کد خبر: 2636 تاریخ انتشار: ۱۳۹۰ چهارشنبه ۳۰ آذر 4:32 عصر نسخه چاپی نسخه چاپی
2487 ارسال به دوست ارسال به دوستگزارشی تكان دهنده از روستای "سهرکی" جاسک / جایی که تپه های شن زودتر از بچه ها قد می كشند!


در این روستا ماسه و شن زودتر از بچه ها قد می كشند، آنقدر كه جای می شود هم قد دیوار و جائی دیگر هم سطحش...

به گزارش هرمزگان نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران، هجوم شن های روان، نفس های روستای سهركی بندر جاسك را به شماره انداخته است... صحبت از روستاییان مرزنشینی است كه این روزها با توفان شن و نبود اعتبار برای مقابله با آن، دست و پنجه نرم می كنند.

برای سفر به روستای سهركی بندر جاسك باید پیاده رفت؛ چرا كه ماشین میان ماسه ها جا می ماند. وقتی وارد روستا می شوی اولین چیزی كه دلت را گرم می كند لبخند كودكانش است؛ بچه هایی كه علیرغم هجوم شن های روان هنوز می خندند و پشت نیمكت های مدرسه تلاش می كنند، برای یادگیری. خیال راحتشان خیالم را ناراحت می كند مگر نمی دانند كه روستایشان همین امروز و فردا دفن می شود؟

محمد درویش خواه مدیر كل فنی منابع طبیعی استان هرمزگان در خصوص علت ایجاد این خطر برای روستا می گوید: وقتی زمان جزر دریا می شود با عقب رفتن آب ماسه های ساحل خشك می شوند و وزش باد چندین كیلومتر آنها را جابه جا می كند. این پدیده باعث می شود تا به مرور تپه های ماسه ای تشكیل شوند كه از آن به عنوان كانون بحران نام می بریم.

در این روستا ماسه و شن زودتر از بچه ها قد می كشند، آنقدر كه جای می شود هم قد دیوار و جائی دیگر هم سطحش. اهالی روستا پنجره ها را محكم مسدود كرده اند اما شن های روان از هر منفذ كوچكی وارد می شوند.

دهیار روستای سهركی با بیان اینكه این شن ها و ماسه های روان سلامت اهالی روستا را هم تهدید می كند می گوید: آسم، سنگ كلیه و بیماری های پوستی با آمدن شنها اینجا زیاد شده است.

وی از دغدغه تامین آب هم برای اهالی روستا خبر می دهد و می افزاید: به خاطر اینكه معابر را شن های روان مسدود كرده اند حتی با تانكر هم نمی توان به مردم آب رساند الان چند حلقه چاه حفر كرده ایم كه فعلا آب را تامین می كند.

مدیر كل فنی منابع طبیعی استان هرمزگان می گوید: وقتی مالچ را بر روی تپه های ماسه ای كه كانون بحران برای توفان شن است پاشیده شود تپه تثبیت شده و مشكل هجوم آنها به خانه های مسكونی حل می شود اما اكنون اداره كل منابع طبیعی استان توان خرید آن را ندارد. هر لیتر مالچ تنها 500 تومان است اما با اعتبار موجود امكان تامین آن نیست.

وی در ادامه به مالچ پاشی در چند روستای دیگر اشاره می کند و ادامه می دهد: روستای سدیج چند سال پیش با همین مشكل روبرو بود اما با مالچ پاشی و كاشت نهال در اطراف روستا نه تنها مشكل توفان شن حل شده بلكه پوشش گیاهی مناسبی هم ایجاد شده است.

                                                                         ***

در سفر به سهركی یك چیز تحسین هر آدمی را بر می انگیزد و آن تلاش این روستائیان برای مبارزه با شن و باقی ماندن در زادگاهشان است كاش مالچ ها زودتر برسند قبل از آنكه دیر شود.نظرات


مهدی

باید دولت راهی برای این بسنجد باید افسوس خورد
elham

ای وای بر اسیری که از یاد رفته باشد...مسئولا بیدار شید...بابا بخدا یه بچه نباید تقاص خواب شما رو پس بده صحبت یه نسله....

 

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


    صدا       فیلم     تلویزیون    رادیو
۲ هزار ۷۶۵فقره تسهیلات اشتغال کشوری پرداخت می شودمردم می توانند علیه بازنشستگان شاغل اعلام جرم کننددر سفر به هرمزگان؛جهانگیری با عموی خود دیدار کردمصوبه بخشودگی وام‌های کشاورزان به‌زودی عملیاتی می‌شود فراخوان استخدامی شرکت بادبان دریای ساحل قشمنوبت دهی اینترنتی در بیمارستان خلیج فارس بندرعباساحتمال بازگشت طرح "خرید سربازی"انتخاب عکاس هرمزگانی به‌عنوان یکی از داوران مسابقه بین‌المللی عکاسی روسیهدانشگاه آزاد: ازدواج کنید، از شهریه معاف شویدگمانه‌زنی‌ها پیرامون معرفی استانداران پیشنهادی تکذیب شدامکان بازیافت ۷۵ درصد آب مصرفی خانه‌هامعاون اول رئیس جمهوری و رئیس مجلس شورای اسلامی در هفته جاری به هرمزگان سفر می کنندوام ساخت مسکن در بافت فرسوده ۱۱۰ میلیون تومان شدانتظامی نماینده مدیران مسوول در هیات نظارت شداعضای سمن‌های جوانان هرمزگان انتخاب شدنداعضا هیات مدیره مجمع خیران هرمزگان مشخص شدندکتاب" توسعه حرفه‌ای نمایندگان مجلس" با یادداشتی از نماینده بندرعباس منتشر شد۱۰ ابهام درباره قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان احصا شدطرح استیضاح رئیس مجلس تقدیم هیئت رئیسه شدصف طولانی ثبت‌نام کارت سوخت المثنی را دور بزنیدشرایط جوی و دریایی هرمزگان تا دوشنبه پنجم آذرماه ناپایدار استنحوه ثبت نام کارت المثنی سوخت اعلام شد وزیر صنعت:واردات لوازم خانگی ممنوع است‍ طرح مرکز پژوهش‌ها برای پرداخت یارانه بنزینواریز سود ۱۷۵ هزار تومانی سهام عدالت از فرداسامانه ناپایدار جوی وارد هرمزگان شداستعفای مدیرکل دفتر استاندار در راستای اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان/سرپرست جدید دفتر استاندار هرمزگان منصوب شد تصویب جزییات طرح استانی شدن انتخابات مجلسشرکت نفت ستاره خلیج فارس2 دانش آموز را بورسیه کردمدیرکل جدید محیط زیست هرمزگان منصوب شدمدیران جدید وزارت ارشاد منصوب شدندسرپرستان ١١ استانداری کشور منصوب شدنددو فوتسالیست هرمزگانی به اردوی تیم ملی دعوت شدندخرمای پیارم، نارنگی و مروارید هرمزگان ثبت جهانی شدارزش سهام عدالت به ۱۴میلیون تومان رسیدمعادن غیر فعال هرمزگان واگذار می شونداستقبال مجلس از تسهیل شرایط اعطای تابعیت به فرزندان زنان ایرانی و مردان خارجیپرداخت تسهیلات برای مقاوم سازی منازل روستاییان در هرمزگانخبر مهم برای بازنشستگانوزیر کشور: استانداران جدید روز یکشنبه به دولت معرفی می شوند