کد خبر: 2618 تاریخ انتشار: ۱۳۹۰ سه شنبه ۲۹ آذر 7:57 عصر نسخه چاپی نسخه چاپی
1338 ارسال به دوست ارسال به دوستچــراغ های رابطه همــچنان خــاموشند!


خارجیان پیشرفته، این همه روز و هفته و ماه نامگذاری شده، ندارند و زندگی را بسیار بهتر از ما به سامان کرده اند. راستی علت پیشرفت آنان همین نامگذاری نکردن نیست؟!

به گزارش هرمزگان نیوز، فاضل حسینی فرد- مدیرمسوول ایسنای خلیج فارس و سرپرست معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی هرمزگان- در یادداشتی چنین نوشت: هفته پژوهش را سپری کردیم. این هفته در حالی به پایان رسید که همچون سنوات گذشته، بسیاری از مسئولان و تعدادی از مدیران واحدهای دانشگاهی، اهمیت پژوهش را یادآور شدند؛ از عدم تامین منابع مالی لازم برای انجام تحقیقات گله کردند، یا تخصیص منابع محدود مالی را بهینه نداشتند و یا انتقادات جدی را متوجه عدم هماهنگی و همراهی صنعت و دانشگاه و تحقیقات دانستند و ...

در این میان، همچون همیشه، بحث ارتباط صنعت و دانشگاه -بعنوان عمده ترین مرکز پژوهش و تحقیقات علمی- مطرح شد و عقب افتادگی و فرسودگی صنعت در عدم ارتزاق از دستاوردهای پژوهشی دانشگاه ریشه یابی گردید؛ تا آنجا یکی از دست اندرکاران دانشگاهی گفته بود که باید بخش صنعت باور کند که استفاده از نتایج پژوهش های علمی به نفع آن بخش است و تا مدیران و صاحبان صنایع به چنین باوری نرسند، هیچ دگرگونی و تحول مثبتی را در عرصه صنعت نمی توان چشم داشت، اما به راستی آیا مدیران و صاحبان صنایع ملتفت چنین سودی نیستند؟ به گمان این قلم، نکاتی مورد غفلت هر دو گروه است.

1- دو رویکرد به امر پژوهش وجود دارد: نخست، پژوهش بعنوان امری که هدف آن، گسترش مرزهای دانش و معرفت است، این پژوهش بالذات اصیل است و خادم هیچ غرضی جز افزایش دانایی آدمیان نیست. از پژوهش هایی از این دست، حتی شاید نمی توان نفعی را برای توسعه معیشت و آسایش جوامع انسانی انتظار داشت و گرچه شاید از آنجا که با توسعه جغرافیایی معرفتی و آگاهی بشر، توان آدمی را در دست بردن در طبیعت افزایش می دهند، اما هدف اصلی این پژوهش ها، خدمت به غرضی نیست. این گونه پژوهش ها نه خادم، بلکه مخدومند.

2- در رویکرد دوم، امر پژوهش کاملاً خادم هدف و غرض خاصی است. پژوهش انجام می شود تا دست آدمیان را برای تصرف در نظام طبیعت بازتر کند و زندگی انسانی را خدمت رساند، این گونه پژوهش ها البته اصیل نیستند بلکه به سبب بروز نیازی به  آنان حاجت می افتد.

هدف اصلی آنها نه گسترش دانایی بلکه افزایش توانایی است و از آنجا که نیم نگاهی به حاجات انسانی در گذران معیشت و افزایش بهره وری آدمیان دارند همواره محدود به خواست انسان هستند؛ خواستی که در جریان زندگی روزمره براساس بنیان های پیشین ظهور می یابد. اینگونه پژوهش ها باید از سویی دستی مثلا در صنعت داشته باشند و از سویی دیگر از نزدیک با پژوهش های نوع نخست که مرزهای دانش بشری را گسترش داده اند، آشنا باشند. به عبارت دیگر، راه حل معضلات صنعت را نه در نسخه های قدیمی بلکه در مرزهای جدید بیابند. بدین گونه است که صنعت همواره از آخرین دستاوردهای علمی بهره مند می شود و توان آن را می یابد که عقب ماندگی و فرسودگی را جبران سازد.

انتظار از دانشگاهیان و دانشگاهها -که عهده داران انجام پژوهش های رویکرد نخست هستند، برای انجام تحقیقات صنعتی و پژوهش های نوع دوم، بیهوده است. دانشگاهیان نیامده اند که مشکل صنعت را حل کنند. آنها تلاش می کنند تا سرپنجه تفکر، تدبیر و اندیشه مشکلات علمی را پاسخ  گویند. اصالت برای آنها در وهله نخست، تفکر، اندیشه و تولید علم است. این امر مهم هم لازم است و هم مطلوب. دیگرانی باید بیایند تا نقش واسطه را میان دانشگاه و صنعت ایفا نمایند و بدین منظور باید شرکت ها و دفاتر تحقیقاتی متعدد، گسترده و مسوولیت پذیر به تناسب شاخه های صنعت و شاخه های معرفت تاسیس شوند و افرادی صرفاً برای مهارت در انجام پژوهش های عملیاتی -که دانشگاهیان نیز می توانند از جمله آنها باشند-تربیت شوند و این همان تجربه ای است که اینک کشورهای توسعه یافته از آن به فور بهره می برند.

