغذ روزنامه فقط با هماهنگی وزارت ارشادمدیران موظف به اطلاع رسانی و همکاری با خبرنگاران و رسانه ها هستندراه‌اندازی بورس بین‌الملل در مناطق آزاد استاندار؛ فرصت و ظرفیتی برای رشد و پیشرفت استان / یادداشتی به قلم مشاور عالی استاندار هرمزگانشرایط دریافت ارز دولتی تغییر کردانتخاب ۱۹ طرح برای پوشش بانوان کارمند هرمزگاناستاندار هرمزگان : شهرستان پارسیان در آستانه یك تحول توسعه ای بزرگ قرار داردتجمیع صندوق‌ های اعتباری خرد زنان هرمزگان کلید خوردکشف 34 دستگاه کانتینر سوخت قاچاق توسط یگان حفاظت بندر شهید رجاییدیه تمامی محیط‌بانان از سوی دولت پرداخت می‌شوداجرای طرح «سرشماری اجتماعی خانوارهای ایرانی» از شهریور + جزییاترزمی‌کاران مینابی راهی جاکاراتا شدند۱۲ بسته اجرایی برای مقابله با تحریم ها در چارچوب برنامه جامعبرگزاری تجمع عفاف و حجاب در بندرعباس+ تصاویرشرکت فولاد هرمزگان واحد نمونه صنعتی سال ۹۶ شداستاندار هرمزگان در دیدار وزیر ورزش و جوانان:هرمزگان مستعد توسعه و تبدیل شدن به قطب ورزش های ساحلی استدستور استاندار هرمزگان برای رسیدگی ویژه و فوری به پرونده قتل زوج معلم در بندرعباسمهرماه امسال هیچ کلاس درسی در استان هرمزگان بدون معلم نخواهد بودمعاون دادستان کل: رسانه‌ها به طور جدی در بحث فساد مالی ورود کنند30 نیروگاه خورشیدی خانگی در هرمزگان به شبکه برق متصل شدبحث جالب یک دانشجو با رحیم پور ازغدی در مورد ازدواجرئیس اتاق بازرگانی بندرعباس:عمان ظرفیتی مغتنم برای تجار و سرمایه‌گذاران ایرانی استمدیرعامل سازمان فاوا شهرداری بندرعباس:به دنبال تحقق زیرساخت‌های شهروند الکترونیک هستیم پرواز هواپیماهای بدون ترمز در ایران!تنگه هرمز بسته شود، ۱۸ میلیون بشکه نفت می‌پردپرداخت تسهیلات مشاغل خانگی در هرمزگان با اولویت صنایع دستی