کد خبر: 10149 تاریخ انتشار: ۱۳۹۷ شنبه ۵ آبان 2:27 عصر نسخه چاپی نسخه چاپی
238 ارسال به دوست ارسال به دوست


قیمت ماهی اندرخم کوچه بی‌توجهی
نظارت بر بازار ماهی سیری چند


بندرعباس شهری ساحلی است که یکی از مزیت‌های این شهر، در دسترس بودن ماهی و میگوی تازه برای هم‌وطنان است.

به گزارش خبرگزاری فارس از بندرعباس، بسیاری از هم‌وطنان برای تهیه ماهی و میگوی خود شهر بندرعباس را انتخاب می‌کنند و شاید در طول سال چندین‌بار برای تهیه این ماده غذایی ارزشمند به این شهر سفر می‌کنند. هرمزگان قطب تولید و صید ماهی و میگوی کشور است اما مشکلاتی نیز در عرضه آنها وجود دارد. در شهر بندرعباس تنها مکانی که «شاید» به صورت بهداشتی ماهی تازه را به شهروندان عرضه می‌کند بازار ماهی‌فروشان پشت‌شهر است. تنها بازاری که جوابگوی نیاز شهری مانند بندرعباس و مسافرانی که به آن می‌آیند نیست و باید تعداد این بازارها بیشتر شده تا فروش ماهی بصورت بهداشتی در شهر افزایش یابد. 

اگر گذرمان به نقاط مختلف شهر بندرعباس از جمله بازار روز، خواجه‌عطا و حتی نخل‌ناخدا افتاده‌ باشد می‌بینیم که در این محل‌ها نیز ماهی عرضه می‌شود اما عرضه آنها بصورت بهداشتی انجام نمی‌شود که این امر می‌تواند به سلامت شهروندان نیز صدمه بزند. ماهی و میگو دارای مواد پروتئینی و ویتامین‌های زیادی هستند و برای مصرف این مواد غذایی توصیه‌های فراوانی شده‌ است اما زمانی که آنها بصورت غیربهداشتی عرضه شود، به جای اینکه مفید باشند مضر بوده و برای سلامت افراد می‌تواند تهدیدی باشد. 

در گفت‌وگو با برخی شهروندان آنها نیز از نوع عرضه و مکان‌هایی که ماهی‌ها بفروش می‌رسد اظهار گلایه می‌کنند. کریمی یکی از شهروندان بندرعباسی دراین‌باره می‌گوید: تعداد بازارهایی که مختص فروش ماهی تازه و بهداشتی در شهر بندرعباس می‌باشد کم بوده و می‌توان گفت تنها بازار موجود، بازار پشت‌شهر است و شهروندان برای تهیه ماهی تازه و بهداشتی از سراسر شهر به این مکان مراجعه می‌کنند. این باعث شده سفرهای شهری افزایش پیدا کند و ترافیک در این قسمت از شهر سنگین شود. اگر در شهر تعداد بیشتری بازار برای عرضه بهداشتی ماهی ساخته شود در وقت نیز صرفه‌جویی شده و دسترسی به این ماده غذایی ارزشمند نیز آسان‌تر می‌شود چرا که در شهر ساحلی مانند بندرعباس شهروندان توقع دارند که ماهی تازه در سفره‌هایشان قرار داشته‌ باشد اما مهم است که این ماهی در شرایط بهداشتی بدست آنها برسد نه اینکه در برخی نقاط شهر شاهد هستیم ماهی را در تشت و روی زمین عرضه می‌کنند که این امر باعث می‌شود ماهی دیگر تازه نبوده و از نظر بهداشتی نیز مناسب مصرف نباشد.

