کد خبر: 10246 تاریخ انتشار: ۱۳۹۷ دوشنبه ۱۹ آذر 3:32 صبح نسخه چاپی نسخه چاپی
584 ارسال به دوست ارسال به دوست


مدیر طرح جایکا قشم:
گردشگری کشاورزی 200 شغل مستقیم در قشم ایجاد می کند


مدیر طرح آژانس همکاری های بین المللی ژاپن(جایکا) در قشم گفت: گردشگری کشاورزی(اگریتوریسم) یکی از طرح های موفق جایکا در روستای سَلَخ قشم است که با توسعه آن، 200 شغل جدید در این روستا ایجاد می شود.

به گزارش ایرنا، سعید بنی عامریان روز دوشنبه در حاشیه بازدید از طرح مزرعه گردشگری روستای سلخ افزود: این طرح با هدف آموزش بومیان و افزایش جذابیت های گردشگری اجرا شد که با توسعه فعالیت های آن، نرخ بیکاری زنان در این روستا به صفر می رسد.

وی ادامه داد: در طرح توسعه این مزرعه، انجام فعالیت های آبزی پروری، دامپروری و پرورش ماکیان در زمینی به مساحت 60 هکتار پیش بینی شده است.

مدیر طرح جایکا قشم تصریح کرد: طرح مزرعه گردشگری سَلَخ در بهمن ماه سال 1396 با اعتبار 800 میلیون ریال در زمینی به مساحت 2.3 هکتار به عنوان یکی از طرح های پایلوت جایکا آغاز شد.

وی افزود: حذف درخت کَهور پاکستانی، کاشت درختان و گیاهان جایگزین مناسب با اقلیم جزیره و توسعه مزرعه در قالب یک مزرعه گردشگری از اهداف اجرایی این طرح است.

 

**کاشت هفت گونه گیاه در مزرعه سَلَخ

مدیرعامل شرکت تعاونی سپهر سَلَخ نیز در این بازدید گفت: کاکتوس علوفه ای ( Opuntia ficus-indica)، آلوئه ورا و چای ترش سه گونه گیاه متناسب با اقلیم جزیره شناخته شده اند که در مزرعه کشت شدند و که بازدهی آن بالا بود.

زینت دریایی افزود: اپونتیا فیکوس اندیکا از خانواده کاکتوس هاست که برای مصارف دامی کشت می شود و چای ترش نیز مورد مصرف دارویی به صورت دمنوش و شربت دارد.

وی ادامه داد: گیاه آلوئه ورا هم به عنوان ماده اولیه در تهیه ژل برای خوراک انسانی و مصارف آرایشی- بهداشتی استفاده می شود.

مدیرعامل شرکت تعاونی سپهر سَلَخ اظهار داشت: همچنین 2 گونه درخت بومی آفریقا به نام مورینگا (Moringa) و پائولونیا (Paulownia) در این مزرعه کشت شد که چوب آن کاربردهای مختلف دارد.

وی افزود: کاشت درختان بومی جزیره مانند گونه های محلی کَهور و کُنار نیز با رشد مناسبی همراه بوده است.

دریایی تصریح کرد: درخت کَهور پاکستانی یکی از مهاجم ترین درختان دنیاست که با رقابت در جذب آب سایر درختان و گیاهان را نابود می کند و این رو در این طرح، سعی شده شیوه های حذف این درخت آزموده و درختان مناسبی برای جایگزینی انتخاب شود.

در گردشگری کشاورزی (اَگریتوریسم)، گردشگران در مدت حضور خود در روستا با خانوارهای روستایی و کشاورزان زندگی کرده و در مورد فعالیت های کشاورزی و زندگی در کشتزارها ومناطق کشاورزی خاص مطالبی را فراگرفته و در فعالیت های سنتی کشاورزی مشارکت می کنند.

