کد خبر: 2618 تاریخ انتشار: ۱۳۹۰ سه شنبه ۲۹ آذر 7:57 عصر نسخه چاپی نسخه چاپی
1371 ارسال به دوست ارسال به دوستچــراغ های رابطه همــچنان خــاموشند!


خارجیان پیشرفته، این همه روز و هفته و ماه نامگذاری شده، ندارند و زندگی را بسیار بهتر از ما به سامان کرده اند. راستی علت پیشرفت آنان همین نامگذاری نکردن نیست؟!

به گزارش هرمزگان نیوز، فاضل حسینی فرد- مدیرمسوول ایسنای خلیج فارس و سرپرست معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی هرمزگان- در یادداشتی چنین نوشت: هفته پژوهش را سپری کردیم. این هفته در حالی به پایان رسید که همچون سنوات گذشته، بسیاری از مسئولان و تعدادی از مدیران واحدهای دانشگاهی، اهمیت پژوهش را یادآور شدند؛ از عدم تامین منابع مالی لازم برای انجام تحقیقات گله کردند، یا تخصیص منابع محدود مالی را بهینه نداشتند و یا انتقادات جدی را متوجه عدم هماهنگی و همراهی صنعت و دانشگاه و تحقیقات دانستند و ...

در این میان، همچون همیشه، بحث ارتباط صنعت و دانشگاه -بعنوان عمده ترین مرکز پژوهش و تحقیقات علمی- مطرح شد و عقب افتادگی و فرسودگی صنعت در عدم ارتزاق از دستاوردهای پژوهشی دانشگاه ریشه یابی گردید؛ تا آنجا یکی از دست اندرکاران دانشگاهی گفته بود که باید بخش صنعت باور کند که استفاده از نتایج پژوهش های علمی به نفع آن بخش است و تا مدیران و صاحبان صنایع به چنین باوری نرسند، هیچ دگرگونی و تحول مثبتی را در عرصه صنعت نمی توان چشم داشت، اما به راستی آیا مدیران و صاحبان صنایع ملتفت چنین سودی نیستند؟ به گمان این قلم، نکاتی مورد غفلت هر دو گروه است.

1- دو رویکرد به امر پژوهش وجود دارد: نخست، پژوهش بعنوان امری که هدف آن، گسترش مرزهای دانش و معرفت است، این پژوهش بالذات اصیل است و خادم هیچ غرضی جز افزایش دانایی آدمیان نیست. از پژوهش هایی از این دست، حتی شاید نمی توان نفعی را برای توسعه معیشت و آسایش جوامع انسانی انتظار داشت و گرچه شاید از آنجا که با توسعه جغرافیایی معرفتی و آگاهی بشر، توان آدمی را در دست بردن در طبیعت افزایش می دهند، اما هدف اصلی این پژوهش ها، خدمت به غرضی نیست. این گونه پژوهش ها نه خادم، بلکه مخدومند.

2- در رویکرد دوم، امر پژوهش کاملاً خادم هدف و غرض خاصی است. پژوهش انجام می شود تا دست آدمیان را برای تصرف در نظام طبیعت بازتر کند و زندگی انسانی را خدمت رساند، این گونه پژوهش ها البته اصیل نیستند بلکه به سبب بروز نیازی به  آنان حاجت می افتد.

هدف اصلی آنها نه گسترش دانایی بلکه افزایش توانایی است و از آنجا که نیم نگاهی به حاجات انسانی در گذران معیشت و افزایش بهره وری آدمیان دارند همواره محدود به خواست انسان هستند؛ خواستی که در جریان زندگی روزمره براساس بنیان های پیشین ظهور می یابد. اینگونه پژوهش ها باید از سویی دستی مثلا در صنعت داشته باشند و از سویی دیگر از نزدیک با پژوهش های نوع نخست که مرزهای دانش بشری را گسترش داده اند، آشنا باشند. به عبارت دیگر، راه حل معضلات صنعت را نه در نسخه های قدیمی بلکه در مرزهای جدید بیابند. بدین گونه است که صنعت همواره از آخرین دستاوردهای علمی بهره مند می شود و توان آن را می یابد که عقب ماندگی و فرسودگی را جبران سازد.

انتظار از دانشگاهیان و دانشگاهها -که عهده داران انجام پژوهش های رویکرد نخست هستند، برای انجام تحقیقات صنعتی و پژوهش های نوع دوم، بیهوده است. دانشگاهیان نیامده اند که مشکل صنعت را حل کنند. آنها تلاش می کنند تا سرپنجه تفکر، تدبیر و اندیشه مشکلات علمی را پاسخ  گویند. اصالت برای آنها در وهله نخست، تفکر، اندیشه و تولید علم است. این امر مهم هم لازم است و هم مطلوب. دیگرانی باید بیایند تا نقش واسطه را میان دانشگاه و صنعت ایفا نمایند و بدین منظور باید شرکت ها و دفاتر تحقیقاتی متعدد، گسترده و مسوولیت پذیر به تناسب شاخه های صنعت و شاخه های معرفت تاسیس شوند و افرادی صرفاً برای مهارت در انجام پژوهش های عملیاتی -که دانشگاهیان نیز می توانند از جمله آنها باشند-تربیت شوند و این همان تجربه ای است که اینک کشورهای توسعه یافته از آن به فور بهره می برند.