اکبری یکی دیگر از شهروندان بندرعباسی که حداقل هفته‌ای یک‌بار برای تهیه ماهی به بازار ماهی پشت‌شهر مراجعه می‌کند عنوان می‌کند: در بیشتر مواقع که به این بازار مراجعه می‌کنم ترافیک نسبتا سنگین است و جای پارک برای ماشین در نزدیکی بازار به سختی در دسترس است و معمولا باید ماشین را در فاصه زیادی از بازار پارک کرده و پیاده به بازار برویم. در روزهای آخر هفته که شهروندان بیشتری و حتی مسافرانی که از شهرهای دور و نزدیک برای تهیه ماهی مراجعه می‌کنند باعث می‌شود که ترافیک محدوده بازار ماهی سنگین‌تر شده و جای پارک به سختی پیدا شود. از طرف دیگر وجود ماهی‌فروشان در حاشیه خیابان باعث می‌شود که این فضاها نیز در اشغال آنها بوده و ماشین‌ها مسیر بیشتری را طی کرده تا پارکینگی پیدا نمایند. شهرداری در سال‌های گذشته برای فروش ماهی این بازار را احداث کرده و برخی ماهی‌فروشان نیز بیرون و زیر سایه‌بان‌های موجود ساماندهی شده‌اند و نباید اجازه داده‌ شود ماهی‌فروشان در حاشیه خیابان اقدام به عرضه ماهی نمایند. این امر هم از نظر بهداشتی صحیح نبوده و از طرفی نیز باعث افزایش ترافیک این محدوده می‌شود.

یکی دیگر از شهروندان که ماهی گاریز و میگوی مورد نیاز خود را از این بازار تهیه کرده‌است در پاسخ به این سوال که چرا ماهی و میگوی خود را در این مکان تمیز نمی‌کند می‌گوید: متاسفانه محلی که ماهی و میگو را در آن تمیز می‌کنند بهداشت رعایت نمی‌شود و بیشتر افرادی که اقدام به تمیز کردن ماهی و میگو می‌کنند، این کار را بر روی زمین انجام می‌دهند که از نظر بهداشتی این اقدام درست نیست و می‌تواند باعث آلودگی آنها شود به همین دلیل ترجیح می‌دهم که مایحتاج خریداری شده را خودم در خانه تمیز کنم و تنها ماهی‌های بزرگ که نمی‌توانم آنها را تمیز کنم در این مکان و توسط فروشنده تمیز و تکه می‌شود. وی ادامه می‌دهد: مکانی که برای تمیز کردن در نظر گرفته‌ می‌شود نیز نکاتی دارد که در بیرون بازار ماهی پشت‌شهر آنرا رعایت نمی‌کنند و بیشتر افرادی که ماهی و میگو تمیز می‌کنند آنها را آلوده کرده و به مشتری تحویل می‌دهند. 

 

نظری یکی دیگر از شهروندان بندرعباسی درباره قیمت ماهی گلایه می‌کند و می‌گوید: بندرعباس شهری ساحلی است که دسترسی به آبزیان در این شهر به راحتی انجام می‌شود اما قیمت آن بسیار بالاست و در این زمینه نظارتی وجود ندارد. در روزهای هفته قیمت ماهی متفاوت است و روزهای پایانی هفته که معمولا به خاطر تعطیلی و مراجعه بیشتر شهروندان برای تهیه ماهی، قیمت‌ها هم افزایش پیدا می‌کند و هیچ‌کس بر این امر نظارتی ندارد و بیشتر می‌توان گفت قیمت ماهی بسته به میزان تقاضا و توسط فروشندگان تعیین می‌شود. با افزایش قیمت این ماده غذایی مهم، افرادی که توانایی خرید ماهی ندارند آنرا مانند بسیاری از چیزهای دیگر از لیست خرید خود حذف می‌کنند. مسؤولان همانگونه که بر قیمت گوشت و مرغ نظارت دارند بر قیمت ماهی نیز نظارت داشته باشند و اجازه ندهند افراد فرصت‌طلب قیمت‌ها را هر طور می‌خواهند تعیین کرده و به شهروندان فشار بیاورند. در نقاط مختلف شهر نیز قیمت‌ها متفاوت بوده و نیاز است بر آنها نظارت شده و قیمت‌ها یکسان‌سازی شود. 

