کد خبر: 10212 تاریخ انتشار: ۱۳۹۷ سه شنبه ۶ آذر 2:39 صبح نسخه چاپی نسخه چاپی
482 ارسال به دوست ارسال به دوست


راهنمای اتصال کارت بانکی و کارت سوخت بدون مراجعه حضوری
صف طولانی ثبت‌نام کارت سوخت المثنی را دور بزنید


اگر بخواهیم کارت سوخت‌مان را به روش سنتی و قدیمی بگیریم، احتمالا باید مدت زیادی در صف مراجعان به دفاتر پلیس به اضافه ۱۰ بمانیم اما با استفاده از اینترنت و تکنولوژی می‌توانید سرو‌ته قضیه را با روشی ساده‌تر و البته امروزی‌تر هم بیاورید

فرارو- یک روز پس از آغاز دور تازه ثبت‌نام کارت سوخت، حدود ۳۰۰هزار نفر با مراجعه به سامانه مخصوص اعلام کردند کارت‌شان را گم کرده‌اند، اما عوض تقاضا برای صدور یک کارت المثنی، می‌خواهند کارت بانکی‌شان را با کارت سوخت خود پیوند بزنند و از یک امکان فوق‌العاده ساده و کاربردی استفاده کنند. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات این عدد را «نشان دهنده اعتماد مردم به خدمات‌رسانی الکترونیکی» دانسته است. با این حال در بین من و شما احتمالا هنوز افرادی هستند که با دیده تردید به این مسئله جدید نگاه می‌کنند و با تعجب از خودشان می‌پرسند چطور چنین چیزی امکان‌پذیر است؟ سوال بعدی خیلی زود مطرح می‌شود؛ آیا این کار بی‌خطر است و موجودی حساب‌های بانکی‌مان را تهدید نمی‌کند؟
خودتان بهتر می‌دانید؛ اگر بخواهیم کارت سوخت‌مان را به روش سنتی و قدیمی بگیریم، احتمالا باید مدت زیادی در صف مراجعان به دفاتر پلیس ۱۰+ بمانیم. به همین خاطر ما توصیه می‌کنیم به حرف‌های محمدجواد آذری جهرمی گوش بدهیم و عوض درخواست کارت سوخت المثنی، یک مرتبه کارت بانکی‌مان را به عنوان کارت سوخت معرفی کنیم و خلاص!
شخص وزیر ارتباطات در مورد این امکان گفته با دستورالعمل بانک مرکزی تمامی پوز‌هایی که به صورت متمرکز، اتصال نازل با PSP‌ها را برقرار می‌کنند آپدیت شده‌اند و وقتی کاربر کارت بانکی خود را در پوز جایگاه سوخت می‌کشد، در کیف پول الکترونیکی که توسط شرکت ملی پخش روی کارت بانکی او ایجاد شده، میزان تخصیص سوخت شارژ می‌شود.

شرط می‌بندم هنوز متوجه نشده‌اید اوضاع از چه قرار است. برای همین آذری‌جهرمی توضیحات بیشتری ارائه کرده تا نقاط کور ماجرا روشن شود. وزیر گفته: «۵۵ درصد نازل‌های سوخت به سیستم‌های مربوطه متصل هستند و ۴۵درصد نیز به پوز یا همان دستگاه کارتخوان وصل شده‌اند. از طرف دیگر به محض ثبت‌نام کاربر برای اتصال کارت سوخت به کارت بانکی، بانک مرکزی به بانک دارنده کارت دستور می‌دهد، برای او یک کیف پول الکترونیکی داخل کارت ایجاد کند که این کیف پول الکترونیکی امکان پرداخت مبلغ سوخت را فراهم می‌کند. این امکان از زمان اعلام درخواست، ظرف دو ساعت فعال می‌شود و کاربر می‌تواند با کارت بانکی خود در جایگاه‌های سوخت بنزین بزند.»

فکر می‌کنید چرا این امکان ایجاد شده است؟ محاسبه‌ها نشان می‌دهد برای صدور کارت سوخت جدید غیر از تشکیل صف‌های بلند و طویل آنلاین و غیرآنلاین در مراکز پلیس ۱۰+، رقم قابل توجهی پول و بودجه مورد نیاز است. به گفته وزیر ارتباطات این رقم چیزی معادل ۳۳۰ میلیارد تومان است. چرا در وضعیت اقتصادی فعلی این پول را صرفه‌جویی نکنیم؟

برای اینکه اطمینان شما بیشتر شود باید به چیز‌های دیگری اشاره کنیم. مثلا اینکه متصل شدن به کارت سوخت، تنها بخشی از امکانات فوق‌العاده دولت الکترونیک به حساب می‌آید و هنوز خدمات بسیاری بر بستر دولت وجود دارد که می‌توانند الکترونیکی شوند. در سراسر کشور روی هم رفته دو هزار و ۵۰۰ دستگاه و نهاد هست که خدمت ارائه می‌دهند. از این تعداد ۶۷ درصد دستگاه‌ها در مرحله‌ای قرار دارند که می‌توان گفتقدم‌های نخست برای الکترونیکی شدن خدمات خود را برداشته‌اند. هیچ بعید نیست به زودی عوض آن همه کارت الکترونیکی به دردنخور و حجیم روزی برسد که کارت ملی هوشمند، کارت پایان خدمت، گواهینامه رانندگی و ... بقیه کارت‌های شناسایی‌تان را هم بتوانید تنها در یک کارت جا بدهید. برای دولت از کارت ملی مهمتر سراغ دارید؟ وقتی امنیت چنین کارتی توسط آن‌ها تضمین شده باشد، طبیعی است که آن‌ها فکر امنیت موجودی حساب‌های بانکی را هم کرده باشند.

