کد خبر: 2636 تاریخ انتشار: ۱۳۹۰ چهارشنبه ۳۰ آذر 4:32 عصر نسخه چاپی نسخه چاپی
2416 ارسال به دوست ارسال به دوستگزارشی تكان دهنده از روستای "سهرکی" جاسک / جایی که تپه های شن زودتر از بچه ها قد می كشند!


در این روستا ماسه و شن زودتر از بچه ها قد می كشند، آنقدر كه جای می شود هم قد دیوار و جائی دیگر هم سطحش...

به گزارش هرمزگان نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران، هجوم شن های روان، نفس های روستای سهركی بندر جاسك را به شماره انداخته است... صحبت از روستاییان مرزنشینی است كه این روزها با توفان شن و نبود اعتبار برای مقابله با آن، دست و پنجه نرم می كنند.

برای سفر به روستای سهركی بندر جاسك باید پیاده رفت؛ چرا كه ماشین میان ماسه ها جا می ماند. وقتی وارد روستا می شوی اولین چیزی كه دلت را گرم می كند لبخند كودكانش است؛ بچه هایی كه علیرغم هجوم شن های روان هنوز می خندند و پشت نیمكت های مدرسه تلاش می كنند، برای یادگیری. خیال راحتشان خیالم را ناراحت می كند مگر نمی دانند كه روستایشان همین امروز و فردا دفن می شود؟

محمد درویش خواه مدیر كل فنی منابع طبیعی استان هرمزگان در خصوص علت ایجاد این خطر برای روستا می گوید: وقتی زمان جزر دریا می شود با عقب رفتن آب ماسه های ساحل خشك می شوند و وزش باد چندین كیلومتر آنها را جابه جا می كند. این پدیده باعث می شود تا به مرور تپه های ماسه ای تشكیل شوند كه از آن به عنوان كانون بحران نام می بریم.

در این روستا ماسه و شن زودتر از بچه ها قد می كشند، آنقدر كه جای می شود هم قد دیوار و جائی دیگر هم سطحش. اهالی روستا پنجره ها را محكم مسدود كرده اند اما شن های روان از هر منفذ كوچكی وارد می شوند.

دهیار روستای سهركی با بیان اینكه این شن ها و ماسه های روان سلامت اهالی روستا را هم تهدید می كند می گوید: آسم، سنگ كلیه و بیماری های پوستی با آمدن شنها اینجا زیاد شده است.

وی از دغدغه تامین آب هم برای اهالی روستا خبر می دهد و می افزاید: به خاطر اینكه معابر را شن های روان مسدود كرده اند حتی با تانكر هم نمی توان به مردم آب رساند الان چند حلقه چاه حفر كرده ایم كه فعلا آب را تامین می كند.

مدیر كل فنی منابع طبیعی استان هرمزگان می گوید: وقتی مالچ را بر روی تپه های ماسه ای كه كانون بحران برای توفان شن است پاشیده شود تپه تثبیت شده و مشكل هجوم آنها به خانه های مسكونی حل می شود اما اكنون اداره كل منابع طبیعی استان توان خرید آن را ندارد. هر لیتر مالچ تنها 500 تومان است اما با اعتبار موجود امكان تامین آن نیست.

وی در ادامه به مالچ پاشی در چند روستای دیگر اشاره می کند و ادامه می دهد: روستای سدیج چند سال پیش با همین مشكل روبرو بود اما با مالچ پاشی و كاشت نهال در اطراف روستا نه تنها مشكل توفان شن حل شده بلكه پوشش گیاهی مناسبی هم ایجاد شده است.

                                                                         ***

در سفر به سهركی یك چیز تحسین هر آدمی را بر می انگیزد و آن تلاش این روستائیان برای مبارزه با شن و باقی ماندن در زادگاهشان است كاش مالچ ها زودتر برسند قبل از آنكه دیر شود.نظرات


مهدی

باید دولت راهی برای این بسنجد باید افسوس خورد
elham

ای وای بر اسیری که از یاد رفته باشد...مسئولا بیدار شید...بابا بخدا یه بچه نباید تقاص خواب شما رو پس بده صحبت یه نسله....

 

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


    صدا       فیلم     تلویزیون    رادیو
بررسی چگونگی اصلاح قانون منع به کارگیری بازنشستگان توسط فراکسیون جوانان مجلسصندوق توسعه فعالیت های کشاورزی زنان روستایی هرمزگان تشکیل شدلاریجانی : نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران دهان آمریکا را در منطقه خرد می‌کندسپاه پاسداران: در آینده نزدیک تروریست ها با انتقام مهلک و فراموش ناشدنی مواجه خواهند شدپیش‌فروش محصولات ایران‌خودرو از سه‌شنبه آغاز می‌شودبرنامه های هفته گردشگری هرمزگان اعلام شدسامانه جامع اطلاعات مردمی قوه قضائیه آماده دریافت گزارشهای مردم حسن نیک طبع رئیس جدید دادگستری شهرستان میناب شدلاریجانی : مردم هرمزگان در دفاع از منافع ملی پیشگام بوده‌اندگزارش تصویری مراسم عاشورا در بندرعباس ممنوعیت جابجایی دانش آموزان با وانت‌بار در مدارس روستاها و توابع هرمزگاندشت های آبی رودان در خطر فروچاله هاطرح "نذر فرهنگی" در بندرعباس به اجرا درآمدذوالقدر خبر داد : پیشنهاد نمایندگان برای تعطیلی روز زن به جای تعطیلی هشتم ربیع‌الاولواحد‌های صنایع تبدیلی بخش کشاورزی هرمزگان تسهیلات دریافت می‌کنندایران خودرو : فقط آنها که خودرو ندارند می توانند در طرح پیش فروش ثبت نام کنندسرمایه گذاران پرورش ماهی در قفس حمایت می شوندحرکت جالب موسسه نور در هرمزگانپرداخت وام ۲۰ میلیونی به کارآفرینان زن سرپرست خانوارگیشه ی جنوب / قسمت پنجممحدودیت به کارگیری بازنشستگان بیشتر شدافزایش تسهیلات اشتغال روستایی از ۶ به ۱۰ میلیارد تومانطرحهای پژوهشی در هرمزگان کمک مالی دریافت می کنندتوان پرداخت سه میلیون تومان هزینه بازنشستگی پیش از موعد را نداریماحمد راستی معاون نیروی دریایی سپاه شدمشارکت ایران در سه نمایشگاه بین المللی تخصصی عمان در مهرماهدستگیری ۱۸ لیدر و عضو دسیسه هرمی جدید که ارز زیادی از کشور خارج کردندشورای نگهبان طرح اصلاح قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان را تایید کردجزئیات درگذشت بازیکن اسبق تیم ملی فوتبال کشورمان مشخص شدآماده‌سازی ۲۲۲ کلاس درس برای سال تحصیلی جدید در هرمزگانگیشه ی جنوب / قسمت چهارممحسنی اژه‌ای:مردم افراد آلوده به فساد را به قوه قضاییه معرفی کنندحکم حذف آبونمان تلفن ثابت به مخابرات ابلاغ شد‍ دوشاب پزی در هرمزگان + عکسسرپرست جدید فرهنگستان هنر کیست؟مکانی شگفت‌انگیز در هرمزگان +عکسغرفه حصیربافی هرمزگان رتبه برتر نهمین نمایشگاه صنایع دستی مشهدتوزیع گوشت قرمز یارانه ای در هرمزگان آغاز شد وجود 23 بدهکار دانه درشت بانکی در هرمزگانجوکار به عنوان امام جمعه جدید شهر قدس معرفی شد