سماوی یکی دیگر از شهروندان درباره افراد سودجو و فروش یک ماهی بنام ماهی دیگر می‌گوید: در بازار پشت‌شهر تابلوهایی از انواع ماهی موجود در بازار نصب شده که افرادی که با اسم و شکل ماهی‌ها آشنایی ندارند با نگاه به آنها می‌توانند کمی با آنها آشنایی شوند اما در بیرون این بازار و دیگر بازارهای موجود در سطح شهر برخی مواقع شاهد هستیم که برخی افراد فرصت‌طلب و سودجو از ناآگاهی شهروندان و مسافران استفاده کرده و یک ماهی را به نام ماهی دیگر بفروش می‌رسانند. این موضوع نیز به این دلیل است که نظارتی بر بازارهای ماهی‌‌ انجام نشده و به این افراد فرصت داده‌ می‌شود که از ناآگاهی شهروندان سوءاستفاده کرده و ماهی‌هایی که قیمت ارزانی دارند را با قیمت بالاتری بنام یک ماهی بهتر بفروشند.

احترامی یکی دیگر از شهروندان نیز گلایه خود را از نوع عرضه ماهی در شهر بندرعباس اینگونه ابراز می‌کند: ماهی زمانی که از دریا صید می‌شود هیچ بویی ندارد اما وقتی نکات بهداشتی در مورد آنها رعایت نشود به‌سرعت شروع به فاسد شدن کرده و بوع نامطبوع از آن به مشام می‌رسد. در بازارهای بندرعباس شاهد هستیم که فروش ماهی با ریختن یخ و پودریخ بر روی آنها انجام می‌شود که این کار از نظر بهداشتی نمی‌تواند زیاد مانع از فاسدشدن ماهی شود و ماهی در این شرایط تازگی خود را از دست می‌دهد و بوی نامطبوع به خود می‌گیرد. در دیگر استان‌ها شاهد هستیم که ماهی هم مانند مرغ در یخچال نگهداری و عرضه می‌شود که این امر به تازه مانده ماهی نیز کمک می‌کند اما در شهر بندرعباس بازاری وجود ندارد که ماهی را به این صورت به شهروندان عرضه نماید. 

یکی دیگر از شهروندان که ساکن محله خواجه‌عطا بندرعباس است نیز درباره مشکلات صیادان می‌گوید: متاسفانه در خیلی از بخش‌های کشور دلال‌ها بیشترین سود را دارند و صید و صیادی نیز از این امر مستثنی نیست و شاهد هستیم که این دلال‌ها دست‌رنج صیادان را با قیمت‌های نازل خریداری کرده و با چندین برابر قیمت می‌فروشند و بیشتر از صیادی که با زحمت زیاد صید را انجام داده سود می‌کنند. باید راهکاری اندیشیده شود که وجود دلال از این عرصه از بین برود تا قیمت آبزیان کاهش پیدا کند. همچنین شیلات نیز بر کار برخی شناورها نظارت بیشتری داشته باشد چرا که بعضی از شناورها در زمان دریابست برای اینکه سود بیشتری داشته‌ باشند اقدام به صید میگو کرده و اجازه نمی‌دهند که این آبزیان تخم‌ریزی و رشد کرده تا در زمان برداشت، محصول بهتری بتوانند صید نمایند و این می‌طلبد که مسؤولان در شیلات نظارت بیشتری داشته باشند.

محمدی از شهروندان بندرعباسی نیز با گلایه از فروش برخی ماهی‌های حرام‌گوشت در پشت‌شهر و نقاط دیگر شهر عنوان می‌کند: گفته‌ می‌شود که خرچنگ و کولی و ماهی‌هایی که پولک ندارند حرام هستند اما شاهد هستیم که این آبزیان حرام به‌راحتی در دسترس مردم قرار دارد و برخوردی نیز با عرضه‌کنندگان نمی‌شود. حتی در سطح شهر ساندویچ‌فروشی و رستوران‌هایی وجود دارد که غذاهایی با این نوع ماهی‌ها بفروش می‌رسانند و معلوم نیست مسؤول نظارت بر این مکان‌ها بر عهده چه نهادی است اما آنچه معلوم است هیچ نظارتی بر آنها وجود ندارد و آنها نیز بدون واهمه به کار خود ادامه می‌دهند. نیاز است مسؤولان برای این موضوع نیز چاره‌ای بیندیشند و تنها به حرف زدن بسنده نکنند چرا که حرف زدن آسان و عمل کردن سخت است.