در این کشورها می توان از هسته ها و دفاتر متعدد مطالعاتی تحقیقاتی و پژوهشی که هم به صنعت و هم به دانشگاهها، مشاوره مسوولانه می دهند و آنها را همگرا می کنند، سراغ گرفت؛ در حالی که در ایران هرگاه صنایع به فکر استفاده از مشاوره علمی و یا مطالعات پژوهشی می افتند، به دنبال استادان تراز اول دانشگاه و نهایتاً یک حلقه چند نفره از شاگردان وی که نه تنها به فکر تدبیر امر صنعت نیستند بلکه نباید هم باشند، می روند. اگر چنین جریانی در کشور ظهور نکند، نتیجه همین خواهد بود که اینک همه می بینیم: اقتصادی ناکارآمد، صنعتی فرسوده، فرهنگی شدیداً آسیب پذیر، دانشگاهی غیر مولد و تقلیدی، فارغ التحصیلانی اکثراً بی سواد و ناکارآمد و...

راستی فراموش نکنیم که روزها و هفته های سال را یکی پس از دیگری به نامی نامیدن و یا در هفته خاص، تمام گوش ها را از گله ها، انتقادها و وعده وعیدها آکنده ساختن و پس از آن تمام مواعید را به طاق نسیان سپردن و معضلات را دائماً بر گردن دیگران افکندن و خود را طیب و طاهر نمودن و از تجربه به دیگران چراغ راه برنگرفتن، هیچ مشکلی را حل نمی کند. خارجیان پیشرفته، این همه روز و هفته و ماه نامگذاری شده، ندارند و زندگی را بسیار بهتر از ما به سامان کرده اند.

راستی علت پیشرفت آنان همین نامگذاری نکردن نیست؟!نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

 

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


    صدا       فیلم     تلویزیون    رادیو
جزئیات فیش حقوقی امسال کارکنانخبرخوش دیوان عدالت برای دریافت‌کنندگان بیمه بیکاری/ابطال یک دستور7 گزینه شهردار پایتختسعید مرتضوی کجاست؟مدیر هتل هرمز بندرعباس:دخالت دولت برای رونق بخش گردشگری ضروری استتشریح برنامه های سال ۹۷ شهرداری بندرعباس در پنج بخش اصلیدستگیری عاملان شهادت استوار معصومیجهین: دولت دوازدهم نگاه ویژه به جزایر داردسخنان قابل تامل مدیر آموزش و پرورش شهرستان خفر فارسفرمان مرگ در دست راننده خواب آلودساخت بزرگ‌ترین بندرصیادی كشور در هرمزگان/توان پهلودهی شناورهای بزرگیونانی‌ها خط ترانزیت خودرو به لنگه را تقویت می‌كنندمخالف اطلاع‌رسانی بنری شهرداری در این شرایط هستم همه سیاسیون از شهرداری سهم می‌خواهند/منکر بسیاری از مسائل نیستیم/نمی‌گوییم نیروهای شهرداری تعدیل شوندغربالگری زندانیان میناب در قالب طرح ویزیت رایگاناضافه شدن زیردریایی ساخت ایران به ناوگان ارتش/ توان حمل هشت مین دریایی"سرخوشانه‌های شهرداری" بندرعباس در هرمزگان‌نیوزسرخوشانه‌های شهرداری 1/پیاده‌روهای بندرعباس احداث نشده‌اندهرمزگان در رده هفتم باشگاه صدساله‌های ایران/زندگی 325 نفر از صدساله‌های ایران در هرمزگانعمان طوفانی می‌شود شن‌ها روان‌تردشستانی‌ها چرا و با وزیر نیرو چه كردند/وقوع رویدادی نادر در جنوبسفر هیئت تجاری عمان به جاسكرضا آزاد دریایی از کمدی تلخ کشتار خنده می‌گوید بانوی بشاگردی زننده گل تیم ملی فوتسال برابر تایلند هدف عكس‌هایم ارائه وضعیت هشدار دهنده‌ از منظر فروپاشى اجتماعى نیستپرنده‌ها مانع پرواز آسمان به بندرعباس شدندکشف 5 میلیارد پارچه قاچاق در حاجی‌آباد/توقیف محوله شیشه‌ای در بندرعباسخط مسافری دریایی كیش چابهار؛ شاید وقتی دیگر! تعداد قابل توجهی نیروی حزب‌الهی در امریکا داریم/کابینه‌ای مستقل می‌خواهیمنظر فاطمه ذوالقدر پیرامون طرح اصلاحی گذرنامه/ تاثیر ماجرای محدودیت ایجاد شده برای زهرا نعمتی/امکان خروج بانوان بدون اجازه قیم اصلاح گذرنامه‌ای برای کوتاه کردن دست شوهران زورگواختصاصی/تضاد فاحش گفته‌های مدیران آبی با واقعیت‌ها/بحران آب و رمز و راز چاه‌های انتقال در مینابتجهیز پلیس هرمزگان به سگ‌های موادیاب و پهباد نجات 12 نظامی اماراتی با هماهنگی مرکز نجات دریایی بندرعباسدرخشش بوكس هرمزگانی با مدال مختار رضاییدو هرمزگانی در لیست داغ‌ترین‌های مردادیسرپرست روابط عمومی پخش فرآورده های نفتی هرمزگان منصوب شدفیلم 13 میلیون دلاری فرهادی در اسپانیا 100 درصد کانتینرها را کنترل می‌کنیم/ افرایش تعداد ایکس‌ری‌ها از 15 به 50 پیشی گرفتن حاجیه ها از حاجی ها