پس به عنوان اولین قدم به سایت دولت الکترونیک به آدرس mob.gov.ir بروید. شماره همراه خود را وارد کنید. کد ارسالی به تلفن همراه خود را وارد کنید و کد ملی و تاریخ تولدتان را به سیستم بدهید. حالا وقت آن رسیده تا اطلاعات فردی خود را تایید کنید.
از قبل کارت خودرو را کنار دست‌تان بگذارید، چون در این مرحله لازم است VIN یا همان شناسه شناسایی خودرو را وارد کنید. این شماره روی کارت ماشین ثبت شده است. مرحله بعدی جایی است که باید تصمیم مهمی بگیرید. کدام کارت شما به طور معمول همیشه موجود دارد، معمولا همراه‌تان است و مقدار موجودی آن خیلی بالا نیست؟ شماره همان کارت را وارد کنید. دقت داشته باشید که در صورت انجام این مراحل، کارت سوخت شما باطل می‌شود. وقتی پیامکی دریافت کردید که می‌گوید مراحل با موفقیت به پایان رسیده، کار تمام است. تبریک می‌گوییم؛ حالا شما یکی از شهروندان باحالی هستید که با استفاده از خدمات دولت الکترونیک یک قدم به سمت زندگی ساده‌تر برداشته‌اند. مگر چقدر عمر می‌کنیم که بخواهیم برای یک کارت سوخت ساده کلی در صف مراکز پلیس ۱۰+ بمانیم؟
 

 نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

 

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


    صدا       فیلم     تلویزیون    رادیو
کارگروه فضای مجازی در هرمزگان تشکیل می شودتخلف گمرک در صدور مجوز دوماهه تردد خودروهای مناطق آزاد در کشورنخستین شناور تفریحی در مسیر جزیره قشم- هنگام ساخته شدممنوعیت صادرت ۱۷ قلم کالای داخلی از هرمزگانخرید توافقی گوجه فرنگی کشاورزان هرمزگانرئیس مجلس شورای اسلامی به هرمزگان می‌آیدنخستین آلاچیق شناور در قشم به آب انداخته شدموفقیت 16 دانش آموز هرمزگان در مسابقه جهانی محاسبات ذهنی مالزی900 نفر از اهالی فاریاب رودان رایگان مداوا شدند۲ هزار ۷۶۵فقره تسهیلات اشتغال کشوری پرداخت می شودمردم می توانند علیه بازنشستگان شاغل اعلام جرم کننددر سفر به هرمزگان؛جهانگیری با عموی خود دیدار کردمصوبه بخشودگی وام‌های کشاورزان به‌زودی عملیاتی می‌شود فراخوان استخدامی شرکت بادبان دریای ساحل قشمنوبت دهی اینترنتی در بیمارستان خلیج فارس بندرعباساحتمال بازگشت طرح "خرید سربازی"انتخاب عکاس هرمزگانی به‌عنوان یکی از داوران مسابقه بین‌المللی عکاسی روسیهدانشگاه آزاد: ازدواج کنید، از شهریه معاف شویدگمانه‌زنی‌ها پیرامون معرفی استانداران پیشنهادی تکذیب شدامکان بازیافت ۷۵ درصد آب مصرفی خانه‌هامعاون اول رئیس جمهوری و رئیس مجلس شورای اسلامی در هفته جاری به هرمزگان سفر می کنندوام ساخت مسکن در بافت فرسوده ۱۱۰ میلیون تومان شدانتظامی نماینده مدیران مسوول در هیات نظارت شداعضای سمن‌های جوانان هرمزگان انتخاب شدنداعضا هیات مدیره مجمع خیران هرمزگان مشخص شدندکتاب" توسعه حرفه‌ای نمایندگان مجلس" با یادداشتی از نماینده بندرعباس منتشر شد۱۰ ابهام درباره قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان احصا شدطرح استیضاح رئیس مجلس تقدیم هیئت رئیسه شدصف طولانی ثبت‌نام کارت سوخت المثنی را دور بزنیدشرایط جوی و دریایی هرمزگان تا دوشنبه پنجم آذرماه ناپایدار استنحوه ثبت نام کارت المثنی سوخت اعلام شد وزیر صنعت:واردات لوازم خانگی ممنوع است‍ طرح مرکز پژوهش‌ها برای پرداخت یارانه بنزینواریز سود ۱۷۵ هزار تومانی سهام عدالت از فرداسامانه ناپایدار جوی وارد هرمزگان شداستعفای مدیرکل دفتر استاندار در راستای اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان/سرپرست جدید دفتر استاندار هرمزگان منصوب شد تصویب جزییات طرح استانی شدن انتخابات مجلسشرکت نفت ستاره خلیج فارس2 دانش آموز را بورسیه کردمدیرکل جدید محیط زیست هرمزگان منصوب شدمدیران جدید وزارت ارشاد منصوب شدند