کد خبر: 2618 تاریخ انتشار: ۱۳۹۰ سه شنبه ۲۹ آذر 7:57 عصر نسخه چاپی نسخه چاپی
1423 ارسال به دوست ارسال به دوستچــراغ های رابطه همــچنان خــاموشند!


خارجیان پیشرفته، این همه روز و هفته و ماه نامگذاری شده، ندارند و زندگی را بسیار بهتر از ما به سامان کرده اند. راستی علت پیشرفت آنان همین نامگذاری نکردن نیست؟!

به گزارش هرمزگان نیوز، فاضل حسینی فرد- مدیرمسوول ایسنای خلیج فارس و سرپرست معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی هرمزگان- در یادداشتی چنین نوشت: هفته پژوهش را سپری کردیم. این هفته در حالی به پایان رسید که همچون سنوات گذشته، بسیاری از مسئولان و تعدادی از مدیران واحدهای دانشگاهی، اهمیت پژوهش را یادآور شدند؛ از عدم تامین منابع مالی لازم برای انجام تحقیقات گله کردند، یا تخصیص منابع محدود مالی را بهینه نداشتند و یا انتقادات جدی را متوجه عدم هماهنگی و همراهی صنعت و دانشگاه و تحقیقات دانستند و ...

در این میان، همچون همیشه، بحث ارتباط صنعت و دانشگاه -بعنوان عمده ترین مرکز پژوهش و تحقیقات علمی- مطرح شد و عقب افتادگی و فرسودگی صنعت در عدم ارتزاق از دستاوردهای پژوهشی دانشگاه ریشه یابی گردید؛ تا آنجا یکی از دست اندرکاران دانشگاهی گفته بود که باید بخش صنعت باور کند که استفاده از نتایج پژوهش های علمی به نفع آن بخش است و تا مدیران و صاحبان صنایع به چنین باوری نرسند، هیچ دگرگونی و تحول مثبتی را در عرصه صنعت نمی توان چشم داشت، اما به راستی آیا مدیران و صاحبان صنایع ملتفت چنین سودی نیستند؟ به گمان این قلم، نکاتی مورد غفلت هر دو گروه است.

1- دو رویکرد به امر پژوهش وجود دارد: نخست، پژوهش بعنوان امری که هدف آن، گسترش مرزهای دانش و معرفت است، این پژوهش بالذات اصیل است و خادم هیچ غرضی جز افزایش دانایی آدمیان نیست. از پژوهش هایی از این دست، حتی شاید نمی توان نفعی را برای توسعه معیشت و آسایش جوامع انسانی انتظار داشت و گرچه شاید از آنجا که با توسعه جغرافیایی معرفتی و آگاهی بشر، توان آدمی را در دست بردن در طبیعت افزایش می دهند، اما هدف اصلی این پژوهش ها، خدمت به غرضی نیست. این گونه پژوهش ها نه خادم، بلکه مخدومند.

2- در رویکرد دوم، امر پژوهش کاملاً خادم هدف و غرض خاصی است. پژوهش انجام می شود تا دست آدمیان را برای تصرف در نظام طبیعت بازتر کند و زندگی انسانی را خدمت رساند، این گونه پژوهش ها البته اصیل نیستند بلکه به سبب بروز نیازی به  آنان حاجت می افتد.

هدف اصلی آنها نه گسترش دانایی بلکه افزایش توانایی است و از آنجا که نیم نگاهی به حاجات انسانی در گذران معیشت و افزایش بهره وری آدمیان دارند همواره محدود به خواست انسان هستند؛ خواستی که در جریان زندگی روزمره براساس بنیان های پیشین ظهور می یابد. اینگونه پژوهش ها باید از سویی دستی مثلا در صنعت داشته باشند و از سویی دیگر از نزدیک با پژوهش های نوع نخست که مرزهای دانش بشری را گسترش داده اند، آشنا باشند. به عبارت دیگر، راه حل معضلات صنعت را نه در نسخه های قدیمی بلکه در مرزهای جدید بیابند. بدین گونه است که صنعت همواره از آخرین دستاوردهای علمی بهره مند می شود و توان آن را می یابد که عقب ماندگی و فرسودگی را جبران سازد.

انتظار از دانشگاهیان و دانشگاهها -که عهده داران انجام پژوهش های رویکرد نخست هستند، برای انجام تحقیقات صنعتی و پژوهش های نوع دوم، بیهوده است. دانشگاهیان نیامده اند که مشکل صنعت را حل کنند. آنها تلاش می کنند تا سرپنجه تفکر، تدبیر و اندیشه مشکلات علمی را پاسخ  گویند. اصالت برای آنها در وهله نخست، تفکر، اندیشه و تولید علم است. این امر مهم هم لازم است و هم مطلوب. دیگرانی باید بیایند تا نقش واسطه را میان دانشگاه و صنعت ایفا نمایند و بدین منظور باید شرکت ها و دفاتر تحقیقاتی متعدد، گسترده و مسوولیت پذیر به تناسب شاخه های صنعت و شاخه های معرفت تاسیس شوند و افرادی صرفاً برای مهارت در انجام پژوهش های عملیاتی -که دانشگاهیان نیز می توانند از جمله آنها باشند-تربیت شوند و این همان تجربه ای است که اینک کشورهای توسعه یافته از آن به فور بهره می برند.