در راستای دستیابی به ﻃﺮح ﺟﺎﻣﻊ ﺗﻮﺳﻌﻪ ﭘﺎﻳﺪار و ﻣﺮدم ﻣﺤﻮر در ﺟﺰﻳﺮه ﻗﺸﻢ، 10 طرح آزمایشی روستایی با اعتباری بالغ بر 300 هزار دلار توسط جایکا از سال 1394 در این منطقه آغاز شد. مراحل فعالیت جایکا جهت آموزش مردمان محلی در پاییز سال جاری به پایان رسید.

موسسه جایکا فعالیت های خود را در کشورهای کمتر توسعه یافته و در حال توسعه پیگیری می کند و از حدود 40 سال پیش تاکنون طرح های مشترک خود را در ایران آغاز کرده است.

 


نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

 

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


    صدا       فیلم     تلویزیون    رادیو
کارگروه فضای مجازی در هرمزگان تشکیل می شودتخلف گمرک در صدور مجوز دوماهه تردد خودروهای مناطق آزاد در کشورنخستین شناور تفریحی در مسیر جزیره قشم- هنگام ساخته شدممنوعیت صادرت ۱۷ قلم کالای داخلی از هرمزگانخرید توافقی گوجه فرنگی کشاورزان هرمزگانرئیس مجلس شورای اسلامی به هرمزگان می‌آیدنخستین آلاچیق شناور در قشم به آب انداخته شدموفقیت 16 دانش آموز هرمزگان در مسابقه جهانی محاسبات ذهنی مالزی900 نفر از اهالی فاریاب رودان رایگان مداوا شدند۲ هزار ۷۶۵فقره تسهیلات اشتغال کشوری پرداخت می شودمردم می توانند علیه بازنشستگان شاغل اعلام جرم کننددر سفر به هرمزگان؛جهانگیری با عموی خود دیدار کردمصوبه بخشودگی وام‌های کشاورزان به‌زودی عملیاتی می‌شود فراخوان استخدامی شرکت بادبان دریای ساحل قشمنوبت دهی اینترنتی در بیمارستان خلیج فارس بندرعباساحتمال بازگشت طرح "خرید سربازی"انتخاب عکاس هرمزگانی به‌عنوان یکی از داوران مسابقه بین‌المللی عکاسی روسیهدانشگاه آزاد: ازدواج کنید، از شهریه معاف شویدگمانه‌زنی‌ها پیرامون معرفی استانداران پیشنهادی تکذیب شدامکان بازیافت ۷۵ درصد آب مصرفی خانه‌هامعاون اول رئیس جمهوری و رئیس مجلس شورای اسلامی در هفته جاری به هرمزگان سفر می کنندوام ساخت مسکن در بافت فرسوده ۱۱۰ میلیون تومان شدانتظامی نماینده مدیران مسوول در هیات نظارت شداعضای سمن‌های جوانان هرمزگان انتخاب شدنداعضا هیات مدیره مجمع خیران هرمزگان مشخص شدندکتاب" توسعه حرفه‌ای نمایندگان مجلس" با یادداشتی از نماینده بندرعباس منتشر شد۱۰ ابهام درباره قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان احصا شدطرح استیضاح رئیس مجلس تقدیم هیئت رئیسه شدصف طولانی ثبت‌نام کارت سوخت المثنی را دور بزنیدشرایط جوی و دریایی هرمزگان تا دوشنبه پنجم آذرماه ناپایدار استنحوه ثبت نام کارت المثنی سوخت اعلام شد وزیر صنعت:واردات لوازم خانگی ممنوع است‍ طرح مرکز پژوهش‌ها برای پرداخت یارانه بنزینواریز سود ۱۷۵ هزار تومانی سهام عدالت از فرداسامانه ناپایدار جوی وارد هرمزگان شداستعفای مدیرکل دفتر استاندار در راستای اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان/سرپرست جدید دفتر استاندار هرمزگان منصوب شد تصویب جزییات طرح استانی شدن انتخابات مجلسشرکت نفت ستاره خلیج فارس2 دانش آموز را بورسیه کردمدیرکل جدید محیط زیست هرمزگان منصوب شدمدیران جدید وزارت ارشاد منصوب شدند