قطعه‌کردن ماهی روی زمین

این موارد تنها بخشی از گلایه‌های شهروندان است. مسؤولان استان نیز از این نوع عرضه و حتی قیمت ماهی در شهر ساحلی بندرعباس رضایت ندارند.

معاون سیاسی امنیتی استانداری هرمزگان با ابراز گلایه از نوع عرضه ماهی در شهر بندرعباس می‌گوید: زیبنده شهر بندرعباس نیست که خود قطب تولید و صید ماهی ‌باشد اما ماهی را در روی زمین و کارتن قطعه‌قطعه کرده و به دست شهروندان رسانده‌شود و اگرشهروندان با استفاده از این ماهی‌ها بیمار شوند مسؤولیت آن بر عهده همه می‌باشد.

بهروز اکرمی عنوان‌می‌کند: وقتی که یک هم‌وطن ما از استانی دیگر به هرمزگان سفر می‌کند انتظار دارد که این استان ساحلی در زمینه آبزیان حرف‌هایی برای گفتن داشته‌ باشد اما عرضه ماهی بصورت فعلی اصلا مناسب هرمزگان و هرمزگانی نیست و هر چه سریعتر باید کارهای اساسی در این زمینه صورت پذیرد. 

اکرمی ادامه می‌دهد: هرمزگان قطب صید و صیادی در کشور محسوب می‌شود اما در استان با مشکل عرضه ماهی مواجه هستیم و بیشتر نقاطی که ماهی در آنها عرضه می‌شود از نظر بهداشتی مناسب نبوده و برای این مشکل باید کاری صورت پذیرد. 

اکرمی درباره قیمت بالای ماهی در شهر بندرعباس بعنوان یک شهر ساحلی را غیرقابل توجیه می‌داند و می‌گوید: شایسته مردم استان و بخصوص شهر بندرعباس که در کنار دریا زندگی می‌کنند نیست که ماهی را با قیمت بالا تهیه کنند و باید بر قیمت آبزیان نظارت و کنترل بیشتری وجود داشته‌باشد و دست افراد سودجو را در این زمینه کوتاه کرد.

این وضعیت در شان مردم استان نیست

مدیرکل دامپزشکی استان هرمزگان نیز با انتقاد از نوع عرضه آبزیان در بندرعباس می‌گوید: عرضه آبزیان در شهری مانند بندرعباس که قطب صید و صیادی و آبزی‌پروری است در شان مردم نیست که چنین وضعیتی داشته‌باشد. در استان‌های دیگر مغازه‌های مخصوصی برای عرضه آبزیان وجود دارد که آنها را در جای خنک نگهداری می‌کنند اما در بندرعباس که هوا گرم‌تر بوده باید به این مهم بیشتر از دیگر نقاط توجه شده و الزامات بهداشتی را رعایت کرد.

دکتر محمد جانباز ادامه‌ می‌دهد: باید برای عرضه آبزیان جایگاه‌های مخصوصی ساخته‌ شود تا آنها را از طریق زنجیره سرد بدست مصرف‌کنندگان رسانده شده و از فساد آنها جلوگیری کرد. 

جانباز درباره عرضه ماهی و میگو در یخ نیز می‌گوید: اگر این عرضه برای مدت کوتاهی باشد زیاد مشکلی ندارد اما اگر قرار است این ماهی چند ساعتی بماند بهتر است از یخچال برای خنک کردن آن استفاده شود تا ماهی سالمی بدست مردم برسد.

وی عنوان‌ می‌کند: افرادی که به این استان مراجعه می‌کنند انتظار دارند که ماهی خوبی را تهیه نمایند اما این نوع عرضه در شان استان نیست و باید هر چه زودتر برای این امر نیز چاره‌ای اندیشیده شود. همچنین مکان جدیدی که در شهر بندرعباس برای بازار ماهی‌فروشی احداث شده است باید سریع‌تر شروع بکار کند تا بتوان الزامات بهداشتی را در آنها رعایت نمود و ساخت چنین بازارهایی در شطح شهر برای دسترسی آسان‌تر شهروندان باید در دستور کار قرار گیرد.

