کد خبر: 2618 تاریخ انتشار: ۱۳۹۰ سه شنبه ۲۹ آذر 7:57 عصر نسخه چاپی نسخه چاپی
1360 ارسال به دوست ارسال به دوستچــراغ های رابطه همــچنان خــاموشند!


خارجیان پیشرفته، این همه روز و هفته و ماه نامگذاری شده، ندارند و زندگی را بسیار بهتر از ما به سامان کرده اند. راستی علت پیشرفت آنان همین نامگذاری نکردن نیست؟!

به گزارش هرمزگان نیوز، فاضل حسینی فرد- مدیرمسوول ایسنای خلیج فارس و سرپرست معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی هرمزگان- در یادداشتی چنین نوشت: هفته پژوهش را سپری کردیم. این هفته در حالی به پایان رسید که همچون سنوات گذشته، بسیاری از مسئولان و تعدادی از مدیران واحدهای دانشگاهی، اهمیت پژوهش را یادآور شدند؛ از عدم تامین منابع مالی لازم برای انجام تحقیقات گله کردند، یا تخصیص منابع محدود مالی را بهینه نداشتند و یا انتقادات جدی را متوجه عدم هماهنگی و همراهی صنعت و دانشگاه و تحقیقات دانستند و ...

در این میان، همچون همیشه، بحث ارتباط صنعت و دانشگاه -بعنوان عمده ترین مرکز پژوهش و تحقیقات علمی- مطرح شد و عقب افتادگی و فرسودگی صنعت در عدم ارتزاق از دستاوردهای پژوهشی دانشگاه ریشه یابی گردید؛ تا آنجا یکی از دست اندرکاران دانشگاهی گفته بود که باید بخش صنعت باور کند که استفاده از نتایج پژوهش های علمی به نفع آن بخش است و تا مدیران و صاحبان صنایع به چنین باوری نرسند، هیچ دگرگونی و تحول مثبتی را در عرصه صنعت نمی توان چشم داشت، اما به راستی آیا مدیران و صاحبان صنایع ملتفت چنین سودی نیستند؟ به گمان این قلم، نکاتی مورد غفلت هر دو گروه است.

1- دو رویکرد به امر پژوهش وجود دارد: نخست، پژوهش بعنوان امری که هدف آن، گسترش مرزهای دانش و معرفت است، این پژوهش بالذات اصیل است و خادم هیچ غرضی جز افزایش دانایی آدمیان نیست. از پژوهش هایی از این دست، حتی شاید نمی توان نفعی را برای توسعه معیشت و آسایش جوامع انسانی انتظار داشت و گرچه شاید از آنجا که با توسعه جغرافیایی معرفتی و آگاهی بشر، توان آدمی را در دست بردن در طبیعت افزایش می دهند، اما هدف اصلی این پژوهش ها، خدمت به غرضی نیست. این گونه پژوهش ها نه خادم، بلکه مخدومند.

2- در رویکرد دوم، امر پژوهش کاملاً خادم هدف و غرض خاصی است. پژوهش انجام می شود تا دست آدمیان را برای تصرف در نظام طبیعت بازتر کند و زندگی انسانی را خدمت رساند، این گونه پژوهش ها البته اصیل نیستند بلکه به سبب بروز نیازی به  آنان حاجت می افتد.

هدف اصلی آنها نه گسترش دانایی بلکه افزایش توانایی است و از آنجا که نیم نگاهی به حاجات انسانی در گذران معیشت و افزایش بهره وری آدمیان دارند همواره محدود به خواست انسان هستند؛ خواستی که در جریان زندگی روزمره براساس بنیان های پیشین ظهور می یابد. اینگونه پژوهش ها باید از سویی دستی مثلا در صنعت داشته باشند و از سویی دیگر از نزدیک با پژوهش های نوع نخست که مرزهای دانش بشری را گسترش داده اند، آشنا باشند. به عبارت دیگر، راه حل معضلات صنعت را نه در نسخه های قدیمی بلکه در مرزهای جدید بیابند. بدین گونه است که صنعت همواره از آخرین دستاوردهای علمی بهره مند می شود و توان آن را می یابد که عقب ماندگی و فرسودگی را جبران سازد.

انتظار از دانشگاهیان و دانشگاهها -که عهده داران انجام پژوهش های رویکرد نخست هستند، برای انجام تحقیقات صنعتی و پژوهش های نوع دوم، بیهوده است. دانشگاهیان نیامده اند که مشکل صنعت را حل کنند. آنها تلاش می کنند تا سرپنجه تفکر، تدبیر و اندیشه مشکلات علمی را پاسخ  گویند. اصالت برای آنها در وهله نخست، تفکر، اندیشه و تولید علم است. این امر مهم هم لازم است و هم مطلوب. دیگرانی باید بیایند تا نقش واسطه را میان دانشگاه و صنعت ایفا نمایند و بدین منظور باید شرکت ها و دفاتر تحقیقاتی متعدد، گسترده و مسوولیت پذیر به تناسب شاخه های صنعت و شاخه های معرفت تاسیس شوند و افرادی صرفاً برای مهارت در انجام پژوهش های عملیاتی -که دانشگاهیان نیز می توانند از جمله آنها باشند-تربیت شوند و این همان تجربه ای است که اینک کشورهای توسعه یافته از آن به فور بهره می برند.