در این کشورها می توان از هسته ها و دفاتر متعدد مطالعاتی تحقیقاتی و پژوهشی که هم به صنعت و هم به دانشگاهها، مشاوره مسوولانه می دهند و آنها را همگرا می کنند، سراغ گرفت؛ در حالی که در ایران هرگاه صنایع به فکر استفاده از مشاوره علمی و یا مطالعات پژوهشی می افتند، به دنبال استادان تراز اول دانشگاه و نهایتاً یک حلقه چند نفره از شاگردان وی که نه تنها به فکر تدبیر امر صنعت نیستند بلکه نباید هم باشند، می روند. اگر چنین جریانی در کشور ظهور نکند، نتیجه همین خواهد بود که اینک همه می بینیم: اقتصادی ناکارآمد، صنعتی فرسوده، فرهنگی شدیداً آسیب پذیر، دانشگاهی غیر مولد و تقلیدی، فارغ التحصیلانی اکثراً بی سواد و ناکارآمد و...

راستی فراموش نکنیم که روزها و هفته های سال را یکی پس از دیگری به نامی نامیدن و یا در هفته خاص، تمام گوش ها را از گله ها، انتقادها و وعده وعیدها آکنده ساختن و پس از آن تمام مواعید را به طاق نسیان سپردن و معضلات را دائماً بر گردن دیگران افکندن و خود را طیب و طاهر نمودن و از تجربه به دیگران چراغ راه برنگرفتن، هیچ مشکلی را حل نمی کند. خارجیان پیشرفته، این همه روز و هفته و ماه نامگذاری شده، ندارند و زندگی را بسیار بهتر از ما به سامان کرده اند.

راستی علت پیشرفت آنان همین نامگذاری نکردن نیست؟!نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

 

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


    صدا       فیلم     تلویزیون    رادیو
بررسی چگونگی اصلاح قانون منع به کارگیری بازنشستگان توسط فراکسیون جوانان مجلسصندوق توسعه فعالیت های کشاورزی زنان روستایی هرمزگان تشکیل شدلاریجانی : نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران دهان آمریکا را در منطقه خرد می‌کندسپاه پاسداران: در آینده نزدیک تروریست ها با انتقام مهلک و فراموش ناشدنی مواجه خواهند شدپیش‌فروش محصولات ایران‌خودرو از سه‌شنبه آغاز می‌شودبرنامه های هفته گردشگری هرمزگان اعلام شدسامانه جامع اطلاعات مردمی قوه قضائیه آماده دریافت گزارشهای مردم حسن نیک طبع رئیس جدید دادگستری شهرستان میناب شدلاریجانی : مردم هرمزگان در دفاع از منافع ملی پیشگام بوده‌اندگزارش تصویری مراسم عاشورا در بندرعباس ممنوعیت جابجایی دانش آموزان با وانت‌بار در مدارس روستاها و توابع هرمزگاندشت های آبی رودان در خطر فروچاله هاطرح "نذر فرهنگی" در بندرعباس به اجرا درآمدذوالقدر خبر داد : پیشنهاد نمایندگان برای تعطیلی روز زن به جای تعطیلی هشتم ربیع‌الاولواحد‌های صنایع تبدیلی بخش کشاورزی هرمزگان تسهیلات دریافت می‌کنندایران خودرو : فقط آنها که خودرو ندارند می توانند در طرح پیش فروش ثبت نام کنندسرمایه گذاران پرورش ماهی در قفس حمایت می شوندحرکت جالب موسسه نور در هرمزگانپرداخت وام ۲۰ میلیونی به کارآفرینان زن سرپرست خانوارگیشه ی جنوب / قسمت پنجممحدودیت به کارگیری بازنشستگان بیشتر شدافزایش تسهیلات اشتغال روستایی از ۶ به ۱۰ میلیارد تومانطرحهای پژوهشی در هرمزگان کمک مالی دریافت می کنندتوان پرداخت سه میلیون تومان هزینه بازنشستگی پیش از موعد را نداریماحمد راستی معاون نیروی دریایی سپاه شدمشارکت ایران در سه نمایشگاه بین المللی تخصصی عمان در مهرماهدستگیری ۱۸ لیدر و عضو دسیسه هرمی جدید که ارز زیادی از کشور خارج کردندشورای نگهبان طرح اصلاح قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان را تایید کردجزئیات درگذشت بازیکن اسبق تیم ملی فوتبال کشورمان مشخص شدآماده‌سازی ۲۲۲ کلاس درس برای سال تحصیلی جدید در هرمزگانگیشه ی جنوب / قسمت چهارممحسنی اژه‌ای:مردم افراد آلوده به فساد را به قوه قضاییه معرفی کنندحکم حذف آبونمان تلفن ثابت به مخابرات ابلاغ شد‍ دوشاب پزی در هرمزگان + عکسسرپرست جدید فرهنگستان هنر کیست؟مکانی شگفت‌انگیز در هرمزگان +عکسغرفه حصیربافی هرمزگان رتبه برتر نهمین نمایشگاه صنایع دستی مشهدتوزیع گوشت قرمز یارانه ای در هرمزگان آغاز شد وجود 23 بدهکار دانه درشت بانکی در هرمزگانجوکار به عنوان امام جمعه جدید شهر قدس معرفی شد