جانباز با بیان اینکه ساماندهی افرادی که در شرایط غیربهداشتی اقدام به فروش ماهی می‌کنند باید هر چه سریعتر انجام شود ادامه‌ می‌دهد: فقط ساخت سایه‌بان برای دستفروشان کافی نیست و با این کار فروش آنها بهداشتی نمی‌شود و باید ساماندهی آنها در مکان‌های بهداشتی انجام شود. برای اینکه یک مکان بهداشتی باشد باید آب به اندازه کافی وجود داشته‌باشد و افرادی که ماهی می‌فروشند یا آنها را قطعه‌قطعه می‌کنند هر لحظه دست و کارد خود را شستشو دهند تا از انتقال آلودگی به ماهی جلوگیری شود.

مدیرکل دامپزشکی هرمزگان درباره نظارت بر بازار ماهی نیز می‌گوید: در بحث نظارت بهداشتی بر بازار ماهی‌فروشی، دامپزشکی تنها می‌تواند بصورت راندمی نظارت نماید و برای نظارت فنی و بهداشتی باید از بخش خصوصی کمک گرفته شده و ناظر بصورت دائمی در محل بازار باید حضور داشته‌باشد.


قرار بود بیرون بازار ماهی عرضه نشود 

درباره معضل عرضه ماهی در شهر بندرعباس و ایجاد بازارهایی برای این منظور نظر رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس را نیز جویا شدیم. فیصل دانش می‌گوید: زمانی که عبدالحسین مقتدایی استاندار هرمزگان بود بنده عنوان عضو شورای شهر پیگیر احداث بازار ماهی پشت‌شهر بودم و در آن زمان نیز مخالفت‌های زیادی با احداث این بازار می‌شد اما با رایزنی و صحبت با صیادان و بازاری‌ها بالاخره توانستیم این بازار را احداث کرده و وضعیت موجود را کمی سروسامان بدهیم. 

دانش ادامه‌ می‌دهد: زمانی که بازار احداث شد قرار بر این بود که بیرون از بازار ماهی عرضه نشود اما به‌خاطر ایجاد اشتغال بیشتر برای شهروندان اجازه دادند که بیرون از بازار نیز اقدام به عرضه آبزیان شود و شهرداری نیز سازه‌های موجود را برای آنها ساخت اما ما از وضعیت موجود راضی نیستیم و باید بازاری‌هایی درخور شان شهروندان احداث شود.

وی عنوان‌ می‌کند: بازار ماهی‌فروشی که در حال راه‌اندازی در روبروی مکان فعلی می‌باشد باید سریعتر شروع بکار نماید و بازار بیرون نیز جمع‌آوری شود و اگر قرار است در مکان فعلی (بیرون از بازار ماهی‌فروشی) بازاری هنوز وجود داشته‌باشد فقط برای فروش سبزیجات از آن استفاده شود.

دانش می‌گوید: ما در شورای‌شهر به دنبال این هستیم، که عرضه آبزیان بصورت بهداشتی انجام گیرد و بازارهایی احداث شود که مناسب شهروندان و مسافرانی که برای تهیه ماهی و میگو به بندرعباس سفر می‌کنند باشد و الزامات بهداشتی در آن رعایت شود زیرا بازارهای موجود چهره شهر را خراب کرده‌اند. 

وی می‌گوید: باید در چند نقطه شهر بندرعباس بازار ماهی احداث شود تا از مسافرت‌های درون شهری کاسته‌ شده و هم در وقت و سوخت مردم صرفه‌جویی شده و هم از آلودگی محیط‌زیست جلوگیری کرد و اکنون باید در منطقه یک شهرداری بندرعباس یک بازار احداث شود.