در این کشورها می توان از هسته ها و دفاتر متعدد مطالعاتی تحقیقاتی و پژوهشی که هم به صنعت و هم به دانشگاهها، مشاوره مسوولانه می دهند و آنها را همگرا می کنند، سراغ گرفت؛ در حالی که در ایران هرگاه صنایع به فکر استفاده از مشاوره علمی و یا مطالعات پژوهشی می افتند، به دنبال استادان تراز اول دانشگاه و نهایتاً یک حلقه چند نفره از شاگردان وی که نه تنها به فکر تدبیر امر صنعت نیستند بلکه نباید هم باشند، می روند. اگر چنین جریانی در کشور ظهور نکند، نتیجه همین خواهد بود که اینک همه می بینیم: اقتصادی ناکارآمد، صنعتی فرسوده، فرهنگی شدیداً آسیب پذیر، دانشگاهی غیر مولد و تقلیدی، فارغ التحصیلانی اکثراً بی سواد و ناکارآمد و...

راستی فراموش نکنیم که روزها و هفته های سال را یکی پس از دیگری به نامی نامیدن و یا در هفته خاص، تمام گوش ها را از گله ها، انتقادها و وعده وعیدها آکنده ساختن و پس از آن تمام مواعید را به طاق نسیان سپردن و معضلات را دائماً بر گردن دیگران افکندن و خود را طیب و طاهر نمودن و از تجربه به دیگران چراغ راه برنگرفتن، هیچ مشکلی را حل نمی کند. خارجیان پیشرفته، این همه روز و هفته و ماه نامگذاری شده، ندارند و زندگی را بسیار بهتر از ما به سامان کرده اند.

راستی علت پیشرفت آنان همین نامگذاری نکردن نیست؟!نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

 

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


    صدا       فیلم     تلویزیون    رادیو
نخستین شناور تفریحی در مسیر جزیره قشم- هنگام ساخته شدممنوعیت صادرت ۱۷ قلم کالای داخلی از هرمزگانخرید توافقی گوجه فرنگی کشاورزان هرمزگانرئیس مجلس شورای اسلامی به هرمزگان می‌آیدنخستین آلاچیق شناور در قشم به آب انداخته شدموفقیت 16 دانش آموز هرمزگان در مسابقه جهانی محاسبات ذهنی مالزی900 نفر از اهالی فاریاب رودان رایگان مداوا شدند۲ هزار ۷۶۵فقره تسهیلات اشتغال کشوری پرداخت می شودمردم می توانند علیه بازنشستگان شاغل اعلام جرم کننددر سفر به هرمزگان؛جهانگیری با عموی خود دیدار کردمصوبه بخشودگی وام‌های کشاورزان به‌زودی عملیاتی می‌شود فراخوان استخدامی شرکت بادبان دریای ساحل قشمنوبت دهی اینترنتی در بیمارستان خلیج فارس بندرعباساحتمال بازگشت طرح "خرید سربازی"انتخاب عکاس هرمزگانی به‌عنوان یکی از داوران مسابقه بین‌المللی عکاسی روسیهدانشگاه آزاد: ازدواج کنید، از شهریه معاف شویدگمانه‌زنی‌ها پیرامون معرفی استانداران پیشنهادی تکذیب شدامکان بازیافت ۷۵ درصد آب مصرفی خانه‌هامعاون اول رئیس جمهوری و رئیس مجلس شورای اسلامی در هفته جاری به هرمزگان سفر می کنندوام ساخت مسکن در بافت فرسوده ۱۱۰ میلیون تومان شدانتظامی نماینده مدیران مسوول در هیات نظارت شداعضای سمن‌های جوانان هرمزگان انتخاب شدنداعضا هیات مدیره مجمع خیران هرمزگان مشخص شدندکتاب" توسعه حرفه‌ای نمایندگان مجلس" با یادداشتی از نماینده بندرعباس منتشر شد۱۰ ابهام درباره قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان احصا شدطرح استیضاح رئیس مجلس تقدیم هیئت رئیسه شدصف طولانی ثبت‌نام کارت سوخت المثنی را دور بزنیدشرایط جوی و دریایی هرمزگان تا دوشنبه پنجم آذرماه ناپایدار استنحوه ثبت نام کارت المثنی سوخت اعلام شد وزیر صنعت:واردات لوازم خانگی ممنوع است‍ طرح مرکز پژوهش‌ها برای پرداخت یارانه بنزینواریز سود ۱۷۵ هزار تومانی سهام عدالت از فرداسامانه ناپایدار جوی وارد هرمزگان شداستعفای مدیرکل دفتر استاندار در راستای اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان/سرپرست جدید دفتر استاندار هرمزگان منصوب شد تصویب جزییات طرح استانی شدن انتخابات مجلسشرکت نفت ستاره خلیج فارس2 دانش آموز را بورسیه کردمدیرکل جدید محیط زیست هرمزگان منصوب شدمدیران جدید وزارت ارشاد منصوب شدندسرپرستان ١١ استانداری کشور منصوب شدنددو فوتسالیست هرمزگانی به اردوی تیم ملی دعوت شدند