در این کشورها می توان از هسته ها و دفاتر متعدد مطالعاتی تحقیقاتی و پژوهشی که هم به صنعت و هم به دانشگاهها، مشاوره مسوولانه می دهند و آنها را همگرا می کنند، سراغ گرفت؛ در حالی که در ایران هرگاه صنایع به فکر استفاده از مشاوره علمی و یا مطالعات پژوهشی می افتند، به دنبال استادان تراز اول دانشگاه و نهایتاً یک حلقه چند نفره از شاگردان وی که نه تنها به فکر تدبیر امر صنعت نیستند بلکه نباید هم باشند، می روند. اگر چنین جریانی در کشور ظهور نکند، نتیجه همین خواهد بود که اینک همه می بینیم: اقتصادی ناکارآمد، صنعتی فرسوده، فرهنگی شدیداً آسیب پذیر، دانشگاهی غیر مولد و تقلیدی، فارغ التحصیلانی اکثراً بی سواد و ناکارآمد و...

راستی فراموش نکنیم که روزها و هفته های سال را یکی پس از دیگری به نامی نامیدن و یا در هفته خاص، تمام گوش ها را از گله ها، انتقادها و وعده وعیدها آکنده ساختن و پس از آن تمام مواعید را به طاق نسیان سپردن و معضلات را دائماً بر گردن دیگران افکندن و خود را طیب و طاهر نمودن و از تجربه به دیگران چراغ راه برنگرفتن، هیچ مشکلی را حل نمی کند. خارجیان پیشرفته، این همه روز و هفته و ماه نامگذاری شده، ندارند و زندگی را بسیار بهتر از ما به سامان کرده اند.

راستی علت پیشرفت آنان همین نامگذاری نکردن نیست؟!نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

 

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


    صدا       فیلم     تلویزیون    رادیو
۴۸ کشور مجهز به ارتش اخبارجعلی در شبکه‌های اجتماعی را بشناسیدچکش کاری قانون در مجلس ؛ بازنشستگان می روند، جوانان می آیندسرمقاله روزنامه شرق / این انتخابِ آخر روحانی است نماینده مردم غرب هرمزگان در مجلس:رفتارها در قبال بخش خصوصی متناقض استآشوری : آب شیرین کن سیمان هرمزگان، بخشی از دغدغه مردم بندرخمیر را رفع می‌کندروستای سلخ میزبان پانزدهمین جشنواره نوروز صیاد قشموقتی بانوان هرمزگانی مچ یکدیگر را می‌خوابانندمهمترین رخدادهای هرمزگان در هفته ای که گذشتکمک ۵۰میلیارد تومانی دفتر رهبری به مجتمع آبرسانی سد سهران بشاگردبرگزاری کارگاه یک روزه خبرنویسی توسط انجمن صنفی کارفرمایی مطبوعات هرمزگان در حاجی آبادسرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان منصوب شدممنوعیت صادرات ۱۸ قلم کالای داخلی از هرمزگانهمت بنیاد علوی برای حل مشکل مسکن خانواده‌های دارای فرزند معلولحمایت صندوق توسعه ملی از سرمایه گذاری در منطقه ویژه پارسیانگشایش اعتبار برای واردات کاغذ روزنامه فقط با هماهنگی وزارت ارشادمدیران موظف به اطلاع رسانی و همکاری با خبرنگاران و رسانه ها هستندراه‌اندازی بورس بین‌الملل در مناطق آزاد استاندار؛ فرصت و ظرفیتی برای رشد و پیشرفت استان / یادداشتی به قلم مشاور عالی استاندار هرمزگانشرایط دریافت ارز دولتی تغییر کردانتخاب ۱۹ طرح برای پوشش بانوان کارمند هرمزگاناستاندار هرمزگان : شهرستان پارسیان در آستانه یك تحول توسعه ای بزرگ قرار داردتجمیع صندوق‌ های اعتباری خرد زنان هرمزگان کلید خوردکشف 34 دستگاه کانتینر سوخت قاچاق توسط یگان حفاظت بندر شهید رجاییدیه تمامی محیط‌بانان از سوی دولت پرداخت می‌شوداجرای طرح «سرشماری اجتماعی خانوارهای ایرانی» از شهریور + جزییاترزمی‌کاران مینابی راهی جاکاراتا شدند۱۲ بسته اجرایی برای مقابله با تحریم ها در چارچوب برنامه جامعبرگزاری تجمع عفاف و حجاب در بندرعباس+ تصاویرشرکت فولاد هرمزگان واحد نمونه صنعتی سال ۹۶ شداستاندار هرمزگان در دیدار وزیر ورزش و جوانان:هرمزگان مستعد توسعه و تبدیل شدن به قطب ورزش های ساحلی استدستور استاندار هرمزگان برای رسیدگی ویژه و فوری به پرونده قتل زوج معلم در بندرعباسمهرماه امسال هیچ کلاس درسی در استان هرمزگان بدون معلم نخواهد بودمعاون دادستان کل: رسانه‌ها به طور جدی در بحث فساد مالی ورود کنند30 نیروگاه خورشیدی خانگی در هرمزگان به شبکه برق متصل شدبحث جالب یک دانشجو با رحیم پور ازغدی در مورد ازدواجرئیس اتاق بازرگانی بندرعباس:عمان ظرفیتی مغتنم برای تجار و سرمایه‌گذاران ایرانی استمدیرعامل سازمان فاوا شهرداری بندرعباس:به دنبال تحقق زیرساخت‌های شهروند الکترونیک هستیم پرواز هواپیماهای بدون ترمز در ایران!تنگه هرمز بسته شود، ۱۸ میلیون بشکه نفت می‌پردپرداخت تسهیلات مشاغل خانگی در هرمزگان با اولویت صنایع دستی