زیبنده نبودن وضعیت عرضه ماهی در شهر بندرعباس چیزی است که هم مردم و هم مسؤولان بر آن عقیده دارند اما چرا برای این امر کاری انجام نمی‌شود، هرمزگان که یک شهر ساحلی و قطب تولید و صید آبزیان کشور بوده چرا در مرکز خود نباید مکان‌های مناسبی برای عرضه این محصولات دریایی داشته‌ باشد. هر ساله و به‌خصوص در زمان خنک شدن هوا عده زیادی از هم‌وطنان به این شهر آمده که بخشی نیز برای تهیه آبزیان می‌باشد. اگر ما نتوانیم ماهی را در مکان مناسب عرضه کنیم و تعداد این مکان‌ها کم بوده و دسترسی را سخت نماید از تعداد مسافران کاسته‌ می‌شود. حال با تدبیری در این زمینه می‌توان هم به توسعه گردشگری در استان کمک کرد و هم به سفره صیادان و فروشندگان ماهی در استان رونق بیشتری بخشید و چهره شهر بندرعباس را تغییر داد. برای عملیاتی نمودن این کار باید همه مسؤولان استان در حد توان خود اقدامات لازم را انجام دهند و وضعیت عرضه ماهی در استان را بهبود ببخشند.نظرات


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است

 

نظر شما

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


    صدا       فیلم     تلویزیون    رادیو
نخستین شناور تفریحی در مسیر جزیره قشم- هنگام ساخته شدممنوعیت صادرت ۱۷ قلم کالای داخلی از هرمزگانخرید توافقی گوجه فرنگی کشاورزان هرمزگانرئیس مجلس شورای اسلامی به هرمزگان می‌آیدنخستین آلاچیق شناور در قشم به آب انداخته شدموفقیت 16 دانش آموز هرمزگان در مسابقه جهانی محاسبات ذهنی مالزی900 نفر از اهالی فاریاب رودان رایگان مداوا شدند۲ هزار ۷۶۵فقره تسهیلات اشتغال کشوری پرداخت می شودمردم می توانند علیه بازنشستگان شاغل اعلام جرم کننددر سفر به هرمزگان؛جهانگیری با عموی خود دیدار کردمصوبه بخشودگی وام‌های کشاورزان به‌زودی عملیاتی می‌شود فراخوان استخدامی شرکت بادبان دریای ساحل قشمنوبت دهی اینترنتی در بیمارستان خلیج فارس بندرعباساحتمال بازگشت طرح "خرید سربازی"انتخاب عکاس هرمزگانی به‌عنوان یکی از داوران مسابقه بین‌المللی عکاسی روسیهدانشگاه آزاد: ازدواج کنید، از شهریه معاف شویدگمانه‌زنی‌ها پیرامون معرفی استانداران پیشنهادی تکذیب شدامکان بازیافت ۷۵ درصد آب مصرفی خانه‌هامعاون اول رئیس جمهوری و رئیس مجلس شورای اسلامی در هفته جاری به هرمزگان سفر می کنندوام ساخت مسکن در بافت فرسوده ۱۱۰ میلیون تومان شدانتظامی نماینده مدیران مسوول در هیات نظارت شداعضای سمن‌های جوانان هرمزگان انتخاب شدنداعضا هیات مدیره مجمع خیران هرمزگان مشخص شدندکتاب" توسعه حرفه‌ای نمایندگان مجلس" با یادداشتی از نماینده بندرعباس منتشر شد۱۰ ابهام درباره قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان احصا شدطرح استیضاح رئیس مجلس تقدیم هیئت رئیسه شدصف طولانی ثبت‌نام کارت سوخت المثنی را دور بزنیدشرایط جوی و دریایی هرمزگان تا دوشنبه پنجم آذرماه ناپایدار استنحوه ثبت نام کارت المثنی سوخت اعلام شد وزیر صنعت:واردات لوازم خانگی ممنوع است‍ طرح مرکز پژوهش‌ها برای پرداخت یارانه بنزینواریز سود ۱۷۵ هزار تومانی سهام عدالت از فرداسامانه ناپایدار جوی وارد هرمزگان شداستعفای مدیرکل دفتر استاندار در راستای اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان/سرپرست جدید دفتر استاندار هرمزگان منصوب شد تصویب جزییات طرح استانی شدن انتخابات مجلسشرکت نفت ستاره خلیج فارس2 دانش آموز را بورسیه کردمدیرکل جدید محیط زیست هرمزگان منصوب شدمدیران جدید وزارت ارشاد منصوب شدندسرپرستان ١١ استانداری کشور منصوب شدنددو فوتسالیست هرمزگانی به اردوی تیم ملی دعوت شدند